Katzenklo

"Jestli se chceš zabít, udělej to sám!" - "Společnost mi neuškodí." Neskutečně originálního scénáře se zhostil neuvěřitelně zručný režisér a výsledkem byla mrazivě dechberoucí kritika komerčního televizního průmyslu a konzumní společnosti. Zpočátku chaoticky ztřeštěný, po chvíli však napínavý vypointovaný dramatický příběh, v němž Jim Carrey konečně ukázal, co v něm doopravdy je. A Ed Harris se pro podobné záporné role snad narodil. ()

katuska138

Jeden z mála filmů, kde Jim Carrey nehraje "až tak velkého blázna". A světě div se, ono to funguje. Zamilovala jsem se do něj i bez skečí a vtipných ksichtíků. Navíc, ten námět je tak originální, až z toho naskakuje husí kůže. ()

Aiax

Další téměř pětihvězdičkový film Petera Weira. Skvěle vymyšlený, napsaný i zahraný. Ale tentokrát mi překvapivě neseděl styl, jakým Weir mával svou režisérskou taktovkou - jinými slovy to můj oblíbený Australan pojal příliš odlehčeně, s příliš velkým nadhledem. Osobně bych rozhodně dal přednost mnohem temnějšímu, mrazivějšímu, syrovějšímu a naléhavějšímu vyprávění, které by se IMO k tomuhle tématu hodilo daleko víc. Škoda, cítím to trochu jako promarněnou šanci, tak či onak Truman Show za shlédnutí stoprocentně stojí, už jen kvůli Jimu Carreyovi a úchvatné scénce na křižovatce s Glassovou "Anthem" v pozadí. ()

Damiel

76 % - Carreyho s jeho gumovým ksichtem zase až tolik nemusím. Tady se mi ale líbil, i když víc než příjemnou zábavu v Truman Show nevidím. ()

salalala

Velmi zdařilý a silně nadčasový, leč stále tak trochu nenápadný film o fenoménu reality show, který v mnohém předběhl svou dobu. V době svého vzniku to možná někomu mohlo přijít absurdní, dnes je ale něco podobného zcela běžné a žít život někoho jiného je v módě víc než kdy dřív. Ocenit se musí i zachycení product placementu, který je pro mnoho podobných produktů zcela stěžejní. Peter Weir netouží po tom předvádět nějaké exhibice, ale vytváří naprosto funkční celek s přesně promyšlenými scénami, mezi nimiž asi chybí nějaká výraznější, což ale vůbec nevadí. Jakási nostalgická atmosféra, která postupně přechází v oprávněnou hrdinovu paranoiu, je naprosto báječná a celý proces odhalování reality je zachycen minimalisticky, nicméně velice působivě. Civilní Jim Carrey je vynikající a své excentrické grimasy tu skoro úplně vynechal a k šílenému komikovi má hodně daleko, výborný je i Ed Harris, který tu sice nemá tolik prostoru, i na něm je ale precizní a velmi přesný, za zmínku stojí i Laura Linney v trochu netypické roli, i ona je ale výborná a lehké přehrávání se jí dá s klidem odpustit. Někoho možná zklame vesměs očekávaný konec, který se ale k náladě snímku perfektně hodí a dává naději jak hlavnímu hrdinovi, tak i divákům. The Truman Show patří i po letech k vycizelovaným snímkům, na nichž se dá krásně vyučovat mediální manipulace, a který je díky tématu a jeho podání stále aktuální a zub času na něm nezanechal žádné stopy. 85 % ()

Mr.Pumpkin

Jak už zde bylo mnohokrát zmíněno, Truman show je skutečně velice originalním filmem. Jim Carrey je jako Truman Burbank úžasný, ale snad ještě více se mi líbil Ed Harris. Skvěle jsem se bavil. Snad jen konec mi přišel tak trochu nedotažený. 85% ()

reqiuem

skvělej nápad, kterej je částečně pohřbenej krátkou stopáží, což značně ubírá šance vžít se do podobnýho světa..člověk se nestačí ani rozkoukat a hlavní hrdina už vylejzá z kupole..kde je potom ten efekt toho, že společně s ním odchází i jeho svět..zároveň zůstává nedotaženejch pár dílčích nápadů, který by pomohly rozvinout děj..celkově mám pocit, že to mohlo dopadnout o dost líp..i tak ale výbornej film ()

runner85

Počas príprav môjho mliečneho jahodového kokteilu som rozmýšľal akým filmom by som zakončil druhé kolo mojej filmovej výzvy. Vidím, že som stavil na veľmi dobrú kartu. Toto bola dráma ako bič. Dakedy mám aj já pocit, že som súčasťou dačoho iného, plytkého. Celkovo by som to mohol brať aj paródiu na kopu tých nezmyselných seriálov ktoré sa na Slovensku ale i v Česku za posledných pár rokov natočilo. Truman mal na výber, vybral si. Škoda akurát ... nie neprezradím ... ()

JohnMiller

Na prvý pohľad jednoduchá dejová línia, nenáročná výprava v komornom (no nie statickom) duchu a atmosféra ako z televízneho rodinného filmu však v sebe skrýva veľmi silný a pre mňa neskutočne znepokojivý odkaz. V dnešnej konzumnej spoločnosti sa roztrhlo vrece s reality šou. Je ich stále viac a tvorcovia sa snažia aby protagonisti a samotný koncept, , vyžaroval pocit skutočnosti. Diváci sa vo fiktívnych príbehoch sami nájdu a budú to sledovať. Truman Show to zachytáva v tej najrýdzejšej podobe. A tento pocit realismu pretavil až za hranice morálky a ukazuje kam až človek dokáže zájsť keď má vidinu peňazí. . Skvelý Carrey pre mňa už dávno prestal byť komediálnou ikonou a vedie snímku každým jedným záberom. Bojím sa, že už nechýba veľa a toto sa môže v inej forme stať pokojne realitou a nie sci-fi ()

Eldrick

Přeceněný film s geniálním námětem, jako vždy skvělým Jimem, Edem Harrisem, ale v dnešní době reality show už to působí vyčpěle. Nefunguje do přesvědčivě jako drama, ani jako komedie. Jak to skončí, je nevyhnutelně jasný od začátku. ()

Colonist

Vážnější komedie, kde se Jim po delší době nešklebí, což vůbec nevadí, protože zde hraje výtečně. Je to napínavé, vtipné, chvílemi i smutné. ()

Vědma

No tedy, já vážně moc nemám ráda Jima Carreyho a po tomto filmu ho nemám radši. Asi by se mi film líbil ještě víc, kdyby Trumana hrál někdo jiný. Ale no tak dobře, i tak je to skvělý a originální film. I když se nad ním člověk asi nemůže moc zamýšlet, protože tohle by ve skutečnosti fakt nešlo. Ale jako metafora dnešních relality show to funguje výborně. Hlavně ty úplně super reklamy - "měli jsme asi koupit novou sekačku a sice... ". A Ed Harris, toho si jdu přidat do oblíbených herců a sice tak, že hned. ()

Aleee89

Tak trochu se stydím, že jsem tuhle klasiku, po které už jsem pošilhávala notnou dávku měsíců a možná let, konečně viděla až dnes (únor 2011). Každopádně vzdělání doplněno, takže směle k hodnocení. Když už si nějakou klasiku ke zhlédnutí vyberu, většinou mě nezklame. Tak nějak jsem si vypěstovala cit pro to, abych odhadla, co se mi bude líbit. To je i případ Truman Show. Lidský a milý, přesto závažný příběh nesoucí poselství, kde mi překvapivě nevadil Jim Carrey. Dojímavé, přesto k zamyšlení. Tleskám. ()

Dont

Film s nesmírně originálním námětem, který ale přitom vlastně vychází z dnes běžné součásti televizní „zábavy“ – reality show. Osud hlavní postavy ve mně vyvolal obrovský vztek. Trumanu Burbankovi jsem fandil jako málokomu jinému na filmovém plátně. Člověk by musel bejt pořádnej kretén, aby se na něčem podobném mohl podílet a tím myslím i jako „pouhý“ divák. Bohužel to ale ledacos vypovídá o současné televizní kultuře (a nejen v Americe). Po Věčném svitu neposkvrněné mysli nejlepší výkon Jima Carreyho. Ed Harris působil ve své roli velmi věrohodně, na Nataschu McElhone je hezký pohled. ()

higuain

Vynikající scénář, jehož potenciál byl vytěžen na maximum. I přes myšlenkovou znepokojivost jde zejména v závěru o film plný naděje a pozitivních emocí. A když neberu v potaz Grinche, který je spíš takovou mojí osobní srdcovkou, tak Truman Show je bezpochyby vrchol Carreyho kariéry. ()

Tyckin

Originální a nápaditý kousek, ovšem zaujmout dokáže jedině v případě, že si film pouštíte bez znalosti jeho obsahu! Jak divák dopředu ví oč jde, přichází o značnou porci zábavy. Realistické to rovněž není, přecijen taková plocha pod jednou kupolí, to se jen tak postavit nedá. Na druhou stranu, je uveden i sci-fi žánr, takže proč ne :-) Ovšem stejně by jim to asi neprošlo - pokud tam byli samí herci, co se by se dělo, kdyby Truman potřeboval opravdového lékaře? Prostě má to své mouchy, ale upřít tomu zábavnost a originalitu nelze. ()

Anglie

Jistě, Carrey je kvalitní herec a Harris si svou roli také vystřihl s chutí. Film ale věci jako "big brother" moc nekritizuje, takové záležitosti jsou zde brány z hlediska srandy, spíš mi přijde, že se soustředil na záznam života jednoho člověka. Pokud čekáte, že jde o nekompromisní satiru na všudypřítomnost kamer v lidském životě, budete zklamáni - o tom Truman show není. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall