Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Když americké manželky opustí v létě s dětmi rozpálený Manhattan, jejich obětaví pracující manželé se věnují "kladení pastí, lovu a honu", jinak řečeno, zajišťují rodinu a "trpí" ve městě. Své utrpení a samotu si zlehčují občasným zakázaným doutníčkem, nezdravým jídlem, příležitostnou sklenkou whisky a ti nejodvážnější dokonce proměňují chtivé pohledy na ženské křivky mladých krasavic ve skutek. Také Richard Sherman je typickým manhattanským manželem, který pravidelně v červenci vyprovodí ženu Helenu a synka Rickyho na nádraží, aby si užívali venkovských radovánek. Poté se chce ve vší počestnosti soustředěně věnovat své práci v nakladatelství, protože v bytě je konečně klid, nemusí nikoho zdravit a odpovídat na stále stejné otázky. Může se věnovat například korektuře nové knihy "Člověk a podvědomí", která se sice zdá nezáživná, ale její třetí kapitola "Potlačovaná vášeň u muže středního věku, její kořeny a důsledky" je svým způsobem inspirativní. I ten nejvěrnější otec od rodiny však může podlehnout pokušení, když se o patro výš nečekaně nastěhuje blonďaté sexy stvoření, roztomile naivní a nedotčené, zato s křivkami hollywoodské hvězdy. Na scénu opět přichází Marilyn Monroe ve své nezapomenutelné roli naivní a prosté dívenky, jejíž vlající sukně nad pouličním větrákem v jedné ze slavných scén tohoto filmu probouzela fantazii mužského publika mnoha generací. Předlohou k nestárnoucí konverzační komedii Billyho Wildera se stala divadelní hra herce, scenáristy a producenta Georga Axelroda (1922-2003) s původním názvem "Sedmiroční kopřivka". Po boku M. Monroe uvidíme Toma Ewella. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Ukázka z filmu 2

Recenze (157)

nascendi 

všechny recenze uživatele

Slamený vdovec bol pre mňa a určite aj pre mnoho iných divákov pomerne bezvýznamný Wilderov film, ktorý obsahuje preslávenú scénu s Marilyn nad vetrákom. Dnes som si film pozrel opäť, aby som zistil, či je ten mimovetrákový zvyšok naozaj taký bezvýznamný. No, pravdupovediac, on nie je bezvýznamný, ale priam strašný. Ten Torn Ewell nemal prejsť ani uličným kolom castingu na hlavnú úlohu. Marilyn bola taká ako v aj v iných filmoch. Jej každý muž odpustí prehrávanie a všetky ďalšie herecké nedostatky, pretože má to, čo väčšine herečiek chýbalo. Takže suma sumárum, aj keď Billy Wilder tróni v mojej desiatke top režisérov, tento film považujem za nepodarok. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Vtipná ateliérová komedie o typickém létě obyvatele Manhattanu spolehlivě pobaví i po více než šedesáti letech. Marilyn Monroe jako naivní blondýnka i Tom Ewell jako muž s příliš bujnou fantazií jsou výborní, výroky doktora Brubakera by se daly tesat a režisér Billy Wilder byl na vrcholu. Na druhou stranu jsem shledal, že scéna s výdechy newyorského metra už se mnou nic nedělá. Doba přece jen pokročila... ()

Reklama

zette 

všechny recenze uživatele

Slameny vdovec je " jen " dalsi z perel na nahrdelniku, ktery vytvorila nejvetsi reziserska osobnost vsech dob ( muj nazor ). Vykon Toma Ewella je bravurni a jeho predstavy a monology jsou velmi vtipne. Psat o Marilyn je zbytecne, kdo ji nevidel alespon na platne neuveri. Pocelou dobu filmu jsem mel blazeny usmev na rtech, ono huceni hlavniho hrdiny, vyporadani se s Mc Kenziem, sireni fam v predstavach Richarda me vsak dostaly do kolen. K tomu scena s vetraci sachtou... Jedna z nejlepsich komedii pro me, vyborna vec. Uzivatele, co zde pisou, ze se u filmu nudili, tak by me strasne zajimalo, u jakeho filmu se bavili...:-)! ()

Fingon 

všechny recenze uživatele

Má jediná zkušenost s "božskou" MM zatím proběhla pouze s kultovní klasikou Někdo to rád horke, a protože název tohoto filmu jsem neslyšel prvně, byl jsem na něj docela zvědavý. Hm... kromě několika vychytávek na samém začátku (indiáni a přesun do současnosti filmu a potom způsob, kterým hlavní hrdina vzpomíná na aférky, kterým se mu podařilo uniknout to byla dost nuda. ()

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Čistá konverzační komedie okořeněná velkou dávkou smyslnosti s čistě wilderovskou genialitou spočívající v obsazení neznámých herců a mezi ně posadí Marilyn Monroe. Jsem z ní paf, působí tak trochu jako nadpozemská krása, éterická bytost, jíž se dotknete a ona navěky zmizí. Asi každý by chtěl být na místě Mr. Shermana a nechat volně plynout svou neutuchající fantazii. Skvěle napsané dialogy, které až příliš působivě atakují mužovu mysl: "Musím se obléct, v tomhle vedru dávám kalhotky do ledničky" či "Včera jsem si ve vaně strčila prst do kohoutku a nešel mi vyndat, tak jsem zavolala instalatéra. Byl moc ochotný. Bylo mi trapně, protože jsem neměla nalakované nehty". Jako třešnička na dortu je zde ona slavná scéna s šaty Marilyn Monroe, které se díky podzemnce zvednou. ()

Galerie (51)

Zajímavosti (33)

  • Naposledy se před kamerou objevil Victor Moore. (Kulmon)
  • V červnu 2011 byly později kultovní bílé šaty Marilyn Monroe vydraženy za 4,6 milionů amerických dolarů, což byla i v roce 2013 rekordní suma. Po zdanění a zpoplatnění se cena vyšplhala na 5,5 milionů amerických dolarů. Cena šatů převýšila předchozí rekord, a to „little black dress“ Audrey Hepburn ze Snídaně u Tiffanyho (1961), které byly vydraženy za 923 000 amerických dolarů. (bfa)
  • Premiéra filmu připadla na 29. narozeniny Marilyn Monroe (01.06.1955). (Teres)

Reklama

Reklama