Reklama

Reklama

Steamboy

  • Japonsko Steamboy (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Animovaný velkofilm režiséra Katsuhira Otomo propojení dvourozměrné a trojrozměrné grafiky, vyrobený za pomocí plně digitálních technologií byl konečně dokončen. 10 let práce a rozpočet téměř 22 milionů dolarů dělá ze Steamboye nejdražší japonský animovaný film historie. Režisérova úplná oddanost celému projektu je zřejmá z každého filmového záběru. Vědecko-fantastický retrofilm se odehrává v prostředí viktoriánské Anglie. Hlavní hrdina filmu a zázračný vynálezce jménem Ray Steam získal tajemnou kovovou kouli, která obsahuje novou formu energie schopnou zásobovat celou zemi. Tenhle mladý muž ji však musí využít, aby bojoval proti zlu, zachránil svou rodinu a ubránil Londýn před zničením. Přepychové viktoriánské interiéry a elegance tvarů tehdejších strojů dovolily Otomovi vytvořit oslňující obrazové pozadí i samotné stroje. Více než 180 000 obrázků a 400 scén počítačové grafiky dělá ze Steamboye jeden z nejpropracovanějších animovaných filmů. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (102)

Matty 

všechny recenze uživatele

Nejsem odborníkem přes japonské anime filmy. Viděl jsem jich všehovšudy šest, pokaždé se nicméně jednalo o nadobyčejný zážitek, svým kulturním pojetím zcela odlišný od zážitku z většiny euroamerických děl. Steamboy mi však připadal až příliš konvenční – nejen umístěním děje do Anglie druhé poloviny 19. století, ale hlavně neoriginálním příběhem. Objevení parního stroje přináší nevídané možnosti technologického rozkvětu a zároveň dává prostor všelijakým protřelým zloduchům. Zdejší padouch sice není jednoznačně zápornou postavou, přesto snadno uhodnete, jakým způsobem se v následujících minutách zachová (zvlášť s přihlédnutím k jeho vztahu k hlavnímu hrdinovi). Zajímavá je snaha blíže prozkoumat hranici mezi využitím a zneužitím techniky, ta však postupně polevuje, aby v druhé polovině zcela ustoupila před – v podstatě nonstop – akcí. Založit podobně rozmáchlou podívanou (údajně nejdražší japonské anime) z větší části na akčních scénách nebylo nejšťastnějším nápadem. Opojení úchvatnou (úchvatnou!) vizuální stránkou nemůže trvat věčně, snad pouze kdyby dokázalo na vedlejší kolej zcela odsunout příběh, což zde bohužel nefunguje. Donekonečna oddalovaný závěr jenom více a více rozmělňuje zprvu zajímavou podívanou a jelikož víte co přijde, stává se film rovněž nezajímavým, až nudným. Steamboy je – bohudík a stejně jako všechny anime – obestřen magickou aurou, povyšující duchovní zážitek z mnohých scén daleko za hranice lidského chápání. Mdlou chuť nezbytné dějové omáčky bohužel přebít nedokáže. 70% Zajímavé komentáře: Marius, mm, Shadwell ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Podléhám pompézní bombastičnosti vizuálu, jemuž jsou hudba, dialogy, myšlenky a podobné věci jen jakýmsi upozaděným doplňkem, a dávám 90%. Jak podotknul můj spolubydlící potom, co naběhly závěrečné titulky: "Tohle vidět Jules Verne, zahodil by kalamář a stal se mnichem." A je to naprostá pravda. Akira byl ve své době velký počin, ale Steamboy je něco naprosto nevídaného, bezprecedentního, perfekcionistickým šílencem vytvořené dílo, které vás na dvě hodiny zabuší do křesla. Do sedačky těžko, což je OBROVSKÁ škoda, protože uvést Steamboye do kin, vyletí prodej modelů parních lokomotiv do astronomických výšin a děti budou brečet, aby je tátové konečně pustili hrát si s těmi vláčky co "jim" koupili:) Kouzlo století páry má sílu dalece překonávající výkon jakéhokoli laserového kanónu...no, i když BattleMechy mají taky svoje charizma...;) Ale co to tu kecám? Steamboy je bomba, a to je teď a tady důležité. Howgh, jdu na florbal. ()

Reklama

Hopper 

všechny recenze uživatele

Steampunk v anime štýle odohrávajúci sa vo viktoriánskom Londýne, z ktorého veľa na konci neostane. Akcia je veľmi slušná, stopáž tiež z tých "na hranici únosnosti". Príbeh je originálny a nenudí v kombinácii so špičkovým technickým prevedením. Fakt je ten, že počúvať anglické mená v japončine je pomerne drsný zážitok, oproti ktorému je aj maďarský prízvuk uchu lahodiaca hudba. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Na malou chvilku se mi zachtělo napsat "Vynález zkázy po japonsku" - ale to by bylo značně zavádějící. Tady se nehraje o moc, o nadvládu nad světem. Jednoznačnou prioritou je BYZNYS, prosperita zbrojního průmyslu, který je osvědčeným a trvalým zdrojem nemalých výdělků - a vědecký výzkum bývá jeho snadnou kořistí, ať už mu podlehne vědomě nebo v dobré víře ve prospěšnost technického pokroku. Neobyčejně přesvědčivá, do detailů propracovaná animace vás vtáhne do děje bez jakékoli námahy, aby vám vzápětí s pýchou ukázala, že technologické možnosti století páry zůstaly ve skutečnosti z velké části nevyužité ... P.S.: Parní zámek představuje správně šílený megalomanský sen - a jako takový je připraven přijmout od svého tvůrce a kohokoli dalšího jakoukoli oběť. ()

Marius 

všechny recenze uživatele

Katsuhiro Ôtomo je medzi anime nadšencami známy najmä svojou hardcore sci-fi kultovkou Akira. O to viac prekvapí, že sa od tematiky “nepochopiteľného filozofovania”, ktoré mu vynieslo povesť tvorcu jedného z filmov označených pochybnou nálepkou “najlepšie anime všetkých čias” (vec názoru – ja to tak nevidím) odklonil a chopil sa projektu, ktorý je údajne dodnes najdrahším anime filmom všetkých čias. Steamboya bude veľmi veľa divákov kopať pod čiernu zem ako úžasnú akčnú jazdu bez hlbšej myšlienky. Lenže, o čo menej dá tento film mladším ročníkom a tým, ktorí čakajú od každého anime buď úchylnú komédiu , alebo filozoficko-emocionálny orgazmus , o to viac sa odmení generácii, ktorá namiesto na Star wars vyrástla na vizionárskych románoch otca všetkých sci-fistov Julesa Verna. Veru, keby tento spisovateľ mohol Steamboya zhliadnuť, určite by ho inšpirácia jeho románmi nevýslovne potešila. Film má vlastne jednoduchý príbeh, točiaci sa okolo vynálezu akejsi “parnej gule” ukrývajúcej nesmiernu a čistú energiu a predstavujúcej akýsi akumulátor pohybujúcej sa vojenskej pevnosti (dokonca i Miyazakiho Hauru by tento moving castle závidel), ktorá by jeho vlastníkovi zaručila prevahu nad všetkými armádami storočia pary. Tento vynález zostrojili otec a deduško hlavného hrdinu Raya . Na týchto dvoch postavách leží i aký-taký myšlienkový potenciál filmu ukazujúci konflikt medzi poňatím vedy ako “veda pre peniaze a moc” a “veda pre ľudí a pre vedu”. Avšak, Steamboy je v prvom rade akčná jazda, takže diváci zívajúci pri siahodlhom filozofovaní sa nemusia báť. Akcia v Steamboyovi je jednoducho úchvatná. Divák úplne zabudne na to, že pozerá len na “animák”. Zabudnite na to čím Vás krmili Star Wars E3 či King Kong. Steamboy nepotrebuje 3D efekty aby tieto spektákly poslal čo sa týka akcie ďaleko za seba . Stačí fantázia, výborný cit pre akčné scény a mierna demolácia Londýna , to všetko vo výbornom 2D prevedení a väčšina akčnej hollywoodskej produkcie môže len s otvorenou pusou ticho závidieť. Veľmi pobaví ironický a politicky nekorektný odkaz adresovaný američanom, ktorí sú stelesnení postavou Scarlet O´Hara , ako vylízanej rozmaznanej blondýny vlastniacej onu pevnosť a čudujúcej sa “prečo tí zlí ľudia na nás strieľajú?”. Aby som však neprechválil; film je naozaj trochu natiahnutý a pri záverečnom hodnotení ide len o to, do akej miery je ten, kto hodnotí ochotný túto skutočnosť prehliadnuť. U mňa 9,5/10 ()

Galerie (21)

Zajímavosti (7)

  • Ve filmu se odehrává Světová výstava 1851, Great Exhibition of the Works of Industry of all Nations, Crystal Palace Exhibition nebo také Great Exhibition, což byla velká mezinárodní výstava průmyslu a kultury jednotlivých zemí. Konala se od 1. května do 15. října roku 1851 v Londýně. Děj filmu se však odehrává v roce 1866. (Petsuchos)
  • Ve filmu se častokrát vyskytuje ikonický londýnský most Tower Bridge, což je nesmysl, jelikož se děj odehrává v roce 1866 a most byl vystavěn v letech 1886–1894. (Petsuchos)
  • Produkce začala už v roce 1995, ale kvůli finančním problémům byla na rok přerušena. (Janko666)

Reklama

Reklama