Reklama

Reklama

Pluj tiše, pluj hluboko

  • USA Run Silent Run Deep
Trailer

Obsahy(1)

Když chtěli zvítězit, museli zkrotit peklo... Během druhé světové války se postrachem amerických lodí a ponorek v Pacifiku stal japonský torpédoborec Akikaze. O svoji posádku tak v průlivu Bungo přišel i námořní kapitán Richardson. Až po roce ale dostává šanci. S touhou pomstít se přichází na palubu jiné ponorky, které dočasně velí poručík Jim Bledsoe. Nejdříve ale musí získat jeho důvěru a důvěru členů další posádky, než se může pustit do realizace svého tajného plánu a postavit se znovu tváří v tvář nevypočitatelnému nepříteli… Jeden z nejlepších válečných „ponorkových“ filmů, který je věnován málo známé, ale důležité kapitole, boji proti japonským obchodním lodím, natočil významný americký režisér Robert Wise. Ten do hlavních rolí obsadil dvě tehdejší hollywoodské herecké hvězdy: Clark Gable ztvárnil kapitána Richardsona a Burt Lancaster ztělesnil úlohu poručíka Jima Bledsoea. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (62)

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Vezme kapitán Achab při honbě za torpédoborcovou velrybou všechny sebou, nebo se americká ponorka USS Nerka přemění v Bounty? Vypadalo to na duel čestného a loajálního důstojníka Lancastera s kapitánem Gablem, který se chvílemi třese touhou po vendetě, ale když se identifikují neznámé faktory a nachystají léčky, odplouvá Crimson Tide motiv souboje silných eg k vycházejícímu slunci. Klasika ponorkového žánru, která se na palubě drží technické akurátnosti a použitím miniatur ve scénách pod hladinou nechává diváka čekat, jestli se náhodou neobjeví Baron Prášil na podmořském koníkovi.. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Američané válečných ,,ponorkových" filmů natočili opravdu hodně, ale tenhle je jedním z nejpovedenějších, skutečná klasika tohoto svérázného subžánru. 50. léta coby ohlasy největšího válečného konfliktu jsou celkem typizovaná, černobílý obraz dává snímku tu správnou patinu, výlučný svět mužů nabízí pevné charaktery, subordinaci, vůli i odhodlání. Ústřední dvojice Clark Gable a Burt Lancaster má tu správnou chlapskou chemii, přičemž poručík Jim Bledsoe se mi zdál více sympatičtější, svou roli ale možná sehrál český dabing. Celkem povedené byly i trikové scény, těch pár z dnešního pohledu úsměvných zpětných projekcí se dá s přivřením oka bez újmy na vyznění přejít. Pluj tiše, pluj hluboko je filmem, ke kterému se vyplatí čas od času se nostalgicky vrátit... ()

Reklama

Petrus1 

všechny recenze uživatele

Tak mám za sebou první válečnej ponorkovej film (teda myslím, že první, už se v těch válečnejch filmech začínám trochu ztrácet :-)) Nový kapitán přichází na ponorku (oni tomu teda někdy říkají loď) s novými metodami a podivnými rozkazy. A posádka je nasraná, protože furt jenom cvičí, a když je možnost nějaké akce, tak se kapitán zdekuje! Ale on moc dobře ví, co dělá. Protože chce v kanálu Bungo (sektor 7) zlikvidovat japonský torpédoborec Akakaze, který už zničil 4 ponorky, včetně té jeho minulé. A oni vlastně trénujou na čelní zásah. Pak taky při ponoru zapomenou nahoře chlapa. To je mi komunikace, to bych jim asi poděkovala. Akorát mi teda není jasný, jak to, že oni tu loď vidí a ona je ne, i když jsou nad hladinou (že by mimikry? :-)). Taky jsem se dozvěděla, že torpédům se říká úhoř. Tak jsem zase o něco chytřejší! Ale pak to bylo vzrůšu, jak je tam bombardovali z Akakaze a z letadel zároveň a pak pod vodou hloubkovýma náložema. Kdybych tam byla já, tak při mým štěstí dostaneme zásah okamžitě a jdeme pod vodu. A já mám fakt štěstí, jak sviňa, protože po sekačce mi dnes ještě navíc odešlo auto! Ale naštěstí to výjimečně nebyla moje vina :-) Ale taky jsou to kluci fikaný, protože vypustí olej, deky a mrtvý chlapi nad hladinu a dělaj, jakože nic, jakože jsou zlikvidovaný. A já si nemůžu pomoct, ale mě se to zase líbilo! ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Klaustrofobické chodbičky a místnosti ponorky se střídají se záběry na širý oceán, kde ale hrozí nebezpečí z moře i ze vzduchu. Kapitán ponorky se žene za japonskou vojenskou lodí jako kapitán Achab za Moby Dickem a své pomstě je ochotný obětovat všechno. Protože je to za války, není jeho boj nesmyslný, ale že překračuje rámec běžné vojenské operace, to je jasně patrné. Film je heroizující a přesto není směšný. Zejména ke konci je napínavý. Stísňující prostředí prostřihává se záběry na vzdálený horizont a detaily ponorky s celky na obrovské válečné lodě. Je to válečný film, který vznikl dost dlouho po válce na to, aby se zamýšlel i nad něčím jiným, než jak zlikvidovat nepřítele. Totiž nad osobní odpovědností a výší ceny, kterou lidé za své cíle můžou platit. ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Skvělý film z námořní americko japonské části druhé světové války. C. Gable a B. Lancaster předvádějí ukázkově, co Američané nepřekonatelně dovedou: vztah dvou autorit stojícíh na protilehlých pólech, ale uznávajících a respektujících jedna druhou. Příběh je vedený obdivuhodně vynalézavě, aniž ve kterémkoliv okamžiku postrádá logiku. Ani po létech nenacházím nic, co bych mohl prohlásit za slabší moment. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (16)

  • Vonkajšie zábery ponoriek videných v pohybe počas podmorských sekvencií boli v skutočnosti zmenšené modely vyrobené personálom špeciálnych efektov. (westerns)
  • Scény z Pearl Harboru byly natáčeny na ponorkové základně amerického námořnictva v San Diegu v Kalifornii. (Karlos80)
  • Režisér Robert Wise poznamenal, že hoci bol Clark Gable vysoko profesionálny herec, pri natáčaní veľmi nechcel pracovať po 17:00 hodine. (westerns)

Reklama

Reklama