Reklama

Reklama

Bitva u El Alameinu

  • Česko Bitva bez návratu (více)

Obsahy(1)

Německá vojska se rozvíjejí v severní Africe, britská armáda zahajuje mohutný protiútok. Generál Rommel - liška pouště - ustupuje. V tomto vypjatém okamžiku vstupuje na scénu divize Folgor. Divize italské armády, podřízená německému velení. Statečnosti mužů, kteří jsou ochotni obětovat své životy v zuřivé pouštní bitvě proti armádě nepřítele, která se snaží za každou cenu zpomalit jejich postup. Vysílení italští vojáci s holýma rukama proti britským tankům se řídí heslem „Přes nás neprojdou“. (Řitka video)

(více)

Recenze (28)

sportovec 

všechny recenze uživatele

Hlavní hodnota tohoto válečného filmu podle mého názoru spočívá v možnosti srovnání pohledů na události nejkrutější války v lidských dějinách. Směs odstupu a vlastenectví tvůrců filmu naznačuje, že přijímání fašistického režimu v italské společnosti dlouhou dobu postrádalo jasná, černobílá vymezení. Podobně je zajímavý je i italský pohled na vojáky a velitele Africacorpsu. ()

zette 

všechny recenze uživatele

Snad prvni film z druhe svetove valky o italske armade, ktery jsem videl. Snimek ukazuje hrdinstvi italskych vojaku v predem prohrane akci v seveni Africe. Deni ve filmu ukazuje jak italskou, nemeckou, tak britskou stranu, coz je vzdy prijemne, jen kdyby Montgomery, Rommel a spol nemluvili tak perfektne italsky, coz ztraci na autenticite. Film je to az prikladne prumerny, ktery by vsak nemel urazit zadneho fanouska valecnych filmu ( pokud tedy dukladne nebude zkoumat bojova vozidla atd. ). ()

Reklama

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Film z r.1968 v koprodukci Itálie-Francie se soustředil na západní frontu v Africe. Doposud se filmová produkce soustředila hlavně na hrdinství vojáků států SSSR a USA ( Němci jako agresoři dopadli většinou při hodnocení špatně). Když se ovšem podíváme na to, kdo v 2.světové válce položil život v krutých bojích, na Italy se jaksi zapomělo. Ano, říká se, že nejhorší voják je voják italský. Protože má radší "Dolce vita" (sladký život) než hrdinství. A právě tento film chtěl ukázat (ponechme stranou zda se to povedlo), že i Italové obětovali své životy nebo lépe řečeno byli "kaprálem Hitlerem" obětováni v předem prohrané bitvě. Maršál Erwin Rommel věděl, že toto obranné postavení nemá žádný smysl, že jsou Italové špatně vyzbrojeni, že mají neschopné velení, jenže jeho protestu nikdo z Wehrmachtu nevěnoval pozornost. Dokonce jej Hitler ani nepřijal, když se za ním Rommel osobně dostavil až z Afriky. Proto tento film vzdává hold hrstce statečných Italů, kteří s touto válkou bytostně nesouhlasili, ale jako správní vojáci uposlechli rozkazu OSY (Seskupení Němců,Italů,Maďarů a Rumunů) a jejich tehdejšího vůdce Mussolliniho. Pamatujme si : každého mladého lidského života je škoda,ať je to na kterékoliv straně. Válka je příšerné svinstvo páchané na lidském pokolení. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

V jednu chvíli, a bylo to někdy během úvodní čtvrthodiny, si britští důstojníci před příjezdem generála Montgomeryho promítali autentické záběry z leteckých fotokulometů a podobně. Dívali se na ně hrozně dlouho, až jsem si říkal, proč vlastně. Někdy po hodině mi to došlo - ty záběry byly z celého filmu nejzajímavější. ()

Stanley 

všechny recenze uživatele

Ničím výjimečný válečný film, který vzhledem ke svému poměrně velkolepému námětu mohl myslím dopadnout lépe. Triky už dnes nezaujmou a výprava také není tak oslnivá, jak by měla. Co bych však vyzvedl jako výrazné a sympatické pozitivum, je věrohodné vykreslení obou válčících stran, a to tak, že vojáci Osy nejsou jen tupí, hloupí a bez výjimky zákeřní a špatní fašouni, jak ve většině (amer., angl. apod.) válečních filmů bývá zvykem. Takže válka se nepředkládá divákovi jako boj hodných a zlých, ale snaží se ji podat tak, jak v těchto pouštních podmínkách skutečně musela vypadat. ()

Zajímavosti (2)

  • Tanky ve filmu použité na straně Němců jsou americké M26 Pershing, které byly vyráběny až v letech 1944–1945. (ArthasKarfa)
  • Hranaté transportéry britů M113, které se ve filmu objevily, byly vyvinuty až v 60. letech v USA. (CharlesBass)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno