Reklama

Reklama

John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr na velmi ulítlé cestě pomalovaným autobusem s hosty a hlavně a parádními písněmi. Jedou odnikud nikam, ale rozhodující je tady pěkná hudba.
Po filmech Perný den (1964) a Help! (1965)z iniciativy Paula McCartneye, který se po smrti manažera Briana Epsteina v srpnu 1967 stal vedoucím souboru, Beatles natočili televizní film Magical Mystery Tour s mimořádně úspěšnými písněmi Hello Goodbye a All You Need is Love, ale zazní zde i Penny Lane a Strawberry Fields Forever. Pozoruhodné je obsazení hostů této podmanivé hymnické písně: All You Need Is Love: George Martin – piano, Mick Jagger, Keith Richards, Marianne Faithfull a další – vokály. Píseň Fool on the Hill vysoce oceňoval Leonard Bernstein ve svém pětadvacetidílném TV cyklu Koncerty pro mladé publikum (v ČT bylo uvedeno jako „Leonard Bernstein o hudbě"). Premiéra filmu o vánocích sklidila plno záporné kritiky, která „muzikál“ zákonitě proslavila.
Stejnojmenné gramofonové album vyšlo 27. listopadu 1967 ve Spojených státech a 8. prosince 1967 jako dvojité EP, obsahující šest písní, i ve Spojeném království. První strana alba je soundtrackem ke stejnojmennému filmu. Druhá strana pak obsahuje písně ze tří singlů, vydaných v roce 1967 (skladba I Am the Walrus se objevila jak ve filmu, tak jako B-strana singlu Hello Goodbye). Na prvním místě žebříčku v USA se album drželo osm týdnů a v roce 1968 Magical Mystery Tour bylo nominováno na Grammy za nejlepší album. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (86)

honajz 

všechny recenze uživatele

Nu, tak jsme tu měli jednu sociální komedii, absurdní komedii, a tímto si Beatles střihli experimentální pokus o crazy komedii (pak už jen čeká jen animovaný film a utrum a šmytec, každý se rozprchne jinam). V podstatě psychedelický výlet autobusem, který nemá děj, odnikud nikam nejde, prostě se náhodně objevují postavy, místa a různé šílenosti (maratón, kouzelníci, striptýz, blonďatá parodie na Presleyho, skřet jak z Lynchem, sen o jídle jak z Bunuela) , a do toho zazní písničky od McCartneyho, Lennona a Harrisona, kdy už se dá říct, že každá má jiný styl a už to prostě nejsou hraví Beatles. Nejvíc se mi asi líbí Fool on the Hill jak pro filozofický text, tak proto, že se jasně projevuje, kdo kapelu hudebně táhl a byl ryzí muzikant. Ono není divu, že více se později prosadili právě McCartney a Ringo (i když ten spíše jako herec v neotřelých komediích - a šlo mu to). Jednotlivé sekvence jsou natolik šílené, že musím poprosit syna, fanouška experimentálních filmů, o jeho názor. Mně osobně vadilo minimum písniček a chybějící jakýkoliv náznak příběhu (jako něco se objeví - hádavá Ringova teta, falešný průvodce, který ale do Paulova dědečka z Perného dne má daleko, ale hned je to utopeno v psychedelických barvách a zdlouhavých., barevných scénách odnikud nikam) nebo aspoň něčeho navíc. ()

Pítrs85 

všechny recenze uživatele

Pokud nejste fanoušci The Beatles (teda za předpokladu, že někdo takový vůbec existuje), tak vám to hlava asi moc nepobere. Ale pokud vám ke kvalitnímu filmovému zážitku stačí skvělé songy (u mě vede nejspíš McCartneyho The Fool on the Hill a samozřejmě výborná I'm the Walrus) a ten fakt, že tady máme všechny čtyři Brouky ještě pořád pohromadě, tuhle magickou mysteriózní jízdu si určitě užijete. ()

Reklama

Matte27 

všechny recenze uživatele

Byla to pitomost. Ale co, měla to být pitomost a svůj účel to splnilo. Nijak zvlášť mě to neoslovilo. Hudba Beatles geniální, ale po filmové stránce vesměs nuda - stále jsem čekal kdy film začne, až vlastně skončil. Bavil mě Ringo a jeho teta a špagetová scéna (taky vám to připomnělo Život Briana?). Téměř hodinová stopáž je ideální, déle bych se na to asi nedíval. I když, možná musí člověk zažít taky nějaký ten "trip" (mluvím jak o tom halucinogenním, tak o výletě do neznáma), aby tento film docenil. ()

waits 

všechny recenze uživatele

Taškařice natočená v éře vrcholícího hnutí hippies, všeobjímající lásky a LSD. A podle toho to taky vypadá. Krátce před natáčením zemřel manažer Beatles Brian Epstein, slavné čtyřce tudíž neměl kdo rozmluvit nápad tenhle film režírovat. Největší ambice v tomhle směru měl Paul, ale svůj podíl na celkovém výsledku si odpracovali všichni. A jak že taková režie vypadala? Paul vyplácal skoro půlku rozpočtu na hledání kopce ke skladbě The Fool on the Hill, John si svůj skeč odbyl nakládánám jídla na stůl lopatou, do toho se mihne pár kamarádů kapely a a chvíli je konec. Film byl uvedený jako vánoční beatlácký speciál před konce roku 1967 a nevzbudil zrovna kladný ohlas. A proč že dávám čtyři? Protože přes všechny výhrady je z filmu cítit, s jakou radostí Beatles film točili ( už počáteční nástup do autobusu je jak vystřižený z Monty Pythons). Protože se na Beatles můžu dívat v jakékoliv blbosti. Protože film obsahuje jednu z nejlepších skladeb (I am the Walrus, Lennon v rozšířeném soundtracku - obsahuje i Strawberry Fields Forever - McCartneyho doslova převálcoval). A protože tohle bylo první VHS, které sem si v 1990 roce přivez z Anglie. Mám ho pořád, i když video na VHS už ne. ()

BrianStorker 

všechny recenze uživatele

Jsem velký fanoušek The Beatles, ale nemohu jen kvůli tomu dát plný počet bodů. The Beatles miluji a vyrůstal jsem na nich. Porovnám-li tento snímek s A Hard Day´s night, nebo s Help!, nemohu jinak, než hodnotit pouze písničky. Děj vlastně neexistuje, scénář také ne. Je to slátanina, kterou snad nikdo, kromě autorů, nepochopí. Písně plný počet, scénář a děj absolutní nula. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (17)

  • Film měl televizní premiéru o Vánocích 1967. Prakticky všechny recenze v časopisech a denním tisku byly negativní, jediný New Musical Express jej ohodnotil příznivě. Tisk také neopomněl připomenout Paulu McCartneymu jeho sebevědomé prohlášení, že "... dělat film není tak těžké, je to víceméně záležitost zdravého rozumu." Kritici po premiéře směřovali k baskytaristovi Beatles dotazy, kolik rozumu tedy má, když zplodil takový nesmysl. (Robbi)
  • Skladba „The Fool on the Hill“, která se ve snímku také objevila, vznikla v Paulově hlavě na základě skutečného příbehu společne s prvky fantazie. Po jednom bujarém večírku a požití lehkých drog se šel Paul s kamarádem brzy ráno projít na nedaleký kopec. Kromě jich dvou nebyl nikdo v okolí, až se najednou podle Paulových slov zjevil tajemný pán v černém kabátě. Řekl jim jen pár slov o počasí a než se nadáli, byl zase pryč. Do kopce ho neviděli přicházet a za pár vteřin by údajně nedokázal jen tak zmizet bez povšimnutí, protože z místa, kde se setkali, byl dokonalý výhled na všechny strany. Paul byl přesvedčen, že nešlo o sen, ale že se stali svědky zázraku. (kosticka7)
  • Při takřka muzikálové scéně, při níž Beatles za zvuků "Your mother should know" sestupují ze schodiště, má Paul McCartney jako jediný v klopě černý karafiát, zatímco ostatní členové skupiny mají červené. Tento fakt se všeobecně považoval za jeden z důkazů ve známé kauze "Paul je mrtev". Totéž prý dokazoval i kostým mrože, ve kterém je Paul oblečen v písni "I am the Walrus" (v severských zemích je mrož považován za symbol smrti). (Robbi)

Reklama

Reklama