Uvěříte neuvěřitelnému! Představte si, že vaše realita je jen iluzí a vaše nejtemnější noční můry jsou ve skutečnosti pravdivé. Představte si, že vaše současnost je vlastně minulostí a to budoucí se děje právě teď. Když si to dokážete představit, potom se budete cítit jako hrdina snímku Matrix Thomas Anderson (Keanu Reeves). A věřte, že to nebude příjemný pocit. Anderson je normální mladý muž, který se jen snaží přežít v každodenním shonu moderního velkoměsta. A má všechny předpoklady aby se mu to povedlo: dobré přátele, milující rodinu a perspektivní práci v multinárodní počítačové společnosti Meta Cortech. Jednoho dne, nebo lépe řečeno noci, se však do jeho spokojeného mozku zakousne strašlivá noční můra. Zdá se mu, že byl proti své vůli vložen v podobě dat do počítače a všechno to, co až dosud považoval za svůj osud, je jen vírem dat okolo několika tištěných spojů. Má pocit, že mu byla jeho mysl ukradena a uvězněna v obřím Matrix počítače budoucnosti. Začíná vážně pochybovat o své každodenní skutečnosti. Byl skutečně vhozen do stroje? Kdo je za to zodpovědný? Je tam s ním zavřeno i těch několik stovek lidí, které zná? Nebo jsou to jen projekce, které mají udržet zdání reality? A pak je tu otázka nejdůležitější: pokud je to všechno pravda, co se stane, až jeho věznitelé přijdou na to, že ji zná? (Warner Bros. CZ)

Aldo_Raine

Slovní spojení "vizuální orgie" (i přesto, že v místních vodách ztratilo svůj původní význam) se k jinému filmu nehodí víc než právě k Matrixu. (Tou dobou ještě bratři) Wachowští převedli na plátno snad všechny sny fanoušků Áčkových akčňáků a dali tak vzniknout jedné z nejlepších Sci-fi sérií. Nic proti action/bloody výplachům, ale tenhle kousek má prostě tu přidanou hodnotu. Dnes již kultovní pecka, která si rozhodně zaslouží jednou za čas oprášit. P.S. Řeči o nedotaženosti jsou trošku nedotažené... ()

jerrik7 odpad!

Přes dvě hodiny strašlivého utrpení. Často hrdě prohlašuji, že se nikdy nenudím. Při tomhle filmu jsem se k smrti nudil a měl vztek, protože vím, že podobných filmů jsou dnes tisíce. Vůbec se nedivím, že svět je tam kde je, když se snad víc než polovina lidstva nedívá na nic jiného. Že základní myšlenka matrixu je zajímavá? Ano, i když dnes už běžná a všední. Ale kvůli té myšlence nemusela být natočena tahle hrůza. ()

SantaCruz

Dokonalý film se snad ještě dokonalejším Soundtrackem. Ve své době nepřekonatelný, originální kousek co mě vždycky usadí do křesla a nepustí. ()

Peenugirl

Originalita je slovo, ktoré podľa mňa tento film vystihuje. Dáva možnosť pozrieť sa na realitu inak a trochu uletieť na myšlienke, čo ak?, ale dúfať, že aspoň jedna realita je dobrá. Myslím, že tento film je kinematografický milník ak nie inde tak určite medzi filmami sci-fi. Milujem tento film. 95% ()

Antonymi

Vynikající sci-fi s originálním konceptem, skvělou hudbou a vypilovaným scénářem. Sečteno podtrženo, co víc si přát. ()

revere

Matrix mne zpočátku doslova pohltil. Ještě zhruba hodinu jsem se královsky bavil a žasnul. Pak už jsem jen sledoval akční podívanou a čekal, co přijde. Následně jsem buď usnul, nebo se našlo něco jiného, co bylo důležitější, než sledování tápajícího scénáře. Věřte nevěřte, nikdy jsem to nedokoukal do konce. ()

blare

Pro mne jednoznačně nejlepší Sci-fi film co znám, zároveň film cirkulující v mé Top 3. Precizní a inteligentní myšlenka, nadčasové akční scény a celá vizuální stránka, která udala směr ještě spoustě později vzniklým filmům. Vynikající herci, kostýmy, hudba, no prostě úplně vše! Miluju Matrix od prvního zhlédnutí a zůstane tak navždy! 9.99/10 ()

krijka

Tak jsem ten film po dlouhé době znovu shlédl a musel jsem přemýšlet, co nás všechny na tomhle filmu tak fascinovalo. Že by ten děj? Tisíckrát zpracovaný příběh outsidera, který se stane vyvoleným ač tomu zpočátku nevěří sám, pak tomu nevěří lidi kolem, ale vždy ho v tom podporuje jeho učitel a jeho láska. Harry Potter je taky o tom, i když uznávám, že ten je mladší. Nebo to byla Carrie-An Moss v latexovém oblečku? No nic proti, Carrie je krasavice, ale jsou i lepší. Navíc, proč si proboha režiséři myslí, že latex je ideální látka pro bojové kombinézy? Nikdy jsem to na sobě neměl, ale je to guma, takže si to dokážu představit. V tom se musí děsně potit zadek a nejen ten. Na druhou stranu je dobře, že do latexu nenavlékly Keanu a nebo, Bůh chraň, Lawrence. Že by příběh o vzpouře strojů? Ale ten přece dost ukradli z Terminátora. Možná pseudofilozofické kecy? Vždyť byly ale strašně srandovní a vůbec nedávali smysl. „Žádná lžíce tu není, musíš zkroutit sám sebe…“, čí jak to žvatlal ten chlapeček-dalajláma. Nebo snad Hugo Weawing, který zde založil svou kariéru hubenějšího Schwarzenegera se zhruba dvěma výrazy obličeje. No a pak jsem si odpověděl-ano, právě všechny ty věci z toho udělaly kult. Děj byl možná zpracován tisíckrát, ale tohle je v něčem jiné, všechno to do sebe zapadá a navíc je to nové, to využití počítačů a virtuálního světa, neokoukané v tom, že vlastně nevíme, co je skutečnost a co sen. Latexové oblečky-a kdo z chlapů by je neměl rád? Jsou přece jen sexy a když není přelatexováno, tak to z Carrie dělá opravdovou femme fattale. Příběh o vzpouře strojů je sice starý, jenže tenhle je výborně natočený a akční soubojové scény… Ty byly skvělé v roce 1999 a dodnes zůstaly nepřekonané. Pseudofilozofické kecy pak celý děj posunuly o level výš, protože kdo je vlastně ve skutečnosti vnímal? Většinou jsme tehdy měli jen pocit, že jde o něco lepšího, než běžný akčňák. I když nejde. No a Weawing byl pro roli agenta Smithe vybrán dobře, asi by mi tam tam neseděl žádný jiný herec a v té době jsme navíc nevěděli, že jinak hrát neumí. Prostě tenhle film je výborný, i když za část kvality může i nostalgie. Škoda jen, že to bratři Wachowští pohřbili dalšími dvěma, stupidními, pitomými a idiotskými, pokračováními. ()

gizi

1.6.2012 jsem viděl aspoň potřetí a pořád je to pro mě dobrý film. Na poprvé bych možná dal i 5*, nyní to vidím na 85-90% a 4*. Film není bez chyb, ale ty se dají tolerovat nebo přejít. ()

mmajjkii

Vizuální efekty jsou parádní a do té doby nevídané, a i v mnoha dalších ohledech velmi vydařený film. Dobrý a neokouný námět, ale přijde mi, že měl mnohem větší potenciál a tedy byl v konečném důsledku nedotažený, no prostě si s tím mohli víc pohrát, takříkajíc více se s ním mazlit. Ale jinak jo, více než dobrý , 5*, IMDb 8/10 tomu uteklo jen o fous. ()

chlievik

Po rokoch keď si človek niečo takého ako "prvý Matrix" pozrie, všimne si tie detaily, ktoré z tohto filmu dnes robia "Film pre pamätníkov". A navskutku, jedného dňa budú naše pravnúčence pukať smiechom, keď si pozrú tie triky ako sa Neo vyhýba guľkám z Kalašnikova, alebo celkove im príde smiešny ten nápad s celým Martixom, tým všetkým pozadím, myšlienkou, hoci je naozaj geniálna - na tú dobu sme všetci padali na riť, chodili dvakrát do kina, kúpili si DVD, a hovorili o zážitku z kina celé večery, pri vínku rozoberali dej, programové presmyčky, obdivovali triky. Dnes sa mi to zdá smiešne, trošku občas nasilu patetické, pripečené, zbytočne prihriate, šlo aj na nervík to, že kde-tu bolo občas asi "nutné" aj vysvetliť čo sa vlastne teraz deje, o čo ide, tým menej chápavým, aby sa to stalo komerčným hitom, čo mi prišlo tiež "zbytočne navyše", je tam prosto pár navyše detailov, ktoré sú zbytočne prehnané... postavy sa tvária akoby mali pod palcom celú múdrosť vesmíru, z prostého programátora za debilným boxom s počítačom sa stane nesmrteľný záchranca civilizácie, ožije bozkom keďže je nesmrteľný, koláž mystických vešteckých predpovedí, techniky, parapsychológie, počítačových "zázrakov" devätdesiatych rokov, dystopickej futuristiky, satanských kožených diskoték, konzumnej kritiky, celkove dobrý film, ale pripečený - neviem ako inak to napísať. Vtedy som bol ochromený, odišiel z kina s myšlienkou, novou, úžasnou, a hoci som to dnes videl po nejakých 13-tich rokoch asi len tretíkrát v živote (takže nepatril som tej doby medzi fanatických fanúšikov tohto filmu), dnes som znudený, v podstate akoby bez záujmu, cítim sa starý, až pamätníkom, a hoci som si mohol všimnúť myšlienky ako "Myslieť si nestačí, musíš tomu veriť." nanovo, a dám si ich dnes aj do statusu na facebooku, aj tak odchádzam z morbidným pocitom, že to všetko bolo už príliš dávno. Neviem či dneškom som nemal nejaké matrixovské deja vu keď mi matrix nenápadne oznámil, že mám polku života za sebou alebo čo... haha :)) ()

FireBlader

Originální myšlenka rozvedená do propracovaného příběhu v brilantním provedení. S odstupem let objevuju nové souvislosti a film je tak ještě lepší. Jen škoda, že pokračování se už tak slibně nevyvinulo. ()

Ivuska71

Můj nejvíc nejoblíbenější film! Abych pravdu řekla, nevím, proč jsem k němu tak nekritická. Je to prostě tak. Pro mě je dokonalý. Je to, jako když se zamilujete. Někdy ani nevíte proč. Matrix má kouzlo a je to originál každým coulem. ()

Jadro_pudla

"Buď můžeme v životě zavřít oči a začlenit se do systému, nebo je otevřeme, načež nás čeká dlouhý boj o přežití." ()

Mach666

Akcí nabušenej film, který ovlivnil hodně dalších filmů či počítačových her (počátek , Max Payne a další) Pro mě srdcová záležitost. Malý pokoutný hacker, který dostane takové možnosti do ruky nebo spíše má takové možosti jen o nich neví. Sice je to dost chybovej film ale přes tu audiovizuální stránku si jich člověk ani nevšimne. Vim že stejně jako malej kluk budu opakovat gesta z filmu. A to  poškrábání nosu před bojem s Morfeem nebo mávnutí rukou na agenta v závěrečným souboji či úhybný manévr před kulkama. Pro mě 95% ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Bylo to takřka nevyhnutelné. Velké filmové značky jen tak nekončí a s Matrixem tomu u Warner Bros. nebude jinak. Hollywoodské studio totiž nově oznámilo, že v přípravách je aktuálně pátý díl. Zatím… (více)

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (více)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Hollywood miluje jednu věc nade vše ostatní – peníze. Pro studio Warner Bros. tak bylo oživování značky Matrix v podstatě jenom otázkou času. Nyní producenti nového snímku The Matrix Resurrections… (více)

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (více)