Reklama

Reklama

VOD (1)

Měla to být jednoduchá mise. Jenže skončila v pekle čínské občanské války... Čína roku 1926 je zemí rozdrobenou na malé celky, trpící pod nadvládou okolních velmocí. Spojené státy americké zde mají několik vojenských jednotek, jejichž úkolem je v případě potřeby zajistit bezpečí americkým občanům. Tento jednoduchý úkol plní také posádka parního dělového člunu San Pablo. Staré zadýchané lodi ovšem nikdo neřekne jinak než Sand Pebbles (Plážový oblázek). Zde nastoupí do služby šikovný mladý strojník Jake Holman (Steve McQueen). Od začátku tu však naráží na menší či větší potíže. O provoz lodi včetně „Jakeova“ motoru se neoficiálně starají čínští civilisté, kterým Američané z pohodlnosti přenechali většinu vlastních povinností. Zapadnout do tohoto kolektivu není pro svérázného individualistu Jakea vůbec jednoduché. A bude to čím dál těžší, neboť Čínou začíná zmítat občanská válka. Na jedné straně všeho schopní komunisté, na druhé příznivci bezohledného nacionalisty Čankajška. Ani jedni si Američany na svém území nepřejí… (Česká televize)

(více)

Recenze (69)

starbrejkr 

všechny recenze uživatele

Hodně dlouhou dobu jsem dumal, čím má vlastně ten film zaujmout. Téma rozhodně není nezajímavé, ale zároveň pro běžného diváka, nepříliš znalého, není nějak atraktivní. Herecké obsazení samo o sobě samozřejmě zaručuje jistou formu zábavy, ale všechno se na tom nepostaví. Naštěstí čas od času problesknou filmem hodně silné momenty ("obětování" Po-hana, dražba Mai-ly....), díky kterým stojí za to koukat dál. Nejvíc ale oceňuji lehký náznak nadčasovosti (v tom souhlasím s obsahem filmu), kdy si člověk při trapném přihlížení vojáků vzpomene na akce Organizace statických neschopů (OSN) ať už v Africe nebo na Východě.....Tyto jmenované fakty činí ze Sand Pebbles "worth watching" film, přesto bych ho asi běžnému filmovému divákovi, který hledá hlavně zábavu, nedoporučil. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Konečně zas jednou starý film, který mě naprosto strhnul. Perfektní, pomalu plynoucí příběh jedné po zuby ozbrojené americké lodi uprostřed turbulentních časů v Číně 20. let. Je to skvěle zahraný ne příliš slavnými herci - Crenna jako komisní kapitán, Attenborough jako stárnoucí námořník zasažený láskou. Mako, kterého znám ze spousty rolí v béčkách 80-90. let jako mladý nadšený "sluha". A McQueen jako strojník, milující stroje, držící si odstup, odmítající lásku která nemá smysl, jako muž co si nezíská moc přátel. K tomu na režisérské židli Wise, který nikam nespěchá, představuje jednotlivé lidské příběhy a s akcí přijde až ke konci, ale brutální říční boj na barikádách či závěrečné nádvoří stojí za to. Dvě výtky - o situaci v Číně se moc nedovíme, jen že jsou tu různé bojůvky co tu nechtějí cizince. A je to příšerně, ale PŘÍŠERNĚ smutný. Režisér zaháčkuje člověka nějakým zajímavým osudem (přítelství McQueena a Maka, Attenboroughova vyvzdorovaná láska) a pak ho zdrtí tím nejbrutálnějším způsobem... SPOILER a ještě ke všemu hrdina na konci umírá ve zbytečném boji. Nebýt toho, dal bych i 5*, takle 4*, ale i tak válečný film roku 1966. ()

Reklama

Rob Roy 

všechny recenze uživatele

Čína, rok 1926. Americký dělový člun San Pablo ( posádkou přezdívaný Sand Pebbles - Plážový oblázek ) je jeden z mnoha, které hlídají čínská říční teritoria. Nemá zasahovat do bojů mezi místními, jen chránit americké občany. Ale je neklidná doba, o nadvládu nad územími spolu začínají bojovat nacionalisté ( vedení Čankajškem ) a komunisté. Na člun je přidělen nový strojař Jake Holman ( Steve McQueen ). Jeho přímé chování ( například k čínským kuliům, sloužícím na člunu ) rozvíří stereotypní život posádky a brzy se dostává do konfliktů, jediným opravdovým přítelem se stane Frenchy ( Richard Attenborough )...a doba je neklidná... -- U nás bohužel absolutně neznámé drama s okrajovými válečnými prvky se mi dostalo do ruky v rámci doplňování znalostí filmů Steva McQueena. A 8 nominací nemá jen tak pro nic za nic. Nejde ani tak o pastvu pro oči ( točeno na Taiwanu a v Hong Kongu ), jako spíše o zajímavý příběh z exotického prostředí, s propracovanou psychologií postav. Jak většinou nemusím McQueena kvůli jeho chladnému herectví, ( často je obsazován spíše kvůli typové vizáži ), tak tady mu skládám všechnu čest, podal vynikajicí herecký a emocionální výkon, který jde zevnitř, rozhodně jedna z jeho nejzajímavějších rolí a zasloužená oscarová nominace. Ale stejně tak Mako ( scéna zaučování ve strojovně, box - a je tu oscarová nominace! ) a Richard Crenna v roli kapitána Collinse ( trénink na Ramba ) nezaostávají. Rozhodně to není film o akci - ta se dostavuje až v posledních 25 minutách a je inscenována a nasnímána nadprůměrně, bez obvyklého hudebního dramatizování a dostatečně naturalisticky. A ten závěr... Doporučuju se po tomhle filmu poohlédnout. ()

vesper001 

všechny recenze uživatele

Borci Amíci v akci. Nepříčetný patriotismus, sviňte vlajku vlastní krví, všichni za jednoho a tak všelijak podobně, tedy samozřejmě pokud ten dotyčný jeden nerozvrací morálku a nepřináší smůlu. Stopáž vypadá děsivě, ale u námořnického filmu bych vydržela celý den bez jídla a vody a navíc se mi líbí hrdinské příběhy, modré oči a příjmení Bordelles. :) ()

mortak 

všechny recenze uživatele

Komorní depka o několika životních ztroskotancích, kteří na pozadí konce kolonialismu v Číně hledají alespoň kapku životního štěstí. Škoda, že i přes trojhodinovou délku jsou mnohé věci nedovysvětleny a občas se objeví nějaká ta nelogičnost, aby scénárista dostal postavy, tam kam chce. Ovšem pořád jde o poctivý kus filmařiny, který odmítá hrát na efekt, ale staví do popředí postavy. A překvapila mě Marayat Andriane, budoucí spisovatelka pod jménem Emmanuelle Arsan, zde v roli ženy na prodej. Tak tato křehká kráska napsala proslulou Emmanuelle? To bych do ní neřekl. ()

Galerie (46)

Zajímavosti (18)

  • Původně měl pro tento film skládat hudbu Alex North, který však vážně onemocněl. Studio 20th Century Fox si tak mělo možnost vyzkoušet přetáhnutí Jerryho Goldsmithe od projektu Grand Prix v produkci MGM (kde za něj našli náhradu v podobě Maurice Jarreho). Měli na to právo, jelikož s Goldsmithem měli tzv. studiovou smlouvu, která v tu chvíli byla právně "silnější". Goldsmith však litovat nemusel, jelikož za hudbu k tomto filmu nakonec získal svou třetí nominaci na Oskara. (DaViD´82)
  • Díky tomuto snímku obdržel McQueen svou jedinou nominaci na Oskara. (DaViD´82)
  • Studio 20th Century Fox zorganizovalo McQueenovi před slavnostní premiérou propagační kolečko po mnoha oblíbených televizních pořadech. Jednalo se o jeden z prvních velkých filmů, který v tak masivním měřítku využil to co je dnes běžné. (DaViD´82)

Související novinky

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)

Reklama

Reklama