Uvěříte neuvěřitelnému! Představte si, že vaše realita je jen iluzí a vaše nejtemnější noční můry jsou ve skutečnosti pravdivé. Představte si, že vaše současnost je vlastně minulostí a to budoucí se děje právě teď. Když si to dokážete představit, potom se budete cítit jako hrdina snímku Matrix Thomas Anderson (Keanu Reeves). A věřte, že to nebude příjemný pocit. Anderson je normální mladý muž, který se jen snaží přežít v každodenním shonu moderního velkoměsta. A má všechny předpoklady aby se mu to povedlo: dobré přátele, milující rodinu a perspektivní práci v multinárodní počítačové společnosti Meta Cortech. Jednoho dne, nebo lépe řečeno noci, se však do jeho spokojeného mozku zakousne strašlivá noční můra. Zdá se mu, že byl proti své vůli vložen v podobě dat do počítače a všechno to, co až dosud považoval za svůj osud, je jen vírem dat okolo několika tištěných spojů. Má pocit, že mu byla jeho mysl ukradena a uvězněna v obřím Matrix počítače budoucnosti. Začíná vážně pochybovat o své každodenní skutečnosti. Byl skutečně vhozen do stroje? Kdo je za to zodpovědný? Je tam s ním zavřeno i těch několik stovek lidí, které zná? Nebo jsou to jen projekce, které mají udržet zdání reality? A pak je tu otázka nejdůležitější: pokud je to všechno pravda, co se stane, až jeho věznitelé přijdou na to, že ji zná? (Warner Bros. CZ)

kurioko

Skvělé. Stále skvělé. Přestože autoři neměli na mysli žádné velké poselství tak já v tom spatřuji dodnes obraz konzumní společnosti. Virtuální svět namísto skutečnosti. ()

Day_Wo

V skratke jeden z najpremakanejších filmov aký som kedy videl. Pamatám si keď som ho vzhliadol 1x. mal som asi 9-10 rokov. Dokonalé vizuálne efekty, bullet-time, strielačky a bitky hlava nehlava ma okamžite uchvátili a pripadalo mi to ako klassa medzi akčnými trhákmi. Až časom som si však začal uvedomovať jeho skutočnú podstatu. Neskutočne reálne podaná myšlienka skorumpovaného systému spoločnosti, straty súkromia a slobody, podprahového ovládania mysle a psychického väzenia núti človeka sa neustále zamýšľať nad hlbokou pravdou ktorá z tohto filmu plynie. Bolo tu vyrieknuté také množstvo myšlienok a výrokov, že keď si dáte zopár súvislostí dohromady, zrodí sa vám v hlave úžasne deprimujúca a reálna myšlienka dnešnej spoločnosti a modernej doby. Bratia Wachowsky majú u mňa za toto dielo veľký rešpekt!! Škoda že väčšina ľudí tomuto majstrovskému dielu nerozumie, ako sa tak dočítavam v iných komentároch. Pre mňa jednoznačne 1.miesto! ()

Kostroun

Akce... kůže... bouhačky... P.K.Dick... hrátky s vědomím... spousty odkazů... konspirátorská struna... tomuhle filmu prostě nic nechybí, pokaždé budete Neovi držet pěsti... takhle NASTAVIT ZRCADLO budoucnosti... ()

Jorge K

Po řadě neúspěšných pokusů jsem konečně vydržel dokoukat tenhle film až do konce. Mám rád sci-fi a fantasy, ale tomuhle jsem nějak nepřišel na chuť nebo to nepochopil nebo co já vím, moje chemie na to prostě nereaguje. Dávám neutrální tři hvězdy, protože prostě nevím, do kterého šuplíku to v tom našem matrixu zařadit. Neskutečné, kolik lidí hodnotilo, už tím je ten film výjimečný. ()

padlar

První a z celé série jednoznačně nejlepší. Ve své době doslova revoluční film a dodnes je to jeden z nejlepších sci-fi filmů, které jsem zatím viděl. ()

trollfjord odpad!

Je to nepochybne film, ktery zahajil prihlouplou modu nelogickych filmu a konspiracnich pribehu. Chaoticke, naivni, nezajimave. Horsi sci fi jsem snad jeste nevidel. Vlastne ano Avatar. ()

aktyX1

Prvá časť tejto trilógie je z môjho pohľadu úchvatná. Nemám v láske sci-fi, ale Matrix je niečo skvele. Všsetky stránky tohto filmu si zaslúžia 5 hviezd. Komentárov už k nemu bolo napísaných viac než dosť, tak aspoň v skratke. Dej, ktorý nenechá diváka ani chcíľu chladného. Stále si musí klásť otázky o čom to celé je. V jednoduchosti je krása a to platí aj o Matrixe. Žiadné prehnané efekty, pekná filmarina, obraz aj herecké výkony. Bez váhania si zaslúži 100%. ()

L_Into

Matrix je dokonalý po všech stránkách. Ani po nevím kolikátém zhlédnutí mě nepřestal naplňovat údivem nad svou koncepčností, propracovaností bojových scén i dialogů. Je geniální - a byl by podle mého ještě o něco víc, kdyby byl jediný. Ale trestat jedničku za to, že po nečekaném úspěchu vznikla dvě rozšíření, by nebylo fér. Takže dávám plný počet. ()

FilipGOLF

Tak tohle je naprostá kultovní pecka, jedno z nejlepších sci-fi které kdy vznikly!!! Není to jen obyčejný film, je to Matrix. Nakonec... žijeme i mi lidé v reálném světě? ()

fero12

Najlepší sci-fi aký mohol byť. Film ktorý sa presné nedá opísať slovami. Film zo sveta počítačov. A môj najobľúbenejší herec Keaune Reeves. Najviac sa my páči bytka na streche kde Neo urobí skvelý úklon. Pre mňa jeden z najlepších filmov. Tie 4 oscary sú zaslúžené. ()

Sputnik77

Filmové veledílo mé generace. Pamatuji se jak v létě roku 2000 když mi bylo 14let, kdy jsem už tak trochu začínal vnímat v jakém světě to vlastně žijeme, jsme s mým nejlepším kámošem ze základky dotáhli vypůjčenou VHSku z místní půjčovny u nás na vesnici a s prvním jointem v puse jsme začínali sledovat snímek, který ovlivnil nejen náš pohled na svět, ale i na celou lidskou historii. První díl novodobého biblického příběhu nás přikoval do křesel pokaždé když jsme si ho pouštěli znovu a znovu. Pokaždé jsme ve filmu našli nějaký nový odkaz/moudro, které nás jen utvrdilo v tom, že i doopravdický svět není takový jak se tváří a že pravda je tam někde venku :) Metrix je můj TOP film ze všech, který jak po vizuální i obsahové stránce je absolutně nadčasový a vždy s chutí si ho pustím i po tolika letech kdy "dospívám". Takže "uvolni svou mysl" a "sleduj bílého králíčka" :) "Matrix has you" ()

Bashara

Určite veľa ľudí bude so mnou súhlasiť. Toto dielo je kultové a na svoju dobu doslova neslýchané. Perfektný Keanu Reeves a ešte lepší Laurence Fishburne robia z tohto filmu dielo, ktoré určite neostane zabudnuté rokmi. ()

skream

Nejlepší možné zakončení filmové tvorby 90 let. BTW: co je to matrix? Matice (bohužel příklady v matice) ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Bylo to takřka nevyhnutelné. Velké filmové značky jen tak nekončí a s Matrixem tomu u Warner Bros. nebude jinak. Hollywoodské studio totiž nově oznámilo, že v přípravách je aktuálně pátý díl. Zatím… (více)

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (více)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Hollywood miluje jednu věc nade vše ostatní – peníze. Pro studio Warner Bros. tak bylo oživování značky Matrix v podstatě jenom otázkou času. Nyní producenti nového snímku The Matrix Resurrections… (více)

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (více)