Reklama

Reklama

Kauza CIA

Trailer

Obsahy(1)

Lakonický a rezervovaný Edward Wilson řídí tajné operace CIA během událostí v zátoce Sviní. Agentura má podezření, že Castro byl předem informován, a proto Wilson hledá, odkud informace unikly. V průběhu vyšetřování v sérii retrospektiv vzpomíná na otcovu smrt, studentská léta na Yale (poezii, Skull & Bones), nábor do začínající OSS, krátké aférky, vynucený sňatek, získání ostruh ve špionážní práci v Londýně, odloučenost od syna, vypuknutí druhé světové války a vztah s agenturou a britskými a sovětskými protějšky. Sledujeme, jak se jeho idealismus vytrácí a nastupuje něco jiného: odhalování podstaty toho něčeho jiného se v závěru vyšetřování stává ústřední myšlenkou celého filmu. (Filmbox)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (339)

Nathalie 

všechny recenze uživatele

Malý šroubek ve velkém soukolí. Atmosférický ponor do zákoutí amerických tajných služeb a života jednoho z jejích analytiků. Režijně precizně nenápadný, jakoby se De Niro úmyslně podrobil látce, s vysoustruhovanými dialogy, až maligním důrazem na detaily a velmi přesným historickým pozadím, které nepůsobí jako pouhá strnulá kulisa, ale hraje svým způsobem větší roli než soukromé trable pana Damona. ()

Lamiczka 

všechny recenze uživatele

Od počátku snímku sledujeme život tajného agenta CIA. Spolu s divákem mapuje svoje začátky, kdy ještě na univerzitní půdě udává svého oblíbeného profesora kvůli jeho nacistickým sympatiím. Později mu je za jeho "hrdinský" čin nabídnuta možnost další spolupráce v CIA. Zároveň se ale také žení a postupem času zjišťuje, že nezvládá být dobrým manželem, později otcem a zároveň špičkovým agentem. To tvrdě poznamenává rodinu, vzájemné vztahy a rovněž ho často staví do pozice, kdy se musí rozhodnout, jestli se zachová jako člověk nebo jako agent oddaný věci. Psychologické drama z období raných počátků vládní agentury CIA, s hlavním hrdinou si postupně projdeme několika ozbrojenými konflikty a válkami, včetně té nejznámější - druhé světové. Matt Damon je v roli agenta nekompromisní, chladnokrevným přímočarým přístupem ke svým povinnostem vytváří dokonalou masku nepřístupného člověka. Svým výkonem zastiňuje všechna ostatní herecká esa, jako jsou například Angelina Jolie, která v roli manželky umí opravdu elegantně a s grácií stárnout nebo samotný režisér - Robert de Niro. Takže co se týče samotných hereckých výkonů, jsem velmi spokojená. Jedinou výtkou z mé strany je dle mého názoru až příliš a zbytečně natahovaná délka filmu. Akce z válečného Londýna, řešení mezilidských vztahů s manželkou a synem a náhled do mafiánského prostředí byly super. A taky mohl Matt Damon trošku lépe a především více fyzicky chátrat, chtěla bych vypadat jako on v šedesáti! ()

Reklama

IQ Tiqe 

všechny recenze uživatele

O osudech agenta CIA 1938-1961. Děj je hodně komplikovaný, ale je dobře vystavěn; tak dobře, že jsem až někdy v poslední čtvrtině zjistil, že jsem se ztratil v postavách. Jedna pointa se mi nelíbila, druhou jsem nepochopil. Taky je pár věcí, které mi nepřipadaly logické. Pomalejší tempo mi kupodivu tolik nevadilo, ale skoro tříhodinová délka je fakt moc. Plejáda známých jmen je přínosem. # příběh 7 | hudba 6 | humor 0 | akce 0 | napětí 2 | postil bych si znovu 5 (určitě ano, abych film pochopil) ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Divák, který čeká zajímavý pohled do dílny americké tajné služby, zjistí až v kině, že jde hlavně o soukromý osud jednoho z jejích zakládajících agentů. Zadruhé distributor slibuje thriller; ve skutečnosti však jde o takzvaný velký americký román, takřka tříhodinovou ságu. Ale zároveň o ságu, která kvůli tradicionalistické vypravěčské pečlivosti mnohokrát ztrácí dech a spád. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Hodně pomalé, ale do detailu promyšleně zamotané a skvěle zahrané. Kamenný Matt Damon byl přesně ten typ chladnokrevného agenta-úředníka bez patřičného citu podle mého gusta. Ačkoliv příběh je především o životě Edwarda Wilsona, tak i tady si člověk může užít špionážní hry a já osobně jsem žasnul, co už v 60tých letech dokázali vyčíst z jedné kratičké nahrávky. 90% ()

Galerie (30)

Zajímavosti (19)

  • Postava Matta Damona, Edward Wilson, je čiastočne založná na osobe Jamesa J. Angletona, zakladateľa CIA. (m.a.t.o.)
  • Filmovalo sa predovšetkým v americkom štáte New York, no filmári navštívili aj Londýn či Dominikánsku republiku. Natáčanie trvalo od 15. augusta 2005 do 31. januára 2006. (MikaelSVK)

Související novinky

Bobby a Marty: další spolupráce?

Bobby a Marty: další spolupráce?

09.07.2008

Robert De Niro měl během pátečního přebírání ceny za celoživotní dílo ve Varech sdílnou náladu a svěřil se s plány udělat ze svého posledního režijního počinu, u nás uvedeného pod názvem Kauza CIA,… (více)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky

26.02.2007

Rozdáno. Až na pár výjimek (jako například kategorii Nejlepší zahraniční film) se moc překvapení v letošních Oscarech neudálo. Nejvíce Oscarů, konkrétně v těch nejsilnějších filmařských kategoriích -… (více)

Lék pro zakomplexovaný český film?

Lék pro zakomplexovaný český film?

20.02.2007

Nemůžeme bohužel posoudit, jaké bylo Berlinale, ale s klidným srdcem můžeme prohlásit, že to byl velký krok pro český film. Je to specificky česká vyprávěcí forma, kterou mám rád, ocenil snímek… (více)

Oscary již po devětasedmdesáté

Oscary již po devětasedmdesáté

24.01.2007

Rok se s rokem sešel a opět se budou vyhlašovat prestižní každoroční akademická ocenění - Oscary. Nejvíce nominací mají: Babel (7), Dreamgirls (8), El Laberinto del Fauno (6), Královna (6), Krvavý… (více)

Reklama

Reklama