Reklama

Reklama

Kauza CIA

Trailer

Obsahy(1)

Lakonický a rezervovaný Edward Wilson řídí tajné operace CIA během událostí v zátoce Sviní. Agentura má podezření, že Castro byl předem informován, a proto Wilson hledá, odkud informace unikly. V průběhu vyšetřování v sérii retrospektiv vzpomíná na otcovu smrt, studentská léta na Yale (poezii, Skull & Bones), nábor do začínající OSS, krátké aférky, vynucený sňatek, získání ostruh ve špionážní práci v Londýně, odloučenost od syna, vypuknutí druhé světové války a vztah s agenturou a britskými a sovětskými protějšky. Sledujeme, jak se jeho idealismus vytrácí a nastupuje něco jiného: odhalování podstaty toho něčeho jiného se v závěru vyšetřování stává ústřední myšlenkou celého filmu. (Filmbox)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (339)

nascendi 

všechny recenze uživatele

Zvedavosť ma viedla k opakovanému sledovaniu Kauzy CIA. Mal som nejasné tušenie, že film je kvalifikovaným prerozprávaním histórie spravodajských služieb. Uznávam, že je dlhý, ale nie zdĺhavý. Je o špionáži, kontrašpionáži, spravodajských hrách a napriek tomu sa tam vraždí (vlastne eliminuje) iba občas. Je to spravodajská práca, ktorá zvonku vyzerá, ako úradníčina. Film má výborné herecké obsadenie a aj hudba ma zaujala. Takže jedinou nevyriešenou otázkou je, prečo má také nízke hodnotenie. Možno užívatelia dospeli k názoru, že Robert De Niro je herec a mal by u toho ostať. Nech je to akokoľvek, z hodnotení je zrejmé, že jeho film polarizoval užívateľov a to je dobré, pretože sa musia nad svojim hodnotením zamýšľať. ()

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Eric Roth .. And ye shall know the truth, and the truth shall make you free. Robert De Niro opět dokazuje, že nejen skvělým hercem, ale i velice zručným režisérem je. Není tak popisný co se fungování samotné organizace týče (vlastně sledujeme jen okolnosti během nichž se zrodila CIA a to spíše upozaděně), ale zaobírá se jednou konkrétní postavou - Edward Bell Wilson - a všemi konfrontacemi, které svádí v rodinném i profesním životě. Scénárista Eric Roth napsal komplexní příběh se silným podtextem jako jsou láska a ochrana americké svobody a hodnot před komunistickým vlivem. Příběh začíná a končí v období kubánské krize, ale mnoho času je věnováno retrospektivním pohledům do dob, kdy mladý Wilson ještě studoval, poznával kdo je pro svět nejnebezpečnější nepřítel a začínal ochutnávat tíhu kontrašpionáže během druhé světové či studené války včetně dopadů na jeho osobní život. Všechna období mají společnou precizní dobovou vizáž, kde je brán ohled na každičký detail, aby z výsledku dýchla vážnost historie. Zde kromě režijního citu pro komplexnost a detail musím pochválit kameru Robert Richardson a zejména excelentní hudební složku dvojice Bruce Fowler a Marcelo Zarvos. Mezi bohatou plejádou hereckých tváří se i De Niro párkrát objeví v roli umírajícího důstojníka, jinak ovšem obrýlený Matt Damon prakticky neopustí záběr - upřímně bych si uměl představit jiného herce na tomto postu, jeho ztvárnění je dosti nevýrazné, ale nejspíš to byl záměr, aby byl tak jednotvárný. Naštěstí dost rozmanitých a výrazných momentů přináší samotný příběh, i když zamotaná špionážní hra nejspíš neosloví každého. 70%. ()

Reklama

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Zdá se, že v Hollywoodu otevřela hráz dosud netušených talentů a ze stárnoucích tváří sříbrného plátna se stávají stejně kvalitní režiséři, navíc s čuchem na zajímavou látku. Druhé překvapení je Matt Damon, v kterém jsem dosud nijaký zvláštní talent neviděl. Jeho Edward Wilson jako uvážlivý nenápadný "tichý Američan" je precizní vystižení člověka, který vždy volí "rozumné" řešení. S postupem na žebříčku CIA se stále více ztrácí jakékoli emoce a zůstává jen naprosto chladné uvažování, kterým se projevuje i ve svém soukromém životě. V těch několika málo případech, kdy nechal průchod citům, na to vždy doplatil, a jeho práce je tím ohrožena. Závěr filmu byl trochu jiný, než jsem očekával a rozhodně mě překvapil v dobrém slova smyslu. Tempo filmu mi naprosto sedlo, děj odsýpá tak jak má a maximální hodnocení uniklo jen o vlásek. Jediná věc mi tam chyběla, a to trochu větší rozebrání vztahu Edwarda Wilsona ke své zemi. "Máme USA" mi přišlo trochu chudé. Ale jinak výborná práce. ()

Superpero 

všechny recenze uživatele

Ten film je řemeslně výbornej, ale je bez srdce. Všechno je tam hrozně pomalý. Všiměte si, že i Matt Damon se pohybuje pomalu. A když je nějaká scéna s akcí, tak je většinou zpomalená. Matt Damon je tam dost nesympatickej, takovej ten typickej chladnokrevňák. O to působivějších je těch pár scén, když konečně ukáže emoce (hádka s Angelinou a nebo randění s hluchoněmou slečnou hned ze začátku). Když ale chcete vidět aspoň trochu, jak probíhá to tajný špionážní tahání za nitky, Kauza CIA vás určitě nezklame. ()

HAL 

všechny recenze uživatele

Při sledování Good Shepherd jsem měl intenzivní pocit že se režisér celou dobu nemohl rozhodnout jestli točí film dokumentární a nebo film klasický "příběhový". Většinu času sledujeme ty nejdůležitější epizody z celé doby existence CIA a občasné vyprávění o soukromém životě hlavní postavy při tom spíše ruší, ale občas dějem probleskne i náznak většího důrazu na dramatičnost a atmosféra značně zhoustne a všechny tyto záblesky na konec vyvrcholí ve velmi silné finále. Celek tak na mě působí jako velmi zajímavý experiment který je určen hlavně lidem které zajímá historie nejmocnější zpravodajské služby na světě a při tom o ní a o událostech popisovaných ve filmu už i něco málo vědí. 7/10 ()

Galerie (30)

Zajímavosti (19)

  • Do jednej z úloh bola zvažovaná aj nigérijská herečka Stephanie Okereke. (m.a.t.o.)
  • Po divadelním představení, kde Edward Wilson (Matt Damon) hrál ženskou postavu, je mu nabídnuto členství v tajném spolku. Během toho se ho Richard Hayes (Lee Pace) zeptá, jaké je to být ženou. Scéna je narážkou na film Vojákova dívka (2003), kde právě Lee Pace ženu hrál. (venalce)
  • Matt Damon (Edward Wilson) popsal práci s Robertem De Nirem coby režisérem: "Slýchal jsem o něm historky od lidí z výpravy. Když jsem točil Skrytou identitu, jeden z nich mi vyprávěl, že když naposledy dělal s De Nirem, tak se chodil dívat na sebemenší drobnosti. Když měl volný den, přišel k nim a zeptal se třeba: 'Máte tady to pouzdro na cigarety?' Chtěl si ho podržet, osahat a zjistit, jestli se mu zamlouvá. Pak řekl: 'Tak jo, to je dobrý.' A tak to bylo se vším. Každý detail je pro něj součástí výkonu. Když jsem měl mít na hlavě klobouk, přišel a sáhl si na něj. Co se klobouků týče, je naprostý puntíčkář. Občas si všiml statisty, řekl: 'moment, to je špatně' a šel mu upravit klobouk. Tyhle věci pro něj mají absolutní důležitost. S ničím není hned hotový... což je taky někdy i jeho nevýhoda." (NIRO)

Související novinky

Bobby a Marty: další spolupráce?

Bobby a Marty: další spolupráce?

09.07.2008

Robert De Niro měl během pátečního přebírání ceny za celoživotní dílo ve Varech sdílnou náladu a svěřil se s plány udělat ze svého posledního režijního počinu, u nás uvedeného pod názvem Kauza CIA,… (více)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky

26.02.2007

Rozdáno. Až na pár výjimek (jako například kategorii Nejlepší zahraniční film) se moc překvapení v letošních Oscarech neudálo. Nejvíce Oscarů, konkrétně v těch nejsilnějších filmařských kategoriích -… (více)

Lék pro zakomplexovaný český film?

Lék pro zakomplexovaný český film?

20.02.2007

Nemůžeme bohužel posoudit, jaké bylo Berlinale, ale s klidným srdcem můžeme prohlásit, že to byl velký krok pro český film. Je to specificky česká vyprávěcí forma, kterou mám rád, ocenil snímek… (více)

Oscary již po devětasedmdesáté

Oscary již po devětasedmdesáté

24.01.2007

Rok se s rokem sešel a opět se budou vyhlašovat prestižní každoroční akademická ocenění - Oscary. Nejvíce nominací mají: Babel (7), Dreamgirls (8), El Laberinto del Fauno (6), Královna (6), Krvavý… (více)

Reklama

Reklama