Uvěříte neuvěřitelnému! Představte si, že vaše realita je jen iluzí a vaše nejtemnější noční můry jsou ve skutečnosti pravdivé. Představte si, že vaše současnost je vlastně minulostí a to budoucí se děje právě teď. Když si to dokážete představit, potom se budete cítit jako hrdina snímku Matrix Thomas Anderson (Keanu Reeves). A věřte, že to nebude příjemný pocit. Anderson je normální mladý muž, který se jen snaží přežít v každodenním shonu moderního velkoměsta. A má všechny předpoklady aby se mu to povedlo: dobré přátele, milující rodinu a perspektivní práci v multinárodní počítačové společnosti Meta Cortech. Jednoho dne, nebo lépe řečeno noci, se však do jeho spokojeného mozku zakousne strašlivá noční můra. Zdá se mu, že byl proti své vůli vložen v podobě dat do počítače a všechno to, co až dosud považoval za svůj osud, je jen vírem dat okolo několika tištěných spojů. Má pocit, že mu byla jeho mysl ukradena a uvězněna v obřím Matrix počítače budoucnosti. Začíná vážně pochybovat o své každodenní skutečnosti. Byl skutečně vhozen do stroje? Kdo je za to zodpovědný? Je tam s ním zavřeno i těch několik stovek lidí, které zná? Nebo jsou to jen projekce, které mají udržet zdání reality? A pak je tu otázka nejdůležitější: pokud je to všechno pravda, co se stane, až jeho věznitelé přijdou na to, že ji zná? (Warner Bros. CZ)

StrycoWolver

čo dodať. Skvelé sci-fi, skvelé efekty, skvelé obsadenie. Ale hlavne skvelá myšlienka. Pamätám sa, vždy, keď sme s bratom vyšli s kina, hneď sme rozoberali film. Ale po Matrixe? Cela cesta autom domov prebehla bez slova. Film ozaj stoji za zamyslenie, pretože myšlienka je ďaleko silnejšia, ako efekty a kamera. Napriek tomu, Matrix predbehol svoju dobu o mnoho rokov a laťku sci-fi položil vysoko, veľmi vysoko. Až sa obávam, či nie najvyššie. ()

BlackVelvet

Kdyz to bylo v kinech, tak sem z toho byla paf, bylo to tak jine. Nicmene kdyz se na to dneska podivam zpetne, tak se musim priznat ze mne to nebavi ani na ty tri hvezdicky. Asi sem divna kdyz tak koukam na to hodnoceni. ()

BaseDallas

Rovnaký koment a hodnotenie pôjde ku všetkým 3om dielom, vnímam ich ako neoddeliteľný celok. Originálne, prevratné, niekedy až moc coolové, vizuálne dokonalé, hudba nadpriemerná, herecky uspokojivé, režijne nápadité. Povinnosť každého sci-fi fanúšika a ľudí s otvorenou mysľou. ()

RomanBond007

Skvelý film. Rovnako aj jeho pokračovania nie sú zlé , ale tento je podľa mňa best . Herci mi boli sympatický , v deji som sa sem-tam trošku stratil , ale v Matrixe je to tak :D . Keanu Reeves mi do tej role sedel , ale ani Carrie nebola zlá , rovnako ako Fishburne! Moja obľúbená scéna je naháňanie Carrie & zastavenie guliek Neom . Filmu dávam 60% za efekty a 35% za postavy. Dokopy 95%. ()

Ferenc

Film jsem viděl mnohokrát. Když jsem byl mladší líbily se mi hlavně akční scény (např. Lobby scene atd.). Jak přibývají roky, tak si všímám některých hlubokých myšlenek. "Neo, dřív nebo později pochopíš, že je rozdíl znát cestu a jít po ní." (Morpheus). ()

montel

Celý náš svět je fiktivní, tvoří jej počítačoví program zvaný Matrix a lidé, kteří jej obklopují jsou pouhé figuríny našeho světa. Neo (Keanu Reeves) je počítačový hacker, kterého si vyhlédnou lidé z hnutí odboje vedeným Morpheusem (Laurence Fishburne). ten ukáže Neovi opravdový svět a začlení jej do boje proti agentům, kteří chtějí za každou cenu odboj zlikvidovat a jednou provždy nechat lidi ve světě Matrixu...Parádní sci-fi, které je dnes již kultovní. Matrix je jedinečný už v tom skvělém nápadu, který se povedl hodně dobře převést do filmového zpracování. Další díly už jsou slabší ale původní Matrix je prostě bomba. 75% ()

steews

Už je to hodně dlouho, byla jsem na základce, když Matrix frčel a naprosto mě dostával. Nevím, jestli je už překonaný a je to film, na který se bude dívat i další generace, ale v té době naprosto revoluční. Celou trilogii jsem docenila až v momentě, když jsem ji viděla za sebou. ()

tuctovychlap

začiatkom tisícročia niekde kolo 95 %..tie triky priam priklincovali diváka..odvtedy uplynulo pár rokov, niekoľko repríz, pribudli pokračvania, ale i nové filmy..čiže dnes "už len" za 80 %.. ()

chicotomas

Scénář, který ve finále nejde ani moc do detailů pochopit (minimálně napoprvé ne), inovativní pohled na to, jak bychom my jako lidstvo mohli fungovat v budoucnu... ()

Marlo

První "skvělá spuper koulervajíc kruto přísná démonicky hustá" část této kvalitou snižující se trilogie i když pořád skvělé jsem se nikdy nemohl dost a dost nabažit a mohl si jí pouštět stále dokola. A bylo to hlavně neokoukaným námětem,skvělím scénářem a na tu dobu velkolepými triky po kterých ste měli ještě po skončení filmu otevřenou hubu dokořán ... K tomu si přidejte skvěle padnutou" životní" roli Keanu reevesovi a nepochybně jednoho z nejlepších filmových záporáků v podání Huga Weavinga ... to vše pod vytříbenou režii bratrů Wachowskích a dopravázejíc jedním z nej soundtracků od Dona Davise... ()

Mrazik7

Bylo to nevyhnutelné... Jeden z nejlepších žánrovek. Pořádně rozvinutá myšlenka filmu a ještě k tomu dobře natočená, perfektní zvuk a soundtrack rozhodně taky! ()

k.s.A

Matrix mě baví a myslím, že je to jeden z nejlepších filmů vůbec - i když mi místy něco uniká a film potom moc nechápu. :-) jinak se mi moc líbí ta hudba. ()

jenspifa

sci-fi všech sci-fi nejlepší... Nejen, že děj a příběh je tak zamotaný, že ho pochopíte až po 3.shlédnutí. Srdcovka, kdo nezná jakoby nežil... Tento film vytáhl Keanu Reevse mezi Hollywoodské hvězdy. Nejlepší je, že bratři (Nyní bratr&sestra) Wachovští pobíhali po všech studiích a nikdo tento film nechtěl... Až Warner Bros. Kdyby věděli, že to bude takový trhák, studia by se o to prala. K Filmu : Efekty a bojové scény předčívají dobu, a asi nejlepší jsou u druhého dílu. Honička na dálnici je nejvíc ()

Smartynko

Konečne po toľkých rokoch som videl celý Matrix. Musím povedať, že na svoju dobu dosť nadčasový snímok. Aj dnes v roku 2014 to má stále niečo do seba. Možno mi trochu vadí práve Keanu Reeves. Nemôžem si pomôcť podľa mňa je jeho hranie dosť preceňované. Hlavne čo sa týka akčných rolí. Omnoho viac mi pasuje na rolu Jonathana Harkera v Stokerovom Draculovi a za ten film má u mňa plných 5*. Tak som si totiž Jonathana Harkera predstavoval keď som prvýkrát čítal Draculu. ()

Popo

Impozantné a neskutočné efekty na tú dobu, ktoré fungujú aj teraz. Film, ktorý je plný symbolizmu od Biblie až po podprahové signály a virtuálnu realitu ma dostal už keď som ho pozeral ako chlapec. Matrix a Matrix Reloaded si dokážem pozrieť aj tri krát po sebe :) ()

R.E.M.

Oceňuji Matrix za scénář, režii, herecké výkony, moc hezký vizuál a v neposlední řadě za podmaňující atmosféru. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Bylo to takřka nevyhnutelné. Velké filmové značky jen tak nekončí a s Matrixem tomu u Warner Bros. nebude jinak. Hollywoodské studio totiž nově oznámilo, že v přípravách je aktuálně pátý díl. Zatím… (více)

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (více)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Hollywood miluje jednu věc nade vše ostatní – peníze. Pro studio Warner Bros. tak bylo oživování značky Matrix v podstatě jenom otázkou času. Nyní producenti nového snímku The Matrix Resurrections… (více)

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (více)