Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Krimi
  • Animovaný

Poslední recenze (1 248)

plakát

Pátrání po Sugar Manovi (2012) 

Patnáctiminutové reportážní okénko zabalené do celovečerního filmu. Zpracováním tuctový dokument, který nenabízí žádný hlubší vhled do života jednoho (ne)úspěšného muzikanta, ani žádné nadčasové myšlenky a který z vod zapomnění zachraňuje jen netradiční příběh muže v jeho centru.

plakát

Vlastníci (2019) 

Humor Vlastníků mě bohužel zcela míjí, tudíž jsem při sledování filmu cítila pouze stejnou iritaci z jednání postav, jakou cítím při setkání s neprůchodnou byrokracií nebo lidskou stupiditou. Doufala jsem, že vystavením příběhu budou Vlastníci jakýmisi českými 12 rozhněvanými muži, na rozdíl od nich však postrádají vývoj a spád a devadesát minut se příběhově jen točí v kruhu.

plakát

Nabarvené ptáče (2019) 

Ambiciózní projekt, ke kterému se upírají oči mnohých českých filmových fanoušků s nadějí, že bude počátkem obrodu tuzemské kinematografie. Už z hlediska jedinečnosti Marhoulova desetiletého projektu se jim to nespíše nesplní, neznamená to nicméně, že v Nabarveném ptáčeti není nic, čím by se český film nemohl inspirovat. Za zmínku stojí třeba krásná kamera, která stojí ve výrazném kontrastu s tím, co divák od českých filmů očekává, ale vynikající i střih nebo zvuk. Je mi také sympatické, že Marhoul měl zjevně jasnou představu o struktuře děje a příběhu a že z ní neustoupil ani, když se mu do některých rolí podařilo obsadit známé herce – ostatně třeba Stellan Skarsgard má ve filmu jen dvě scény, a je to tak dobře, protože další zapojení jeho postavy do děje by působilo rušivě. // Možná i kvůli své kapitolovosti se mě Nabarvené ptáče nedotklo tolik, jak bych čekala, ostatně i některé brutální scény na mě zapůsobily méně, než kdyby se jejich obětí nestala postava, se kterou jste se seznámili o deset minut dříve. Nic to ale nemění na tom, že z řemeslného hlediska je to možná to nejlepší, co se na tuzemské půdě za posledních pár let vyprodukovalo.

Poslední hodnocení (2 090)

V síti (2020)

17.05.2020

Nebezpečná síť (1995)

17.05.2020

Pátrání po Sugar Manovi (2012)

17.05.2020

Parazit (2019)

25.04.2020

Pátrání (2018)

12.01.2020

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

12.01.2020

Terminátor (1984)

12.01.2020

Vlastníci (2019)

12.01.2020

Late Night (2019)

12.01.2020

Reklama

Poslední deníček (9)

Rekapitulace letošního festivalu

Nastal čas hodnocení letošního ročníku. Zatím pouze ve třech bodech, protože mě jiné kategorie nenapadají.

 

Nejlepší host: John Michael McDonagh, režisér a scénárista Kalvárie

Protože člověk, který na otázku z publika: "Nevidíte jistou podobu mezi dvěma postavami ve filmu a Ježíšem a Adamem v Bibli?" odpoví: "Samozřejmě, že ano. Jsem inteligentní člověk," je někdo, koho bych klidně pozvala na drink.

 

Největší talent: Jake Hoffman, režisér a scénárista filmu astma

Hoffmanův debut rozhodně není po řemeslné stránce dokonalý; někde by se hodilo propojit jednotlivé scény lépe dohromady, někde by si dialogy zasloužily více uhladit. Jenže na druhou stranu je ten film tak originální, jiný a zajímavý, že má podle mě Hoffman šanci stát se za pár let, až si více vybrousí styl, docela zajímavým filmařem.

 

Nejlepší film: Nepřítel třídy (Slovinsko)

Okay, hodnotit filmy, když jste neviděli všechny, je asi nesmyslné a stejně divné je titulovat některý film přívlastkem nejlepší. Nicméně kdybych měla vybrat film, který měl letos zaujal a dostal nejvíce, padne má volba právě na Nepřítele třídy. Abych řekla pravdu, už když jsem si vyzvedávala lístek, jsem čekala, že se mi ten film bude líbit. Ukázky vypadaly dobře a Variety sekce nabízí všeobecně kvalitní filmy. Nicméně že mě film, který netlačí na divákovy city, který využívá neherců a který zatím nezískal ceny na významných světových festivalech, tak vezme, mě nenapadlo.

 

A festival v číslech:

Maximální počet filmů, které jsem viděla v jeden den: 5

Počet filmů, které jsem (zatím) viděla: 29

Počet informačních SMS zpráv, které mi festival za osm dní poslal: 92

Počet filmařů, kteří na festival přijeli: 471

Počet akreditovaných novinářů: 620

Počet akreditovaných návštěvníků: 12,357

Počet prodaných vstupenek k dnešnímu ránu: 127,051