Napoleon

• USA Napoleon (více)

Epické drama zachycuje život francouzského císaře Napoleona Bonaparte, jeho vzestup k moci a vztah k životní lásce Josephine, a ukazuje jeho vizionářské vojenské a politické taktiky na pozadí nejdynamičtějších bitevních scén jaké kdy byly natočeny. (Falcon)

HERGImanCZ

Technicky precizní, dějově nesourodé. Nikoho asi nepřekvapí, že Napoleon v rukou Ridleyho Scotta je řemeslně neskutečně zdařilé dílo. Myslím si, že ani u jeho obecně hůře přijímaných snímků, jako byl poslední pokus o vetřelce, by se nikdo neodvážil tvrdit, že se po kamerové a vizuální stránce nejedná o klenot. Ale stejně jako měl pro mnohé poslední Vetřelec své problémy, má pro mě nezanedbatelné problémy i Napoleon. Když jsem se ještě před návštěvou kina díval na stopáž, říkal jsem si, že Napoleon bude muset tempem kvapit snad rychleji než Oppenheimer. A byl jsem dost šokován, že tomu tak nebylo. Trochu tomu podráží nohy trailer, který vyzrazuje mnoho zajímavých pasáží a snaží se divákovi tvrdit, že bude čas na všechny Napoleonovy stránky. To je zkrátka lež. Většina stopáže je věnována jeho vztahu s manželkou a na ty zbylé stránky tak už moc času nezbývá. A mně osobně by vlastně ani moc nevadilo prozkoumat tuto část Napoleonova života. Problém je, že i přes některé silné momenty není Bonaparteho postava napsána pro diváka příliš zajímavě nebo symptaicky. Až jsem si místy říkal, že tvůrci museli cítit vůči této osobnosti určitý odpor. A tady se nejedná o neutrální postoj, kde by si divák mohl udělat svůj obrázek. Tady jsou vám opravdu předhazovány snad všechny negativní vlastnosti, které hlavní psotavě ušili. Nedokážu se tak úplně spokojit s tím, že tažení do Ruska dostane tak 10 minut, Egypt ještě méně, zatímco tohle zvláštně sepsané drama žere většinu stopáže. A když už ji nežere drama, tak musíme 3x vidět, jak má Napoleon sex se svojí ženou, případně jak se na něj chystá. Ale víte co, možná bych to hodil klidně za hlavu, kdybych měl jistotu, že dostávám věrný obraz Napoleonova intimního života. Jenže když se Ridley Scott k historii staví, jak se staví, není film příliš atraktivní ani z této stránky. Poslední moje rejpnutí je pak k Joaquinu Phoenixovi, který je skvělý herec a starší Napoleon mu neskutečně sedí. Ale rozhodně nepůsobí jako 24letý generál, kterého se film při první bitvě snaží vyobrazit jako nervózního a přes jeho takticky dobrý plán až nejistého. Vím, že mé hodnocení teď působí možná i vysoce po tom plivání na všechny strany. Ale tu řemeslnou stránku tomu filmu nikdo prostě vzít nemůže. Ale doporučil bych někomu na to jít do kina? Spíše ne, protože na tom velkém plátně vynikne možná tak Waterloo, na zbytek bohatě postačí televize. Věřím, že mnohé problémy napraví prodloužená verze, ale nerad bych se opět mýlil. ()

Clark_Kent

Tvrdohlavý a velkolepý Napoleon. Má to spád, osobitou atmosféru a určitou míru přesvědčivosti i sexuálního napětí. To hlavní co drží tento velkofilm, jsou herecké výkony Joaquin Phoenix a Vanessa Kirby půvabná Josefina. Ve finále souhlasím se samotným verdiktem režiséra Ridleyho Scotta, na 100% historické přesnosti nezáleží. Snaží se pouze o strhující zážitek i přes fakt, že něco více působí stylově, aniž by to odpovídalo realitě. P.S.: Bitva u Slavkova ve mě probudila staré myšlenky na časy z Vojenské služby a proto mě Napoleon Bonaparte potěšil. ()

Filmaris

Nebolo to zlé no aj napriek tomu som čakal od filmu viac. Najväčší problém bol pre mňa ten, že na filme strašne cítiť veľa vystrihnutej stopáže. Niekoľko krát som mal pocit, že dané scény mali trvať dlhšie či už rozhovory, zábery, ktoré snímajú prostredie, či putovanie alebo bitky. Tým, že vo filme sledujeme niekoľko období tak vo väčšine prípadov šlo o veľmi rýchle časové skoky. Niektorým konkrétnym udalostiam sa film mal venovať proste dlhšie, aby to nepôsobilo urýchlene. Našli sa tu aj scény, ktoré tu pre zmenu nedávali zmysel a prišli mi až nelogické (konkrétne správanie niektorých vojakov na bojisku). Každopádne žiadne iné negatíva som si nevšimol. Herecký výkon Joaquina Pheonixa bol výborný a rovnako aj Vanessi Kirby. Vizuálne spracovanie bolo jednoducho nádherné a prvotriedne. Pri tom vyslovene cítiť ten obrovský rozpočet. Technická stránka, kamera a snímanie jednotlivých záberov to všetko bolo úžasné. Príbehovo síce sme mohli dosť viac a hlavne viac z bojísk. Brutalita bola v rámci historického filmu slušná a vďaka nej bola atmosféra na bojiskách o to uveriteľnejšia. Veľmi sa mi páčil aj coloring a paleta farieb, ktorá urobila z filmu ten správny historický tón. Ak teda neskôr vyjde plánovaná 4 hodinová verzia, ktorá má obsahovať práve spomínané nedostatky tak si myslím, že pôjde o oveľa lepší a plnohodnotejší film. ()

speedy7929

Napoelon je fascinujúci historický film, ktorý si získava diváka nielen vďaka šikovnej réžii Ridley Scotta, ale aj vďaka vynikajúcemu výkonu hereckého obsadenia a skvelej práci s kamerou a hudbou. Kamera v tomto filme exceluje svojou schopnosťou zachytiť atmosféru historických udalostí. Kombinácia pútavých záberov a majstrovského osvetlenia vytvára dojem, že divák prežíva udalosti priamo na vlastnej koži. Kamera sa pohybuje s eleganciou a precíznosťou, čo dodáva filmu dynamiku a napätie. Najviac sa to dalo všimnúť pri bitkách u Slavkova a Waterloo. Ešte by som rád pochválil veľký detail pri napodobnení dychu Napoleona pred každou bitkou! /80% ()

R.I.P.

Měl to být seriál, kde je čas vykreslit postavy, místa a události. Napoleonáv život se prostě nevejde do 158 minut. Klidne mohla být celá série o tažení do Ruska. Ten kdo má rád a zná historii musí být zklamán převelice. Ti jenž jsou generací tiktoku stejně nic o  Napoleonovi neví a bude to pro ně jako kniha, kterou čtou tři roky do půlky a pak to vzdají. ()

Tarhiel

Jeden z tých slaších Ridleyho filmov (hneď za Robin Hoodom), ktorý mal byť skôr seriálom (až teraz som sa dozvedel, že to má aj vyše 4 hodinový Director´s Cut, takže tomu dám ešte druhú šancu) - všetko je tam ukázané strašne narýchlo a sústredí sa to najmä na vzťah s Josephine (pri tak malej stopáži tam akékoľvek iné dejové linky zanikajú - kam sa podel Josephinin syn z prvého manželstva? Kam sa stratil napolenov syn? V závere filme vidíme len dcéru a nedivil by som sa, keby mnohé veci boli ať príliš zjednodušené) a je to snáď prvýkát, čo vidím Joaquina, ktorý sa celý film tváril, ako keby nevedel, ako má Bonaparteho hrať   Ako pozitívum mi tak prídu bitky, tie proste Ridley točiť vie. ()

BFG2000

Vracím se z kina nejen šíleně zklamaný, ale zejména nasraný. A ne, nebudu chyby přehlížet, protože film točil pan Scott a ani proto, že má pan Scott už svůj věk. Tohle se totálně brutálně nepovedlo! Bitvy jsou hrozná nuda, žádná taktika, kterou byl Napoleon vyhlášen se zde neukáže. Politikaření je strašně nijaké, též nudné, bez drivu. Copak Scott neviděl GoT, jak se to má dělat? A co je nejhorší, film totálně selhává i v té osobní "rodinné" rovině, které je tu naprosto nejvíc a je s přehledem tím nejhorším, nejnudnějším a současně nejnechutnějším na celém filmu. Jako celek jde o děsnou nudu, bez tempa, bez emocí, bez výrazné hudby (Zimmer ten průser mohl alespoň trochu zachránit), působící jako slátanina několika samostatných příběhů. Takto opravdu ne.  Vlastně ani nevím, zač ty dvě hvězdy... ()

Nemmonn

No, vzhledem k tomu, že mě první trailer neskutečně chytnul a i z ostatních reakcí jsem upřímně čekal, že bude Napoleon jeden z nejlepších filmů roku 2023, jsem byl vlastně nakonec zklamán. Táhne se to pomalu (myslím tempo, děj jede tak rychle, že má zachvíli Vanessa šedý vlasy a všechno ostatní nemá ani čas se nějak vysvětlit) a bohužel ani ten Joaquin mi nepřišel nějak úžasnej. Nejhorší na tom filmu je, že se celý film dějou pouze 2 věci, války a vztah mezi Napoleonem a Josephine, který mě přestával po druhé polovině filmu bavit. Film mi tak po shlédnutí přišel takový suchý nebo plně nevyužitý. To ale k mínusům. Války, který jsem zmínil, jsou naprosto skvěle natočený a ikdyž jsou hodně opakující, aspoň se dají dobře sledovat a užít. Hudbička je taky fajn a krev mě taky hodně překvapila. No, film je jednoduše příliš krátký na 158 minut, proto chápu ten Directors Cut, který jsem neviděl. 6/10 ()

LdaVinci

Vím, že to není zdaleka historicky přesné. Myslím si, že filmy inspirované skutečnými událostmi, by se neměly příliš vzdalovat od podložených faktů. Ale ano, je to film, ne dokument, uznávám. Každopádně tím, že detaily historie neznám, tak mě za oči netahaly nepřesnosti. Musím teda říct, že vizuál a taktické bitvy jsem si velmi užíval. Co je možná kamenem úrazů, že film stále skáče do významných událostí Napoleonova života a může to působit nepřehledně a neuceleně. Tempo filmu ale běží docela rychle a nenudíte se. ()

zolo

Za použití angličtiny v takovém filmu by měli zavírat. I když se jedná o anglicky mluvící produkci, tady jsem teda fuck(t) tu angličtinu nerozdejchal. ()

Alois88

Ridley se mi zdál v poslední době celkem ve formě. Jeho filmy Poslední souboj a Klan Gucci se velmi povedly a já se opravdu těšil na nový historický spektákl o Napoleonovi, navíc v podání mého oblíbence Phoenixe. Bylo to ale obrovské šlápnutí vedle. Nehodnotím historickou věrnost, o té se psalo dost, ale tohle byla dvou a půl hodinová nuda o románku dvou lidí. Kostýmní telenovela, kde historie hrála druhé housle. Postavy byly navíc ztvárněny podivně karikaturně, kdy vypadaly jak kdyby utekly z blázince a hlavní herci přehrávali, jako by hráli divadelní představení. Skoro jsem měl pocit, že Ridley celý film točí se zvláštním disrespektem, nejen k hlavnímu hrdinovi, ale celému materiálu, jako by to byla nevtipná parodie. Že režisérská verze tohle zachrání? Já nevím, já měl co dělat abych vydržel do konce tohle. ()

Stillborn83

Rozhodne ide o zaujímavý snímok, ale očakávania mal zrejme každý väčšie. Opäť máme čo dočinenia s poctivým audiovizuálnym dielom, premakanými historickými bitky (našťastie tam ich nie je úplne veľa). Vynikajúci Phoenix (jeho postavy ma bavia od roku 1998), zdatne mu sekunduje aj Vanessa Kirby (aj keď jej podoba je na míle vzdialená od skutočnej Jozefíny), no celkovo sa film najviac zaoberá vzťahom Napoleona ku svojej láske Jozefíne. Chýba tam viacero politických kontextov pre začatie bitiek, pre cisárovu obľúbenosť medzi francúzskym ľudom. Všetko je len povrchne naznačené (napríklad aj milenecké úlety Jozefíny) a nič nedotiahnuté do konca, bez väčších emócií, aj keď uznávam, že zrejme toho divák viac dostane v nezostrihanej 4-hodinovej verzii. Príbeh celkovo nefunguje, je dosť chaotický a divák má problém zorientovať sa v historických udalostiach. Podľa rôznych dostupných materiálov sa aj dosť vymyká realite a je tam mnoho nepresností. Stačí sa pozrieť na sexuálne hrátky Napoleona so svojou manželkou: Tu sa ho Scott snažil vykresliť zrejme ako úchylné monštrum, ktoré nebolo v posteli nič moc, lenže milostné listy cisára svojej milovanej dokazujú opak. Taktiež je na škodu, že Scott nemyslel aj na čas a prakticky v horizonte viac než 15 rokov sa nemenil ani Napoleon a ani Jozefína (v čase úmrtia mala 50 rokov). Pri všetkej úcte k Ridleymu Scottovi, ktovie, či už toto nebolo pre neho už veľké sústo. Predsa len Gladiatora natočil pred 23. rokmi. P.S.: A nie, tú nezostrihanú viac než 4-hodinovú verziu vidieť nechcem. ()

Toshio

Film lehce popsatelný matematickou rovnicí. Když vydělíme kvalitu filmu historickým významem hlavního hrdiny dostaneme nejhorší film všech dob. ()

oldy

Film se tady především věnuje vztahu mezi Napoleonem a Josephinou. Valčení a strategie je na druhé koleji. Bitvy jsou perfektní. Sledovaní děje mimo valčení postupem času nudí. Jde poznat,že filmu něco chybí a to má 158 minut. Asi to bude v prodloužene verzi. Hodně silné 3*  65% ()

Othones

Na jednu stranu byl Napoleon poněkud nevhodně seskládaný, kdy velmi pomíjivým momentům byl věnován značný prostor a naopak na ty důležitější pak nezbyl čas. Za situace, kdy tak má snímek přes 2,5 hodiny, se pak musí člověk přemáhat, aby u toho neusnul. Na druhou stranu, když se však člověk nechá filmem pohltit a od všeho se oprostí, začne ho to na konec i docela bavit. Byť jsou patrné zjevné historické nepřesnosti, je Joaquin Phoenix zkrátka chodící meme. Tím však nijak nechci zlehčovat jeho herecké výkony. Napoleon je tak dobrým filmem, zkrátka to ale není Království nebeské. ()

Marty7CZ

Tentokrát zase slabší chvíle velkýho Ridleye! A Phoenix asi v nejnudnější roli za mrak let.... baví mě čím dál mín. Prostě biják nuda za 50% ()

Sheldor93

Nejvíc se mi líbila finální bitva u Waterloo. Škoda, že se celý film nenesl v podobném duchu. Vysoké ambice vylíčit milostný vztah s Josefínou (největší stopáž filmu). Líbila se mi specificky jedna konkrétní scéna, kdy Napoleon pochválí svého ministra tím, že ho vytahá za levé ucho (ano tohle opravdu Napoleon dělal, když chtěl někoho pochválit toto stejné gesto dělá i v knize Vojna a mír). Napoleonova poslední slova byli Francie, lid a Josefína. ()

elimS

𝟔𝟎% - 𝐑𝐄𝐂𝐄𝐍𝐙𝐄 𝟐𝟎𝐭𝐢 𝐬𝐥𝐨𝐯𝐲: Parádní filmařina a dokonalý Phoenix ... ale scénař/střih na prd. O životě se nic nedozvíte, časové skoky bez vysvětlení a pozadí jednotlivých činů skryté.   ✱✱✱ 𝐒𝐏𝐎𝐈𝐋𝐄𝐑 𝟐𝟎𝐭𝐢 𝐬𝐥𝐨𝐯𝐲: Z vojevůdce se stane císařem Francie ... veme si ženskou, která neumí rodit, tak se s ní rozvede ... a prohraje poslední bitvu a umře na ostrově. ✱✱✱ UPDATE: Tak jsem se hecnul a dal šanci režisérské verzi. Mírné zlepšení tam bylo a doplnilo se pár prázdných míst ... ale ... musíte vydržet dlouhých 205 minut. Za tohle to fakt nestojí a 60-65% je tak akorát. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům