Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Během druhé světové války se vedly urputné boje také v Tichomoří. Japonským nepřátelům se tehdy podařilo rozluštit všechny spojenecké kódy. Americký námořní sbor proto vyvinul nový šifrovací systém, založený na jazyce kmene Navajo. Příslušníci tohoto domorodého národa se následně v bojích velmi osvědčili jako radisté-šifranti. Aby se nedostali do rukou nepřítele a nemohli šifru vyzradit, dostal každý z nich osobního ochránce, který měl dva úkoly: postarat se o radistovo bezpečí, nebo ho v případě hrozícího zajetí zabít. Právě z tohoto důvodu je navažskému radistovi Benovi Yahzeemu (Adam Beach) přidělen seržant Joe Enders (Nicolas Cage), který se dosud potýká s následky nedávného zranění. Joe se zpočátku ke svému nezkušenému partnerovi nechce znát. Jejich pouto se však začne vytvářet poté, co se i s dalšími mariňáky zúčastní těžkých bitev o strategicky významný japonský ostrov Saipan. Dokázal by Joe v případě potřeby zabít muže, který si mezitím získal jeho respekt? Válečný snímek je dílem nejznámějšího hongkongského režiséra Johna Woo (Operace: Zlomený šíp, Tváří v tvář). Vedle příběhu o přátelství dvou povahově i kulturně rozdílných mužů je film i velkolepou válečnou podívanou, která si v přesvědčivém zobrazení bojových situací nezadá s nejlepšími díly tohoto žánru (Zachraňte vojína Ryana, Tenká červená linie). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (362)

misterz 

všechny recenze uživatele

Sterilnejšia vojnová dráma. Aj napriek častým bojovým scénam a akcii ma snímok nedokázal strhnúť tak, ako by som chcel. Samotný príbeh mi po dramatickej stránke vyznel tiež len do priemeru, skrátka John Woo nezvládol réžiu vojnovej drámy tak, aby si dokázala omotať diváka okolo prsta. Keby tam nehral N. Cage, tak by som s hodnotením išiel asi ešte nižšie. Scenár mu síce toho veľa nedovolil, ale mám tohto herca pre jeho osobitý štýl hrania rád, čo už samo o sebe často u mňa pridá jednu hviezdičku. Film na jedno použitie. 65/100 ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Teď trčím na Saipenu s velkým zapalovačem na zádech a opejkám si lidi. A šel jsem dobrovolně. To nepochopím." Já taky ne. Jsem totiž pacifista a věnovat svůj život na oltář zisků zbrojařů mi prostě nedává smysl. Ale tohle je válka, ve který to bouchá barevně, hlučně a zpomaleně. To se mi docela líbilo. Ovšem morální dilemata nejsou nic pro mě a tak jsem hledal poučení. Našel jsem ho v informaci, že Navajové nejsou indiáni, ale lidé Hořké vody z rodu Vysokýho domu. To je tak hluboký, že jsem se v nudnějších pasážích opájel velikostí tý myšlenky. A přitom jsem přišel na to, že to stejně jsou indiáni. Vraťte jim Ameriku. Howgh. ()

Reklama

castor 

všechny recenze uživatele

Jsem si během sledování akčních sekvencí říkal, kolik by asi Američané ušetřili munice, kdyby do každého Japonce vystřílel Cage a spol. o pět nábojů méně..? Nicolas prožívá morální dilema, rozhoduje se mezi vojenským rozkazem a loajalitou k příteli, indiánské zelené mozky vysílají nerozluštitelné kódy a John Woo si odmakává další šichtu, do které ale tentokrát vkládá hlavně řemeslnou jistotu. Bohužel ale docela neosobní. Vypráví o kódovacím jazyku, který může výrazně ovlivnit válku v Tichomoří. Samozřejmě se odkloníme od naplnění vojenské přísahy (jsme přece v Hollywoodu) k tomu správnému, než se k tomu dopracujeme, nabídnou nám tvůrci několik solidních momentů i bezduché sekvence, u kterých se lehce ukazuje, že Woo je tu na akci a nikoliv na realitu (a tahle kapitola druhé světové války reálná je). Chybí myšlenka, chybí opravdové emoce, přebývají patetické scény. Herecký arzenál ucházející, ale na zadek jsem z něj nesedl. Bohužel Woo je holt mužem, který ve svých filmech musel přistoupit na několik kompromisů (dle mého na to nejvíc doplatila druhá Mission: Impossible), takže výsledné podoby mnohdy postrádaly jistou osobitost, atmosféru i jakousi naléhavost. A vlastně i supernásilnou akci. I možná proto, v jaké pozici se ocitl, dnes točí doma v Asii a vymazlených akčních kousků á la Tváří v tvář se už zřejmě nikdy nedočkáme. ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Nejsem blázen do válečných filmů, ale taková Četa, Apokalypsa, ....... to je povinnost a čest zároveň. Protože ale John Woo není Stone ani Coppola, tak je jeho film hlavně o efektní akci, kde pokud myšlenka proskočí, tak je většinou zabalená do tlusté patetické houně. Toho už tady bylo...... (a bohužel ještě bude). ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Kontrolní otázka: teď by mě zajímalo, jestlipak víte, soudruzi, proč tam nelítaly bílé holubice ve zpomalených záběrech? Nevíte, co? Cha! Podívejte, já vám to řeknu naprosto přesně, soudruzi. Takové peří nevydrží útok plamenometem! Tak teď to víte, ale jako kdybyste to nevěděli. Jinak politická diverze a vojenský soud! V hlavní roli zádumčivá indiánská chůva (mimochodem, jeden z hereckých failů Cage) a její chráněnec, co na Saipanu postupně vykopává válečnou sekeru, aby rozštípal dýmku míru na malinkaté kousíčky. Ač neprošel výcvikem, nejzdatnějším šifrantem je tady nakonec Woo, protože já doteď nepochopil, o čem to mělo být. O předávání informací na pacifickém bojišti navažsko-americkým hantecem to nebylo. Jde snad o lehce patetické drama o přátelství a porozumění uprostřed válečného běsnění? Nebo je to o vnitřních démonech bílého muže a následném vykoupení? Či snad producenty tlačený režisér vytvořil ryze akční film ve stylu Johna Waynea? U té přepálené akce už jen scházel Jean-Claude, co by přijel na motorce s legračním devadesátkovým účesem, rozdal pár kopů na obě bojující strany a v domnění, že je to chřestýš, překousl Cageovi řemen od samopalu M1928A1 Thompson.. ()

Galerie (159)

Zajímavosti (16)

  • Většina filmových postav je oproti skutečné první linii mariňáků přibližně o 10 až 15 let starších. (KucC)
  • Natáčení probíhalo převážně na Havaji na ostrovech Kualoa Ranch, kde se například filmoval Jurský Park (1993). (Terva)

Reklama

Reklama