Alexander Veliký

• USA Alexander (více)

Alexandr se narodil jako prvorozený syn Filipa Makedonského, který sjednotil celé Řecko pod Makedonské království a Olympiady, překrásné potomkyně hrdiny Achilla. Manželství jeho rodičů nebylo vůbec šťastné. Matka jeho otce nenáviděla a doufala, že její syn se za ni jednou pomstí. Vychovávala ho k tomu, aby si podmanil celý svět. Otec se o něho v dětství téměř nezajímal. Poté se ujal jeho výchovy a vzdělání učenec Aristoteles a otec si ho začal všímat, když si Alexandr podmanil nebojácného hřebce. Tráví s ním více času a Alexandr se matce odcizuje. Jenže jeho otec má druhou ženu, která čeká dítě. V Alexandrových dvaceti letech je možnost, že přijde o jeho právo na nástupnictví. Jelikož jeho otec nenávidí jeho matku. Ta neustále našeptává Alexandrovi, že jeho otec se ho bude chtít zbavit, až jeho otci jeho druhá žena porodí syna. Alexandr se na hostině s otcem pohádá a za nějaký čas je jeho otec zavražděn a Alexandr se stává králem. Alexandr plní vůli svého otce a táhne do Persie podrobit si celý národ a zabít krále Darea. Západní Asii si Alexandr podmaní jen s 40 000 vojskem. Jeho přátelé z dětství jsou jeho vojevůdci. Největší bitva s králem Dareem však na Alexandra čeká u Gaugamél nedaleko Babylonu. Alexandr stojí proti 25 000 armádě jen se svojí 40 000 armádou. Jenže to Alexandra nezastaví, aby si nevymyslel plán, který ho přivede až do středu perské armády a samotnému králi Dareovi. Ten když si uvědomí, že může být zabit, tak prchá a svoji armádu nechává napospas. Alexandr ho nemůže pronásledovat, jelikož jeho levé křídlo je zatlačeno perskou armádou a Alexandr a jeho jízda a pěšáci jim musí na pomoc. Přesto Alexandr vyhrál bitvu a obsazuje Babylon. Hlavní město Persie, ale Alexandrovi nestačí a chce dohnat Darea a zabít ho, aby se stal právoplatným králem. Alexandr ho tedy se svojí ztrojnásobenou armádou pronásleduje až na samotný okraj perské říše. Zde nalézá krále mrtvého. Dareovi vojevůdci ho zabili, aby si zachránili život. Jenže Alexandr se rozhodne pronásledovat i je a všechny je zabít a přitom si podrobovat všechny kmeny za hranicí perské říše. Na samotné hranici mezi Persii a Indii je země, kde žijí pouze divoké kmeny. Když přemůže jeden kmen, tak se ožení s dcerou náčelníka tohoto kmene Roxanou. Je velice krásná, ale podle matky Alexandra barbarka. I Alexandrovi vojevůdci a nejvěrnější přátelé jsou proti. Má si prý vzít za ženu Makedonku a s ní mít následníka trůnu. Jenže Alexandr si nedá poradit a ožení se s Roxanou... (TV Prima)

bono22vox

Hodně podceňovany a opomíjeny film. Pro mě, vedle Gladiátora jediný opravdu povedený snímek z dávné historie. Je to opravdu ojedinělý a působivý mix vysokého rozpočtu a nároků kladených na diváka. Stone je opravdu Veliký. A Alexander v režisérskem finálním sestřihu jen dokazuje velikost a dokonalost tohoto dílka... ()

fallanga

Film sám o sobě je dobrý, bitvy jsou skvěle provedené a samotný Alex je takový, jakého jsem si ho vždy představoval. Ale v půlce filmu to nějak ztrácí a napětí a začíná nuda. Hlavní klad tohoto filmu vidím, v akčním podání historie a na základních školách by mohl být promítán jako doplněn výuky. Ale jako film do kin za moc nestojí. ()

darthvader77

"........lidstvo bude vždy vzpomínat na ty, jenom na ty, kteří uskutečnili své velkolepé sny a plány. A největší ze všech hrdinů je ten, jemuž se teď říká Megas Alexandros, největší Alexander světa." Skvělý nápad, vypravění z pohledu stárnoucího faraóna Ptolemaia, které ho skvěle ztvárnil Anthony Hopkins. Z hlediska historie je ten film velmi kvalitní. Samozřejmě některé momenty chybí(Gordický uzel, vztah mezi Alexanderem a Aristotelém, z tohohle vztahu žák - učitel se podle mě dalo vykřesat hodně). Ovšem je vidět, že se tvůrci snažili zobrazit ne tak známé pasáže Alexanderova života, hlavně ale zobrazit jeho osobní psychologii, což se povedlo perfektně, protože díky tomu, mi tenhle téměř tříhodinový snímek utekl jako voda a já už si nepamatuji, který takhle dlouhý film, by takhle hezky odsýpal. Výborné vyobrazení Alexandrovi rodiny, skvělá Angelina Jolie, skvěle vykreslený vztah s generály a Hefaistónem, krásné akční scény, dominuje jasně Bitva u Gargamel a bitva v Indii, skvělý červený pohled zraněného Alexandera alá střílečky. Všechno to doprovází skvělá Vangelisova hduba a já tenhle film musím nazvat uměleckým dílem, které bych mohl přirovnat k Hrdinovi. Strhující, velkolepé a nadupané od začátku až do konce. P.S. Úžasná výprava hlavně Babylón a Baktrie. ()

Hashirama

Oliver Stone je, zdá se, král monstrózních výpravných historických reálií. Dobové kostýmy, obrovské množství komparzistů, ve kterém se však hvězdy neztrácejí. Kamera až kdesi z oblohy zaznamenává vše, od Alexova dětství, přes první bisexuální trampoty až po duševní rozpolcení, všechno skvěle kočírované Stonem, který ví, kdy nasadit ohlušující chorály a kdy jen skromně schovat Farrella s Rosario do něžného stínu. Omamná epopej s dokonalým Vangelisových doprovodem a filmová perla, která by neměla uniknout žádnému milovníkovi historických kusů. ()

Kotsour

Co mě potěšilo a překvapilo nejvíc zároveň, je až téměř bezchybná dějepisná přesnost tohoto vyprávění. Pouze pasáže s Alexandrovou matkou Olympiadou, teorie kolem vraždy otce Filipa a nakonec i domnělé vraždy samotného Alexandera, jsou podány tak, že dávají prostor divákovi, aby se sám přiklonil k variantě, která se mu líbí nejvíc. A vzhledem k tomu, že tyto události jsou dodnes nejasné, je to podle mě dobrá cesta, kterou se Stone vydal. Jinak je tohle snad jediný film (bohužel), kde se mi nelíbil herecký výkon Angeliny Jolie, ale zbytek je více než uspokojivý. Výprava úchvatná, herci jsou vybráni skvěle (i vzhledem k sexuálnímu podtextu celého snímku, který ale skutečně o době, která byla na sexualitě dost postavená, vypovídá (alespoň tedy v aristokratických kruzích)) a dlouhá stopáž mi také přišla spíše přínosem, vzhledem k velkoleposti a jedinečnosti někoho takového, jako byl Alexander. Je úchvatné, jak málo stačilo k tomu, aby jediný muž s "hrstkou" vojáků ovládl celý svět a nebýt předčasného úmrtí, pravděpodobně by se tak stalo. To by mohlo zcela změnit charakter celých dějin. A snímek všechno tohle odvyprávěl více než dobře. ()

Kingjiri

Bavil jsem se víc, než jsem očekával a skutečnost, že mě nedokázal k smrti unudit tři a půl hodinovej životopisnej historickej velkofilm, je docela úspěch. Čekal bych však zmapování více bitev na úkor těch ukecanějších scén (když už byl Alexandr Veliký jeden z nejúspěšnějších vojevůdců vůbec). Ve vážnějších scénách bych určitě vyměnil hudební motiv (ten Vangelisův totiž v těhlech případech fakt neseděl), vyvaroval bych se béčkovejch zpomalovaček (btw. "červený scény" v indický bitvě byly hodně tragický) a hlavně bych zvolil přehlednější způsob vyprávění. Těch chronologicky neuspořádanejch skoků dětství / dospívání / dospělost bylo příliš. Třetí silnější hvězda za výpravu, herecký obsazení, naturalistický akční scény a dobovou atmosféru. ()

Hellknight12

Keďže som si nedávno kúpil BRD, tak som si za posledné 2 dní dal maratón oboch verzií. Kino verzia má 175 min a Ultimate Cut alebo Finálna verzia ako píše na BRD má 207 min. Pokúsim sa zrecenzovať obe a porovnať ich. Recenzia bude obsahovať aj spoilery, kôli porovnávaniu Kino verzia Za mňa veľmi kvalitne spracovaný príbeh Alexandra. S dĺžkou 175 min sa vyhrali dostatočne. Skvelé herecké výkony, hudba a aj kamera. Charaktery postáv sú napísané tiež veľmi dobre. Každá hlavná postava má dostatok času na plátne aby sa ukázala a vedeli sme si o nej spraviť názor. Vedľajšie postavy majú bohužiaľ málo priestoru na plátne. O. Stone si zobral asi až príliš veľké sústo a dať Alexandrov príbeh do necelých troch hodín je dosť náročné. Hlavne, keď nie je známy jeho kompletný príbeh a veľká časť filmu sa zakladá na domienkah. C. Farrell, A. Jolie, A. Hopkins, J. Leto a V. Kilmer skvelé tiahnu film od začiatku do konca. Príbeh je aj pekne zamotaný, keďže sa vraciame z minulosti do prítomnosti a naopak. Celkové hodnotenie za mňa je 70%. Ultimate cut / Finálna Verzia Táto verzia pekne vylepšila pôvodný film. Namiesto 175 min tu máme 207 min a musím povedať, že tých 22 min tu pridalo hneď niekoľko za mňa dosť podstatných scén. Hlavne tu majú dosť času aj vedľajšie postavy a dozvieme sa aj pár zaujímavých veci, ktoré v kino verzii nie sú. Celkové hodnotenie za mňa je 100%. Porovnanie Hneď na začiatku máme pekne ukazanú celú scénu, keďže celý film je robený retrospektívne tak to má aj zmysel. Konkrétne je to posledná scéna, kde Alexander zomiera na posteli. Taktiež je tu dlhšie rozprávanie A. Hopkinsa. Je tu viac záberov, ktoré postavu A. Jolie tak nejako nevykresľujú až tak v čiernom svetle. Hlavne ešte, keď bol Alexander dieťa. Postava V. Kilmera tu má tiež viac priestoru. V scéne, kde ho zabijú je o niečo dlhší rozhovor s Alexandrom. Taktiež Alexandrova manželka tu má viac priestoru. Hlavne pred koncom filmu. Príde k Alexandrovy k smrteľnej posteli sama a rozpráva sa s ním ona odíde a až potom prídu ostatný. Taktiež je pridaná aj Intermission ( prestávka ), tesne pred príchodom do Indie. Čo je približne 70 min pred koncom Čo som ja ešte v nových filmoch nezažil ale nevadí aspoň má čas človek sa ísť napiť. ()

Wolf

Film mě velmi zklamal, bitvy jsou strašně nepřehledné a jsou tam 2 které trvají 5 minut... Film je strasně zdlouhavý místy dost nudný ()

Bukiet

Zpracován kritikami a recenzemi, pustil jsem si tenhle snímek na DVD a bavil se celé tři hodiny. Asi je to tím, že mám historickou postavu Alexandra rád, snad je to i tím, že jsem právě nečekal válečný film a zajímaly mne spíše problémy Alexandrova nitra. Možná jsem přece jen čekal barvitější vyprávění o Alexandrově vztahu k Roxaně, k Hefaistiónovi a k mladém otrokovi, jehož jméno si nemohu vzpomenout. Ale to by ten film trval pět hodin a ne tři. I ty se někomu zdály moc. Mně tedy film utekl rychle a považuji ho za velmi dobrý. K pěti hvězdičkám mu ale přece jen cosi chybí. ()

Giacomo

Přes mnoho rozdílných kritik, pro mne má tento snímek ducha, originalitu, výpravu, kterou kinematografie nezažila... a společně s Vangelisovou hudbou dokážu dlouho letět sokolím okem nad bitvou u Gaugamel.. ()

playboy_05

je to temer nic oproti Tróje...šíleně zdlouhavé, závěr už sem ani moc nevnímal...vizualne je to pekne a vypravne, ale nebavi to, neodsypa to...takova postava si rozhodne zaslouzila lepsi zpracovani. Za me NE! ()

Tiiso

Snímek nedokázal navodit starověkou atmosféru. Neustále jsem jen viděl současné herce navlečené do historických kostýmů. To je alfa a omega pádu tohoto počinu. Nedostal jsem se do atmosféry příběhu ani do atmosféry té doby. Farrell se mě nezdá jako šťastná volba na tuto roli a buď se on nedokázal se svou úlohou sžít anebo já jsem se nedokázal do jeho role dostatečně ponořit. Pořád jsem viděl Farrella v dobovém kostýmu a ne slavnou postavu. A to je přakážka na tolik silná, že jsem jen s těžkostmi dokázal pozornost věnovat samotnému vyprávění. Obsah příběhu je pak silně diskutabilní a sám jsem na rozpacích jak se k němu stavět. Zřejmě gladiátorské potyčky jsou mě asi milejší. Ale abych jen nehanil. Technická a výtvarná stránka filmu je podařená a jízda na slonech patří dokonce k výborně provedené. To asi tak vše. Bohužel pane Stone pouze dvě hvězdy. ()

marlon

Veľká výprava, výsoký rozpočet, hviezdny herecký ensemble, avšak totálne fiasko. Navodenie historickej atmosféry ostalo len pri zámere, snaha vykresliť co najkomplexnejšie osobnosť Alexandra Veľkého, ako aj dobu v ktorej žil, vyhorela. Keďže rekonštruovať slávne východné ťaženie jedného z naslávnejších vojvodcov vojenskej histórie (ktorý v otvorenej bitke ani raz nenašiel premožiteľa) v celovečernom filme nebolo možné, tvorcom neostalo nič iné, ako pristúpiť k výberu a následne k nekompromisnej selekcii najzaujímavejších momentov z jeho života. Z toho nemohlo vzísť nič iné ako veľký chaos, v ktorom najväčšia legenda mizne. Nuda, historické nezmysly, neskutočne stupídne dialógy a bojové scény na veľmi slabej úrovni (veď si len zoberme rekonštrukciu pamätnej bitky pri Arbéle / Gaugaméle, ktorá patrí v oblasti vojenstva medzi symboly geniálneho vojenského myslenia). Výsledný efekt tak nemohla napraviť ani Vangelisova hudba. Nie je možné aby za tým všetkým stál Oli!!! Alebo že by zaspal na Olympe? ()

wOOzIe odpad!

Natočit film o tak významné postavě jakou Alexander Veliký bezesporu je. Je jistě dost složité a nutno říci, že se to vůbec nepovedlo. Američané by neměli historické filmy snad raději točit nebo alespoň ty o evropských dějinách. V celém filmu jsou pouho pouhé dvě bitvy kterých Alexander za svůj život vybojoval stovky. Matka (A.Jolie) je v celém filmu pořád stejně stará. Ať je Alexandrovi deset nebo čtyřicet pořád stejná. Děj skáče bezmyšlenkovitě sem a tam. Připadá mi to spíš jako hraný dokument bez hlavy a paty. A ještě ke všemu udělaly američani z Alexandra geje no co k tomu říci dál. Jen snad musíme uznat herecké obsazení. Nikomu nedoporučuji, je to odpadní film!!! ()

Nixon

Je to plejáda několika perfektních charakterů, ale konflikty mezi nimi minimálně v první půlce nejsou nic moc. Farrellův Alexander je jedna z nejlepších postav co se týče všech historických filmů, Angelina je správná zmije, Jared Leto dobrý přítel na celý život a Val Kilmer dobrý Filip. Ostatní postavy se mi trochu pletly a Hopkins jenom přicmrndává. Dialogy jsou promyšlené, zajímavé - a to úplně všechny. Problém "chlapci s chlapcama" neřeším. Nemám rád spousty barviček, ale člověk si dokáže zvyknout. Hudba mohla být výraznější. Za ty 3 hodinky jsem se nenudil ani chvílu, mezi dialogové perličky je občas vložena nějaká brutální bitva nebo vražda a vlastně jsem uvažoval i o tom, že dám plné hodnocení. 4 1/2*. Něco jsem se dozvěděl, bavilo mě to a asi mi to i zůstane v hlavě! 85% ()

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Anthony Hopkins a Transformers 5

Anthony Hopkins a Transformers 5

04.06.2016

Sir Anthony Hopkins si v blockbusterech zrovna nelibuje. Nikdo se sice nedivil tomu, když ho Oliver Stone ukecal do Alexandera Velikého a Kenneth Branagh do Thora, kdyby vám ale někdo řekl, že bude… (více)