Reklama

Reklama

Frankenstein

  • Česko Frankenstein podle Mary Shelleyové (více)
Trailer

Obsahy(1)

Podobně jako v předloze, i zde je hlavní postavou mladý doktor Frankenstein, který díky své posedlosti smrtí stvořil nový život. Ale „netvor“ sestavený z těl odsouzenců, kterému jeho autor vložil do hlavy mozek geniálního vědce, je stejně jen ohavná napodobenina člověka. Když si netvor uvědomuje fakt, že ho lidé mezi sebe nikdy nepřijmou, rozhodne se pomstít svému stvořiteli i jeho rodině. Film Frankenstein nabízí citově spletitý příběh plný opravdové hrůzy. (Bontonfilm)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (340)

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Tak tenhle majstrštyk mi byl furt kdekým vnucován a doporučován, že je to klasika, kultovní zpracování slavné legendy a kdesi cosi. Já si to stáhnul, ale furt se mi do toho nechtělo. Dneska jsem se k tomu konečně odhodlal a tedy můj názor? Pochcat! Nedostal jsem nic než téměř dvě hodiny sterilní, prázdný a totálně vyumělkovaný nudy. Ten film snad ani nemůže chtít aby se divákovi líbil, jak je strašně odtažitej a nic se nemění ani na tom, že Branagh je mi extrémně nesympatickej. Další nepochopitelně nadhodnocenej rádoby kult.20% ()

kiddo 

všechny recenze uživatele

Milý deníčku, už nikdy se nebudu znovu dívat na filmy, které mě v raném mládí definovaly, to zklamání mi za to nestojí. Nevadí mi, že se Branagh silně odchyluje od nejlepšího gotického hororu vůbec, nevadí mi důraz na melodrama, nevadí mi vsunutí obehraných motivací a zpřehlednění. Vadí mi, že zatímco Shelleyová měla zcela očividně co říct i mimo prostého „člověk fantazíruje a moc to nedopadne“, Branagh nenabízí nic než zmatenou, mizerně (a tím myslím opravdu mizerně) sestříhanou a dost amatérsky režírovanou skrumáž tu hezkých, tu docela divných obrázků bez nějakého dalšího plánu (nepočítám-li jako další plán narážku na Michelangelovo Stvoření Adama, která je asi tak jemná jako mnohačetný úder kladivem do hlavy). Pryč je důraz na osobní zodpovědnost, na morálku, do háje jde psychologie postav a náznak, že Frankenstein je vlastně nebetyčný hajzlík, antihrdina s tendencí vidět v sobě Boha a sobecký hlupák, který do poslední chvíle neprohlédne, dokonce i to úvodní zdánlivě ostře protivědecké ladění vyzní zcela do ztracena. Tím nechci říct, že do filmu promítám, co bych v něm chtěla vidět, a pak se rozhořčuju, když to tam nenacházím. Tím chci říct, že Branagh všechna tahle témata někdy v průběhu filmu nakousne a pak je nechá ležet ladem. Těch pár scén, které ve mně rezonovaly v sedmnácti, sice stále zanechává aspoň slabou odezvu, ale to je tak všechno. Nezbývá než zamáčknout slzu a zpět se nadále neohlížet. ()

Reklama

Psema 

všechny recenze uživatele

Solidní atmosféra, vyýprava a obsazení nezachrání všechno. Tuplem ne, pokud ve výsledném sestřihu chybí 30 minut materiálu, Branagh hraje idiota, jehož prokouknutí nemá dostatečnou oporu, a samotná zrůda s lidskými parametry na tom není o moc líp. Speciálně velké mínus za úletový casting Heleny Bonham Carter, která je tu i na své poměry opravdu odpudivá, a proto jako love-interest totálně nefunkční. ()

Vitason 

všechny recenze uživatele

Z toho, jakým způsobem pan profesor Lockhart zfilmoval Frankensteina, by možná Borisu Karloffovi vystřelily špunty z krku, protože se jedná o opravdu zdařilou adaptaci, která stojí především na výborném hereckém obsazení. Sám pan režisér si vychutnává úlohu vynálezce Frankesteina a za zmínku rozhodně stojí mlaďoučká Helena Bonham Carter či Tom Hulce, ale zřejmě největší lahůdkou je Robert De Niro, který svému zombíkovi dokázal vtisknout náznaky lidskosti. Skvělé herce natočila zajímavá kamera, která neustále rotuje okolo celé scény a sem tam vykouzlila opravdu povedený záběr (De Nirova procházka po horách mi až podezřele připomínala Pána Prstenů). Ani po audiovizuální stránce toho není moc k vytýkání. Hudba je přesná a atmosférická a vizuální zpracování podmanivé. Navíc se Branagh nebojí nějakého toho ostřejšího efektu, kdy krev teče proudem. A speciální pochvalu mám pro poutavý závěr. Ve finále se to dá shrnout tak, že se jedná o dvě velice příjemné hodinky, které díky dobré dynamice navíc rychle utečou. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Jamesi Whaleovi v roce 1931 stačilo 70 minut, aby vyvolal mrazivé emoce a položil hodně existenciálních otázek. Kennethu Branaghovi na to překvapivě nestačí ani dvě hodiny, a pokud jde o existenciální otázky, vystačí si se stereotypem "a co duše, myslel jste i na duši?". Celé je to povrchní a vůbec to nejde do hloubky, ačkoliv se to snaží klamat tělem, tedy kostýmy a trikovými studiovými sekvencemi (kdy i z ledového moře čiší studiovost až na půdu a člověk si maně vybaví Krkonošské pohádky, kde to alespoň mělo nějaký význam) nebo moooc hezkou scénou hořící ženy probíhající hořící chodbou. (Když jsme u toho, měla přece jen vytržené srdce, proč potom má sešitý celý xicht?) Jinak Helenu jsem nikdy neměl jako herečku rád, všechny své role mi přijde hraje na jednu notu, kdy vypadá pořád jako šílený Mikymauz, a ani tady mne nijak nepřesvědčila, že by se ze svého ranku vymanila. Kdyby to aspoň tak neplavalo po povrchu! ()

Galerie (81)

Zajímavosti (11)

  • Kenneth Branagh původně chtěl, aby roli Elizabeth hrála Emma Thompson (jeho tehdejší manželka). Té ale byla nabídnuta role ve filmu Plameny lásky (1995) a režisér souhlasil, že to pro ni bude lepší příležitost. (Morien)

Související novinky

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Hned několik světových premiér obohatí program 4. ročníku festivalu Film Music Prague. V rámci koncertu s názvem Hudba Hollywoodu zazní 23. dubna ve Dvořákově síni Rudolfina hudební ukázka z… (více)

Darabontova procházka s mrtvolami

Darabontova procházka s mrtvolami

13.08.2009

Známe ho především jako tvůrce Vykoupení z věznice Shawshank, ale Frank Darabont se odjakživa rád brodil především zatuchlými hororovými vodami. Začínal jako scenárista třetí Noční můry, druhé Mouchy… (více)

Branagh vs. Mozart

Branagh vs. Mozart

12.11.2005

Jedna z nejznámějších a nejslavnějších oper hudebního génia Wolfganga Amadea Mozarta KOUZELNÁ FLÉTNA se dočká své filmové podoby. V londýnských Shepperton Studios ji na začátku příštího roku začne… (více)

Reklama

Reklama