Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Byli jako šelmy, které neznají slitování... Nevada, 1885. Kovbojové Gil Carter a Art Croft společně přijíždějí do malého města právě v okamžiku, kdy obyvatele vzruší zpráva, že někdo zabil farmáře Larryho Kinkaida a ukradl jeho dobytek. Protože šerif není přítomen, rozhodnou se někteří muži, že zákon vezmou do svých rukou. Jsou přitom přesvědčeni, že pachatelé činu nepatří mezi zdejší osadníky. Do čela skupiny pátrající v okolí po vrazích, se postaví bývalý vůdce jižanské armády, major Tetley, který nehodlá mít s nikým žádné slitování. K nim se nakonec připojují také Gil a Art, přestože mají odlišný názor… Příběh zpochybňující právo na lynčování plný emocí a násilí neopakovatelným způsobem natočil režisér William A. Wellman (Zrodila se hvězda, Žluté nebe). Jeho western je dodnes považován za mistrovské dílo, děj je doslova nabitý akcí, přitom nenabízí idylický pohled, zdůrazňuje morální otázky a odlišnost názorů jednotlivých postav. V uchopení tématu i jeho zpracování předběhl dobu, kdy vznikl. Velkou zásluhu na jeho působivosti a dynamičnosti nesporně má také legendární kameraman Arthur C. Miller. Postavu čestně a morálně uvažujícího Gila hraje Henry Fonda, Anthony Quinn ztvárnil roli nezkrotného Mexičana Juana Martíneze a Dana Andrews vytvořil nezapomenutelnou úlohu Donalda Martina. (Česká televize)

(více)

Recenze (79)

pepo 

všechny recenze uživatele

12 rozhnevanych kovbojov na Ceste slavy divokym zapadom. Lumeta to propomina pribehom, Kubricka atmosferou bezmocnosti. Nie je to typicky western, ale skor sudna psychologicka drama. Ak niekomu dojde pointa pred jej vypovedanim, je to o to silnejsie. Herci na cele s Fondom vynikajuci, vypovedna hodnota silna, film aj vdaka dlzke velmi svizny. 9/10 ()

Mol 

všechny recenze uživatele

Dvanáct rozhněvaných můžu - verze, divoký západ. Fonda tady toho prostoru moc nemá a scéna, kde potká svou rozkošnou Rose, vlastně byla ve filmu zbytečná, protože to nemělo na příběh vůbec žádnej vliv, ale rozhodně mě pobavila scénka, když přišli do baru a barman se jich ptá: "Co si dáte? Whiskey?" - "Co máš?" - "Whiskey." ()

Reklama

Matty 

všechny recenze uživatele

Mám rád soudní dramata jako Dvanáct rozhněvaných mužů nebo Kdo seje vítr, která se obvykle přes kupu kvalitních dialogů doberou pointy hodné zamyšlení. Jízda do Ox-Bow sice není situována přímo do soudní síně, ale svou strukturou má k výše uvedeným filmům blízko. V jiném westernu by pověšení vrahů a zlodějů dobytka nikdo neřešil, tento však dává prostor morálnímu aspektu věci. Samozvaný soudní tribunál (v němž mají hlavní slovo stejně ti hlasitější) nechce spravedlnost, chce trest. Dav lačnící po krvi jedinec zastavit nedokáže. Dialogy nejsou napsány přímo mistrovsky, ale zvolené situace dobře demonstrují mravní poklesky lidí, kteří jsou zrovna na koni (třeba i doslovně). Výsledný dojem kazí doslovnost závěru, podtrhujícího trpký vzkaz pro všechny, kteří by se snad rozhodli vzít spravedlnost do vlastních rukou: vykonáním rozsudku nic nekončí, naopak může být začátkem vašeho pozvolného konce. 85% ()

classic 

všechny recenze uživatele

LEGENDARY MASTERPIECE PSYCHOLOGICAL WESTERN,ktorý ma tak zrazil svojim pojatím k zemi,ako by som vypil hektolitre alkoholu o jednom chlapíkovi Larrym Kinkaidovi,ktorého považujú za mŕtveho kvôli tomu,že ho mali tohoto farmára zabiť a okradnúť mu dobytok...A títo dementi si absolútne nič neoveria... A tak po tejto správe sa veľa miestnych mužov rozhodne vziať zákon do vlastných rúk,a pritom si neuvedomujú,čo činia... Pánečku na to,že toto extra dielo od Williama Wellmana trvá len 75 minút udejú sa tu také extrémne udalosti,že na konci snímku som si pripadal ako obarený čajom... K tejto nemilej hnusnej po krvi bažiacej bande sa pridáva aj HENRY FONDA ako kovboj Gil Carter spolu s parťákom,ktorí budú účastníci INCIDENTU v tzv.procese s tromi „obvinenými”s tejto vraždy... Tí obvinení sú DANA ANDREWS a ANTHONY QUINN,pričom Juan je až moc pokojný,čo sa deje a Donald Martin má nervy v kýbli...Ďalej,t.j hrdlorezi: Títo ľudia mali kamenné srdce,našla sa skupina siedmych z nich,klasika medzi nimi Henry,ktorí s touto fraškou chceli niečo urobiť,ale nedalo sa,len sa prizerali a potom na konci čítal dopis,ktorý napísal Donald na rozlúčku... KAMERA ARTHURA C.MILLERA čoraz viac zdôrazňuje,čomu sa už nedá predísť.Dusná atmosféra ako HROM!!! Chceli sa klasicky riadiť tým,čo káže Zákon a Poriadok,len akosi pozabudli na jeho hlavnú podstatu:„Nebrať ho do vlastných rúk,ale poskytnúť im právo sa obhajovať,kde do popredia sa vkráda slepá spravodlivosť,násilie,lynčovanie,emócie...” Jeden z najlepších filmov,aké som za posledné mesiace videl... ()

Galerie (35)

Zajímavosti (17)

  • Henry Fonda, který měl vojenský odklad, se ihned po natočení tohoto snímku dobrovolně přihlásil do Amerického vojenského námořnictva. (Kulmon)
  • Ulice v městečku je stejná jako ta, která byla později použita ve filmu Pistolník (1950). (Mol)
  • Když Juan Martinez (Anthony Quinn) hodí nůž, který dopadne těsně vedle Farnleyho (Marc Lawrence) nohy, je vidět tenký drát připojený ke konci nože, což naznačuje, že scéna byla natáčena s nožem trhnutým dozadu. Poté byl film přehrán obráceně. (Marek06)

Reklama

Reklama