Alexander Veliký

• USA Alexander (více)

Alexandr se narodil jako prvorozený syn Filipa Makedonského, který sjednotil celé Řecko pod Makedonské království a Olympiady, překrásné potomkyně hrdiny Achilla. Manželství jeho rodičů nebylo vůbec šťastné. Matka jeho otce nenáviděla a doufala, že její syn se za ni jednou pomstí. Vychovávala ho k tomu, aby si podmanil celý svět. Otec se o něho v dětství téměř nezajímal. Poté se ujal jeho výchovy a vzdělání učenec Aristoteles a otec si ho začal všímat, když si Alexandr podmanil nebojácného hřebce. Tráví s ním více času a Alexandr se matce odcizuje. Jenže jeho otec má druhou ženu, která čeká dítě. V Alexandrových dvaceti letech je možnost, že přijde o jeho právo na nástupnictví. Jelikož jeho otec nenávidí jeho matku. Ta neustále našeptává Alexandrovi, že jeho otec se ho bude chtít zbavit, až jeho otci jeho druhá žena porodí syna. Alexandr se na hostině s otcem pohádá a za nějaký čas je jeho otec zavražděn a Alexandr se stává králem. Alexandr plní vůli svého otce a táhne do Persie podrobit si celý národ a zabít krále Darea. Západní Asii si Alexandr podmaní jen s 40 000 vojskem. Jeho přátelé z dětství jsou jeho vojevůdci. Největší bitva s králem Dareem však na Alexandra čeká u Gaugamél nedaleko Babylonu. Alexandr stojí proti 25 000 armádě jen se svojí 40 000 armádou. Jenže to Alexandra nezastaví, aby si nevymyslel plán, který ho přivede až do středu perské armády a samotnému králi Dareovi. Ten když si uvědomí, že může být zabit, tak prchá a svoji armádu nechává napospas. Alexandr ho nemůže pronásledovat, jelikož jeho levé křídlo je zatlačeno perskou armádou a Alexandr a jeho jízda a pěšáci jim musí na pomoc. Přesto Alexandr vyhrál bitvu a obsazuje Babylon. Hlavní město Persie, ale Alexandrovi nestačí a chce dohnat Darea a zabít ho, aby se stal právoplatným králem. Alexandr ho tedy se svojí ztrojnásobenou armádou pronásleduje až na samotný okraj perské říše. Zde nalézá krále mrtvého. Dareovi vojevůdci ho zabili, aby si zachránili život. Jenže Alexandr se rozhodne pronásledovat i je a všechny je zabít a přitom si podrobovat všechny kmeny za hranicí perské říše. Na samotné hranici mezi Persii a Indii je země, kde žijí pouze divoké kmeny. Když přemůže jeden kmen, tak se ožení s dcerou náčelníka tohoto kmene Roxanou. Je velice krásná, ale podle matky Alexandra barbarka. I Alexandrovi vojevůdci a nejvěrnější přátelé jsou proti. Má si prý vzít za ženu Makedonku a s ní mít následníka trůnu. Jenže Alexandr si nedá poradit a ožení se s Roxanou... (TV Prima)

Cycake

Jestlipak bude mit Colin Farrell někdy nějaký jiný výraz. Místo rozhodného vojevůdce vypadá, že se každou chvíli rozloží na padesát malých Alexíků, prosviští nám pod nohama a schová se pod sukně mámy Angeliny. ()

R-Fitch

To, co mě na filmu zaujalo zdaleka nejvíc, byla herečka Rosario Dawson a její ňadra. To bylo fakt megaluxusní. Jinak k filmu...na Olivera Stonea bych čekal něco víc. Velkolepost tu byla, vypjatý a fakt mazácký scény taky, pro mě byla skvostem přítomnost Anthonyho Hopkinse a Angeliny Jolie, parádní byla hudba. Ale bylo tam i trochu víc než je zdrávo míst, který byly buď trochu moc ukecaný nebo prostě divný. Ale celkovej dojem za 70% je myslim tak akorát. :-) ()

MariusDee

Poprvé mne film moc nezaujal, byl jsem vlastně zklamán. Naštěstí jsem jej od té doby shlédl ještě dvakrát a nemohu si pomoci - zamlouvá se mi to stále více. Pominu vizuální i dějovou stránku filmu a vyzdvihnu především charakterové ztvárnění Alexandra Velikého. Jen těžko dnes zjistíme, jakým člověkem byl Alexandr doopravdy..zaplnit bílá místa v jeho životě a odlišit, co je mýtus a co skutečnost není možné. Z toho, co víme skutečně, však můžeme poprávu říci, že Alexandr byl muž, který měl odvahu, intelekt, vizi a nezměrnou vůli k jejímu naplnění. Jeho, až chorobná ctižádost, jej hnala k vytváření velkých věcí, zároveň však jej i jeho říši svým způsobem zahubila. Rovněž Alexandrův multikultikulturalismus byl skutečností, byť pohnutky, které jej k tomu vedly mohly být různé..není však nutné připisovat jim hned zištnost a kalkul. Alexandr mohl mít skutečně vznešené cíle, vždyť jej vychovával sám Aristotelés. A je to právě vize multikulturní civilizace, která je podle mého mínění Alexandrovým nejvýznamnějším počinem. Vždyť takto dal vlastně vzniknout hellénismu a přispěl k obohacení řecké, potažmo evropské, kultury o nové podnětné myšlenky z jiných částí světa, což mělo dalekosáhlé důsledky pro celé civilizace. A konečně chci říci, že mne potešilo, že i tento aspekt Alexandrovy osobnosti byl ve filmu zohledněn, čímž se pro mne stal tento snímek o to cennějším. ()

zurivymlok

Musím říci, že jsem od tohoto snímku očekával hodně a i přesto jsem z kina odcházel nadšený. Bylo to ještě mnohem lepší. Proto mě šokovalo, že když jsem narazil na nějakou kritiku, tak byly vesměs negativní, někdy přímo zdrcující. Já v tomto filmu nepostrádám vůbec nic. Co se týká historický nepřesností, tak ty jsou v každém historickém snímku. Četl jsem i kritiku, že Alexander nezemřel na otravu, ale na nemoc. Jenže Stone si to poměrně chytře pokryl tím, že Hopkins říká svému otroku, ať do spisů o Alexandrovi nepíše, že byl otráven, ale že na nemoc zemřel. Pokud historický film respektuje důležité milníky, pak nějaká ta změna v detailech filmu rozhodně neublíží. Film musí hlavně respektovat logiku vlastního příběhu. Pokud je příběh vnitřně nerozporný, pak jej můžeme brát jako jednu možnou alternativu, jak mohla historie proběhnout. Historici sami mnohdy neví, pouze se domnívají, jak to bylo. Proč by se nemohl domnívat i režisér nebo scénarista. Hodně kritiky bylo také věnováno výkonu Colina Farrella a "zženštilosti" Alexandra, což se neslučuje s naší představou tradičního hrdiny. Jenže postavit se vlastnímu otci či matce může mnohdy vyžadovat mnohem více odvahy než šestinásobné přesile v bitvě u Gaugamel. Ti, kteří kritizují výkon Colina Farrella nejspíše brali postavu Alexandra velice povrchně. Alexandr nebyl tupý nemyslící bijec. Byl člověk, který musel překonávat vlastní slabosti a nedostatky, aby dosáhl svého takřka nesplnitelného cíle. P. F. Drucker, guru managementu, kdysi napsal, že "výrazní lidé mají i výrazné slabiny". V tomto díle Olivera Stona je to více než patrné. Alexander pro mě je a nejspíše vždycky bude vyjimečný film. Osobně jsem ještě nikdy neviděl postavu dobyvatele vykreslenou takovýmto způsobem. Jinak co se týká obrazu a ztvárnění bitev, tak ty jsou excelentní. Musím říci, že jsem se při sledování filmu vůbec nenudil. Jediné, co snad mohu připustit je zbytečnost několika málo scén, jak je "Limou" zmíněná postelová scéna s Roxanou. (ač nám možná krom estetického zážitku měla ukázat i podobnost Roxany a Alexandrovy matky). Přičinu neúspěchu filmu nevidím v délce, ale spíše v originálním pojetí. Lidé chtěli a očekávali dalšího Gladiátora. Místo toho přišel film spíše s psychologickou kresbou jedné postavy. Ale je to věcí názoru. Já byl zase naprosto zklamán z filmu Troja. Krom Erica Bany, který mě příjemně překvapil, toho Troja moc nenabídla. Navíc, jelikož jsem četl jak Homéra tak Vergilia, kteří dobývání Troji popisuji, tak jsem byl zklamán z toho, jak zbyteně měnili příběh. Kdyby k lepšímu, tak nic neřeknu. Ale scénář naprosto zabil kouzlo knih, které přežili 4 tisice let. Je to jako změnit konec Shakespearovy hry Romeo a Julie. Ale to už patří spíše pod kritiku Troji. ()

saaaky

Bohužel musím říci jen průměrný výpravný film. Plno okatých scén a klišé, nepříliš věrohodné souboje a nekorektost některých faktů. I přesto velmi slušné herecké výkony. Angelina Jolie je prostě třída a rozhodně dává filmu grády. Anthony Hopkins si mohl troufnout ale na něco lepšího, než-li zrovna na tento nepříliš vydařený snímek. Nevadí, třeba jindy ... ()

chosan

Jeden z nejlepších velkofilmů současnosti jen tu hlavní roli mohl mít někdo jiný než zrovna Farrell. Ale to je asi tak jediná chyba dávám 85%. ()

Ailly

Čo mňa to stálo toto dopozerať. Sirky v očiach a vnímavosť na zotrvačník. Skutočné dejiny z obdobia Alexandra nepoznám ale aj keby to bola pravdivá výpoveď bol by to sakra nudný dokument. To už v škole na dejepise som sa bavila viac. Navyše, z úbohej výpravy je zrejmé že rozprávkový rozpočet sa rozkotúľal na hviezdne honoráre. A vlastne, dobreže tak, nebyť hviezdnych hereckých výkonov ani by nebolo čo hodnotiť. ()

schindler

Myslím si historické velkofilmy jsou o bitvách (Pán prstenů, Troja) a pokud jich je méně může to zachránit poutavý příběh(Království nebeské). V Alexandrovy jsou bitvy dvě, jsou sice natočené profesionálně, dostatečně syrově a s notnou dávkou brutality, ale v značně přemrštěné stopáži vyšumí do ztracena. Stone se spíš věnoval psychologii hlavního protagonisty a i když Colin Farell dělá co může já jsem se místy trochu nudil. Ještě bych nerad zapoměl na vynikající hudbu od Vangelise. ()

Tomulka

To je ale hrůza, již po prvních cca 20 minutách jsem zůstal u filmu úplně sám a vydržel , ne oprava, přetrpěl jsem film až do konce abych s klidným svědomím mohl napsat, že je to opravdová hrůza. Ta jedna hvězda je snad jen za Angelinu Jolie a pro Angelinu Jolie ()

Stealth2

Výborný historický epos, viděl jsem několikrát. Skvělý Jared Leto. Ovšem si neodpustím připomínku ohledně A.J....já tu babu prostě nesnesu... v roli matky Alexandra doslova směšná, tohle měla hrát jiná ženská. Tohle mi u Stonea vadí, že vsadil na přeceňované jméno, jímž bezesporu tohle "dřevo" je. Neznám roli, kterou bych ji věřil. ()

Svadbos

Pokus opísať mnoho konfliktov - od momentu Alexandrovho narodenia - hádže veľmi málo svetla a prinúti nás želať si, aby slony, ktoré v jednej vrcholnej scéne zaútočia, dokončili dielo skazy. Jedine Angelina Jolie, ako Alexandrova matka, dodáva filmu nejakú tú iskru. Dá sa povedať, že toto je prvý film Olivera Stoneho, ktorý je nudný. O rok neskôr vznikol "Alexander Revisited: The Final Cut". ()

Andy.222

Zvládl jsem to shlédnout celé a zanechalo to ve mě pár dojmů, ale jako film, který bych chtěl vidět podruhé bych to rozhodně neoznačil - herecké výkony se mi hodně líbily, zvlášť to, jak se Farrell popral s bisexualitou své role. Výprava se mi líbila. No a nic víc, si tak nějak nevybavuju, snad jen, že Dawsonová má hezké poprsí :-) ()

ondradvori

Podle mého názoru jeden z nejlepších životopisných filmů. Je v něm snad všechno, co by měl podle dnešních měřítek hollywoodský film obsahovat. Bitvy, milostné aféry, intriky a hlavně obrovské scény. Chápu, že se někomu nemusí líbit celý děj filmu. Ano,některé scény jsou opravdu trošku dlouhé, a střih by tam prospěl. Ale já nejvíce obdivuji výkon Farella a snad nejlepšího skladatele téhle doby, Vangelise. Doporučuji pustit si některé části soundtracku z Alexandra, je to ohromné to poslouchat. Sám jsem trochu zklamán, že film takových měřítek je na této stránce ohodnocen pouze něco přes 60%,a označen pochybnou šedou barvou. Tady v komentářích můžeme najít třetinu typu PROČ JE VE FILMU ALEXANDER GAY? Já osobně to tak neberu. V antickém Řecku byly prostě sociální vztahy mezi lidmi jiné. Bylo normální pořádat orgie a bujaré oslavy. Zkrátka to byla iná doba, kterou podle mne film naprosto vystihl. Osobně dávám 80% a děkuji všem tvůrcům za tento pěkný a poučný film. ()

GCaesar

Dle mého názoru se jedná přinejmenším o velmi zajímavý film, kterému se přinejmenším nedá upřít (ač je historický) originalita zpracování. Je tu (i z historického hlediska) silně přehnaná Alexanderova bisexualita a zbytečně roztahované rodinné vztahy. V těchto místech se film dost odchyluje od hisorického podkladu (který mi přišel mnohem zajímavější i dobdrodružnější) a film je tak spíš jen zbytečně natahován. Na to, že Alexander většinu svého živiota jen válčil je tu také jen velmi málo bitev, 2, tomuto filmu by podle mě prospělo vypuštění různých zbytečných scén a protažení tak o půl hodiny, díky čemuž by se do snímku vešlo tak 5 značně různorodých bitev a dal by se mnohem reálněji vylíčit Alexanderův osobní život. Za co tedy film hodnotím tak vysoko? Jsou to právě ty dvě bitvy, především tedy ta první. Jedná se bez debaty o nejlépe zfilmovanou antickou bitvu všech dob, která svou dokonalostí a reálností bere dech. Mimo to je zde na mnoha dalších místech (byť na pozadí scén, které by se daly udělat mnohem lépe) nádherně propracovaný antický svět (Makedonie, Egypt, Babylon...). Za to si film zaslouží tak 85% ()

Voxel

Tři hvězdy hlavně za slušný výběr herců, velkolepou výpravu, obří bitvu s Peršany a především nádherně udělané starověké město Babylon. To se povedlo opravdu neskutečně a člověk má pocit, jako by tam byl spolu s hrdiny. Nelíbil se mi utahaný, rozvláčný děj, psychedelické scény a poslední třetina filmu. Z mého pohledu těžce nevyužitý potenciál. ()

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Anthony Hopkins a Transformers 5

Anthony Hopkins a Transformers 5

04.06.2016

Sir Anthony Hopkins si v blockbusterech zrovna nelibuje. Nikdo se sice nedivil tomu, když ho Oliver Stone ukecal do Alexandera Velikého a Kenneth Branagh do Thora, kdyby vám ale někdo řekl, že bude… (více)