Uvěříte neuvěřitelnému! Představte si, že vaše realita je jen iluzí a vaše nejtemnější noční můry jsou ve skutečnosti pravdivé. Představte si, že vaše současnost je vlastně minulostí a to budoucí se děje právě teď. Když si to dokážete představit, potom se budete cítit jako hrdina snímku Matrix Thomas Anderson (Keanu Reeves). A věřte, že to nebude příjemný pocit. Anderson je normální mladý muž, který se jen snaží přežít v každodenním shonu moderního velkoměsta. A má všechny předpoklady aby se mu to povedlo: dobré přátele, milující rodinu a perspektivní práci v multinárodní počítačové společnosti Meta Cortech. Jednoho dne, nebo lépe řečeno noci, se však do jeho spokojeného mozku zakousne strašlivá noční můra. Zdá se mu, že byl proti své vůli vložen v podobě dat do počítače a všechno to, co až dosud považoval za svůj osud, je jen vírem dat okolo několika tištěných spojů. Má pocit, že mu byla jeho mysl ukradena a uvězněna v obřím Matrix počítače budoucnosti. Začíná vážně pochybovat o své každodenní skutečnosti. Byl skutečně vhozen do stroje? Kdo je za to zodpovědný? Je tam s ním zavřeno i těch několik stovek lidí, které zná? Nebo jsou to jen projekce, které mají udržet zdání reality? A pak je tu otázka nejdůležitější: pokud je to všechno pravda, co se stane, až jeho věznitelé přijdou na to, že ji zná? (Warner Bros. CZ)

BlackJoker

Tento film je prostě klasikou Sci-fi filmů v kombinaci s nezapomenutelnou akcí, herci a režií, "Co je to Matrix ? " - Je to geniální film :) ()

Kaschul

Dnes jsem ho viděl opět po letech na Blu-ray. Ten film snad vůbec nestárne a patří mezi moje TOP. Ve scéně kde se Neo probudí do reality, běhá mráz po zádech. Podle mě, nejděsivější scéna v historii filmu. ()

Plechovka95

Nelíbí, nejsem fanynka sci-fi a rozhodně příznivce tohoto filmu a neodsuzuji. Zpomalené záběry a rádoby moderní Star trek kostýmy oceňuji dvěma hvězdičkami ()

Metalcore

Naprostá bomba! Bratři Wachowski prostě válejí. Vytvořili legendu, kterou snad každý obdivuje. Reeves v podání Nea je ještě úžasnější, když jsem o Neovi slyšel, představoval jsem si ho právě takhle. Sice se mi nelíbili 3D efekty, ale to bude nejspíš mnou. Doporučuji to od mladších po nejstarší. ()

Toro8

Videl na VHS presne 27x bola to dosť maniačina, hlavne scény tréningu kung fu a veľká bitka s pánom Smithom.Tomuto filmu niet čo vytknúť lebo takýto nápad nikdy predtým nebol a dlho ani nebude. Terminátor a Matrix jednoznačne klenoty nie len sci fi sveta ale celej filmografie. ()

PinkieCat

O Matrixu se říká, že je to kultovní film, a tak mi nezbývá nic jiného, než přemýšlet nad širším významem slova kultovní. Nic moc přesného mě nenapadá, obohatím tedy své znalosti na chytrých stránkách a shledávám se s úspěchem. To je pro mě to pravé slovo, či spíše slovní spojení - kultovní film může znamenat i kulturní evolucionismus. Ano souhlasím. Matrix je jistým převratem ve filmové sci-fi kultuře. Pro své fanoušky znamená kulturní i filmovou evoluci, protože před bratry Wachowskými ani po nich nikdo nic podobného nenatočil. Nabízí se mi zde výčet samých superlativů: skvělý scénář, režie, střih, nezapomenutelné akční a bojové scény, perfektní hudba, kterou si dodnes poštím na originálních CDčkách... A abych nezapomněla na hvězdné herecké obsazení šité hercům na míru. Od prvního shlédnutí Matrixu patřím k jeho skalním fanouškům a vždy se na něj ráda znovu podívám. Originální děj mě vtáhne do víru událostí a už se nemohu odtrhnout. Wachowským se to (s prominutím) "sakra" povedlo, klobouk dolů... Závěrečná scéna s ženou v červených šatech, známou melodií a odhodlaným pohledem Keana Reevese dokonale uzavírá první díl a zároveň nechává dveře otevřené pro díl další... A co říci nakonec? Napadá mě jen, co když doopravdy žijeme v Matrixu? ()

yahoo

Videné prvý krát ešte na VHS - asi tri krát a potom som na to ešte išiel do kina. Odvtedy je to pre mňa záležitosť na celý život. End of part 1 ()

NEOONE

Bratři Wachowští těsně před překlopením tisíciletí upadli do bezvědomí a vstoupila do nich mimozemská civilizace. Výsledkem je nejlepší film všech dob. Žádný jiný film se již nikdy nepřiblíží encyklopedické definici nadčasovosti. Co nám prostřednictvím Wachowských chtěla mimozemská civilizace sdělit zatím nevíme, ale brzy se to dozvíme. ()

Dan147258369

Co když to co prožíváme je vlastně pouze simulace. Na této myšlence je založen film Matrix, který určitě patří k základům filmového života. Propojení obou světů a zajímavá pointa filmu mě zcela vtáhla do děje. Velmi povedené sci-fi! ()

Portman01

Matrix je u mňa spolu so Star Wars najlepšie sci-fi. M1 je z celej trilógie najlepší. Ale čím to je? Síce v dvojke a trojke bolo viac akcie a filozofovania (celá trilogia je postavená na chápaní filozofie a filozofickom ponímaní života), no nepodarilo sa po famóznej jedničke navodiť takú mrazivú atmosféru a ten WOW efekt (nie, nemyslím word of warcraft, ale to citoslovce úžasu). "If they knew what I do, you´d be dead by now...You´re The One, Neo." Soundtrack je nezabudnuteľný. Keanu Reeves ako Neo mi sadol, Hugo Weaving ako Agent Smith (alias Elrond from Rivendel) a Laurence Fishburne ako Morpheus boli viac než dobrá voľba. Z postáv stoja tiež za zmienku predovšetkým Sipher a jeho úžasný výkon v posledných minútach jeho účinkovania na scéne, ďalej The Oracle (veštkyňa) ktorej však mohlo byť vo filme viac. Efekty, strih, kamera boli na rok 99 na vysokej úrovni, no 5 hviezdičiek u mňa už len za kvalitný a hlavne ORIGINÁLNY príbeh, nakoľko je dnes zvykom vykrádať iné filmy, tu sa to nestalo, alebo som to aspoň nepostrehol. Matrix je proste Matrix. Až dopíšem tento komentár, ukážem všetkým čo nechcete vidieť. Ukážem im svet bez vás, svet bez pravidiel a obmedzení, svet, v ktorom je možné úplne všetko. Čo sa stane potom, už nechám na Vás... ()

Filas

Už kultovní akční sci-fi film,kde lidé žijí ve světě, který vlastně není skutečný,ale je to jen pouhý počítačový program vytvořený stroji, nazývaný Matrix. Lidstvo žije v tomto světě aby nemuselo vidět smutnou realitu, že je ve skutečnosti pouhým otrokem strojů. Ti vládnou světu a jejich cílem je vyhubit všechny zbývající lidi, kteří se snaží proti strojům bojovat jak ve skutečném světě, tak v Matrixu, do kterého se připojují pomocí pirátského signálu. Snímek je plný výborných triků a akčních scén, má celkem originální příběh i atmosféru. Keenu Reeves je jako Neo dokonalý a výborná je i C.A. Moss jako Trinity. Role padoucha a agenta Matrixu skvěle sedne Hugo Weavingovi. Rozhodně jde o jeden z nejlepších sci-fi filmů. Jeho sledování pro mě bylo zážitkem. ()

Fraktální

Na tom fimu je vidět, že Laurence Wachowski byl v tý době ještě chlap. Čím se to projevovalo? Hugo Weaving hrál hustodrsnýho agenta, ted hraje hustodrsnou nemocniční sestru :- )... No nic ale jinak byl Atlas mraků taky pěknej film... ()

Dunric

Jeden z nejlepších filmů vůbec. Wachowski dokázali v hollywoodsky líbivém kabátku naservírovat přesvědčivou sci-fi alegorii světa, ve kterém žijeme. Film, který vám může změnit život, pokud jste ještě nedošli prozření/osvícení. V tom je výjimečný. Drobné výtky by byly k hereckým výkonům Reeves/Mossová a některým bojovým scénám, ale oproti "pokračováním" Matrixu nejsou tak výrazné a hlavně děj je kompaktní, gradující a klišé a dialogy ještě udržené na uzdě. Pokud bych měl "sérii" porovnávat, tak originální Matrix je jako orgasmus, Reloaded jako mazlení poté a Revolutions už jako překážení v posteli. Jako u skutečné legendy spousta prvků je převzata a kopírována. Zlidověly výrazy jako "matrix" ve smyslu umělé existence/virtuálního světa, "modrá nebo červená pilulka" jako dilema (ne)ochoty podívat se pravdě do tváře nebo slavný a tolikrát napodobovaný "bullet time". Tímto se sequely pochlubit nemůžou, přestože byly natočeny s řádově většími rozpočty a pokročilejšími trikovými technologiemi. Originalita, nápady a ideje jsou holt k nezaplacení. ()

mpet

Už je to dávno co jsem Matrix viděl poprvé, ale pořád se k němu rád vracím. Matrix je zkrátka nezapomenutelný. A i po tak dlouhé době se nebojím říct, že je to to nejlepší ze sci-fi žánru, co je k vidění. Vizuální efekty jsou dokonalé: slow motion a bullet time byly poprvé použity tak dokonale. A myslím, že by se z toho mohli pořád učit někteří filmaři, kteří tyto techniky neustále používají, ale výsledek na rozdíl od Matrixu je chabí. Dále musím vyzdvihnout skvělou hudbu a velice ocenit i herecké výkony jednotlivých herců. Obzvláště pak Keena Reevese, který ztvárnil Mr Andersona (Neo) dokonale, a také hlavního záporáka, agenta Smitha (Hugo Weaving), který byl neuvěřitelný. K tomu všemu Matrix není jen o vizuálních efektech a akci, ale také oplývá velice zajímavým a chytlavým příběhem. Když to všechno sečtu a podtrhnu, tak Matrix rozhodně patří mezi ty nejlepší filmy, jaké jsme zatím mohli vidět. ()

radimhasalik

Tohle je sci-fi klasika. Matrix jsem poprvé viděl, když mi ho půjčil spolužák ze školy na VHS. Naprosto úžasný film, neočekávaný a svižný děj, skvělé dialogy, atmosféra... Jsem rád, že jsem si vybral tu správnou pilulku. ()

zsh3

Fantastická myšlenka, že všechno je úplně jinak, než se nám zdá, mě nakazila. Už se nekoukám na svět tak jako dřív. To vše skvěle zpracováno, od soundtracku až k efektům na jedničku. Ještě že mám mobil a nezvoní mi doma pevná linka :-DD ()

Rossemary

Musím sa priznať že na tento film som sa chystala strašne dlho no môžem len ľutovať. Skvelá sci-fi ktorá baví od začiatku až do konca. Nikdy som nemala moc v láske sci-fi filmy no od teraz sa môj názor mení. Dokonalý film :) ()

Sekyn

Matrix je filmem, který dokáže uspokojit téměř všechny druhy diváka. Na své si přijdou milovníci scifi, které rozbíjí povrchní a nepřijatelnou realitu ; fanoušci akcí, nekonečného střílení a demolování všech kulis a v neposlední řadě diváky, kteří ve filmu hledají hlubší smysl. Kolik filmů tohle dokáže? Vlastně je tu ještě jedna skupina a ta má tento film ve svém žebříčku na prvním místě. Jsou to diváci, kteří od filmu žádají všechny výše zmíněné vlastnosti v jednom snímku. A tímto divákem jsem já. Pokud se mluví o Matrixu, většina lidí si ihned vybaví zpomalené scény či padající zelené programové kódy, stylové postavy se slunečními brýlemi předvádějící bojová umění a nebojí se využít jakýkoliv zbraní jednoduše proto, že můžou a můžou vlastně cokoliv. Ale pod vší touhle filmovou parádou je daleko hlubší smysl celého snímku, který většina lidí ani nepochopí nebo ho nehledají. Pokud se zamyslíte nad vším co postavy dělají nebo říkají a přenesete tyto informace pod obraz reality, zjistíte jak úžasný Matrix doopravdy je. Hříchem by bylo, kdyby Matrix nebyla trilogie. Zde nešlo jen tučné výdělky a tudíž nafouknutí děje, ale podobně jako u Star wars o ucelení celé myšlenky a dotáhnout příběh až do jeho konce. Povedlo se a celé trilogie je vlastně jedním filmem. ()

Davidman

Ještě dnes si vzpomínám, jak jsem na prvním stupni ZŠ vykrýval jednou rukou útoky dvou mých kamarádů ve stylu Nea. Jak jsem chodil v tmavém oblečení, s černými brýlemi a fakt drsným pohledem. Ano, Matrix měl určitě značný vliv na můj pozdější vývoj. Postupem času, konkrétně nedávno, když jsem tuto trilogii po několika letech zhlédl znova, jsem si začal všímat i dalších kvalit tohoto unikátního filmu filmu. Příběh samozřejmě na jedničku, je originální a celé je to inteligentně zpracované. Režie a herci výborní. Akce je akční. A ty bitky... U těch se pozastavím. Samozřejmě jako malého mě nejvíce zajímaly ty řežby, aniž bych si všímal jejich kvalit. Většina moderních akčních filmů má neskutečně špatně až odporně natočené bojové scény. Během jedné sekundy tam stihnout nasázet 3-5 střihů a člověk ani nestíhá sledovat kdo koho vlastně praštil. Já opravdu nepotřebuji vidět detailní záběr letící ruky a následně záběr ruky druhé, která to vykrývá. V Matrixu máte klidně 5 sekund bitky v jednom záběru a teprve pak si to člověk může vychutnat a vidět, co se to tam vlastně děje. Chápu, že pro většinu lidí je kvalita bitek to poslední, co je ve filmu zajímá, jsou rozrušení už při jedné facce v rodinných poutech, ale pro mě je to i v tomto směru dokonalé. Málem bych zapomněl, ta hudba!!! Hudba je neskutečně úžasná, hlavně Clubbed to Death. Když si potřebuji zvýšit zebevědomí, tak si na ni vzpomenu a hned běhám po zdech... Celkově je celá trilogie dokonalá a nebál bych se ji zařadit do Top 3 filmových trilogií. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Bylo to takřka nevyhnutelné. Velké filmové značky jen tak nekončí a s Matrixem tomu u Warner Bros. nebude jinak. Hollywoodské studio totiž nově oznámilo, že v přípravách je aktuálně pátý díl. Zatím… (více)

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (více)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Hollywood miluje jednu věc nade vše ostatní – peníze. Pro studio Warner Bros. tak bylo oživování značky Matrix v podstatě jenom otázkou času. Nyní producenti nového snímku The Matrix Resurrections… (více)

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (více)