Reklama

Reklama

Čtyři životy

(seriál)
  • Velká Británie Four Lives (více)

Epizody(3)

Obsahy(1)

Ti čtyři mladí muži si zaslouží spravedlnost... Britská minisérie Čtyři životy se na ploše tří epizod věnuje událostem, spojeným se skutečným případem sériového vraha Stephena Porta, který řádil ve východolondýnském Barkingu v letech 2014–2015. Spíše než na osobu pachatele se tvůrci soustředí na skandální selhání Metropolitní policie, která se záhadnými úmrtími mladých mužů dlouho odmítala seriózně zabývat, a především na úsilí nejbližších rodin obětí o dosažení spravedlnosti. Případ vstoupil do dějin britské kriminalistiky jako masivní institucionální selhání, v jehož pozadí sehrála neblahou roli latentní homofobie některých příslušníků policie. Hlavní roli matky jednoho ze zavražděných ztvárnila známá anglická herečka Sheridan Smithová, v roli vraha pak podává mrazivý výkon neméně známý Stephen Merchant. Celá minisérie je věnována památce Portových obětí. (Česká televize)

(více)

Recenze (10)

Mlle odpad!

všechny recenze uživatele

To snad ani nikdo nemůže myslet vážně, tuhle pohádku o tom, jak jsou všichni strašně hodní napadení těmi strašně zlými… Jediný syn na světě, který s matkou nemá žádné problémy, jediná rodina a jediní přátelé, kde je všechno růžové. Jakoby v případu nezáleželo na tom, že jsou to promiskuitní prostituti a lidé svolní k drogám. Policisté, ti jsou ovšem všichni skrz naskrz machisté, bez špetky soucitu. Achjo. Pro klišé téma je jistě těžší promyslet scénář i režii, ale tento výsledek je čítankový exemplář, jak film ani seriál nikdy nepojmout. Odstrašující případ černobílého školometství a neschopnosti kreativity či kritického myšlení. Není to dobré v životě a ve filmu je to pohroma. Dělat svatoušky z obětí je ovšem také nejhorším způsobem, jak plivnout do tváře všem obětem minulým i budoucím. Žádná z obětí podobného útoku, která přežila, nebude mít do smrti (ani po ní) klid, dokud nepochopí, co udělala špatně, a jak přispěla právě ona. Čím víc si bude namlouvat, že je to pouze victim-blaming, tím horší bude její psychické rozpoložení. Před vinou, i když vznikne jen omylem, nikdo totiž neuteče, taková je realita. I když je momentálně ideologicky nepohodlná. Kolika lidem by pomohla a kolik dalších by ochránila… ()

YumiOkami 

všechny recenze uživatele

typická komentářová sekce na čsfd - jeden uživatel victim-blamuje, další je homofobní (a bere si až moc k srdíčku, že si ti hrozní angličani dovolili mluvit o slovensku!… i když tam nic hroznýho neřekli lol)… mně se to líbilo. sice tam neukázali žádný vraždy, což je škoda, ale bavilo mě dívat se na nejhloupější detektivy světa, který asi nikdy neslyšeli pojem “sériový vrah”. mohla za to homofobie? možná. lgbt komunita a policie byli vždy nepřátelé. a stephen port nebyl žádnej génius, takže ho mohli dopadnout mnohem dřív. ☆ kdo vlastně je stephen port aka vrah z grindru? sériový vrah a násilník, který je zodpovědný za vraždy a znásilnění čtyř mužů, jenž poznal na různých seznamkách pro gaye. ᴍᴏᴅᴜꜱ ᴏᴘᴇʀᴀɴᴅɪ: port si muže zval do jeho bytu, kde je zdrogoval, znásilnil a poté zabil. drogy dostával od svého dealera, který byl také odsouzen za vraždu. port byl v roce 2016 odsouzen na doživotí. ☆ ()

Reklama

gonga 

všechny recenze uživatele

Dement a indolence britské policie stála minimálně 3 mladé životy. Sledovat jak totální kreténi předstírají vyšetřování zločinu s jasnou snahou se jej jakkoliv zbavit, člověku přináší čiré utrpení. Ovšem tvrdit zde, že je Policie vykreslena jako homofobní, je nesmysl. Je zde pouze znázorněna jako neschopná, líná a totálně laxní. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Minisérie Čtyři životy je zvláštní tím, že nám nedovolí nahlédnout pod pokličku vraha. Divák postupně tak nějak začíná tušit, že se vraždí a kdo je oním pachatelem. Jenže tvůrci se zaměřili výhradně na práci policie, která neuměla nebo nechtěla vyšetřovat. A to jim přitom muselo být divné už u druhého těla, že jsou naaranžovaná pokaždé stejně a na tomtéž místě. Do poslední chvíle se tak musíme pouze domnívat, co se vlastně stalo a jak, protože tuhle pasáž filmaři zcela pominuli. A to je velká škoda, jelikož vzájemné rodinné vztahy, ty napjaté s policií a samotný průběh pátrání se trošku motá v kruhu a v půlce druhého dílu nemá co nabídnout. Totiž i způsob seznámení s pachatelem je stejný, takže se opravdu čeká hlavně na závěrečné rozuzlení. Na úplný závěr alespoň dojde k zveřejnění autentických fotografií. ()

marhoul 

všechny recenze uživatele

Nic pro homofobní či bigotní bezmozky, věřící na pohádkové bytosti, které jim servíruje transka v černé sukýnce až k zemi, která jim krom nastavování zaručeně správných rad a doporučení na způsobný život, vzadu ojíždí jejich dvanáctiletého syna, který musí v rámci rodinné tradice podržet a taky ministrovat, aby následně mohl celý život upřímně nenávidět všechno duhové, které se o klér ani neotřelo a sexuálním radovánkám se věnuje zásadně ve své komunitě, tož ale nenávist je třeba neustále přikrmovat, že ano? "Podívejme, jaká krása! Ať žije tradiční rodina! OTEC, matka, dítě, manžel." Otřesný případ selhání tentokrát britské policie, názorně vyobrazené dopady na příbuzné, beznaděj, bezmoc, absurdita plus smutná stopa jedné z obětí vedoucí na Slovensko, chudák chlapec, z takové díry se vydal do světa a dopadl jako smetí na zemi u zdi... Jó ale kdyby šlo o dívky, které jdou na scuka přes seznamku, to by byla jiná! Jak to bylo? Jak to kdysi říkal Matthew? "Představte si, že by to byla dívka... A teď si představte, že by byla bílá!" ()

Galerie (72)

Reklama

Reklama