Čínský režisér John Woo (nar. 1946) se prosadil v osmdesátých letech sérií akčních filmů (Lepší zítřek, Killer, Hard-Boiled aj.), jež mu vynesly hollywoodské angažmá. Svou zálibu v pečlivě choreograficky připravené akci a ve zpomalených scénách brutálního násilí zdařile přenesl s výrazně vyššími rozpočty do západního prostředí. Ve svém třetím americkém snímku Tváří v tvář (1997) proti sobě postavil člena protiteroristické jednotky FBI Seana Archera (John Travolta) a psychopatického zločince Castora Troye (Nicolas Cage). Jejich vzájemný souboj, jenž je živený letitou nenávistí, ozvláštňuje speciální lékařský zákrok, při němž si oba protagonisté v podstatě vymění své totožnosti. Režisér se spoléhal především na vlastní vyzkoušené postupy (např. působivá akční scéna s holuby v kostele) a také na herectví obou hlavních představitelů, kteří přesvědčivě zvládají obě polohy svých rolí. Nicolas Cage tímto titulem uzavřel volnou trilogii, v níž ztělesnil neohroženého akčního hrdinu (předtím Skála a Con Air). Není bez zajímavosti, že motiv transplantace nové tváře zločinci byl využit už před lety v českém fantastickém filmu Ztracená tvář (1965), natočeném režisérem Pavlem Hoblem podle námětu Josefa Nesvadby. (Česká televize)

Danny F.

Přesně takový divoký, akční a promyšlený film co nemá chybu. Travolta - grázl jak má být. Cage - pomalu ufňukaný domácí mazel. Dvě rozdílné povahy. Vražedná kombinace i co se rolí týče. No, kdyby role dostali Arnie se Stallonem (jak bylo v plánu) a děj by trochu přitvrdil, byl by to opravdu zážitek pro fajnšmekry. 70% ()

Trustme

Ve větru vlající plášť, saténová košile, pozlacené pistole a sluneční brýle... Dítě uprostřed zběsilé přestřelky v úžasu pozorujíc smrtelný balet za zvuků skladby Over the Rainbow. Chtělo by se říct - Johne, ty jsi to dokázal! Jsi v Hollywoodu a můžeš točit velkolepé akční filmy. Face/Off však není ničím jiným než představením toho, co Woo točil v Hong Kongu, jenže tady je to celé úplně směšné, zbytečné a bez hrdinského krveprolití. Tento film jsem ve své době vzniku měl docela rád, s odstupem doby a specializací na Mistrovy filmy, však vidím jak tímto filmem "umřel" jeden úžasný akčný styl a byl smazán americkou změkčilostí a pádem do bažin továrny na sny. John Woo chtěl víc než jen akční filmy, chtěl točit dramata, muzikál, western. Dostal však zase jen filmy akční a to americké... Zápletka Face/Off je na akční film slušná a díky Woo-ovým režíjním trademarkům i navýšená. Bohužel herecké výkony obou Tváří patří spíše do komických sfér, scénář je pateticky hongkongský a Woo jen tak prostě lenošně aplikuje své postupy pro lačné západní fanoušky, spokojující se s tímhle výtažkem, odvarem jeho stylu. Po roku 1992 natočil sice ještě dva filmy hodné svému jménu, ale osobně už nevěřím v lepší zítřek. ()

Krysa SPK

Jeden z filmů, který určil můj filmo-maniakální způsob života:) Baletí režie Johna Woo, dokonalí Travolta s Cagem a nabitý soundtrack Johna Powellla. A nesmím zapomenout na Cageovy dvě zlaté pistole :) ()

Imune

I s touhle geniální zápletkou pětku dát nemůžu. Byly tam pořád dost klišovitý a skoro průměrný akční scény. Tam se konkrétně u zpomalování scén mohlo klidně ubrat, a dělat z toho western taky není nejlepší. Konec byl na mě zase moc jednoduchý. Možná jsem si zvykl na moc velkej luxus po zhlídnutí Mementa, ale pro mě jsou to momentálně 4. 85% ()

VanTom

Netriviální scénář bezvýhradně funguje v osobní rovině dramatu dvou zapřisáhlých protivníků na odvrácených stranách zákona, kteří si prohodí identity (trochu sci-fi). Vyžadoval brilantní herecké podání, kterého se mu dostalo od všech, nejenom od Travolty i Cagea (jehož obličejové svaly opět mohutně přehrávají, ale v expresivní roli šílence to sedí - trochu sci-fi). No a přesné vedení Johna Woo inscenuje vypjaté emoce stejně zručně, jako úchvatné "baletní", nenapodobitelně intenzivní, explosivní (a trochu sci-fi) akční přestřelky. ()

Sany33

Príbeh: Vezme  na seba podobu svojho úhlavného nepriateľa iba aby sa mohol pomstiť. Herecké obsadenie: V období v ktorom sa tento film točil bol Nicky Cage jednoducho na vrchole. Bolo ho vidieť asi v každom druhom filme ale na druhú stranu mi nikdy nijak moc nevadil a tie jeho ksychty, ktoré sa stali predlohou mnohých Memečiek sú jednoducho super. Prevedenie: Také akčné filmy, aké sa točili v 90. rokoch už nikto nikde nenatočí. Ide o zmes nefalšovanej akcie kde je príbeh síce trocha v pozadí ale aj napriek tomu dobre podkresľuje celú akciu v popredí. Pocity: Film ponúkal celkom neokukaný príbeh a dobre gradovanú akciu. Dobre herecké výkony a dynamiku, pri ktorej vás ani jedna minúta filmu nenudí a nemáte chuť odísť od obrazovky. Pridaná hodnota: Film má čo ponúknuť aj v dnešnej dobe to je najväčšia devíza starších filmov. Ich retrospektíva do súčasnosti, ktorú buď to vieme oceniť alebo pokladáme film za hodný vzniku iba vo svojej dobe. 98% ()

fabecc1222

Vlastně tu máme od všeho něco. První půlka se nese v duchu takového psychologického thrilleru o výměně osobnosti, která se později promění v klasický akčňák. Cage a Travolda na vrcholu své devadesátové formy (Na kterou už pak moc nenavázali...). Vlastně celý film má takovou tu správnou devadesátkou atmosféru v té pravé formě, kdy zápletka je naprosto šílená a nesmyslná, ale dokáže dobře zabavit. ()

J.Lajner

Tváří v tvář je pochopitelně filmem s naprosto směšnou premisou. Woo si tuhle skutečnost uvědomoval, a co je na tom nejlepší, bylo mu to úplně jedno. Úvod se zabitím syna je mírně kýčovitý a zamlžen do jemného snového oparu. Jako by režisér dával divákům od počátku najevo, že tady pro realismus není místo. Tady se zakazuje přemýšlet o tom, co je a není možné provést. Je to správný přístup, do něhož vybroušené akční pasáže a situace přitažené za vlasy skvěle zapadají. Jakmile divák vypne mozek, zapomene na logiku a nechá se unášet režijním umem, akcí a nenápadným sci-fi tónováním, užije si královskou jízdu. S takovým pohledem na věc není problém akceptovat místní pravidla i zákonitosti, kde výstřel z brokovnice dokáže člověka odhodit deset metrů dozadu a kde si agent FBI pod tíhou absurdní záminky nechá přišít cizí obličej. Za důvodem, proč snímek Tváří v tvář tolik bodoval, stála i doba, ve které vznikl. Druhá polovina devadesátých let přála vysokorozpočtovým akčním filmům, kde absurdní zápletky nepředstavovaly nejmenší problém. Byla to éra Michaela Baye a Rolanda Emmericha. V takovém nenáročném filmovém prostředí, umocněném bezbřehou diváckou přízní, mohl prezident Spojených států klidně bojovat s teroristy ve svém vlastním letadle. Ba co víc! Mohl si odbýt patosem nasáklý proslov, pak sednout do stíhačky a rozdat si to s mimozemšťany. V čem je tohle ujetější než příběh o dvou rivalech, kteří si prohodí ksichty? Tváří v tvář je hravým výstřelkem devadesátých let a vrcholným představitelem oné zvláštní éry akčních filmů. Éry, kdy logika v ději hrála druhé, možná až třetí housle. A i když později přišla nevyhnutelná změna, tahle zábavná pecka tu s námi bude napořád. Více. ()

cross

Skvěle zpracovaný hyper-akční nářez, který však stopáží přeci jen trochu přetahuuje a obsahuje pár standardních akčních nesmyslů. Některé scény jsou ale vyloženě lahůdkové ! ()

Elrond88

75%, za všechny ty americký prvky srážím 25% dolů a chtěl jsem jít ještě víc dolů (hodný hrdina, zlý padouch, zápletka vyjde najevo po 5 minutách, závěr je jasný snad ještě dřív...), i přesto však se autoři od typicky amerického "vzorového" scénáře několikrát odchýlili... například motiv zneškodnění bomby na čase 0:00:01 hlavním hrdinou tentokrát nesloužil jako happy end... a dočkáme se opět happy endu nebo ne? nesmím přeci prozradit všechno, jestli jste to ještě neviděli ;) ()

NoFiction

Mr. Woo natočil svižný akční thriller, ve kterém si dávají do nosu duo Cage Vs. Travolta. Docela originální snímek, který jsem viděl už kdysi, ale teď jsem si to schutí zopakoval. ()

Ravi

Zdá se mi, že režisérská kariéra Johna Woo sice šla se vstupem do Hollywoodu značně dolu, ale jako režisér akčních filmů si stále drží určitou úroveň. No ale ten text. Nemůžu si pomoci, ale někdy mi ty dialogy přišly přímo směšné. Hlavní zápletka je ale perfektní a dobře film působí i jako celek. Byl jsem také překvapen jak dobrý umí být Cage i Travolta záporák. Akční scény berou dech, ale když se začne střílet, tak mi skřípou zuby, protože takhle hrozné přestřelky jsem viděl málokde. Celkově 60% = 3/5 ()

s.e.p.p

Ta zápletka je slušná a originální, ale trochu nedořešená a ne zrovna šťastně uchopená. Vůbec celkově je Face Off opravdu strašně moc tuctový a předvídatelný akční film. Cage ani Travoltu nemusím, nepřijdou mi jako tuplovaní akční hrdinové a jejich rádoby drsňáctví na mě působí spíš směšně. A hlavně v první polovině Travoltův herecký výkon hodně pokulhává. Akce je přepálená (což je fajn u Die Hard, ale u thrilleru, který se chce brát vážně, to moc nejde tolerovat) a natočená docela dost neumně, což nejvíc bije do očí při (ČASTÉM) využívání zpomalených záběrů. Říkějte si, co chcete, ale i ten „blbý“ slow motion se musí umět použít a Woo na to cit očividně nemá. Škoda, že se ještě více nezaměřil na Archerův psychický rozklad, historii postav (proč vlastně chtěl Troy Archera zabít?) a nevykašlal se na zbytečnou akční polevu. Prostě je všechno nakousnuto jen tak povrchně. Pro mě ve výsledku dost podprůměrný film. 40% ()

mandlova

Řekla bych, že tohle je jedna z posledních povedených rolí našeho Nicolase (teď už je to konstantní nudanudašeďšeď) - a to jen pro tu originální, šílenou sci-fi zápletku s výměnou obličejů, rolí, postav, životů dvou (anti)hrdinů. Joooo, tohle byla a vždycky bude akční jízda 1.třídy. ()

Autogram

Vysoko nadpriemerný thriller, aj keď nie celkom dokonalý. Originálna myšlienka, a tým, že som si v očakávaní radšej neprečítal obsah (zdal sa mi podozrivo dlhý), bol som mimoriadne (milo) prekvapený. Niekedy je v obsahu od distribútora popísaná tretina filmu, odteraz si pri thrilleroch nebudem čítať obsah vôbec, má to tak celkom iné grády. Kde to tvorcovia trochu prehnali, boli strieľacie scény, a to úplne všetky. Nezraniteľní hrdinovia sa ani netvária, že sa vyhýbajú guľkám, nemusia ich ani zastavovať ako Neo, tie guľky ich samé obchádzajú. Na konci sa mi už zdalo, že niekoho bude musieť zabiť z neba padajúca loď, aby sa to celé skončilo a obaja pištoľníci nezomreli na starobu. Pochváliť musím ešte nezvyčajne dobrý český a slovenský preklad názvu filmu, ktorý nič navyše neprezrádza a pritom dokonale vystihuje film. ()

John Woo remakuje svůj nejslavnější film

John Woo remakuje svůj nejslavnější film

05.05.2022

Další film ze světa monster na obzoru?

Další film ze světa monster na obzoru?

29.04.2021

Studio Legendary to s Godzillou vs. Kong překvapivě vyhrálo. Jak se ukázalo, hlad po nových blockbusterech v kinech je i navzdory stále trvající pandemii dost velký na to, aby si na sebe mohly filmy… (více)

Adam Wingard chystá vlastní verzi Tváří v tvář

Adam Wingard chystá vlastní verzi Tváří v tvář

12.02.2021

O rebootu či remaku populárního akčního snímku Tváří v tvář z roku 1997, v němž si John Travolta a Nicolas Cage vyměnili tváře a šli jeden druhému po krku, se mluví už několik let. Nyní se však zdá,… (více)

Vrcholný Nicolas Cage

Vrcholný Nicolas Cage