Reklama

Reklama

Gérard Oury

Gérard Oury

nar. 29.04.1919
Paříž, Île de France, Francie

zem. 19.07.2006 (87 let)
Saint-Tropez, Francie

Biografie (1)

Francouzský filmový scénárista a režisér židovského původu, vlastním jménem Max-Gérard Tannenbaum. Narodil se roku 1919 v Paříži jako syn židovského houslisty Sergeje Tannenbauma, přišlého z Ruska, a novinářky Marcelle Houry. Původně byl divadelním hercem a členem „Comédie-Francaise“. Za 2. světové války musel z rasových důvodů z Francie uprchnout a útočiště nalezl nakonec v Ženevě. Po skončení války se vrátil zpět. Koncem 50. let začal točit kriminální filmy a v… (více)

Zajímavosti (11)

Eso es (1982)

  • V rozhovoru pro bonusové DVD k filmu z roku 2000 se Gérard Oury mimo jiné svěřil, že komparzisté, kteří hráli tělesné strážce SS v Berchtesgadenu, byli Američané, protože původně zamýšlení Němci se pro film odmítli ostříhat. (classic)

Eso es (1982)

  • V roce 1980 oslovil Gérard Oury Jeana-Paula Belmonda (Jo Cavalier) s nápadem natočit komedii o boxu v době nacismu. Příběh ještě nebyl napsán, ale herce nápad oslovil a souhlasil. O několik měsíců později byl Jean-Paul Belmondo scénářem, který společně napsali Gérard Oury a jeho dcera Danièle Thompson, nadšen: „Pokud nemáte rádi paradoxy, můžete říct, že film Eso vypráví skutečný příběh, jenže je celý vymyšlený!“ Belmondo film koprodukoval a vzdal se svého honoráře v plné výši, protože „chtěl stigmatizovat antisemitismus a netoleranci v odlehčené komedii“. (classic)

Galerie (6)

Reklama

Scenárista

Režisér

Herec

Účinkující

Reklama

Reklama