Reklama

Reklama

Uvěříte neuvěřitelnému! Představte si, že vaše realita je jen iluzí a vaše nejtemnější noční můry jsou ve skutečnosti pravdivé. Představte si, že vaše současnost je vlastně minulostí a to budoucí se děje právě teď. Když si to dokážete představit, potom se budete cítit jako hrdina snímku Matrix Thomas Anderson (Keanu Reeves). A věřte, že to nebude příjemný pocit. Anderson je normální mladý muž, který se jen snaží přežít v každodenním shonu moderního velkoměsta. A má všechny předpoklady aby se mu to povedlo: dobré přátele, milující rodinu a perspektivní práci v multinárodní počítačové společnosti Meta Cortech. Jednoho dne, nebo lépe řečeno noci, se však do jeho spokojeného mozku zakousne strašlivá noční můra. Zdá se mu, že byl proti své vůli vložen v podobě dat do počítače a všechno to, co až dosud považoval za svůj osud, je jen vírem dat okolo několika tištěných spojů. Má pocit, že mu byla jeho mysl ukradena a uvězněna v obřím Matrix počítače budoucnosti. Začíná vážně pochybovat o své každodenní skutečnosti. Byl skutečně vhozen do stroje? Kdo je za to zodpovědný? Je tam s ním zavřeno i těch několik stovek lidí, které zná? Nebo jsou to jen projekce, které mají udržet zdání reality? A pak je tu otázka nejdůležitější: pokud je to všechno pravda, co se stane, až jeho věznitelé přijdou na to, že ji zná? (Warner Bros. CZ)

(více)

Videa (3)

Trailer 4

Recenze (2 245)

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Rád bych si mírně zapolemizoval s názorem, ře Matrix je myšlenkově naprosto originální, a to i přesto, že ho považuji za zdařilý film. Myšlenku nepoznatelnosti reálného světa najdeme už před více než 2000 lety u Platóna v jeho podobenství o jeskyni. Dávno před vynálezem elektronického počítače ve snech autorů nereálné iluzorní světy zprostředkovávala magie a sny a ani zde hrdinové nevěděli, co je skutečné a co ne. S nástupem cyberpunku, který přímo propojoval mozek s počítači, byl už jen krůček k simulovaným realitám. Sám si vzpomínám na jednu starší povídku (bohužel už ne na název a autora), ve které je umělá realita prostředím pro dožití důchodců. Těla jim již dosloužila, ale oni žijí své životy v příjemném prostředí neskutečného světa. A oni o tom nevědí. Závěrečnou pointu prozrazovat nebudu. Rovněž Cronenbergův film Existenz ze stejného roku jako Matrix se zabývá virtuální realitou. V Existenz se jedná o počítačovou hru. V Existenz je IMHO myšlenka falešných realit rozvedena lépe, je zde více cítit uvědomění si principielní nerozpoznatelnosti falešné a skutečné reality než v Matrixu. Zatímco v Existenz je svět hry, metahry, metametahry, MetaMatrix neexistuje. Vzhledem k tomu, kam Matrix směřuje, je to pochopitelné, ale z tohoto hlediska je IMHO Existenz myšlenkově o krůček dál. Nicméně je třeba uznat, že v Matrixu je lépe ukázána možnost, že svět, ve kterém žijeme, není zcela skutečný. Z hlediska logiky důvodu samotné existence falešné reality si IMHO stojí lépe Existenz i výše zmíněná povídka. Virtuální domov důchodců či virtuální hra (ta zvláště) mi připadají veskrze reálné, zatímco zotročení lidí, aby se stali baterkami je z hlediska našeho světa poněkud energeticky nevýhodné. Jediná námitka by mohla být, že ve světě stojů platí jiná fyzika. Důvod je však nasnadě, v domově důchodců těžko stvoříte kulervoucí akci, ve hře zase neohromíte diváka tím, že jde o osud celého lidstva. I přes zmíněné nedostatky nepovažuji Existenz za lepší Matrixu. Důvodem je zábavnější akce, přitažlivější vizuální stránka, prostě forma. Holt mě víc osloví chladná nekompromisní Matrixovská drsňáckost než Cronenbergovy slizce čvachtavé fantazie. Zdrojem nápadů byl Matrixu i japonský anime film Ghost in the Shell. Jedno však Matrixu upřít nemohu, je to první film, který dokázal danou myšlenku předložit tak obrovskému množství lidí. ()

kiddo 

všechny recenze uživatele

Neutuchající otravná expozice složená z myšlenek, které tu byly odnepaměti, a přesto jsou podané nesnesitelně nabubřelým stylem, jehož účelem není nic jiného než vzbudit v polovzdělaném ťulpasovi bezbřehý údiv nad tím, jací jsou ti Wachowští originálňý a hluboký mislytelé, pyčo! Ale jo, kdybych si při tom svém věčném chození za školu neudělala čas ani na jednu hodinu ZSV, pravděpodobně bych to žrala taky. ()

Reklama

Slasher 

všechny recenze uživatele

2022: Nejen nářezová akční sci-fi a ultimátní filmový vrchol konce milénia, ale také významově hluboká a nadčasová alegorie do naší hyper-konzumní moderní reality / digitální meta dystopie. Pomyslná čára vede od 1984, odtud až k Social Dilemma... Všechny další pokračování pak hezký jako bonus a fanouškovský popkorn, ale v podstatě bezcenný a zbytečnost. Lépe vložte čas do díla Josepha Campbella a nebo Adama Curtise. *You’ve been warned. (x) ()

Dever 

všechny recenze uživatele

// Distribútor: Warner Bros. // Počet premietajúcich kín v USA: 2,903 // Otvárací Víkend USA: $27,788,331 // Súrodenci Wachowski natočili jedinečné dielo, ktoré úplne mení pohľad na svet. Výborný dej, výborný Keanu Reeves a výborné akčne sci-fi predstavenie s nádherným vizuálnym vykreslením....... 100% ()

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Andy Wachowski, Larry Wachowski .. Geniální film. Nehledě na revoluční zpracování má dokonalý příběh a myšlenku.. Modrá nebo červená? Co víc dodat.. teď(léto05) jsem to viděl po Xx-krat a i po těch 6ti letech je to stále špička.. Navíc, když si vzpomenu na ty pokračování, kde úroveň s každým dílem klesala, ještě více oceňuji kvalitu, zpracování a trikovou stránku tohoto sci-fi skvostu!! "..Bohužel, nikdo ti nedokáže vysvětlit, co je to Matrix. Musíš to vidět sám.." Takže: "uvolni svou mysl ... " and FOLLOW THE WHITE RABBIT !! 100%. ()

Galerie (125)

Zajímavosti (260)

  • Hugo Weaving (Smith) sa počas tréningu zranil a musel podrobiť operácii bedrového kĺbu. Rekonvalescencia si vyžiadala posunutie natáčania niektorých bojových scén, ktoré sa dokončili až na konci produkcie. (ČSFD)
  • Pro natáčení v Oaklandu musely být přetřeny části ulice či značení na obrubníku, aby nikde nebyla žádná modrá nebo červená barva. Natáčení navíc probíhalo v zimě, aby v záběrech nebyla žádná zeleň. (Duoscop)
  • O choreografii bojových scén se postaral Yuen Woo-ping, kterého tvůrci chtěli tak moc, že mu odsouhlasili všechny jeho požadavky, včetně přemrštěného poplatku za jeho služby nebo požadavku na čtyřměsíční trénink herců ještě před samotným natáčením. (pornogrind)

Související novinky

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Bylo to takřka nevyhnutelné. Velké filmové značky jen tak nekončí a s Matrixem tomu u Warner Bros. nebude jinak. Hollywoodské studio totiž nově oznámilo, že v přípravách je aktuálně pátý díl. Zatím… (více)

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (více)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Hollywood miluje jednu věc nade vše ostatní – peníze. Pro studio Warner Bros. tak bylo oživování značky Matrix v podstatě jenom otázkou času. Nyní producenti nového snímku The Matrix Resurrections… (více)

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (více)

Reklama

Reklama