Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ředitelka zdravotnické školy v Teplicích zakáže muslimské studentce nosit šátek během vyučování. Zatímco pedagogický sbor souhlasí s ředitelkou, část studentů točí video na podporu spolužačky. Na čí stranu se postaví školský ombudsman Aleš Pelán (L. Vaculík)? (Česká televize)

Recenze (83)

Mlle 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Předposlední díl seriálu byl, zejména v prezentovaných argumentech obou stran, pravděpodobně příliš intelektuálně na výši na to, aby mohl být diváckou obcí přijat tak pozitivně jako díly předcházející. Také hlavní postavy byly nerealisticky intelektuálně vyspělé – zejména ředitelka dotčené školy, samotná rebelující žákyně, její rodiče i spolužačky, a nakonec i další profesorky ve sborovně z protistrany, jejíž argumenty byly, jak už je u tohoto seriálu dobrým zvykem, stejně tak pádné. Monology z úst hlavních představitelů v každém díle Ochránce nabízejí vždy drasticky přesnou a nadmíru empatickou analýzu zfilmovaného případu. Reprezentanta mnoha dalších, z každé základní i střední školy, z každého výchovného stavu, kde probíhají podobné příběhy dnes a denně bez pozornosti médií… Je tomu tak i v tomto díle. V reálu stojí ale debata ohledně náboženských symbolů a možnosti vzájemného respektu i soužití asi tak o deset úrovní níže. Na obou stranách přitahuje spíše ideology s neschopností strávit cokoli komplexního, než vysoce inteligentní charaktery, které nemají potřebu redukovat živý problém na černobílý příklad z učebnice. Vysoké hodnocení dílu tedy neočekávám, přestože šlo o důstojný návrh úvahy nad problémem. ()

topi80 odpad!

všechny recenze uživatele

Hidžáb, když si to řekneme zjednodušeně, má dva zdánlivě protichůdné významy. Zaprvé je nástrojem zotročení žen v muslimské komunitě. Žena se tím zbavuje osobnosti, své vůle, stává se nástrojem v rukou mužských členů své rodiny (ať už máme na mysli původní rodinu v čele s otcem a bratry či rodinu novou se svým vykutáleným manželem). A zadruhé je symbolem, který svou viditelností na veřejnosti  vydává vzkaz muslimů ostatním. Toto teritorium začíná být naše, máte se na co těšit. Jakékoli dílo, které se tyto nechutnosti, které hidžáb symbolizuje, snaží bagatelizovat, se ocitá na samém dně. Fluše do tváře všem ženám z muslimských rodin, které se snaží z postavení, které jim tato nenávistná ideologie přisuzuje, vymanit. Je flusnutím do tváře všem ženám, které usilují o svou svobodu. Kopat do obětí nejodpornější ideologie, kterou kdy lidstvo stvořilo (ano, muslimky jsou hned prvními a nejsmutnějšími oběťmi islámu) je výrazem neskutečné zbabělosti, přizdisráčství a ukazuje na to, že tvůrci tohoto seriálu se nacházejí na naprostém morálním dně společnosti. ()

Reklama

honajz odpad!

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Sorry, ale tohle je jak vystřižené podle brožurky Jak napsat agitku. Prtože tohle je agitka. Akorát místo statečné ženy kovodělnice v hutích, která ještě levou zadní zvládá vychovávat rodinu a usměrňovat ideologicky manžela zde máme superstudentku, která chce dokázat, že nošení šátků není nic proti ničemu. Tak jistě, v arabských zemích jistě by na tamních školách tolerovali křížek na krku a růženec kolem zápěstí, že? Štve mě, že z reálného případu si tvůrci vzali jen něco, a zbytek dovymysleli tak, aby to zapadalo právě do té agitky. A stejně jako v komunistických agitkách jsou zde postavy prostě jen černobílé. A téma šátku jako nerovnoprávnosti žen v muslimských zemích není ani nadhozeno. ()

Mallinali 

všechny recenze uživatele

Tak nám tu fúzoval případ hidžábu na pražské zdravotnické škole a kauza studentky v hidžábu na teplickém gymplu, kterou odmítal ředitel potrestat. Ve výsledku nám vznikl hodně nereálný příběh 18 leté muslimské superstudentky zdravotnické školy (!) z Teplic, která se vyjadřuje, jako by měla doktorát z genderových studií a standardně uargumentuje několik vysokoškoláku najednou. Tvůrci tentokrát nevybalancovali rovinu a připískávali jedné straně. V zásadě všichni relevantní (vyjma trochu hysterických učitelů) souhlasili s právem studentky na zahalování, ale byli proti kvůli rozvratnému dopadu na systém a kvůli postoji xenofobní veřejnosti. Mládež se lišila tím, že většinou sice taky fandila studentce, ale nebrala v potaz reálně politický  kontext. Do toho jsme měli chápat, že děcka ze školy uklízí po arabských turistech, kteří pár metrů od nich odhazují bordel, protože se to samo uklidí... To jako vážně? Pominu zvláštní aféru Pelána s levicovou studentkou, protože takových případů znám ze střední dost a chápu její smysl pro příběh. Potěšilo mě klasicky ministerstvo, nepotěšilo vykreslení odpůrců islámu jako řvounů z novinek.cz. Celkově se velká část diváků právem cítí, že za řečmi o těžké řešitelnosti protichůdných postojů a potřebou se dohodnout v měnícím se světě (zvlášť když seriál spíš fandí oné nerealistické studentce) stojí nemohoucnost. Nemohoucnost zajistit, aby současný "pokrokový" vývoj společnosti bez vlastních silných a chráněných kořenů, konfrontovaný s masivní migrací (která dřív nebo později přijde i k nám) lidí s úplně jiným myšlením, nevedl k jejímu drsnému rozkladu. ()

LachtanShows 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Dávám pětku ani ne pro drsné téma multikulturních rozdílů, kterých se xenofobní svět asi nikdy nezbaví, ale zejména kvůli de*ilním hnidopichům zde v recenzích, co sem strkají hodnocení nižší než 3 hvězdy jen proto, že je tenhle díl údajnou reklamou na rovnoprávnost napříč gendery, rasami či národnostmi. Když vás to nezajímá, tak na to nečučte a pusťte si radši šedivého Willise, co už po 175x likviduje neviditelné teroristy. ()

Galerie (17)

Zajímavosti (2)

  • Premiéru epizody sledovalo 1,2 milionu diváků starších 15 let. Byl to nejlepší výsledek po 20:00. (rublik05)
  • Když řidič Petr Starý (Pavel Řezníček) čeká před bytem na Aleše Pelána (Lukáš Vaculík), poslouchá v rádiu píseň „Tak se nezlob“ od českého zpěváka Marka Ztraceného. Skladba vyšla v roce 2020 na jeho albu „Planeta jménem stres“. Když na něj později čeká před ministerstvem, lze z rádia slyšet song „V blbým věku“ od českého písničkáře Ondřeje Ládka alias Xindla X, pocházející z jeho čtvrtého studiového alba „Čecháček Made“, které bylo vydáno v roce 2014. (rublik05)

Reklama

Reklama