Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nekompromisní kongresmanka Phoebe Frost (Jean Arthur) přijíždí do poválečného Berlína, kde mimo jiné předá čokoládový dort kapitánovy Johnu Pringglemu. Ten neváhá, a tak cennou věc okamžitě na černém trhu vymění za madraci pro svoji milenku Eriku von Schluetow (Marlene Dietrich). Phoebe dort objeví v jedné restauraci společně se skutečností, že vztahy amerických vojáků k německým děvčatům jsou více jak přátelské. Kapitán Pringgly je jí sympatický, ale ona s Erikou může jen stěží soupeřit. Na štěstí pro ni je tu černý trh, kde se dá leccos pěkného pořídit, a Eričina minulost, která není tak úplně bez poskvrnky. (Jezinka)

(více)

Recenze (39)

Hwaelos 

všechny recenze uživatele

Wilder nezklamal. Paleta pozoruhodných a hlavně plastických charakterů dokazující, že i uprostřed rozbombardovaného Berlína je možné točit komedii, byť hořkou. Marlene Dietrich je famózní a její postava předznamenává jednotlivé typy, které se jí budou držet po zbytek kariéry. Mám najednou chuť znovu vidět Svědka obžaloby a Norimberský proces. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Od dob Modrého anděla se bohyně Marlene a hudební génius Friedrich Hollaender takřka neopustili, nicméně vrcholy jejich spolupráce jsou k nalezení právě v těchto dvou filmech. Za 18 let urazili pěkný kus cesty a není náhodou, že po Od hlavy až po paty jsem stvořená jen pro lásku vyměnili za Iluze a Černý trh. Z rozkoše výmarského filmu do poválečného Hollywoodu to dotáhla jen elita, užívejme si tedy jejich kralování a nechme je se nechat dirigovat dalším ze zkušených kolegů - Billy Wilderem. V další rovině pak můžeme ocenit reálné exteriéry Berlína z léta 1947 a celou sérii povedených vtípů. Od hošíka, který má neustále nutkavou potřebu kreslit hákové kříže vždy a všude až po všechny ty věty mnohokrát vyšperkované zvučným "von". "Tam vás čekají samé von nóbl cihly." - "Ještě tam prší? Chlapci, jestli tam budou louže, tak mě přenesete!" ()

Reklama

IQ Tiqe 

všechny recenze uživatele

Jean Arthur jako akurátní kongresmanka, součást komise, která má v americké části Berlína prošetřit morálku vojáků. Dobrý příběh, někdy vážný (v dobrém slova smyslu), zábavný sám o sobě, byť bez nějakých výbuchů smíchu. Romantická stránka je sice naivní, ale líbivá, nemyšleno v laciném slova smyslu. # [viděno: TV, 2.0->5.1] # příběh 7 | hudba 7 | humor 3 | akce 1 | napětí 1 | pustil bych si znovu 6 ()

classic 

všechny recenze uživatele

V americkom sektore, v povojnovom, zruinovanom, zničenom Berlíne, sa odohrá zaujímavá konštelácia medziľudských vzťahov, v znamenitom trojlístku, t. j. kongresmanka, kapitán a hriešne krásna speváčka, či taktiež bývala nacistka Erika Von Schluetow, a práve táto Fräulein, je hlavným kľúčom tohto perfektného filmu, od špecialistu Billyho Wildera, s unikátnou MARLENE DIETRICH, no nemyslím si, že sympatická Jean Arthur, by neustále zostávala v jej tieni, ale predsa Marlene je Marlene, a to sa nedá už nikdy spochybniť !!! Do popredia sa začne predierať gestapák, ktorý pre zmenu ostáva utajený, pričom v kabarete sa uskutoční vrcholná scéna filmu, lebo na nočné vystúpenie prichádza, ako odvrhnutý EX - BOYFRIEND Hans Otto Birgel, ktorý sa nevie zmieriť s tým, že už skončili staré, dobré časy... ! Ako komédia mi zrovna Zahraničná aféra nepripadala, skôr by som uviedol - Melodramatický. ()

zette 

všechny recenze uživatele

Urcite se nejedna o vrcholne dilo genia Billyho Wildera. Neznamena to vsak, ze by film mel nejakym zpusobem stradat. Dej nas zavede do povalecneho Berlina, ktery se ocita v troskach a chudobe ( toto vyobrazeni se povedlo velmi dobre ). Film sice postrada vetsi mnozstvi gagu, na ktere uz jsme si u Wildera zvykli a scenar take neni nijak vybrouseny ( hlavne me trochu zklamal zaver ). Opet vsak mame moznost kochat se vybornou rezii a hereckym obsazenim. Sice jsem mel problem s postavou Phoebe, i kdyz ji Jean Arthur zahrala se cti, tak hlavni hvezdou filmu je Marlene Dietrich, kdy jeji osobnost vyzaruje z kazdeho zaberu. Jeji barove pisnicky jsou vyborne. ()

Galerie (166)

Zajímavosti (4)

  • Režisér Billy Wilder prohlásil o potížích s Marlene Dietrich a Jean Arthur: "Mám dvě dámy, z nichž jedna se bojí podívat do zrcadla a druhá by před ním stála celý den!" (IQ Tiqe)
  • V letech 1949 a 1951 Marlene Dietrich hrála v dramatizacích A Foreign Affair v Screen Director's Playhouse. (NinadeL)
  • Přestože je postava kongresmanky (Jean Arthur) svobodná, má na ruce snubní prsten, který náleží právě její přestavitelce. (IQ Tiqe)

Reklama

Reklama