Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Letní komedie Slunce, seno, jahody je úsměvným obrázkem ze života jihočeské vesnice. Zápletka se točí okolo studenta Šimona Pláničky, který do vesnice přijel na prázdninovou praxi. Chce tu v místním kravíně experimentovat na téma dojivosti krav v souvislosti s kulturou prostředí. Zpočátku o tom nechce nikdo ani slyšet, vše se ale změní, když se po vši rozkřikne, že Šimon je synem krajského funkcionáře... Lidovou komedii natočil režisér Zdeněk Troška ve své rodné vsi Hoštice u Volyně, hrají v ní herci i neherci a jako kompars vystupuje téměř celá vesnice. (Bontonfilm)

(více)

Recenze (769)

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Ách, Zdenek Troška, režisér, ktorý točí filmy pre úplne inú cieľovú skupinu divákov ako som ja. Týmto snímkom z roku 1984 sa mu však podarilo ma troška pobaviť. V ďalších svojich dielach sa už len opakuje, či dokonca mnoho krát až strápňuje. Z jeho tvorby má "Slunce, seno, jahody" u mňa najvyššie hodnotenie. Ale i tak sú to len dve hviezdy. ** ()

duklak2 

všechny recenze uživatele

Tento film považuji za to nejlepší, co Troška natočil. Až je s podivem a nechce se tomu věřit, že to byl právě on, co dokázal zrežírovat jednu z nejzábavnějších českých komedií. Dá se říci, že udělal z hodně tzv. neherců v 80. letech minul. století mediální hvězdy, i když ty mohou litovat, že se takováto suprová letní komedie nenatočila v dnešní době, neboť by z tzv. neherců byly úplné „celebrity“ probírané v bulváru. A zpět k filmu. Velmi zajímavý děj. Na vesničku přijíždí student vysoké školy Šimon, ketrý si chce prověřit v praxi svůj experiment. Myslí si totiž, že když kravám v JZD pustí hudbu, tak se zvýší dojivost. Nakonec to dopadlo tak, že mu to vyšlo. Herecké i neherecké výkony jsou přímo excelentní, ač toto slovo velmi nerad používám, tak zde udělám výjimku, protože vím, že tato komedie si to opravdu zaslouží. Vyskytují se zde suprové hlášky, které už zlidověly. Vždycky, když je v TV repríza, tak se rád, alespoň na kousek podívám. Už jen hned na začátku filmu se budete za břicho popadat. Student šimon přijíždí do malé vísky Hoštic vlakem a průvodčí křičí: Hoštice, nezastavujem, vystupte si, nezastavujem, měli bysme zpoždění. Dále se mi líbila „zpívající“ Jiřina Jirásková, která zpěvěm předpovídala počasí. Nezapomenutelný byl také faráž Otík v podání Luďka Kopřivy a jeho „spolupracovnice“ v čele s Kelišovou. Samozřejmě nejde zapomenout na rodinu Škopkovu v čele s vynikající a nezapomenutelnou Helenou Růžičkovou a rodinu Konopníkovu. Pokračování Slunce, seno a pár facek považuji za skoro stejně povedenou komedii, která mě baví dodnes. Bohužel 3. pokračování Slunce, seno, erotika kazí dojem z předešlých dvou. To už Troška točit neměl, i když nápad tam byl taky zajímavý. Vzít obyvatele na zájezd do Itálie, ale moc se mi to a nejen mě nelíbilo. Nedávno jsem se dozvěděl, že měl Troška v šuplíku přichystán 4. díl, který se měl jmenovat Slunce, seno a ufoni. Měl být o tom, že mimozemšťané unesou starou babku Škopkovou včetně její postele. Bohužel se natáčení neuskutečnilo, neboť v letech 1996-1999 zemřelo hodně herců, včetně staré Škopkové v podání „Báby Tutovky“ Valerie Kaplanové. Zdá se to opravdu neuvěřitelné, ale každé léto běží tato trilogie v TV a drží si velmi vysokou sledovanost. Je schopna porazit i nějaké USA trháky a to už je co říct. Úvodní melodie mě z paměti nezmizí do smrti. Tak jako zimu bez Mrazíka, tak si léto nedovedu představit bez Slunce, sena.... ()

Reklama

Boogeyman 

všechny recenze uživatele

Můžete mít na Trošku jakýkoli názor, ale Slunce seno jahody je v pravém dobrém slova smyslu „lidová komedie“, přesně taková, jak by podle tohoto kudrnatého homokláda měl vypadat, a nevypadá Kaměňák. Pokaždé, když v televizi zabučí kráva parodující známé logo MGM a rozezní se známá melodie, ihned se ocitnu na českém venkově, konkrétně v Hošticích a chtě-nechtě, prosluněná letní atmosféra mi zvedne náladu ještě dřív než se na obrazovce objeví famózní Helena Růžičková jako nekompromisní panímáma Škopková či jiná z velkého množství pestrých (často až přehnaných) postaviček. Ano, tato vesnická „sága“ často více než zavání trapností, díl od dílů je to větší smrad, ale i tak (alespoň u tohoto dílu) nemůžu dát z nostalgie menší než plný počet hvezdiček. ()

monolog 

všechny recenze uživatele

První a tedy nejlepší sluncesenová komedie. Všichni jsou burani, všichni jsou vidláci, všichni jsou přízemní hlupáci, ale v základě se taky všichni mají rádi. Naprosto absurdní zápletka a taková směska kuriózních postaviček, opravdová vesnická sluncesenová atmosféra. Pro obyčejnýho diváka stále živou a zábavnou komedií a pro filmový teoretiky sračkou a divák idiotem. Neherci vypadají jako herci, herci vypadají jako hovada boží a děj se tak zvláštně táhne a poskakuje tu o metr, tu o kilometr až do konce, který je... Prostě je. Jistě nejlepší Troškův film. Není to sice Vesničko má..., je tu hrubší vulgárnější a zemitější humor, ale i tak to je opravdu dobrá komedie podpořená opravdu přesvědčivými výkony a nebýt neustálého reprízování (12/02-11/06 9x na Nově a Primě, 2x na Markíze) bych se smál i při každým dalším podívání. Takhle už to znám až příliš zpaměti a už mě to ani spíš nebaví (jako hit v radiu opakovaný pro oblibu do omrzení viz Killy Family). Mimochodem, já tyhle komedie jako Slunce, seno a Homolci mám rád (to speciálně pro Coopera, aby mi neměřil IQ ;) ()

salahadin 

všechny recenze uživatele

"Doprčic, kterej blbec zase!" pamatujete, když někdo v dědině zkratoval a zhasla celá ves? Já jo. A tuhlě větu vždycky pronesl dědeček. A stejné to bylo s televizí. Netvrdím, že tyhle Troškovy komedie jsou kvalitní, ale pár vesnických prototypů jsem tu poznal. Podobní lidé - věřte nevěřte - existují. Tento film je z celé trilogie nejvíce "ze života". ()

Galerie (27)

Zajímavosti (77)

  • Na začátku filmu, asi v desáté minutě, kdy jde Šimon Plánička (Pavel Kikinčuk) po pěšině k budově JZD, a také ke konci filmu, lze zaslechnout melodii, která je známá z filmu Tenkrát na Západě (1968). Píseň od Ennia Morriconeho s názvem "Adio Cheyenne" hraje ve scéně, kdy na konci filmu postava Cheyenna (Jason Robards) umírá. (Kirman)
  • Ve scéně, kdy je Škopková (Helena Růžičková) na hřbitově a chystá se na mši do kostela, lze zaslechnout píseň z kostela na varhany. Tuto píseň zahrál sám Zdeněk Troška, který je svou hrou na varhany znám. (Lajty)
  • Ve vyprávění spoluautora scénáře Petra Markova zaznělo, že si zástupci Československých státních drah stěžovali generálnímu řediteli Barrandova, že nikde v ČSSR nejezdí vlak, kde by pasažéři byli nuceni si přesedat, aby se nepřevrátil. (sator)

Související novinky

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

28.08.2019

Dnes již kultovní trilogie Slunce, seno... je neodmyslitelně spjatá s malebnou jihočeskou krajinou. Film má samozřejmě i své odpůrce, ale ti, kteří si ho zamilovali, mají Hoštice za své poutní místo.… (více)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (více)

Reklama

Reklama