Alexander Veliký

• USA Alexander (více)

Alexandr se narodil jako prvorozený syn Filipa Makedonského, který sjednotil celé Řecko pod Makedonské království a Olympiady, překrásné potomkyně hrdiny Achilla. Manželství jeho rodičů nebylo vůbec šťastné. Matka jeho otce nenáviděla a doufala, že její syn se za ni jednou pomstí. Vychovávala ho k tomu, aby si podmanil celý svět. Otec se o něho v dětství téměř nezajímal. Poté se ujal jeho výchovy a vzdělání učenec Aristoteles a otec si ho začal všímat, když si Alexandr podmanil nebojácného hřebce. Tráví s ním více času a Alexandr se matce odcizuje. Jenže jeho otec má druhou ženu, která čeká dítě. V Alexandrových dvaceti letech je možnost, že přijde o jeho právo na nástupnictví. Jelikož jeho otec nenávidí jeho matku. Ta neustále našeptává Alexandrovi, že jeho otec se ho bude chtít zbavit, až jeho otci jeho druhá žena porodí syna. Alexandr se na hostině s otcem pohádá a za nějaký čas je jeho otec zavražděn a Alexandr se stává králem. Alexandr plní vůli svého otce a táhne do Persie podrobit si celý národ a zabít krále Darea. Západní Asii si Alexandr podmaní jen s 40 000 vojskem. Jeho přátelé z dětství jsou jeho vojevůdci. Největší bitva s králem Dareem však na Alexandra čeká u Gaugamél nedaleko Babylonu. Alexandr stojí proti 25 000 armádě jen se svojí 40 000 armádou. Jenže to Alexandra nezastaví, aby si nevymyslel plán, který ho přivede až do středu perské armády a samotnému králi Dareovi. Ten když si uvědomí, že může být zabit, tak prchá a svoji armádu nechává napospas. Alexandr ho nemůže pronásledovat, jelikož jeho levé křídlo je zatlačeno perskou armádou a Alexandr a jeho jízda a pěšáci jim musí na pomoc. Přesto Alexandr vyhrál bitvu a obsazuje Babylon. Hlavní město Persie, ale Alexandrovi nestačí a chce dohnat Darea a zabít ho, aby se stal právoplatným králem. Alexandr ho tedy se svojí ztrojnásobenou armádou pronásleduje až na samotný okraj perské říše. Zde nalézá krále mrtvého. Dareovi vojevůdci ho zabili, aby si zachránili život. Jenže Alexandr se rozhodne pronásledovat i je a všechny je zabít a přitom si podrobovat všechny kmeny za hranicí perské říše. Na samotné hranici mezi Persii a Indii je země, kde žijí pouze divoké kmeny. Když přemůže jeden kmen, tak se ožení s dcerou náčelníka tohoto kmene Roxanou. Je velice krásná, ale podle matky Alexandra barbarka. I Alexandrovi vojevůdci a nejvěrnější přátelé jsou proti. Má si prý vzít za ženu Makedonku a s ní mít následníka trůnu. Jenže Alexandr si nedá poradit a ožení se s Roxanou... (TV Prima)

mkubalikova

Je to teda megapropadák, ale já bych to tak černě neviděla. Trochu bych ho prostříhala a zkrátila a možná bych vyměnila Colina Farrella. Je to jeden z mých nejoblíbenějších herců, ale ta gay poloha mu vůbec nesluší. Film je příliš věrný realitě a tím rezignoval na komerční úspěch. Moc se mi ale líbila Angelina Jolie, Jared Leto a Jonathan Rhys Meyers, jehož obličej se do takovýchto rolí jednoznačně hodí. 70% ()

blackJag

Film, který jsem docenil až zpětně. Samotného mě překvapilo, s jakým zaujetím jsem to teď nedávno sledoval hluboko do noci a nemohl se od toho odtrhnout. I to Vangelisovo syntenzátorové úpění nakonec oblblo mé receptory a dnes si ještě hlavní melodie pobrukuji... Je škoda, že je film jen jakýmsi stručným výkusem - při tom všem, čeho se ale Alexander zúčastnil a kam až došel, by to celé věrně nezaznamenal ani výpravný seriál, natož tak celovečerní film (byť, co se týče délky, velmi štědrý). Do paměti se mi vryl především krásně vyvedený Babylon, výborná bitevní scéna u Gaugamél a famózní střetnutí se slony v indické džungli. 85% ()

Ichabod

Asi můj nejoblíbenější Stoneův film, který se víc než jen na shrnutí historických událostí kolem Alexandra spíše soustředí na jeho vztahy (k matce, svému nejlepšímu příteli, manželce...). Nádherná kamera ladí oku a Vamgelisovo asi nejlepší soundtrack zas sluchu. Farrell s přehledem film táhne a Leto, Dawson i Jolie jsou také fajn. Speciální skoro tříhodinová edice mne bavila díky tomu, že film několikrát mění lokaci, atmosféru i Alexanderovo myšlení. Je to hodně jiný historický film, než jsme zvyklý a i to se mi líbilo. ()

Autogram

Ako píše históriu Hopkins v závere tohto filmu, podobne aj Stone píše históriu týmto filmom. Preto je príliš odvážne označiť film ako historický alebo životopisný, keď poznáme len malé útržky života, zväčša z vykopávok archeológov. Popri tom je film úžasne pútavý, určite nie učebnica dejepisu, a aj po trojhodinovom trvaní som vydržal aj titulky. Samozrejme, vďaka Vangelisovi, ktorý sa síce motívmi opakuje ešte od Dobytia raja, ale sú to tak úžasné motívy, že bitky by ani neboli bitkami bez hudby. Štyri hviezdy bez pochybností, len mohlo byť viac Rosario Dawson, tá jedna výnimočná scéna mi nestačila. –––– Ženy jsou mnohem nebezpečnější než muži. –––– Proč ustupujete, Makedonci? Chcete snad žít navěky a umřít zbaběle v posteli? –––– Snílci nás unavují. Musí zemřít dřív, než nás svými sny zničí. ()

Molir

Nemuzu si pomoct, ale Stone je zkratka Oliver Veliky... proste me ten bastard zase dostal, tentokrat uz hned napoprve... ano, film ma slabsi mista, obcas na chvili "zadrhne" (kupodivu nejvice zdrzujici mi prisly nektere momenty obou bitev), herci obcas zbytecne pritlaci na pilu a zacnou dost prehravat, nicmene diky setrvacnosti celku to prosvisti raz dva a uz se zase jede naplno mocalem cernym kolem bilych skal... neni to zadna popcornova "sword&toga" zalezitost ala Troy ci Gladiator, je to (konecne zase) opravdu poctive udelany historicky film, ktery ma dobre napsane postavy, ktere nejsou jen figurky, ale maji hloubku a mysli samy za sebe ;-) proste tento Stoneuv "neuspech" naprosto s prehledem prevysuje "uspechy" (naproste vetsiny) ostatnich :-) ()

Pipes

Výborný životní příběh Alexandra Velikého natočený velkým stylem. Výborné herecké výkony, působivá hudba... Trochu jsem se bál té délky, ale když jsem film viděl poprvé, neuvěřitelně rychle to uteklo. Akce sice moc nebylo, ale to jsem věděl předem, že se nejedná o klasický hollywoodský film, ale o vyprávění příběhu velkého vojevůdce a hlavně o vykreslování jeho osobnosti. O něco kratší to být mohlo, ale to nic nemění na tom, že se jedná o jedinečný film v podání jedinečného Olivera Stona coby režiséra a jedinečného Colina Farrella, který ve filmu neměl chybu. ()

Nepi

Film jsem viděl nedavno na DVD a muzu rict,ze se mi docela libil.Mimo Alexandrova života popisuje také jeho duši,cítění takže je psychologicky zaměřený...A jelikož se režie ujal zkušený Oliver Stone,tak to dopadlo lépe než třeba Troja...Obsazení je taky výborné (Colin Farrell,Angelina Jolie,Val Kilmer, Anthony Hopkins)..Takže to vidim na ty **** ()

Specs

Hlášky: Filip: - "Pamatuješ si Achillesa?" malý Alexander: - "Je mým oblíbeným." Filip: - "Proč?" malý Alexander: - "Protože miloval Patroklesa a pomstil jeho smrt." Filip: - "A jeho osud?" malý Alexander: - "Umřel mladý a slavný." Filip: - "Měl na výběr?" malý Alexander: - "Ano. Kdyby si vybral dlouhý život, nebyl by slavný." & Alexander: - "Přemožte svůj strach a já vám slibuju, že přemůžete smrt!" & Alexander: - "Když jsem byl dítě, tak si má matka myslela, že jsem polobůh a můj otec, že jsem slabý... Jaký jsem Hefaistióne? Slabý nebo polobůh?" ()

Blackberry

Netradične sa pokúsim tentokrát nepísať môj názor mojimi myšlienkami, ale slovami z niektorých zaujímavých komentárov užívateľov už uverejnených k 2.3.2008. Výber je náhodný no takmer totožný s mojím názorom. Snáď s tým nebude mať nikto z uverejnených užívateľov problém ... POMO: Sladkokyslo vyrozprávané 3 hodiny dejepisu. Wormboy: Najdrahsi historicky dokumentarny film vsetkych dob. Som rad,ze Alexandra natocil prave Oliver Stone,ktory si nezjejdnodusil rozpravanie o Alexandrovi a nezidealizoval jeho postavu,ale snazil sa ho vykreslit ako cloveka pohlteneho vlastnymi snami a snami svojej matky... pivo: Osobne som sa dosť bál ako to dopadne, po tých všetkých kritikách, ale nakoniec môžem odkázať všetkým tým kritikom nech idú do riti. KevSpa: Některé bitevní sekvence jsou úchvatné, stejně jako druhá "sentimentálnější" poloha snímku, především vykreslení vztahu mezi Alexandrem a jeho přítelem. Lima: ALEXANDER není žádné nudné šablonovité vyprávění s "hodnými" a "zlými" a je oproštěný od scenáristické plytkosti a pseudohistorického náhledu typu GLADIATOR či TROJA. Tetsuo: Dalo by se to rozebírat dlouhé hodiny. Gimli: Celý příběh je retrospektivní vyprávění, v němž jsou Alexandrovy činy objektivně hodnoceny. Brejlil: Ty mozaikové mapy, na kterých Aristoteles předvádí svět a které mají anglické popisky, po tom jsem těžko mohl většinu filmu brát vážně. Gumby: Konečně historický film, která není pohádkou a je o něčem... hell_boy: Není to rozhodně film pro všechny, ale pokud mu dáte šanci, neodsoudíte ho předem jako někteří mí kolegové a sžijete se s hlavní postavou, budete odměněni fantastickým zážitkem ()

ssfan

Pro mě byl tento film velkým zklamáním. Na plece byly hollywoodské hvězdy první velikosti, ale ve výsledku na mě nějaký závratný dojem film neudělal. Proto dávám 2 hvězdy a 45%. ()

pugs

Nie som filmový kritik a ani sa o to nesnažím, ale Alexander Veľký nedokázal zahnať nudu, ba ju ešte rozširoval. Film, na ktorý sa dá pozerať, no nie viackrát ako jeden-krát. ()

Liqid

Historická klasika s Angelinou pro hodiny dějepisu. Být tam víc akce, mohlo to dopadnout líp, takhle je to lepší průměr. ()

Pedross800

Alexandr Veliký je VELKÝ historický film....skvělý pokus o sondu do duše tohoto velkého dobyvatele, skvělé kulisy. Méně bitev ale o to víc myšlenek a víc opravdovosti. Nechápu to hodnocení tady, fakt ne.....no což evidentně většina lidí čekala jen tupou akci a válečnou vřavu a tuny krve. Ten kdo má starověk a historii opravdu rád jako já, ten si tady našel přesně to co chtěl. Jak říkám Alexandr Veliký je VELKÝ film! ()

Luksa

Nevím proč, ale nejlepší mi na tomto filmu přišla často kritizovaná Vangelisova hudba, která když se naplno rozezní, tak dokáže scénám dodat silné emoce, například u příjezdu vojska do Babylónu jsem ani nedutal. Tyto scény jsou však střídány s těmi afektovaně uřvanými, nezvládnutými, kdy člověk čeká kdy se děj sakra pohne. Ale jinak převeliká spokojenost, film mě i napotřetí strhnul a nechal mě prožívat Alexandrovu cestu za nesmrtelností. ()

solskjaer

Průměrná podívaná, která zaujme hereckým obsazením, na druhou stranu však diváka naprosto vyčerpá svým neúměrně dlouhým dějem. Rozhodně by to chtělo vypustit pár nesmyslných postav, které jsou ve filmu naprosto zbytečné a film jen prodlužují ( Jolie či Hopkins). Také bitvy. Stone sliboval velevýpravné bitevní scény z kterých bude cítit historie a budou nás z nich přecházet zraky. Mě tedy přecházely, ale z úplně opačného důvodu. Zbytečně utahané dialogy, táááhlé scény z Angelinou Jolie a Jaredem Letem mě doslova ubíjely. Farrell se hledal a ani sám nevěděl jak se vcítit do postavy jestli víc jako bojovník či citlivý milenec, prostě tápal a možná ne ani jeho chybou mi jeho postava Alexandra přišla hodně roztěkaná. Sice jsem se na film nějak extrémně netěšil, ale i tak jsem docela zklamaný , tohle jsem teda opravdu nečekal, ale zase úplně hrozný to také nebylo, jen prostě jsem měl pocit , že Stone umí zázraky a jak jde vidět i mistr tesař se někdy utne. ()

sheilla

Olivera Stonea jsem vzdy brala jako rebela Hollywoodu, ktery kazdym svym dilem dokazal provokovat. Ve filmu Alexander se pokousi o jakousi syntezu psychodramatu s velkolepou epikou a na muj vkus, se mu to prilis nedari. Colin Farrel se sve role zhostil na jednicku, ale bohuzel jsem se s nim za cele ty tri hodiny filmu nedokazala nijak sblizit. Scena, kdy promlouva k vojakum, mi prisla spise trapna, nez aby ve mne vyvolala pocit bojovnosti. Stejne jako ptak, ktery Alexandera provazel, byl spise jak z reklamy na nejmenovanou mineralku :-). Skoda, Alexander byl zajimavou historickou osobnosti a tohle mi prislo takove polovicate, takze jen za 3*. ()

Arius

Zaujimavy filmik z mensim nedostatkom ktory sa podla mojho nazoru nachadzal v Colinovi Farrellovi. Ten sa urcite viac hodi do filmov z prostredia vojska alebo ho treba dosadit do titulov ako su nesmierne napinava Telefonna Budka :))))) ci do zapornej vedlajsej a chvilkovej role v Daredevilovi. ()

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Anthony Hopkins a Transformers 5

Anthony Hopkins a Transformers 5

04.06.2016

Sir Anthony Hopkins si v blockbusterech zrovna nelibuje. Nikdo se sice nedivil tomu, když ho Oliver Stone ukecal do Alexandera Velikého a Kenneth Branagh do Thora, kdyby vám ale někdo řekl, že bude… (více)