Čínský režisér John Woo (nar. 1946) se prosadil v osmdesátých letech sérií akčních filmů (Lepší zítřek, Killer, Hard-Boiled aj.), jež mu vynesly hollywoodské angažmá. Svou zálibu v pečlivě choreograficky připravené akci a ve zpomalených scénách brutálního násilí zdařile přenesl s výrazně vyššími rozpočty do západního prostředí. Ve svém třetím americkém snímku Tváří v tvář (1997) proti sobě postavil člena protiteroristické jednotky FBI Seana Archera (John Travolta) a psychopatického zločince Castora Troye (Nicolas Cage). Jejich vzájemný souboj, jenž je živený letitou nenávistí, ozvláštňuje speciální lékařský zákrok, při němž si oba protagonisté v podstatě vymění své totožnosti. Režisér se spoléhal především na vlastní vyzkoušené postupy (např. působivá akční scéna s holuby v kostele) a také na herectví obou hlavních představitelů, kteří přesvědčivě zvládají obě polohy svých rolí. Nicolas Cage tímto titulem uzavřel volnou trilogii, v níž ztělesnil neohroženého akčního hrdinu (předtím Skála a Con Air). Není bez zajímavosti, že motiv transplantace nové tváře zločinci byl využit už před lety v českém fantastickém filmu Ztracená tvář (1965), natočeném režisérem Pavlem Hoblem podle námětu Josefa Nesvadby. (Česká televize)

Jablek

1 * za Johna, 0,5 * za Nika a 0,5 * za odvážnej námět a chvílema dokonce stylovost. Zbytek bylo utrpení a vymaštěnost největšího kalibru.. ()

Likan7

Brilantní akčňák v nejlepší kondici, v jaké mohl být. Jako Castor Troy je Nicholas Cage naprosto dokonalý, a je jen velká škoda, že nezůstal na svý straně. Jako zloduch je neskutečně cool, brutální a správně maniakální. John Travolta je na druhý strašně jako milující otec klasický (čti "moc fajn"), ale jeho twist mu taky uškodil (ale první setkání tváří v tvář si Travolta ultimátně vychutnal). Tolik k hercům. A zbytek? Skvělá a poctivá akční jízda, ve který je sakra cítit ruka Johna Woo v nejlepší formě. Každá scéna má skvělej timing, akci, hudbu. Osobně nejvíc žeru přestřelku v kostele, která je tím nejlepším v celym filmu. Akční lahůdka, který se vyrovnává i v roce 2017 hodně málo filmů, a už skoro žádný z novějších. ()

Hashirama

Hollywoodská zakázka s tunou čínského patosu a prémiovým evropským lookem s příšernými replikami a otravně vyinženýrovanou akcí plnou zbytečného slow motionu a macho póz. Na druhou stranu s brilantním námětem a východní stylovostí sobě vlastní. Jde jen o to, jestli vám ta na efekt stavěná dramátka sednou. Chci remake s Chrisem Hemsworthem a Chrisem Evansem pod taktovkou Sama Hargravea. ()

chaturga

Najdu tam miliardu šíleností, bláznivin a nereálných nesmyslů, ale i tak 80% bez debat. Jeden z nejlepších akčních thrillerů minulého století. ()

hrumsrt

Ach jo, proč sakra ten Travolta nehrál v těch akčních filmech více?! Sedlo mu to bravurně, jako Sean, ale hlavně jako Castor! Téma je prostě, tak typicky americké. Ale akce funguje výborně a k tomu fantasticky zpracovaná linka falešného Seana Archera, jak se bavil! Nádherný závěr, kdy ještě budu vzpomínat na ten zatraceně vynikající výkon Johna Travolty.. K tomu potěšily vedlejší herci - hlavně Wisdom (z Prison Break), či Nivola (z Góóól)! (P.S.V závěrečné "vybuchovačce" trošku selhala spolupráce kamera-střih-kaskadéři, kdy prostě šlo poznat, že Cage není Cage..) 95% ()

Nix

Pro mne tento film patří mezi 3 nejlepší filmy, kde si Nicolas zahrál a tady si dokonce vystřihl zápornou roli a že mu to šlo a John filmu taky nedělá ostudu, ještě když je to z dílny pana Woo. Tenhle film je kult a řadí se mezi klasiku, bodejť by ne když se tu mění ksichty a akce je tu požehnaně. Další must see movie. ()

gemi

Bohdan Pomahač by se divil. Nejen tomu, jak snadno lze prohodit xichty, ale s nimi taky znalost denní rutiny. ZmrT dostane policajtův xicht a hned ví, kdy a kam má dojít do práce, kde má kancelář, co má takový šéf oddělení dělat, o klíčové operaci "under-cover" neexistuje žádný úřední záznam, nevědí o tom nadřízení. A když už pořádná akce, tak se udělá tak, aby divák netušil, kde je vlevo a kde vpravo, prostě herci namarkýrují nějaké pózy, střihač si zakouří a něco z toho vyrobí... No blbý je to jak boty. V devadesátých pochopitelně pecka, ale dnes už prostě vyčpělá. Snižuji ze čtyř na tři. ()

aik

Jeden z mých nejoblíbenějších akčních filmů. A rozhodně nejlepší americký film Johna Woo. Navíc Travolta je velmi precizní záporák (klaďas). ()

sigi2

Ďalší vrchol Cageovej skvelej akčnej "trilógie" z rokov 1996 - 1997 (The Rock, Face/Off, Con Air). Brilantnej réžii Johna Woo úspešne sekundujú herecké výkony oboch hlavných predstaviteľov aj našlapaný scenár. Určite najlepší Wooov (tento pád je dosť zvláštny...) hollywoodsky film. ()

husoko

No dobre.. Keď si odmyslím miestami afektované herecké podania (Travolta- otec rodiny), stojí to za to(Travolta- neotec rodiny)!! Zauíimava myšlienka: keď sa tí najväčší protivníci stanú najlepšími priateľmi... Troxu krkolomná akcia je vyvážená zaujímavým námetom tohto snímku.. Je totiž "šťavnatej jako broskvička". ()

Bartoloměj

Snad, kdyby se film vyvaroval zbytečného patosu ( např. scény s travoltovým synem a jeho náhražkou), dalo by se uvažovat i o pěti *. Ale i tak, slušný akčňák se zajímavým námětem a výborným travoltou i cagem.Tak 90%. ()

dEstr0y3r

Parádní akční podívaná. Herecký koncert Cagea a Travolty s výbornou zápletkou. Co víc si od akčního filmu přát? Jak již zmínil POMO u snímku Hard Boiled, John Woo snad opravdu není z tohoto světa a některé scény i v tomto filmu to dokazují. ()

Tiiso

Chcete si odpočinout u akčního snímku? Chcete se pobavit u sci-fi myšlenky? Takto by mohla znít reklama na tento film. Vypnul jsem mozek, zapnul zesilovač, pak to chce ještě větší zobrazovací plochu a nechal jsem se dvě hodiny vláčet příběhem. Film nenabízí nic těžkého k zamyšlení. Předvede vám čistě velkou akci, kterou nemá cenu pouštět v tv a českém dabingu. Chce to pořádný originál a věřte že obývací pokoj bude po projekci řádně roztřílený. A navíc, film se vůbec nechová jaké nějaké béčko. Má hezky rozpracovaný děj a oba hlavní představitelé jsou ve svých projevech výborní. Co víc chtít? Oddechový snímek, pro večery s vínem. ()

Looka

I zpětně po letech musím říct, že se jedná o film ve kterém jsem si potvrdil Nicholase Cage jako akční hvězdu. Hned po Skále, kde tedy hrál ještě spíše ňoumu. Zde naprosto válcuje Travoltu, hlavně když je ve "zlé" roli vyšinutého psychopata tj. asi 90 procent filmu. Jen ten hudební podkres při přestřelce, kdy má malá holka na uších walkman je důkazem hudebního nevkusu Johna Woo (a to má prý rád jazz :o)) ()

TSZ

Wow!Mám rád akční filmy s myšlenkou (resp. mám rád i akční filmy bez myšlenky,pokud jsou natočeny dobře:-)), ale ideální případ samozřejmě je, když se objeví film který má obsah i formu dokonale sladěnou. A právě to je případ Tváří v tvář. Úžasný příběh s lehkými prvky sci-fi o záměně identit, skvěle výbušná akce (film je již z roku 1997 - čili z doby, kdy pojem "digitální kamera" byl jen "předmětem vášnivých debat v anarchistických kroužcích") a dechberoucí režie asijského šamana Johna Woo, který si snímek pochopitelně ocejchoval svým trademarkem - bílou holubicí. K hercům netřeba nic dodávat, John Travolta je zde vynikající (jak příjemná vyjímka) a Nicolas Cage se nacházel v době, kdy na pět skvělých rolí připadala jedna nepovedená (dnes bych dal cokoliv kdyby ten poměr byl alespoň opačný). Rozhodně jeden z nejlepších, nejzásadnějších a nejpřelomovějších akčních filmů všech dob. P.S.:Chápe někdo, jak mohl tentýž režisér o pár let později natočit něco takového jako je VÝPLATA??? ()

John Woo remakuje svůj nejslavnější film

John Woo remakuje svůj nejslavnější film

05.05.2022

Další film ze světa monster na obzoru?

Další film ze světa monster na obzoru?

29.04.2021

Studio Legendary to s Godzillou vs. Kong překvapivě vyhrálo. Jak se ukázalo, hlad po nových blockbusterech v kinech je i navzdory stále trvající pandemii dost velký na to, aby si na sebe mohly filmy… (více)

Adam Wingard chystá vlastní verzi Tváří v tvář

Adam Wingard chystá vlastní verzi Tváří v tvář

12.02.2021

O rebootu či remaku populárního akčního snímku Tváří v tvář z roku 1997, v němž si John Travolta a Nicolas Cage vyměnili tváře a šli jeden druhému po krku, se mluví už několik let. Nyní se však zdá,… (více)

Vrcholný Nicolas Cage

Vrcholný Nicolas Cage