HoR

Nádherne absurdný príbeh. Naozaj by tvorcovia nejakej reality show riskovali život hlavného aktéra, podobne ako tomu bolo v scéne na rozbúrenom mori len preto, aby neodhalil ich zámer ?! Ale i tak veľmi vydarený a pútavý film s perfektným námetom (keď zabudneme na realitu...) a excelentným Carreyom. ()

RajAthen

Nápaditý pohled na život člověka ve společnosti, zakončený skvělým dialogem. Zajímalo by mě, kolik lidí by vzalo Trumanovu roli... ()

krizi

Jednoduše geniální. Osobně mám Jima Carreyho mnohem raději v dramatech než v připitomělých komediích. ()

Rudyamon

Truman show je jeden z nejlepších a nejpozoruhodnějších filmů, jaké jsem viděl. Má nesporně zajímavou myšlenku - Truman žije svůj běžný život úředníka, má krásnou manželku, spoustu známých, jednoho opravdu dobrého přítele a žije v krásném městečku na pobřeží. Dá se říct, že mu v životě nic nechybí. To, co netuší, je to, že kromě toho všeho co má a s čím je spokojený, je ještě ke všemu hvězdou celosvětově sledované reality show, jejímž hlavním hrdinou je už několik desítek let. Byl do této show vybrán už jako novorozeně a tak doslova celý svět sleduje jeho život od prvního krůčku den co den dvacet čtyři hodín denně. Díky náhodnému setkání se svým "otcem" a s dívkou, kterou kdysi potkal a která se pak ztratila, začne chápat, že svět kolem něho je jenom iluzí. Ať jsem už tento viděl poprvé, nebo podesáté, pořád mě z toho příběhu mrazí. Jim Carrey ukázal i svou jinou tvář a ta tvář mu padla opravdu skvěle. Dokázal, že umí nejen rozesmát, ale i dojmout. Christof, tvůrce reality show, kterého skvěle zahrál Ed Harris, byl jako kdyby předobrazem všech těch "specialistů", kteří staví iluze v přímém přenosu nad všechnu krásu a smysl běžného života. Ve filmu vidíme spousty lidí, kteří své životy prožívají jen jako nepodstatnou součást velkého příběhu svého oblíbeného hrdiny. A tak je film v určitém ohledu i výsměchem všem těm nekonečným seriálům, ve kterých snad nejde ani tak o příběh, jak spíš jen o sledovanost a které nenabízí zamyšlení, ale naopak myšlení potlačují. Truman show je film, který vás dojme, pokud mu podlehnete a který vám otevře oči, pokud mu to dovolíte ... ()

mdouglas

Pro mě jeden z nejlepších filmů té doby. Rozhodně jeden z nejoriginálnějších. Můžu ho vidět stokrát, a nenajdu snad jedinou chybu... Smekám. Smekám před vizuální stránkou, vůbec nápadem, který mi připadá až geniálně jednoduchý. Ale dokonalý. Před vypointovánim a emoční gradací filmu. Rád se zase někdy podívám znovu :) ()

Gardenboy

Podľa môjho názoru má Jim Carrey na seriózne herectvo. Dokonca možno ešte viac ako na bavenie ľudí humorom. Truman Show je kontroverzný film asi tak ako aj samotný herec stvárňujúci hlavnú úlohu. a táto kombinácia je doslova výbušná. A výbušné veci majú potenciál byť dokonalé. A áno ... môžeme o tom hovoriť aj v prípade tohoto filmu. Mám však niekoľko výčitiek. Najmä k Jimovi, ktorému jeho komediálny smiech a úsmev síce sekne, ale nie do vážne mienej role akou Truman bezpochyby je. Dosť ma to rušilo. Inač perfektný výsmech z reality shows na naších televíziach. Ojidenelé! ()

Zorlac

moc pěkné futuristické zpracování nápadu typu "velký bratr tě sleduje". Jim Carrey zahrál skvěle jednu z mála vážnějších rolí. 4,5 * ()

Doski

Tak tohle je hodně pěkný! Originalita opravdu stojí za to. Opět skvělý Carrey.. Klobouk dolů Trumane, že jsi to zvládl. Jo a. kdybychom se neviděli, dobrý den, dobrý večer a dobrou noc. :) 85% ()

balcazar

Parádny filmový počin! Skvelý výkon Jima Carreyho, ktorý dokazuje, že nie je len kráľom komédií, ale dokáže nahodiť vážnu tvár. Pre mňa jedna z najoriginálnejších myšlienok v kinematografii, ktorá bola parádne spracovaná. Tomuto môžem len zatlieskať! ()

Kingjiri

Tenhle snímek bych vzhledem k době jeho vzniku označil až za vizionářskej, protože zábavnou formou trefně ukazuje demenci a zvrácenost většiny reality show, který se objevily až v průběhu druhýho tisíciletí. Taky určitě neni od věci se po skončení projekce zamyslet nad tim, jak moc ovlivňujou masmédia myšlení lidí (popř. to naše). Celej film stojí a padá na skvělym nápadu a výkonu Jima Carreyho v tragi-komický roli. Ale na druhou stranu bych z něj zase nedělal geniální dílo, který nemá chyby. Mně osobně scházelo ještě o něco víc emocí a větší využití potenciálu ústředního tématu, čtyři slabší hvězdy. ()

Acrobat

Komentár? Zober ovládač a prepínaj tie sračky na tvojich 200 satelitných kanálov dovtedy, dokiaľ nenarazíš na toto. ()

Khamsin

Dobrý náměť. Hodně dobrý náměť.. Potenciál filmu je ale úplně někde jinde. Přišlo mi to jako takový paskvil. Mělo se to tvářit částečně jako komedie, ale poprvé jsem se zasmál možná až v posledních 10 minutách filmu. Na drama to bylo zase v některých scénách moc uhozený. Carryho v lásce zrovna nemám (líbil se mi snad jenom v Lemony Snicket, jinak se na filmy s ním nedá většinou dívat) - jeho humor je laciný a založený na jeho gumovým ksichtě. V případě jiného hereckého obsazení (jediný, kdo mi do filmu opravdu seděl, byl Ed Harris) a vymezení filmu spíše do dramatu, pak bych asi mohl dát i 5 hvězdiček. Takhle jsou to "jen" silnější 3*. ()

Claude Speed

Tady ani nic jiného, něž 5 hvězd nemá smysl. Nápad s myšlenkou filmu, ve kterém by figurovala virtuální realita je naprosto skvělý. Andrew Nicole zkrátka napsal dokonalý scénář a Peter Weir ho dokonale zpracoval. Ten pocit beznaděje a nemožnost dostat se pryč z obrovského studia se linul z mojí telky rovnou ke mě do pokoje. Postě holyvůdský film se skvělou myšlenkou - což je už v dnešní době vzácnost. Jim Carrey ve své roli (opět) exceloval, a bylo vidět, že si ji i užívá. Nic proti filmu nemám a dokonale jsem si ho užil. 100%. ()

Kingi

Naprosto úžasný. Výborné herecké obsazení i výkony.Velmi originální námět. A skvělá hudba. To je z té technické stránky, co se týče mého dojmu, tak to je ještě daleko lepší. Film si s vašemi emocemi opravdu umí pohrát. Nevím jak tento film popsat, jelikož je to jeden z těch filmů, který se popsat nedá, který se prostě musí vidět. ...... Největší nadšení ve mně vzbudila určitě závěrečná scéna, kdy Ed Harris mluví k Jimovi jako věznitel, režisér jeho života, jeho otec a v jednu chvíli to vypadá i jako bůh, kdy hlas přichází z nebes doprovázený sluněčním svitem. Jednoznačně špička! ***** ()

Chip89

Jako to bývá často Jim Carrey zase předvedl,že je pan herec. Dobrý nápad, skvěle zahráno, škoda tak jednoduchého konce, od takového filmu bych čekala více.... ()

Pathrose

Originální a skvěle zpracovaný film, který těží hlavně z výborného námětu a scénáře. Když se nad tím zamyslíme, je zde mnoho témat na zamyšlení. Moc televize, médií a reality show. Moc určitých 'vyvolených' lidí, kteří ovládají jiné. Co je člověk, nejen v Hollywoodu, schopen udělat pro sledovanost/osobní úspěch/slávu. Každodenně přítomná reklama i při běžných činnostech. Lži a přetvářka. Co je realné, co je smyšlené, čemu věřit a čemu ne? A teď mi řekněte, které z uvedených témat není problémem v současném světě? Naproti tomu naštěstí v kontrastu i naděje, láska, touha po pravdě. Vše je samozřejmě podané trošku lehčí formou, avšak účel splňuje na 100%. Měl jsem velmi příjemný pocit po závěrečném finále. Jim Carrey je ve vážnější roli perfektní. Neumím si představit nikoho jiného v této roli. ()

kukkik

SPOILER Konec mě neskutečně zklamal, doufal jsem v bonusovou scénu, kdy Truman konečně vejde do toho z*** studia a rozmlátí tomu z**** z***** hlavu o stůl. Fuj, takhle mě dlouho nic nenaštvalo! ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall