Reklama

Reklama

Bouřlivé víno

  • Československo Búrlivé víno
Československo, 1976, 128 min

Předloha:

Jan Kozák (kniha)

Kamera:

Josef Illík

Hudba:

Karel Svoboda

Hrají:

Vladimír Menšík, Božidara Turzonovová, Jiří Vala, Čestmír Řanda st., Slávka Budínová, Eva Hudečková, Jaroslav Moučka, Zdeněk Kryzánek, Rudolf Jelínek (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Film Bouřlivé víno byl zasazen do roku 1968, kdy se předseda JZD Janák (Vladimír Menšík) ve fiktivní jihomoravské vísce Pálavice postaví plánům několika chamtivých vinařů, kteří v touze obchodovat s vínem na vlastní pěst naletí chytrému podvodníkovi. (Bohemia MP)

Recenze (163)

topi 

všechny recenze uživatele

Komedie o víně, která zas tak moc o víně není, ale je o totální komunistické propagandě, která už i na mě byla moc. V některých jiných snímcích to překousnu, ale tady je to tak do očí bijící, že to ani není možný. S chutí bych napálil odpad, ale vzhledem k bezchybnému výbornému hereckému obsazení to nejde. Co postava, to vynikající herec. Ale musel jsem jít ze čtyřbodového hodnocení dolů, protože film jsem viděl po dlouhé době a tenkrát mě to tak komunistický nepřipadalo. Ale ted, hrůza!!! Schůzování, ukazování "hodných" komunistů v čele s Vladimírem Menšíkem a vykreslování záškodníků v čele s Čestmírem Řandou a Jiřím Valou bylo vykonstruováno na zakázku tehdejšího režimu. Je vidět, že aji Menšík do toho natáčení moc nedal, ikdyž je samozřemě herecky bezchybnej. Film je navíc roztáhlej přes dvě hodiny a v některých schůzujících pasážích jsem už hodně vřel! Příběh je navíc situován do období květen až červen roku 1968, což ukazuje jisté uvolnění po Pražském jaru, že i na vesnicích mohou sedláci začít podnikat, mohou vyhlašovat ankety a demokraticky hlasovat, ale pravda byla později samozřejmě úplně jinde. Komické prvky v tomto propagandistickým maglajsu každopádně nechybí, ale že bych se u toho vyloženě bavil, to zase nee. Nejvíc se mě asi líbila ústřední melodie, od skladatele Svobody, která se ve filmu občas opakuje, ale jinak už tento komunistickej šlendrián nechci dlouho, možná už nikdy vidět. Vlastníte-li originál dvd, tak se dozvíte spoustu zajímavých a důležitých věcí v rozhovorech s režisérem Václavem Vorlíčkem a herci Vítězslavem Jandákem a Rudolfem Jelínkem. Ale rozhodně doporučuji lidem, kteří tento normalizační "klenot" ještě neviděli, aby si rozšířili obzor, jak se tehdy dala dělat komedie na zakázku totalitního režimu. Ono se tenkrát na zakázku nedělali jenom komedie, záleželo, z čeho si tenkrát režisér, který se potřeboval "vykoupit" za nějaký svůj prohřešek vůči režimu, mohl tu kterou látku vybrat. ()

cariada 

všechny recenze uživatele

No nevím kam s tím nebylo to zase tak moc humorné. Ten kdo neví ,že se to odehrává v roce 1968 tak je poněkud zmaten. Třeba z faráře J.Lír který vede děti jakési skautíky a říkají faráři o klukovi, kterého kárá, že je komunista a farář na to, že je malý, že se ještě může polepšit. Přišlo mě to velice divné, že to v tom filmu zaznělo. ()

Reklama

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Co jsou sviňáci? Manželé od sviní. Ideologicky vpravdě děsivé. Zlý podvodný imperialista, v Československu se na rozdíl od Rakouska mají jako prasata v žitě, strana je tím nejlepším a snaha vytvořit soukromou firmu? Čisté zrádcovství! Ale s odstupem mohu říci, že jsem se občas zasmál. Janžurové striptýz je kouzelný. Chápu, že duo Macourek-Vorlíček hodně zlobilo, a tak muselo vytvořit agitku poplatnou době. Z komoušů ovšem mrazí pořád.... ()

Historik 

všechny recenze uživatele

Výjimečně sahám k takto nízkému hodnocení, navíc nerad u filmu, v němž hraje řada vynikajících herců. Ale tohle je čirý normalizační pamflet, prorežimní propaganda. Nedávno jsem četl rozhovor s Václavem Vorlíčkem, kde přiznává, že postavu emigranta podvodníka si s Macourkem do filmu vymysleli sami. Co k tomu dodat? ()

blackrain 

všechny recenze uživatele

Musím říct, že Vorlíčkovo jméno v titulkách mě hodně překvapilo. Děj není nijak struhující. Nicméně, dobře poukazuje na určité věci. Akorát ta délka mohla být kratší, protože to filmu zbytečně škodí. Je tu poměrně dost výrazných herců ve vedlejších rolích, kteří strahávají pozornost na sebe. Z celého filmu jsem si zapamatovala Ivu Janžurovou a Menšíkovu scénu, kde popisuje, jak se správně pije víno. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (19)

  • V původní verzi filmu promítané v dobách komunistického režimu byla ve filmu pasáž, ve které Jožka Hrdlička (Jiří Vala) dopisuje do šekové knížky, kam mu bankéř zapsal pouhých 100 šilinků, částku 1 200 000 šilinků, aby mohl na Moravě oslňovat. Z neznámého důvodu byla tato pasáž odstraněna. Nicméně ona částka se v jeho šekové knížce skutečně nachází, jak mohl později zhodnotit i starý Kvasnička (Zdeněk Kryzánek), kterému Hrdlička knížku ukazuje. Bez zmiňované vystřižené pasáže film postrádá mírně logiku, jak se Jožkovi objevily na šekové knížce miliony, když konto otvíral s pouhými 100 silinky. (pjotri)
  • Při návratu z Rakouska má Michal (Vladimír Menšík) defekt. Když vytahuje rezervu, můžeme vidět jinou příď Škodovky, než při líbačce ve vinohradu. Ve vinohradu má Michalova Škodovka ozdobné lišty jako Š1100, zatímco při návštěvě Rakouska a při výměně kola jako Š1000. (pjotri)
  • Janžurová „necudnou“ koupací scénu odmítla, byla tedy zvolena náhradnice, ona sama použila termín kaskadérka. (sator)

Reklama

Reklama