Reklama

Reklama

Steamboy

  • Japonsko Steamboy (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Animovaný velkofilm režiséra Katsuhira Otomo propojení dvourozměrné a trojrozměrné grafiky, vyrobený za pomocí plně digitálních technologií byl konečně dokončen. 10 let práce a rozpočet téměř 22 milionů dolarů dělá ze Steamboye nejdražší japonský animovaný film historie. Režisérova úplná oddanost celému projektu je zřejmá z každého filmového záběru. Vědecko-fantastický retrofilm se odehrává v prostředí viktoriánské Anglie. Hlavní hrdina filmu a zázračný vynálezce jménem Ray Steam získal tajemnou kovovou kouli, která obsahuje novou formu energie schopnou zásobovat celou zemi. Tenhle mladý muž ji však musí využít, aby bojoval proti zlu, zachránil svou rodinu a ubránil Londýn před zničením. Přepychové viktoriánské interiéry a elegance tvarů tehdejších strojů dovolily Otomovi vytvořit oslňující obrazové pozadí i samotné stroje. Více než 180 000 obrázků a 400 scén počítačové grafiky dělá ze Steamboye jeden z nejpropracovanějších animovaných filmů. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (102)

MikO_NR_1909 

všechny recenze uživatele

Samozrejme, s úctou hľadím na určité edukatívne aspekty, resp. isté scenáristické vsuvky, ktoré dodávajú tomuto animovanému filmu akési všeobecné kritické myslenie a dôraz na vzniknuté problémy spôsobené nenažranosťou akože v mene vedy. Lenže charakterové rysy a príbehová stavba poodhaľuje dosť nevyrovnaný kooperatívny celok, ktorý funguje akurát tak v medziach science fiction, nie vedecko-historickej drámy. A keďže s existenciálnou vážnosťou, akou sa dielo prezentuje, kazia dojem napríklad nezmyselne fyzikálne privilégia hrdinov, rovnako ako miera ich inteligencie. A tu sa dá donekonečna plávať vo víre chýb. Jednou z najzásadnejších je trebárs polarizačné škatulkovanie rodiny, kde otec je výrazný, neústupčivý a zmagorený záporák, jeho synáčik naopak, onen nový Superman-Einstein, ešte k tomu v predtínedžerskom veku. Samostatnou kapitolou je vyzlečený dedo, síce niektoré jeho rady majú čosi do seba, v celoplošnom ponímaní však i prejav jeho postavy nápodobne skĺza do prahu slušného gýča. ()

kinej 

všechny recenze uživatele

Já jsem celkem spokojen. Příběh sice není nijak oslnivý, ale to nevadí, protože se jedná o úžasnou podívanou. Celá druhá polovina filmu je jen a jen o akci. A zpracování, to je zde zcela oslnivé. Je dokonce tak mimořádné, že jsem opravdu po celou druhou půli nedokázal spusti oči. Bohužel zpracování není všechno a tak i přesto, že je to ve svém žánru v tomto směru na špici, nestačí na filmy Myiazakïho apod. Každopádně to stojí za to vidět, už jen kvůli těm animacím. ()

Reklama

M.Macho 

všechny recenze uživatele

Tak Jules Verne opět dostal za ucho - za druhé ucho dostal Karel Zeman. Jeden z nejindustriálnějších filmů, co jsem kdy viděl. Občas si pokládám otázku exotiky - je pro japonskou kulturu tak exotická průmyslová revoluce nebo secesní nábytek? Jaká pohnutka vede takové skvělé filmaře a animátory tématizovat viktoriánskou anglii? Možná ze stejného důvodu se jako já divím... Steamboy je parádním parní pašák... ()

Aelita 

všechny recenze uživatele

Co vlastně hledáš? Jaký poklad je tak cenný, že opustíš tento svět a vše, co skýtá? - Hledám spravedlnost - neposkvrněnou věčnou radost, která nikdy nepomine. To je něco, co našel Buddha. Já nehledám NIC - jsem díra doughnutu (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5e/BH_LMC.png). ___ U japonských celovečerních anime obdivuji a oceňuji to, jak hluboce a dalece pronikají do složitostí lidského světa v jednoduchých otázkách a sděleních. Anime nejsou kreslené pohádky, anime jsou eticko filosofické vhledy v pohádkovém hávu. Steamboy je tomu jasným příkladem. Již na začátku moderní technologické civilizace v století páry bylo pozdě se ptát, kam přivede lidstvo věda. Tenkrát věda vyvolávala více jistoty a nadšení, než strachu a pochybností. Dnes nám zůstává jen naděje. "Riziko přináší pokrok. Celý svět čeká na požehnání vědy." Tři generace vědátorů a vynálezců, jak je vykreslil Steamboy - otec, syn a vnuk - symbolizují tři vztahy k vědě a pokroku: nadšení, které prozřelo a změnilo se v moudrost, slepé zaujetí a víru a novou naději spočívající v zodpovědném přístupu. Zodpovědnost však může leda zpomalit pokrok, nikoliv ho zastavit. Duch z lampy byl vyvolán a žije vlastním životem. Již není cesty zpátky. Ducha zažene jen zničení prostředí, kde se pohybuje, to jest civilizace a lidské mysli. Další otázka k vědě je etická - kolik stojí duše vědce? Vědec, vynálezce se nutně zaprodává, protože potřebuje finance na své bádání. Věda je dnes drahá. "Kapitalistům však na vědě nezáleží - uctívají jen peníze. Akcionáři nečekají na požehnání vědy, ti čekají na požehnání zisku. ... Vynález stvořený k tak nízkému účelu přinese celému světu jen neštěstí. Věda dokáže odhalit hlavní základy vesmíru, samotného života. Nesmí se jí však plýtvat na rozmary bankéřů a obchodníků." S tím souvisí i otázka nepřítele. "Vytváříme si nepřátele vinou vlastní arogance a marnivosti. Vycházejí z našich vlastních temných duší." O tom, co je dobré a co je špatné se rozhodujeme nakonec jen my sami. Věda je moc. Věda je klam. ___ Symbolika Steamboye vychází ze zkušenosti Japonců s nejmocnějším vynálezem vědy - jadernou energií. Parní koule jako zdroj obrovské, čisté, ale i smrtící energie, parní zámek v monstrózním oblaku páry a její mrazící účinek jako analogie nukleární zimy a dokonce i skleněná kopule zámku připomínající Atomový dům v Hirošimě (http://cs.wikipedia.org/wiki/Pam%C3%A1tn%C3%ADk_m%C3%ADru_v_Hiro%C5%A1im%C4%9B) - to vše slouží jako memento: Lidé bděte, protože věda nespí. ___ Čtyři hvězdičky jen proto, že kyberpunk je mi milejší než steampunk. Hledím dopředu, a to i přes pohled dozadu. Nakonec však hledím jen do díry doughnutu, i když ho jím. ()

MrPierc 

všechny recenze uživatele

Inspirace romány Julese Verna je viditelná a moc pěkně se na to kouká. Příběh se odehrává před 1. světovou válkou, kdy se národy začaly prát o moc a potřebovaly nové zbraně a zdroje energií. Příběh s velkými vynálezci a krásné parní době. Technická stránka animace je nádherná. Jsou zde megalomasnké parní stroje a všude vyfukuje horká pára. Zromantizovaná doba byla hlavně novou érou technologií a každý stát se snažil mít navrch. Celý příběh je o zodpovědnosti lidí, kteří by nikdy neměli vědu zneužít. Věda by měla sloužit lidem a vylepšovat je. Bohužel, hlavní hrdina se setkává pouze s lidskou chtivostí, lakotou a touze po moci. Jak státy vidí potenciál, tak se jim zazáří v očích a i dítě pozná, že to nebude pro dobrý účel. Příběh je bohužel příliš zdlouhavý a nestáhl mě k sobě za ruku. Snad to bylo až příliš vážnými postavami. Kdo má rád anime, neměl by si nechat ujít právě díky strojům, ozubeným kolům a složitým parním monstrům. Od tvůrce Akiry jsem sice dostal pěknou vizuální stránku, ale tentorkát nijak silný příběh. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (7)

  • S rozpočtem 20 milionů amerických dolarů se ve své době jednalo o nejnákladnější japonský animovaný seriál. (Janko666)
  • Ve filmu se častokrát vyskytuje ikonický londýnský most Tower Bridge, což je nesmysl, jelikož se děj odehrává v roce 1866 a most byl vystavěn v letech 1886–1894. (Petsuchos)
  • V japonské i v anglické verzi filmu je postava Raye dabována mladou ženou. Jedná se o obvyklou praktiku. (Janko666)

Reklama

Reklama