Reklama

Reklama

Pěreval Ďatlova

(seriál)
  • Rusko Перевал Дятлова (více)

Epizody(8)

Obsahy(1)

Leden 1959, v ledovém pohoří Ural v Sovětském svazu se skupina devíti studentů vydala na lyžařskou túru. Přestože jsou to všichni zkušení turisté, nikdy se jim nepodaří dosáhnout cíle. Když se jejich těla objeví po měsíci od incidentu, nechá to místní vyšetřovatele zmatené. Jejich stan byl rozříznut zevnitř, polonahá těla nalezena až stovky metrů daleko. Do oblasti incidentu přijíždí Oleg, major KGB a veterán druhé světové války, který je k případu přidělen jako vyšetřovatel. S pomocí Kaťji, místní soudní lékařky, je odhodlán najít pravdu. Čím více však případ šetří, tím více je mu to jasné; důvod, proč studenti zemřeli, se nikdo nikdy nedozví. Nikdo nikdy nepozná pravdu. Nikdo, až na něj. (PozorGranat)

(více)

Recenze (118)

Beckett51 

všechny recenze uživatele

V závěrečný epizodě to z hlediska logiky v některých momentech neni úplně přesvědčivý a sic se mi snaha tvůrců podat "v realitě" ukotvený vysvětlení zániku Ďatlovovo výpravy líbí, v kontrastu s až Lovecraftovsky nadpřirozenou první polovinou minisérie to potom působí jaksi... neuspokojivě. Možná to chtělo trochu víc vyvážit podíl nadpřirozena a nenadpřirozena už od začátku, což opět přináší otázku, jestli by první polovina byla tak skvělá, jak byla. Dovedu si představit, že na papíře to vypadalo hodně dobře (ve formě knihy si myslím, že by to bylo přímo parádní), ale tady se opět ukázal velmi náročnej proces přechodu z papíru před kameru. Z mýho hlediska ne úplně uspokojivej závěr nicméně nic nemění na tom, že kromě páru klišoidních scénáristických frází, otřesnýho ruskýho dabingu domorodců a některých cringe "efektních" scén (vrtulník hned na začátku?) neni moc co vytknout. Špičkový technický provedení (kamera, filtry, přechody), pěkná hudba, sympatický a dobře napsaný postavy (což už jsem v ruský tvorbě neviděl nějakou dobu) a naprosto skvělá atmosféra (bez ruský propagandy). Hvězdu bych mohl strhnout za tragickej plakát, ale nejsem debil. ()

jedna_vrana 

všechny recenze uživatele

Treba vyzdvihnúť, ako bol miniseriál natočený. Udalosti sú reálne a tvorcovia sa rozhodli poskytnúť výklad možných dôvodov, ktoré k tragédii viedli. Dej tvorí niekoľko obsahových, časových a myšlienkových úrovní. Príbeh, z ktorého budete mať mráz na chrbte, aj preto, lebo môžete na koži cítiť  mrazivú atmosféru udalostí, ale tiež vďaka výkyvom počasia, ktoré pochod skupiny ovplyvňuje. Mihajú sa momenty z minulosti, sprostredkované v čierno-bielom formáte o postupe sovietskych vojsk na Berlín na konci vojny, ktorých sa viacerí aktéri zúčastnili. Je 14 rokov po vojne, ale niektoré rany zostali otvorené. Ďalším motívom je mystický, až poverčivý výklad nešťastia, predkladaný v postavách kmeňa Mansi. Nad všetkým kraľuje dvojica – On: vyšetrovateľ v utajení a Ona: patologička. Atmosféra 60-tych rokov v Sovietskom zväze, je ťažké odhaliť, či zodpovedá tomu, ako sa vtedy ľuďom žilo. Atmosféra je napätá od prvého do posledného dielu a na nudu sa sťažovať určite nebudete. ()

Reklama

Marius 

všechny recenze uživatele

Jeden z najlepších seriálov, čo som videl. Takto nejak by vyzerala hommage ruskej kinematografii 50 rokov keby sa David Fincher zavrel na 5 rokov do súkromného kina a púšťal si staré ruské filmy. Perfektne vystavané v dvoch formálne odlišných dejových líniách. Podlínia s vojnou má ukázať na to, že Rusi si proste budú vždy až do sebazničenia navzájom pomáhať, a že spolu s chybnými rozhodnutiami presne táto ich črta stála za skazou Ďatlovovej výpravy. 10/10 ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Dokonale vypiplaná mysteriózní retrovýprava do dob, kdy zítra znamenalo včera, všemi dosud vyřčenými směry teoretizující nad vychlazeným osudem komsomolských Hančů a Vrbatů, a s jemným přesahem, ze kterého by tvůrcům i hráčům Wolfensteina, jakož i agentu Máldrovi, dozajista místy tuhly bradavky. Ultrapyjonýr Ďatlov a jeho patra jsou sice dobově přeukrutní socialističtí správňáci, co by Vladimíru Ilíči způsobili bouli v rozkroku, nicméně i tak se jedná o famózní, skvěle natočený, nepatetický, pragmatický a veskrze sysluplný počin, dýchající Černobylu na reaktor, jaký by jeden od soudruhů z Putinfilmu rozhodně nečekal. Ny ладно, блять! ()

JASON_X 

všechny recenze uživatele

(spoiler) Tři dějové roviny: Válka, Výprava a Vyšetřování, umně sestříhané a spolu pospojované. Zprvu mi příliš nesedl ani černobílý, ani záměrně zrnitý kinofilmový obraz, protože třeba válečné výjevy byly podle mne "dobově nekvalitní" až zbytečně přehnaně. Ale nějak jsem si po čase zvykl. Naopak chápu snahu většiny současných ruských filmařů vykreslovat totalitní sovětskou realitu ne snad přímo idealisticky, ale aspoň sympaticky. Vždyť v CCCP žily relativně spokojeně desítky miliónů duší, je to nedílná součást ruské (nejen) historie a na spoustu událostí ze sovětské epochy můžou být Rusové (nejen) právem hrdí. A nepochybně existovali i vzdělaní a volnomyšlenkářstí důstojníci KGB, a čestnost a moudrost občas vítězila nad podlostí a hloupostí. Děj seriálu je pestrý a záživný, skvělé jsou válečné sekvence, realistické obrazy z Ďatlovovy expedice, občas divoký eastern, občas něco metafyziky a paranormality a asociace na X-Files, nemůže samozřejmě chybět ani červenoknihovní lovestory. Závěr se dal samozřejmě očekávat a tvůrci pochopitelně přijali oficiální verzi o lavině, ale naštěstí do příběhu přibalili i něco "nadpřirozena", jako mimosmyslové vnímání, šamanismus, okultismus nazistů a jejich údajné kontakty s okultisty tibetskými. Přesto jde o seriál většinový, středoproudový. A ke středoproudovému seriálu patřily i vypjatě melodramatické poslední okamžiky členů výpravy, kteří se tak dlouho vzájemně obětovávali jeden pro druhého a odmítali se opustit, až nakonec všichni svorně zemřeli. A dost možná to tak nějak ve skutečnosti i bylo. ()

Galerie (73)

Zajímavosti (11)

  • Jurij Judin (Maxim Kostromykin), který ze zdravotních důvodů ze skupiny odešel pět dnů před jejím tragickým koncem, nevěřil, že by smrt jeho přátel byla způsobena přírodními podmínkami, jak tvrdí oficiální vyšetřovací verze. Podle Judina se členové skupiny stali obětí testu nové superničivé zbraně. Nedaleko od místa tragédie se skutečně nacházela vojenská testovací základna. (NoTengo)
  • V této epizodě získá Zolotarev „magický“ prsten od zastřelivšího se německého zajatce. Filmový prsten je nepříliš přesná napodobenina SS-Totenkopfringu. Problém je, že zajatec byl podle insignií majorem Wehrmachtu, kteří na takové prsteny neměli nárok. Prsteny měli zapůjčeny pouze důstojníci SS. Po smrti nebo odchodu od jednotky musel být prsten vrácen. Celkem bylo vyrobeno cca 20 tisíc prstenů, z nichž každý měl vyryto jméno nositele a byly přísně evidovány. Na hradě Wewelsburg byly z pietních a mystických důvodů skladovány ty prsteny, jejichž nositelé zemřeli a byly před obsazením hradu osobně Himmlerovým pobočníkem Sturmbannführerem Heinzem Macherem odvezeny a dodnes nebyly nalezeny. Některé zdroje hovoří až o 9 000 kusech. Macher přitom zemřel až roku 2001. (Hombre8)
  • Hrad Wewelsburg, který tvůrci z neznámého důvodu umístili do Braniborska (ve skutečnosti je skoro na opačné straně Německa ve Westfálsku), nikdy z pochopitelných důvodů neobsadila Rudá armáda. Zde je navíc po odchodu nacistů zobrazen neporušený. Je přitom prokazatelné, že na jaře 1945, kdy se k hradu blížili spojenci, byl tento na přímý rozkaz Himmlera částečně (díky nedostatku výbušnin) vyhozen do povětří a zbytek byl významněně poničen následným požárem. Destrukci prováděl osobně Himmlerův asistent major Heinz Macher. (Hombre8)

Reklama

Reklama