Reklama

Reklama

Uvěříte neuvěřitelnému! Představte si, že vaše realita je jen iluzí a vaše nejtemnější noční můry jsou ve skutečnosti pravdivé. Představte si, že vaše současnost je vlastně minulostí a to budoucí se děje právě teď. Když si to dokážete představit, potom se budete cítit jako hrdina snímku Matrix Thomas Anderson (Keanu Reeves). A věřte, že to nebude příjemný pocit. Anderson je normální mladý muž, který se jen snaží přežít v každodenním shonu moderního velkoměsta. A má všechny předpoklady aby se mu to povedlo: dobré přátele, milující rodinu a perspektivní práci v multinárodní počítačové společnosti Meta Cortech. Jednoho dne, nebo lépe řečeno noci, se však do jeho spokojeného mozku zakousne strašlivá noční můra. Zdá se mu, že byl proti své vůli vložen v podobě dat do počítače a všechno to, co až dosud považoval za svůj osud, je jen vírem dat okolo několika tištěných spojů. Má pocit, že mu byla jeho mysl ukradena a uvězněna v obřím Matrix počítače budoucnosti. Začíná vážně pochybovat o své každodenní skutečnosti. Byl skutečně vhozen do stroje? Kdo je za to zodpovědný? Je tam s ním zavřeno i těch několik stovek lidí, které zná? Nebo jsou to jen projekce, které mají udržet zdání reality? A pak je tu otázka nejdůležitější: pokud je to všechno pravda, co se stane, až jeho věznitelé přijdou na to, že ji zná? (Warner Bros. CZ)

(více)

Videa (3)

Trailer 4

Recenze (2 245)

JFL 

všechny recenze uživatele

Jeden z posledních čistokrevných filmových kultů se nakonec ukazuje jako husarský kousek v dějinách queer kinematografie. Jak jinak nazvat osobní coming-outový projekt a emancipační GLBT pamflet zakuklený jako masově atraktivní blockbuster? Od důsledně androgynního castingu a kostýmů (Neo a Trinity de facto vypadají stejně) po samotné vyprávění o zevnějšku coby zakódované iluzi, světě přednastavených hodnot a boji za právo na svou pravou podstatu proti mechanickým a osobnosti zbaveným strážcům statu quo - řadu prvků v "Matrixu" lze vnímat jako metaforu k objevení, přiznání a realizování trans/gay/lesbo/bi identity. Připadá to někomu jako nadinterpretace? Co by k tomu asi řekl Lary, tedy vlastně řekla Lana Wachowski? ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Opravdu nejlepsi dil serie a zaroven jeden z nej sci-fi, ale prislo mi, ze tenhle dil jeste tak moc sci-fi neni. I kdyz tu neni moc akce a jsou tu spis dialogy, tak to vubec nevadi. Za prve proto, ze tohle je uvodni dil, takze se musi vysvetlit co a jak a za druhe proto, ze je scenar naprosto dokonalej. Sice zamotanej, ale pochopitelnej. A co se tyce akce, tak ta tu neni jako v jinejch filmech jen na paradu, ale skutecne do deje v ten moment patri a je dokonala. Snad jedina vytka k trikum je, ze kdyz se meni nekdo na agenta, tak oblicej vypada trochu moc umele. Ale jinak sou triky, zvuk, hudba, scenar a souboje bezchybny. Navic tu je spousta ultra cool zaberu a skvela kamera. Herci jsou v ramci zanru vynikajici, pro spoustu lidi uz budou navzdy Reeves, Fishburne, Moss a Weaving jen Neo, Morpheus, Trinity a Smith a vubec se nedivim. Ale i takle perfektni film neni dokonaly, jak tu spousta lidi tvrdi, ale ty chyby jsou tak zanedbatelny v porovnani s kvalitama filmu, ze me ted zadny, co by stali za zmineni nenapadaj. Jasnejch 5*. ()

Reklama

Shadwell 

všechny recenze uživatele

Zhruba asi 90% filmů je škvár. Zbylých 10% lze vzestupně rozdělit na filmy nadprůměrné, oscarové, kultovní a generační. Pointa je, že filmy nadprůměrné a oscarové se dají naplánovat, dají se zajistit chytrým scénářem, protlačit produkčně, uchystat podle osvědčených postupů. Ale neexistuje návod na film kultovní a generační, tyto filmy vznikají spontánně a zcela bez ohlášení, a proto sídlí na absolutním kinematografickém vršku. Otřepaná fanouškovská fráze „I love that movie.“ v jejich případě přechází do mnohem horlivějšího „I live that movie!“ Podobně jako Utrpení mladého Werthera jsou s to zachvátit svět do všech detailů, změnit šatník mladých následovníků, ba i spustit vlnu sebevražd. Patří mezi ně i Matrix, generační film všech hackerů, počítačových hráčů, cyberpunkerů, neuromantiků a postmodernistů narozených na konci 20. století. Jakkoliv jsem osoba relativně mladá (1984), jsem přesvědčen o tom, že během mého života nebude natočen lepší snímek, než je Matrix. Dodnes si pamatuji jeho jitřící sílu - byl jsem tehdy patnáctiletý výrostek, věcný a prozaický, racionálně zaměřený, žádný snílek a romantik. A najednou - jakýsi vnitřní zmatek, mlátilo to se mnou doslova od zdi ke zdi. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

2022: Nejen nářezová akční sci-fi a ultimátní filmový vrchol konce milénia, ale také významově hluboká a nadčasová alegorie do naší hyper-konzumní moderní reality / digitální meta dystopie. Pomyslná čára vede od 1984, odtud až k Social Dilemma... Všechny další pokračování pak hezký jako bonus a fanouškovský popkorn, ale v podstatě bezcenný a zbytečnost. Lépe vložte čas do díla Josepha Campbella a nebo Adama Curtise. *You’ve been warned. (x) ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Podle mého názoru tenhle film cosi započal... Jeho působivé vizuální ztvárnění a stylistickou vybroušenost dodnes kopírují mnohé akční snímky, přičemž (bohužel) jen málokdo si dá práci s vymýšlením propracované zápletky, která by měla i poměrně solidním filozofické podhoubí (nemyslím to podhoubí, které kolem filmu vytvořilo hejno zuřivých interpretátorů každé maličkosti). Matrix zafungoval jako akční film (souboje jsou jednoduše lahůdka!), jako sci-fi i jako film s hlubší myšlenkou. Rozhodně to není cyberpunk, jak mnozí nepoučení tvrdí a rozhodně to není nic originálního – většinu "zdrojových" souborů Matrixu našinec běžně nezná, byť stačí probrouzdat příslušné sekce japonské kinematografie. Matrix je jedním z prvních poslů "nového hi-tech" filmu se vším všudy, poslem nového futuristického pojetí akčního elementu v příběhu. A zároveň nebudu daleko od pravdy když řeknu, že přízvisko kultovní už mu také nikdo neodpáře – stejně jako ho těžko kdo vypudí z rodinky klasických sci-fi filmů. ()

Galerie (125)

Zajímavosti (260)

  • Kvůli své roli přečetl Keanu Reeves tři knihy: „Simulation and Simulacra“, „Out of Control“ a „Evolutionary Psychology“. Šlo o filozofické knihy. První jmenovaná se ve filmu dokonce na moment mihla. (Duoscop)
  • Sepsání scénaře zabralo pět a půl roku, přičemž během této doby byl přepsán 14krát a ve finální podobě měl přes 500 stran. Když jej pak nabídli producentovi Joelu Silverovi, byl nadšený. (Duoscop)
  • Ve světě existuje právní termín „The Matrix Defence“, což lze volně přeložit jako „Obrana Matrixem“, kdy obžalovaní tvrdí, že spáchali zločin proto, že si mysleli, že žijí v Matrixu namísto reálného světa. Šokující na tom je, že tento argument byl několikrát úspěšně použit. Jedná se o určitý typ šílenství, takže i když lidé soud vyhráli, museli se léčit. (pornogrind)

Související novinky

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Bylo to takřka nevyhnutelné. Velké filmové značky jen tak nekončí a s Matrixem tomu u Warner Bros. nebude jinak. Hollywoodské studio totiž nově oznámilo, že v přípravách je aktuálně pátý díl. Zatím… (více)

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (více)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Hollywood miluje jednu věc nade vše ostatní – peníze. Pro studio Warner Bros. tak bylo oživování značky Matrix v podstatě jenom otázkou času. Nyní producenti nového snímku The Matrix Resurrections… (více)

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (více)

Reklama

Reklama