Reklama

Reklama

Nebožtíci přejí lásce

  • USA Avanti! (více)
Trailer

Obsahy(1)

Nebožtíci přejí lásce (1972) je pátým titulem, na němž spolupracoval herec Jack Lemmon s Billym Wilderem. Známý režisér ve své pozdější tvorbě upřednostňoval prověřené předlohy a v tomto případě se svým stálým spoluscenáristou I. A. L. Diamondem adaptovali divadelní komedii Samuela Taylora Avanti!, byť se při své broadwayské premiéře v lednu 1968 neudržela na programu ani tři týdny (na našich jevištích se nehrála). Původní text, který se víc zabýval rozdíly mezi americkými a italskými životními hodnotami, posunuli do polohy nahořklé love story se spoustou humorných odboček a břitkých dialogů. Příběh uspěchaného byznysmena Wendella Armbrustera Jr. (Jack Lemmon), jenž přijíždí na Ischii vyzvednout tělo zemřelého otce a seznámí se s dcerou jeho životní lásky, rozkošně baculatou Pamelou Piggottovou (dcera známého anglického herce Juliet Millsová), patří k těm dílům, jež stárnou do krásy a při každém dalším zhlédnutí vypadají lépe než posledně. Velkou zásluhu na tom mají herci. Nejen Lemmon se svojí partnerkou, ale také pečlivě vybraní představitelé vedlejších rolí, zejména Clive Revill jako vynalézavý ředitel hotelu, Edward Andrews (který nahradil zaneprázdněného Waltera Matthaua) v úloze agilního diplomata J. J. Blodgetta a Gianfranco Barra v propracované figurce pletichářského sluhy Bruna. V epizodce dr. Fleischmanna v úvodu filmu herecky debutoval Lemmonův maskér Harry Ray. Ač se snímek odehrává na ostrově Ischia, natáčel se převážně na Amalfinském pobřeží, v okolí Sorrenta a na Capri. Film přinesl Zlatý glóbus Jacku Lemmonovi a byl poctěn pěti dalšími nominacemi (nejlepší komedie/muzikál, scénář, režie a herecké výkony Juliet Millsové a Clivea Revilla). Vysílat ho budeme s původním dabingem ČST z roku 1978, v němž se podařilo nahradit výpadky, způsobené necitlivými cenzurními zásahy do několika replik. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (336)

bloom 

všechny recenze uživatele

Opravdu malebná romatická komedie. Billy Wilder vsadil tentokrát na další divadelní hru, ale především na kouzelný ostrov Ischia. Jack Lemmon je opravdu kouzelný po celý film, obzvlášť při svém koupání v ponožkách. Juliet Millsová byla podle mě nejlepší volbou pro roli slečny Pamely a Clive Revill... nějaký jiný herec by roli Carlucciho zahrál méně výrazným způsobem. Navíc u nás jeho výkon podtrhává Miloš Kopecký v českém dabingu, který se opravdu mimořádně povedl. Jacka Lemmona opět mistrovsky přemluvil Vladimír Brabec, v dalších rolích Hana Maciuchová, Jiří Bruder, Josef Bek, Luděk Kopřiva nebo strýček Jedlička... ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Nejen další nahlédnutí do tvorby Billyho Wildera, ale i vzácné setkání s původním českým dabingem ze starých let (na speciální doporučení!) se konalo u mě po hodně dlouhé době a v obou směrech mohu hlásit výraznou spokojenost. Jack Lemmon je skvělý ve všech polohách během komplikovaného úředního problému s několika nebožtíky i nečekaného milostného záletu v prosluněné destinaci a Vladimír Brabec svým hlasovým projevem s často ironicky uštipačným tónem sedí k Lemmonovi přesně jako poklice na hrnec, nutno říct, že svižné dialogy s břitkým humorem sedí oběma. Hana Maciuchová s jemným něžným hlasem zase dodává zvláštní půvab Juliet Mills, která tu sama v rámci romantické komedie představuje trochu netradiční typ postavy dívčího pohlaví, minimálně pokud jde o ne zcela dokonalý vzhled s mírně tlustší postavou... nakonec si mě však postupně mimo hlasu i hezkým pohledem ve tváři dokázala získat. V případě ředitele italského hotelu namluveného Milošem Kopeckým jde taky o přímo dokonalé dabingové spojení. Samotného filmu jsem se nejdřív obával zejména s ohledem na tak rozsáhlou stopáž a ač možná ne vždycky šlapal úplně naplno, nudit mě určitě nestihl. I jako diváka, který až na výjimky romantické filmy moc nevyhledává a neoblibuje, mě tato komedie o služební cestě, náhlém prozření s novým zamilováním a dojemném loučení dokázala zaujmout, pobavit i dojmout. Byl jsem rád, že to celé nespadlo tam, kam jsem se obával, že spadne, a závěr tu dýchal i jistou realističností, jakoby vypadl přímo ze života, když se hlavní hrdina po výletu musí přeci jen vrátit do svého tradičního života neodkladně zpátky... a také mě dost těšila i první ze dvou zápletek a osobitý humor mimo romantickou linku, zvláště úřední vybavování v márnici patří v tomto směru k nezapomenutelným scénám. Za mě tedy v rámci žánru rozhodně zábavnější filmový výlet v Itálii z amerického pohledu, než černobílé Prázdniny v Římě. [80%] ()

Reklama

genetique 

všechny recenze uživatele

Príjemnú, oddychovú romantickú komédiu s tak primitívnym scenárom, ale s ľahkosťou spracovania, hojnosťou vtipu, nadsádzky, a filmového intelektu, už nik nenatočí tak prirodzene a spontánne ako pán Wilder. Krásna spletitosť úprimnej romantiky, čierneho humoru a letnej exotickej dobrodružnosti. Prakticky to už chcelo len viac pristrihnúť minúty, aby bol tento celuloidový účes dokonalý. 85%. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Tak z tejto komédie musela byť v roku 1972 cirkev úplne na vetvy. Romantika o človeku, ktorý nachádza šťastie mimo rodinu (a ešte ukazuje holú riť). Ale možno to brala s rezervou tak, asi ako každý divák. Avanti! je geniálny v jednotlivostiach a pri niektorých fórikoch som sa aj nahlas zasmial, najma riaditeľ hotelu je neprekonateľný, lenže pojem romantická komédia a dĺžka cez dve hodiny jednoducho nejdú dokopy. Divák sa už potom k filmu nebude vracať ako k milovanej klasike tak často. Našli by sa pasáže, ktoré ubiehajú trošku pomalšie a s vtipom to drhne. Nás môže tešiť aj vydarený český dabing, je to akási čerešnička na torte, len tá torta nie je po celý čas chuťovo dokonalá. Film o tom, že história sa môže opakovať a my s tým nič neurobíme :). Asi to bude osud.... ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Billy Wilder pro mě začíná být doslova zakletý. První setkání s ním v podobě Slaměného vdovce bylo pro mě plné smíchu a radosti a tak jsem očekával, že ostatní jeho filmy půjdou ruku v ruce s pověstí režiséra nejlepších amerických komedií. Bohužel pro mě Štístko mě zklamalo a Nebožtíci přející lásce mě do nebe romantických komedií také nevynesli. Přesto právě u Nebožtíků (zábavnějších než Štístko) jde mluvit o zklamání mírnějším, za který může především délka 140 minut. Kdyby Wilder film tak o 20-30 minut zkrátil, zhustil vtipné momenty, skvělého Lemmona a sympatickou Juliet Mils, nebylo by co řešit. To se nestalo, ale i přesto nebožtíci zůstanou slušnou zábavou na pohodové odpoledne, ale nic víc... PS: tahle reklama na Ischii mě k cestě nedonutila... ()

Galerie (58)

Zajímavosti (17)

  • Když se ztratí těla z márnice, tak Wendell Armbruster (Jack Lemmon) křičí: „Kdo myslíte, že ta těla ukradl, dr. Christiaan Barnard?“ Christiaan Barnard byl jihoafrický chirurg, který jako první provedl úspěšnou transplantaci srdce. (sator)
  • Všech pět vydání časopisu Wall Street Journal na stole je stejného data. (sator)
  • Britská televízna sieť Channel 4 nazvala film „vzácnym príkladom cestovateľskej komédie, ktorú nikdy nie je ľahké dotiahnuť do úspešného konca bez použitia starých rasových stereotypov." (Arsenal83)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno