Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Itálie roku 1600. Michelangelo Merisi – známý spíš jako Caravaggio – je geniální umělec, který se odmítá podřídit přísným pravidlům Tridentského koncilu, upravujícího zobrazování sakrálních námětů. Když se papež Pavel V. dozví, že Caravaggio používá pro své sakrální obrazy jako modely prostitutky, zloděje a tuláky, pověří tajného vatikánského agenta, aby provedl důkladné šetření. Agent má rozhodnout, zda bude malíři udělena milost, o kterou požádal, když byl odsouzen k trestu smrti za to, že zabil v souboji jednoho ze svých soků v lásce. „Stín“ začíná v utajení vyšetřovat malíře, který svým životem i uměním fascinuje, zneklidňuje, rozvrací... a má v rukou nad osudem génia absolutní moc. Michele Placido – scenárista, režisér i herec tohoto filmu – přichází po padesáti letech kariéry a čtyřech letech práce na tomto projektu se svým čtrnáctým režijním filmem. Film zobrazuje složitý a dobrodružný život Michelangela Merisiho alias Caravaggia a odhaluje jeho složité vnitřní rozpory a hluboká temná muka. Vzpurný a nepokojný, zbožný a pobuřující, nezávislý a společenské hranice překračující Caravaggio, jak ho Placido zobrazuje, je prokletý umělec s absolutním talentem, ale především rocková hvězda v době, kdy ještě žádné nebyly, rebel bez příčiny, který musí čelit znepokojivým důsledkům svého bezohledného života – se všemi svými ženami a vnitřními démony –, v němž vedle sebe stojí genialita a nezkrotnost. Placido nám tak Caravaggia představuje jako nadčasovou postavu, naprosto fascinující a univerzální ikonu. (Film Europe)

(více)

Videa (10)

Trailer 1

Recenze (25)

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Skutočne len taký tieň Caravaggia a že ich vo filme bolo hodne v tej temnej atmosfére vo svetle sviečok, to bolo tieňov jedna báseň. Ale od "iného Michelangela" keďže Caravaggiovo pravé meno bolo Michelangelo Merisi da Caravaggio, som čakal čosi epickejšie. Rodený Milánčan, ktorý sa kvôli ludre a jej pasákovi, ktorého v dueli vykastroval a zabil, sťahoval útekom do Neapola, no už len to je tak epické, že film mohol znázorniť túto problematiku a jeho život oveľa silnejšie. Pretože v novej dobe sa zvyčajne sťahuje z Neapola do Milána, nie naopak, viď hlavne futbalisti. Caravaggio bol génius i šialenec a tých kriminálnych výčinov mal habadej a zároveň jeho smrť je dosť pod rúškom tajomstva. Vražda, otrava, syfilis alebo naozaj horúčka z malárie? Životopisný film mohol naozaj ukázať viac, než ukázal. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Michele "Catani" Placido spoločne s ďalšími dvoma scenáristami ponúkajú Carravagiov život v štýle Občana Kanea, cez retrospektívne rozprávanie viacerých postáv. Rovnako ani tu sa nedozvieme o umelcovi úplne všetko, čo je ale zmyslom dramaturgickej schémy histórie jedného prípadu. Filmu táto schéma prospieva, avšak pôsobí aj mierne zmätočne, určite sa dalo príbeh viac držať pokope, napríklad prvotnou otázkou, ako prebehol súboj, za ktorý bol Merisi súdený. Niektoré scény pripomínajú majstrove obrazy a sú dokonale nakomponované, rovnako poteší aj výprava a atmosféra, avšak stále tu chýba niečo navyše, vďaka čomu by sme Caravagiov sen mohli označiť za európsky historický veľkofilm, akým bol napríklad Parfém. No a pozor, ide o povinnú jazdu pre všetkých milovníkov tenisu. ()

Reklama

moviebuff42 

všechny recenze uživatele

Neuveřitelný. Takhle se mají dělat historické filmy. Ta kamera, ty obrazy.. Film , který se mnou dlouhou dobu zůstane v mysli. Strukturou je to vlastně Mannův Nelítostný souboj, kdy Stín (Louis Garrel) vyšetřuje hříchy a co jiného páchá Michelangelo Merisi alá Caravaggio. Jestli skonal Caravaggio tak jak je naznačeno ve filmu je možné, nebo je to jak píšou historici jen otrava. Otázka je jestli vyhrála tento boj Římsko-katolickí církev či ne? Ne. Caravaggio je dodnes nesmrtelný a ovlivňuje svými obrazy tisíce lidí , což je neěco co si tehdy církev nepřála. Jeho obrazy dodnes visí v kostelech. I když tomu tehdy nechtěli věřit tak jeho víra, je také víra, nezaslepená. Caravaggio miloval co dělal, a miloval lidi. Je důležité bojovat proti systému, proti jakémukoliv odporu, Vystoupit z davu, být svůj, mít odvahu říct 'ne'.   Amor vincit Omnia ()

Majkak 

všechny recenze uživatele

Opulentní vizuál výborně vyjadřující atmosféru Caravaggiových obrazů. Intenzívní život plný intenzívních vášní, přičemž jen tak jakoby bokem vystřihl malíř fascinující obrazy.  Caravaggio vskutku nežil ctnostným životem, na druhé straně, jeho schopnost vidět v tvářích chudých a prostitutek postavy svatých byla nekompromisní. Moc dobře věděl, co je psáno v Písmu a ve svých obrazech to vyjádřil. Místy lehce nepřehledné vyprávění, každopádně fajn vhled do této osobnosti. ()

marhoul 

všechny recenze uživatele

Výpravně a vizuálně skvostné, obsahově plytké, fádní, načančané prázdno, představitel Caravaggia mi herecky seděl na minutku až v závěrečném rozhovoru se Stínem, jinak z něj udělali všechno možné, jen ne to, co o si o Caravaggiovi myslím já, a mám to od lidí, kteří jej pečlivě studovali. Stín mě taky nepřesvědčil, takže slabá režie. Povrchní. Přes veškerou syrovost, špínu a násilí, působí vyobrazení Caravaggia i jeho pronásledovatele/lů uhlazeně, absence divokosti/ zápalu/ ryzí nenávisti zavání amatérskou neschopností. Malíř, který byl v reále démonický asociál, pouliční rváč, ochlasta, nekonvenční sexuální požitkář a neohrožený autor geniálních portrétů padlých či mrtvých, s fenomenalním pozorovacím a uměleckým talentem, je tady vyobrazen jako ukňouraný sebelítostný trouba s imrvere ztrápeným pohledem francouzského buldočka, který loudí vanilkový rohlíček. Veskrze křehký a laskavý tvor, bez jiskry a schopnosti diváka nahnat před jeho obrazy do muzea nebo ke knihovně. Nic moc! Natočit takto technicky nádhernou věc a podělat ji sterilním vyobrazením postav, tož tak to už chce kus packala. Tři hvězdy za caravaggiovský vizuál, za nádhernou kameru, výpravu a scénografii. Hodnotit pouze zbytek, nadělím jeden pohlavek. Za nápad natočit něco o jednom z mých nejoblíbenějších mistrovských, dekadentních malířů- prý tenistů, vůbec. V KHM ve Vídni visí ve stále expozici nejedna jeho absolutní šleha, v Uffizi další- brutálně krásná Medusa- je třeba tohle vidět, aspoň jednou za život. ()

Galerie (37)

Zajímavosti (3)

  • Riccardo Scamarcio o postave Caravaggia povedal: "Okamžite som si pomyslel, že [Caravaggio] je ako Elvis Presley. Mojím referenčným bodom bol Elvis. Chlapec z malomesta s obrovskou energiou, vášňou, talentom a prísnosťou k umeniu. V tom čase bolo maliarstvo hlavným prúdom, nebolo nič iné, nebola žiadna. fotografie, žiadne rádio, televízia ani kino. Obrazy boli tak mocné, pretože hovorili priamo k podvedomiu. A tento muž bol prvý, ktorý úplne odlišným spôsobom zobrazil posvätné obrazy." (Arsenal83)

Související novinky

XI. ročník MittelCinemaFest

XI. ročník MittelCinemaFest

01.12.2023

V Praze se opět zvedá opona MittelCinemaFestu, středoevropského festivalu současné italské kinematografie, který se v České republice koná již pojedenácté a jehož projekce probíhají od 30. listopadu… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno