Uvěříte neuvěřitelnému! Představte si, že vaše realita je jen iluzí a vaše nejtemnější noční můry jsou ve skutečnosti pravdivé. Představte si, že vaše současnost je vlastně minulostí a to budoucí se děje právě teď. Když si to dokážete představit, potom se budete cítit jako hrdina snímku Matrix Thomas Anderson (Keanu Reeves). A věřte, že to nebude příjemný pocit. Anderson je normální mladý muž, který se jen snaží přežít v každodenním shonu moderního velkoměsta. A má všechny předpoklady aby se mu to povedlo: dobré přátele, milující rodinu a perspektivní práci v multinárodní počítačové společnosti Meta Cortech. Jednoho dne, nebo lépe řečeno noci, se však do jeho spokojeného mozku zakousne strašlivá noční můra. Zdá se mu, že byl proti své vůli vložen v podobě dat do počítače a všechno to, co až dosud považoval za svůj osud, je jen vírem dat okolo několika tištěných spojů. Má pocit, že mu byla jeho mysl ukradena a uvězněna v obřím Matrix počítače budoucnosti. Začíná vážně pochybovat o své každodenní skutečnosti. Byl skutečně vhozen do stroje? Kdo je za to zodpovědný? Je tam s ním zavřeno i těch několik stovek lidí, které zná? Nebo jsou to jen projekce, které mají udržet zdání reality? A pak je tu otázka nejdůležitější: pokud je to všechno pravda, co se stane, až jeho věznitelé přijdou na to, že ji zná? (Warner Bros. CZ)

marysa

Matrix je pre mňa film, ktorý prelomil môj odpor voči sci-fi filmom a od tohto počinu som začala podobne ladené filmy vyhľadávať. Originálna myšlienka a ktohovie, možno nie je ďaleko od pravdy. Každopádne geniálne spracovanie, geniálne akčné scény, geniálny Neo, všetko geniálne:) Go Matrix, go! ()

DarkViper

Matrix ??? Existuje copak ještě nějáký domorodec co ho neviděl ??? Pokud ano tak hltejte všemi deseti, perfektní Sci-fi s perfektními herci, podporované perfektní myšlenkou a perfektními triky co víc dodat jo a perfektní hudbou ()

Sirion

Vizuální efekty, kamera, střih - přestože jsou super, tak v tomto filmu "pouze" doplňují to nejúžasnější a to je myšlenka. Když nad tím tak přemýšlím, tak by to vlastně mohla být pravda a dokud bychom se neprobudili, tak bychom to nemohli ani jak zjistit, takže Neo, "Co je to realita?" ;) ()

Sheevisnu

Pisat komentar k tomuto filmu v roku 2011 je "velmi skoro" :), co uz! Dvojka bola nesuroda, mala vela akcnych obycajnych scien, hlavny pribeh uz nebol taky skvely, ale bolo v nom skrytych vela pidi-odkazov, ktore boli ako male filozoficke zamyslenia o niecom. Trojka oproti dvojke sa stala popularnejsiou, bol tam predsa zaver vsetkeho, velkolepe sceny ako ked smrtelnik nazrie do Valhally, ale nebolo to ono, tolko ludi v deji, masove boje, pche! Matrix jednicka, prvy Matrix, ten cyberpunkovy a undegroundovy, nemonumentalny a predsa velkolepy! Videl som ho prvy krat asi az v roku 2001 ked uz ho skoro videl takmer kazdy a odvtedy som ho videl asi este 5x obvykle s priblizne 2 rocnou prestavkou a stale na nom najdem nieco nove! Aj preto si ho vzdy znova rad pozriem a to som prave ten typ cloveka co nerad pozera tie iste filmy dookola ci cita tie iste knihy, ale stale hladam nieco nove dobre a tu to aj vzdy najdem! Prvy Matrix, co postava to charizmaticky charakter, kazdy rozhovor v sebe nesie skrytu filozofiu i bez toho aby sme ju tam silou mocou chceli najst ako hardcorefan :} Monolog agentha Smitha o pachu, ci guraz a odvaha s akou ide Neo vyslobodit Morphea, charizmaticka rozprava s Vedmou, vsetko bolo a je super! A v ziadnom filme nebol lepsi vyvoleny, ktory by utiekol aj smrti aby mohol naplnit svoj osud a osud vsetkeho ostatneho... ()

Fellippe

Neskutečný film, ke kterému se vracím každý rok pravidelně alespoň dvakrát. Výborný scénář a zatraceně vypečená myšlenka, která se zavrtá každému divákovi do hlavy a dodnes nad tím sem tam zapřemýšlí, tedy aspoň já určitě. Více takových kousků a méně tak špatných pokračování jako Reloaded a Revolutions. ()

tchuck

Nejednou jsem zaslechl prupovídku, že je Matrix divný, že ho lidé nechápou. Ano, je divný, ovšem to není důvod jej nechápat, pakliže jej pozorně sledujete. Matrix přichází (alespoň pro moji maličkost) s dosud nevídaný pohledem a nápadem, kombinuje ho s perfektním scénářem a neméně okázalým provedením. Nebudu srovnávat jednotlivé díly (i když, co si budeme povídat, jednička je nejlepší), beru Matrix jako celek a jako takový jej nemůžu hodnotit jinak než známkou nejvyšší. Je to úžasná podívaná opravdu ve všech směrech. Co víc si přát? ()

Waizi

Nejlepší díl z celé trilogie, pak už to má bohůžel klesající tendenci. Nejvíc se mě líbil nezapomenutelný výcvik Nea a následné bitvy s agenty, skvěle natočený trhák, podnícený na dobu, v které byl natočen převratnými efekty. Kdo si po shlédnutí filmu neřekl, že bych se dal na nějaké bojové umění? :D ()

CSFDmisika

Přesto že nemám ráda akční filmy a střílečky, tak mě tenhle film fascinuje. Za tím vším střílením a bojem je totiž něco víc. Zcela vás pohltí, a to díky originálnímu nápadu, skvělému technickému provedení a hlavně dramaturgii, která udržuje v napětí celou dobu. Navíc nutí k zamyšlení nad relativitou reality a to už je u akčního filmu velký bonus. ()

snowman

Pamatuji si, jak jsem Matrix viděl 5x v jednom týdnu, 5 dní po sobě, v kině Kotva. Tenkrát jedno z těch lepších, co se zvuku týče. Byla to opravdu jízda. Kdo říkal, že šlo o revoluční film, měl pravdu. Ani dnes, po více než deseti letech, mě to nepustilo. Stále víc vidím, jak je tenhle příběh nadčasový. Jeden kamarád mi jednou řekl: "filmy jako Matrix musí mít označení "sci-fi", jinak by se s tím lidi nevyrovnali". Bohužel, Matrix není daleko od skutečnosti, ve které žijeme víceméně jako ZDROJE...a pravdu si raději nepřipouštíme... ()

Sorna

Co mám k tomuto filmu říci ... Všichni víme, že děj chytí za srdce, film má všeobecně "duši" a i hudební doprovod nemá chybu. Matrix je zkrátka perfektní film, bez jediné chybičky. Je poměrně paradox, že právě tento díl je nejlepší z celé trilogie a mě osobně zbylé díly přílliš nezaujali. ()

stepni.vlk

Pro mě kultovní film, který ovlivnil celý můj život. Druhý a třetí díl byl možná z filmařského hlediska méně vydařený, ale určitě doporučuju minimálně jednou zhlédnout celé,abyste pochopili, jakou filosofickou láhůdku Vám chtěli sourozenci Wachovští naservírovat. Teda pokud Vám nejde jen o bezduché akční sci-fi zasazené do postapokaliptických cyberpunkových kulis, ale i filosofický podtext celé trilogie. Nejde tu ani tak o narážky na bájné pstavy z mytologie, i když i ty Vás občas mohou navést ke správnému pochopení celé věci. Pro mě jasných 100% i přes neoddiskutovatelné filmařské výtky. Své nejoblíbenější trilogii zkrátka nemůžete dát méně. Doporučuji zejména praktikujícím budhistům a jogínům :). ()

nickymilka

Bezkonkurenčně nej díl. Znamenalo to převrat v pohledu na moderní přetechnologizovaný svět. Stala se z toho kultovní záležitost. Jen škoda, že dvojka je horší a trojka jde totálně do kopru... pamatuju si, že jsem se v kině chvílema docela nahlas smála, když Neo nahmatává rukama propíchlou Trinity a ptá se jí, co se jí stalo... Co se týče tohohle dílu - nemá smysl víc popisovat. Zkrátka se jen nechte pohltit mentální projekcí vašeho digitálního já! :) ()

Linsang

Když jsem film viděla poprvé, bylo to pro mě absolutní zjevení. Naprosto originální, promyšlené do posledního detailu, nevídané efekty a super cool look hrdinů. (Matrixovské brýle jsem hrdě nosila pomalu i o půlnoci a neměla jsem daleko i ke koupi nějakého toho rajcovního koženého oblečku :-)) Soundtrack poslouchám doteď a pořád mě neomrzel. U mě za plný počet hvězd. ()

Sareman

Dvě pilulky, modrá a červená... takhle to celé začalo. A co? Hned po Star Wars (jsem zarputilý fanoušek :-D) nejlepší sci-fi film. Originální námět a skvělé herecké výkony dělají z tohoto filmu legendární dílo filmové zábavy. ()

Mrtvobog

Nielen trikovo perfektné, ale aj myšlienkovo originálne, herecky dobre zvládnuté a hudobne premakané. Snáď ešte dodám, že spolu so Star Wars a Planétami opíc najlepšia sci-fi sága akú som doteraz videl. A nasledujúce diely sú taktiež fajn, možno v dačom ešte lepšie ako samotná jednotka. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Bylo to takřka nevyhnutelné. Velké filmové značky jen tak nekončí a s Matrixem tomu u Warner Bros. nebude jinak. Hollywoodské studio totiž nově oznámilo, že v přípravách je aktuálně pátý díl. Zatím… (více)

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (více)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Hollywood miluje jednu věc nade vše ostatní – peníze. Pro studio Warner Bros. tak bylo oživování značky Matrix v podstatě jenom otázkou času. Nyní producenti nového snímku The Matrix Resurrections… (více)

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (více)