Bitva v ústí Šeldy

• Nizozemsko De Slag om de Schelde (více)

Bitva v ústí Šeldy, jedno ze zlomových střetnutí druhé světové války, svede tragickým způsobem dohromady pilota kluzáku, nacistického vojáka a zdráhavou odbojářku. (Netflix)

bearmeedek

Válečný film, ale ne v plné palbě. Je to škoda hlavně proto, že do něj bylo asi dost investováno a vypadá velice výpravně. Z toho je půlka filmu pomalá a točí se okolo pocitů pár postav, a to na úkor celkového dojmu. Něco vzdáleně podobného už tu bylo v sovětských válečných filmech. Tím ale neshazuji pocitovou stránku úplně. Ve válečné části jsou silné momenty. Například když anglický a německý voják (oba mladí kluci) stojí proti sobě, míří na sebe a oba váhají vystřelit. 70%. ()

Necrotongue

Holanďani mě v tomto případě oklamali, protože název filmu byl poněkud zavádějící. Bitvu totiž pojali téměř komorním způsobem a snímek pojednával spíše o holandském odboji, který dodal spojencům v průběhu války množství cenných informací. No, a protože mě filmy o odbojové činnosti baví, nemůžu si stěžovat. Vlastně můžu. Vadí mi, že se začaly válečné filmy točit pouze v angličtině. Začínám mít pocit, že je anglicky mluvící publikum alergické na titulky, ale mně fakt vadí, když mluví Holanďan s Britem, oba mluví anglicky a předstírají , že je mezi nimi jazyková bariéra. Ve starších válečných filmech mluvili Němci německy, Francouzi francouzsky, Britové a Američané anglicky a vše řešily titulky. Na tento nový způsob si nemůžu zvyknout. ()

TheEvilTwin

Dokoukat film do konce a vydržet u něj chce hodně silnou vůli, protože doslova 100 minut se neděje vůbec nic a je to jen nudná, táhnoucí se "válečná" konverzačka a na akci dojde až posledních 20 minut, což je drasticky málo. Děj se vleče, postavy nejsou dostatečně zajímavé ani charakteristicky vykreslené k tomu, aby s nima divák alespoň nějak sympatizoval a ve výsledku jsou mu úplně ukradené. Film bych jednoduše nazval jako dvě hodiny prázdnoty, protože výpovědní i filmová hodnota jsou prakticky nulové a zkrátka nemá co nabídnout, aby stál za zhlédnutí. Je mi záhadou, co se zdejším uživatelům líbí natolik, aby dali více než neuspokojivé 3 hvězdy a za mě je to ztracený čas a na poli podobného  žánru jsou daleko, daleko lepší kousky, které stojí za zmínku. Příběh pomalý, akce málo a ani ta není nijak vyčnívající nebo zapamatovatelná. A to mám podobné filmy rád... Nebrat. ()

fabecc1222

Schválně jsem si tento film pustil hned po Narviku, abych tedy porovnal válečnou Evropskou tvorbu. Za mě je na tom Narvik o něco lépe, než tento film. Tady mě tolik nezaujali jednotlivé charaktery a jejich příběhy. Stejně tak tu menímě krásnou zimní krajinu Norska za bažinaté Nizozemsko (Litvu...), což prostě vizuálu tolik nedá. Válečná vřava jako taková je to stále velmi solidní, to ano, v tomto ohledu je to na špičkové úrovni, a je vidět, že rozpočet byl velmi štědrý, a určitě se u akčních scén nudit nebudete. K tomu se tu také objeví Tom Felton, který je ale spíš lákadlem pro zaoceánské publikum, a jeho stopáž ve filmu patří k těm menším. ()

Happens

Docela mě mrzí, že to bylo celkem bez emocí, příběhové linky neměly úplně lyrické ani epické vyústění. Víme akorát, že tu byla válka a že v Holandsku byli odbojáři, co to skopčákům zavařili. Ale abych si z toho odnesl v duši nějaké pojetí jednoho života, který mě zasáhl..? To úplně ne. Recenzi píšu s 14 denním zpožděním a stěží si vybavuji děj. ()

• Většina hlavních nizozemských postav mluví nizozemským dialektem zvaným Zeeuws (zeelandština). (Johnny.ARN)
  • Spojenečtí vojáci pocházejí z Kanady a Velké Británie. Přesto mají vozidla zobrazená ve filmu hvězdu americké armády. (Johnny.ARN)
  • V listopadu 2019 bylo oznámeno, že Netflix bude také koproducentem, čímž se Bitva v ústí Šeldy stala prvním nizozemským filmem Netflixu. (Johnny.ARN)