Alexander Veliký

• USA Alexander (více)

Alexandr se narodil jako prvorozený syn Filipa Makedonského, který sjednotil celé Řecko pod Makedonské království a Olympiady, překrásné potomkyně hrdiny Achilla. Manželství jeho rodičů nebylo vůbec šťastné. Matka jeho otce nenáviděla a doufala, že její syn se za ni jednou pomstí. Vychovávala ho k tomu, aby si podmanil celý svět. Otec se o něho v dětství téměř nezajímal. Poté se ujal jeho výchovy a vzdělání učenec Aristoteles a otec si ho začal všímat, když si Alexandr podmanil nebojácného hřebce. Tráví s ním více času a Alexandr se matce odcizuje. Jenže jeho otec má druhou ženu, která čeká dítě. V Alexandrových dvaceti letech je možnost, že přijde o jeho právo na nástupnictví. Jelikož jeho otec nenávidí jeho matku. Ta neustále našeptává Alexandrovi, že jeho otec se ho bude chtít zbavit, až jeho otci jeho druhá žena porodí syna. Alexandr se na hostině s otcem pohádá a za nějaký čas je jeho otec zavražděn a Alexandr se stává králem. Alexandr plní vůli svého otce a táhne do Persie podrobit si celý národ a zabít krále Darea. Západní Asii si Alexandr podmaní jen s 40 000 vojskem. Jeho přátelé z dětství jsou jeho vojevůdci. Největší bitva s králem Dareem však na Alexandra čeká u Gaugamél nedaleko Babylonu. Alexandr stojí proti 25 000 armádě jen se svojí 40 000 armádou. Jenže to Alexandra nezastaví, aby si nevymyslel plán, který ho přivede až do středu perské armády a samotnému králi Dareovi. Ten když si uvědomí, že může být zabit, tak prchá a svoji armádu nechává napospas. Alexandr ho nemůže pronásledovat, jelikož jeho levé křídlo je zatlačeno perskou armádou a Alexandr a jeho jízda a pěšáci jim musí na pomoc. Přesto Alexandr vyhrál bitvu a obsazuje Babylon. Hlavní město Persie, ale Alexandrovi nestačí a chce dohnat Darea a zabít ho, aby se stal právoplatným králem. Alexandr ho tedy se svojí ztrojnásobenou armádou pronásleduje až na samotný okraj perské říše. Zde nalézá krále mrtvého. Dareovi vojevůdci ho zabili, aby si zachránili život. Jenže Alexandr se rozhodne pronásledovat i je a všechny je zabít a přitom si podrobovat všechny kmeny za hranicí perské říše. Na samotné hranici mezi Persii a Indii je země, kde žijí pouze divoké kmeny. Když přemůže jeden kmen, tak se ožení s dcerou náčelníka tohoto kmene Roxanou. Je velice krásná, ale podle matky Alexandra barbarka. I Alexandrovi vojevůdci a nejvěrnější přátelé jsou proti. Má si prý vzít za ženu Makedonku a s ní mít následníka trůnu. Jenže Alexandr si nedá poradit a ožení se s Roxanou... (TV Prima)

Hamar

Když se Olda náhodou nevěnuje svému levičáckému filmovému blábolení nebo neadoruje Vladimíra Vladimíroviče je to pořád pan filmař z velkým P. ()

zigy

Ve stylu slavné Kleopatry. Jen už dneska nejsou lidi na masové scény.....a taky chytřejší scénáristé....ale ten patos tam sedí a člověk se dozví něco o historii. Hodně psychologické. Makedonec blond a navíc herec neumětel??? ()

Hvězdář

Materiál je to skvělý, velké, lákavé téma. Zpracování není většinou úplně zlé, ale celé to působí jako velký ambiciózní projekt, který se nepodařilo dotáhnout, přestože ten potenciál tam byl. Krásně dlouhý historicky uspokojivě věrný film velmi sráží už úvodní a závěrečná grafika titulek, jak z nějakého osmdesátkového (nyní jsme v roce 2004) nebo ještě spíše ezoterického filmu. Podobně je na tom velmi laciná počítačová grafika, která provází obzvláště úvodní a další vypravěčské scény. Chvílemi jsem si připadal jak u animací z Age of Mythology. Některé pokusy o ztvárnění uměleckých kousků v podobě soch a zdobených nádob byly poněkud úsměvné, a z uměleckohistorického hlediska značně mimo. Herecké výkony nic moc, osobně si myslím že obzvláště Angelina Jolie byla velmi špatnou volbou, neboť mi tam ani trochu nezapadla a kromě toho vlastně vůbec nehrála. Hudba sice hezká, ale občas bila do uší jistá nelogičnost jejího využití. Clekově to na mě skutečně působilo jako rozdělaný ambiciózní projekt, který někdo kus před dokončením narychlo zaflikoval a pustil do kin. Tři hvězdy jsou za snahu, zvolené téma, snahu o historickou věrnost, a parádní ztvárnění bitvy u Gaugamel. ()

MrKrahujec

Na Olivera Stonea to bylo vážně trochu režijně nevyrovnané. Začátek totálně nemastný-neslaný, jak z nějaké televizní inscenace, pak trocha té dychtivě očekávané velkoleposti, to zas ano a konec zas tak nějak s prsknutím a zasyčením zhasne... Čím to? ()

Scaevola

Po mnoha letech a druhém či třetím shlédnutí bohužel musím své hodnocení snížit, neboť už asi nemám trpělivost pro protahovaná životopisná dramata, která jsou sice bezchybně natočena, krásně nasnímána a mohou se pyšnit velkolepou výpravou, ale srdcebolná místa bohužel nevyvažuje dostatečné napětí a vhodný spád. Snímek tak beru jako vrcholnou poctu největšímu lidskému vojevůdci, ale poctu, jež je po většinu stopáže nezáživná a z níž pouze místy probleskují skvělé okamžiky (vstup do Babylonu, obě bitvy a baktrijská epizoda). ()

Nick321

Velkolepý film o jednom antickém princi , který se natolik vzhlédl ve starých bájích, až chtěl napodobit činy pověstných reků a brzy se stal nejmocnějším dobyvatelem tehdy známého světa . A také tyranem, který byl stále více nevypočitatelný díky své vzrůstající pýše, ambicím a alkoholu. Přesto na mne ve filmu působil dojmem, jestli by mu nestačilo být jen cestovatelem objevitelem, zda všechno to násilí a dobývání bylo nutné. Faktem je, že dobyl velké území a také zdecimoval vlastní lidi , se kterými tažení zahájil . Nedivil bych se, kdyby ho v  pudu sebezáchovy vážně otrávili. Jinak co se filmu samotného týče, je dobře zpracovaný, ale myslím, že na to, že pojednává o jednom z největších vojevůdců lidských dějin, tak mohl lépe vyzdvihnout některé jeho velitelské činy, například při dobývání údajně nezdolné Sogdianské skály pomocí takzvaných pavoučích mužů, vlastně jediné dvě bitvy, které ve filmu uvidíme je ta u Gaugamél a bitvu u indického Hydaspes, zbylé boje jsou zmíněny Ptolemaiem z vyprávění jenom tak mimochodem, film se mnohem víc zabývá Alexandrem co se jeho povahy a vztahů týče. ()

Sublog

Skvěle natočený velkofilm, který se dá snad jako jediný současný historický snímek srovnávat se Statečným srdcem. ()

Bobšík

Domnívám se, že Alexandr se zařadil k filmům, které nebyly zcela pochopeny. Současný filmový divák si žádá přiblížení historické atmosféry, avšak svým způsobem přefiltrované. To znamená, že hlavní hrdina musí oplývat nejen svaly, ale i těmi správnými city k těm správným lidem a nakonec musí zemřít na tom správném místě tou nejhrdinštější smrtí. Celý život na filmovém plátně prožívá jsa povzbuzován horlivým přikyvováním divákovým: "Ano, tak to bylo a tak to je správné." Oliver Stone má však naštěstí (alespoň pro některé) dar ukazovat lidské konání z neočekávaného úhlu pohledu a nechť je mu za to vysloven dík. Výtka, že se nelze ztotožnit s hlavním hrdinou, jistě neobstojí. Je to právě Alexandr, skvěle pojatý Colinem Farrellem, ke kterému musíme cítit sympatie, neboť ruku na srdce: Kdo z nás není sžírán vnitřními běsy? Kdo se nepokusil byť marně vzepřít se tomu, čemu se říká osud? Stejně lze pochválit Angelinu Jolie představující Alexandrovu matku Olympii, "mrchu" ochraňující svého syna. Nejsem příliš zastánkyní Vala Kilmera, avšak ze scény, kde ukazuje svému malému synovi krvavé scény na stěnách jeskyně, mi běhal mráz po zádech. Je jasné, že každý film má své mouchy, avšak domnívám se, že síla příběhu tyto menší nedostatky plně vyváží. Jediné, co mě trošku zklamalo, byla hudba. Vangelis má jistě své kvality, avšak zde to byl trošku krok vedle. Závěrem lze říci, chcete-li jít na pohádku, jdětě na Statečné srdce, chcete-li trošku zapřemýšlet, Alexandr Veliký je tu pro vás. ()

moris.cz

Tento historický film sliboval úžasnou výpravu, hvězdné herecké obsazení a také geniální hudební doprovod. většina toho ale přišla nazmar. S akčními pasážemi se střídaly pasáže nudné, kdy se opravdu třeba dvacet minut nic pořádného nedělo a člověk se mohl jen dlouhou dobu dívat na nejrůznější výjevy, které ovšem postrádaly nějaký náboj. Moc povedené z hlediska historických skutečností byly bitvy, kterým se snad ani nedá nic vytknout a které mě opravdu pohltily. To ale tvoří jen menší část filmu, což je škoda, protože tím pádem je pro mě film jen mírně nadprůměrný. ()

dbt

Radši to ohodnotím hned zčerstva a jdu od toho, než si to rozmyslím. Ten film je tak neuvěřitelně přemotivovaný, že už jen kvůli tomu to nemohlo dopadnout dobře. Proč tedy tak kladné hodnocení? Nenudil jsem se (no, možná trochu v cca páté sedmině) a zaujalo mě to nejen jako oživlá biografie, ale vlastně i po stránce emoční. Jistě, místy to působilo směšně, ale i to souvisí s těmi obrovskými ambicemi a já pod tím tak nějak dokázal vidět, jak to mohlo (mělo) vypadat a příliš jsem se tím tedy nenechával rozptýlit. Mno, v brzké době to radši nechci znovu vidět. 70% ()

rubii

3 hodinové uzoufání, žádný herec mě nepřesvědčil o svém talentu a vábničku typu Anthony Hopkins a Angelina Jolie(mimochem jsem vždycky rostl když měla promluvit) jsou jenom kvůli zatraktivnění tohoto pro mě bezceného vypravného historického filmu. ()

Johnner

Impozantní kolos, to je tento film. Bohužel je na tom stejně jako sedm starověkých divů světa, z nichž se třemi se v tomto filmu setkáme. Trpí totiž tím, že je až příliš velký, blyštivý a úžasný, a stejně jako divy světa nemá moc šancí přežít. Plytkost dialogů je v novodobých historických filmech už jaksi trpěným standartem, film by však zasloužil oprostit se situací, kdy po sáhodlouhém rozhovoru následuje další sáhodlouhý rozhovor. Ještě horší je, že se v dialozích z 80 % řeší to samé- Alexandr, Alexandr, Alexandr. Rovněž mě trochu zaráží způsob řazení scén za sebe. Například flashback do období, v níž je zavražděn Alexandrův otec, se absolutně nehodí. Starý Ptolemaios jako vypraveč by také potřeboval výrazně osekat, hlavně na začátku a na konci. Přesto dávám 4 hvězdičky. Ze sedmi divů světa do dneška přežil jen jediný- pyramidy v Gíze. Zajeďte se na ně podívat. Jsou impozantní, nádherné, ale jsou také jen nepochopitelným odleskem, skeuromorphem, zdánlivě bez účelu. A takový je i tento pěkný film. ()

Fill16

Lidi, tohle je něco nového, to jsem ještě nežral! První HISTORICKÝ FILM který mě zaujal a velmi mile překvapil - navíc jsem ho dokoukal úplně do konce! Colin Farrel je naprosto skvělej hrdina ... Někdy se mi zdálo, že je film kapánek uřvanější, ale závěrečná akce potvrdila Stoneovy zkušenosti. Když se obraz přeměnil do růžové, byl jsem až v němém úžasu. A to poslední - co mě zaujalo nejvíce - VANGELISOVA hudba. Báječné! Klidně si dám znova, ale znovu opakuji, že historické filmy nemám rád a není to můj šálek kafe :-) ALEXANDŘE ty nejsi veliký, STONE je veliký! ()

J!b

Tento film je prostě divný. Možná jsou diváci, kteří to ocení, ale pro mne to byly jen bez ladu a skladu splácané konfabulované výjevy z Alexandrova života. Epické scény se zde nesoudržně střídají s malichernostmi a velkofilm s druhořadou televizní inscenací stejně jako Alexandr vojevůdce s Alexandrem dítětem. Přijde mi, že je to typický příklad, kdy přehnané umělecké ambice kdysi skvělého režiséra zahubily zajímavé téma. ()

Alex.H

Tento film snad neukazuje nic jiného, než jen historické souvislosti, ale tak je to snad vždycky, když američané natočí něco o evropských dějinách. Mám rád historické filmy, ale tento mě opravdu nezaujal, spíš naopak. Po shlednutí statečného srdce si průměrný film představuji jinak. Dávám dvě hvězdičky ()

Muňa

Nezvyklý film, který moc nezapadá do šablonek amerických historických velkofilmů. Přiznám se, že to nebyl úplně můj šálek kávy. Nějak jsem se nedokázal s Alexanderem jako postavou ztotožnit, nevěděl jsem co bude jeho další krok-v jednu chvíli vypadá jak kluk ze střední, pak zapíchne v amoku kamaráda-ale psychopat to není (i když z toho, jak jsem to napsal to tak možná vypadá). Nevím, možná chtěl Stone ukázat, že to byl člověk a že nikdo si nedrží pózu absolutního neomylného vůdce celej týden v kuse. Každopádně se mi velmi líbila postava krále Filipa (Val Kilmer), nejdřív se vám hnusí, pak je sympaťák a pak zas něco provede, ale po závěrečných titulcích mi ho bylo asi nejvíc líto. ()

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Anthony Hopkins a Transformers 5

Anthony Hopkins a Transformers 5

04.06.2016

Sir Anthony Hopkins si v blockbusterech zrovna nelibuje. Nikdo se sice nedivil tomu, když ho Oliver Stone ukecal do Alexandera Velikého a Kenneth Branagh do Thora, kdyby vám ale někdo řekl, že bude… (více)