Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Krimi
  • Dokumentární
  • Akční

Poslední recenze (3 102)

plakát

Neviňátka (2021) 

„Ty s mámou byste něco takového nikdy neudělali, že ne?“ - „Neudělali! Ido, samozřejmě, že ne! Neměla bys tak přemýšlet. Samozřejmě bychom ti nikdy neublížili. Víš…její matka byla nemocná, měla…bludy v hlavě.“ Jenže proti bludům v hlavě se těžko brání, když vám je tam někdo nečekaně nastrčí…Režisér Eskil Vogt mě zaujal už svou prvotinou Slepá. Od Neviňátek jsem tedy čekal podobně neotřelou podívanou. A dostal ji. Není to přímo horor, ale to znepokojení diváka, kam až dítka (především tedy Ben) mohou zajít, narůstá. Už zhruba po hodině film navíc postoupí na novou úroveň zla (soused), která ale snímek posune někam, kde předtím nebyl, i co do pravidel samotného fikčního světa. Vůbec to fungování schopností dětí v tomto dílku občas hapruje, což je škoda. Kapitola sama o sobě je pak závěrečný epický (ne)souboj, který ale má cosi do sobě přesně v téhle podobě (s reakcemi ostatních dětí). Celkově ovšem tenhle film díky místy mrazivé atmosféře a dost zajímavému pojetí nemám sílu strčit do průměru, takže dám ještě slabší 4*.

plakát

Dcera (2015) 

„Měla bys mu to říct dnes večer. Zaslouží si to vědět. Pravdy se bát nemusíš.“ Jistě, tedy pokud to nezničí život všem okolo, že…Obyvatelé jednoho města by si žili docela klidně, kdyby se zrovna nezavírala místní pila. Ale tahle nepříjemnost není nic proti tomu, co způsobí jeden návrat. Sice se pak zdánlivě jeví, že je vše v pořádku, ale divák od chvíle, kdy se dozví jistou informaci při posezení u ohně, začne tušit, odkud asi vítr vane. A hádá správně, takže jen čeká při oddalování nevyhnutelného, co to se všemi udělá. A postupně se z Dcery vyklube pořádně emocionální a depresivní drama, vhodně podpořené výborně zahranými postavami. A potvrdí se mu, že znát pravdu nemusí vždy nutně znamenat štěstí. Stejně jako fakt, že k tomu, aby se člověku sesypal jeho dosavadní život jako domek z karet, opravdu není zapotřebí mnoho. Pár mušek bych na snímku našel. Vygradování bylo možná až příliš, stejně tak to, jak se zachovala Hedvig vůči Christianovi či ten necitlivě useknutý konec. Ale jinak u mě převládá spokojenost a dávám slušné 4*.

plakát

Celý život (2023) 

„Smrt prý rodí nový život. Říkaj lidi. Ale smrt nerodí nic. Smrt...je studená ženská.“ - „Co že je?“ - „Studená ženská. Nemá tvář. Nemá hlas. Přijde, vezme a odejde. Hodí tě do černý díry a v tom kousku nebe, co ještě uvidíš, než tě zaházejí lopatou, se znovu objeví ta studená ženská, a ještě jednou na tebe dejchne. A jediný, co ti zbude, je tma a zima.“ Andreas nemá od dětství na růžích ustláno kvůli despotickému strýci. A divák mu tak začne rychle fandit. Navíc, Andreas má pořádně tuhý kořínek…Film o člověku a jeho malém světě, ve kterém mu vlastně nic nechybí. O jedinci žijícím téměř celý život v nádherných, ale nemilosrdných horách, které co dají, také vezmou (a že těch ztrát Andreas zažil celou řadu). A tak jde místy o sice smutný, ale jinak hezký příběh podpořený kouzlící kamerou (Alpy kam se podíváš!) a hudbou. Posledních cca 20 minut (po návratu) bych drobně prostříhal, ale nic to nemění na tom, že mě tenhle jeden život bavil a líbil se mi i konec. Za mě to budou slušné 4*. „Je to zlomené!“ - „To se…z toho vyrosteš! Jako ze všeho v životě.“

Poslední hodnocení (3 322)

Neviňátka (2021)

13.06.2024

Dcera (2015)

13.06.2024

Celý život (2023)

06.06.2024

V hodině rysa (2013)

06.06.2024

Pravda a spravedlnost (2019)

30.05.2024

Barbar (2009)

30.05.2024

Sborovna (2023)

23.05.2024

Sex, drogy a daně (2013)

23.05.2024

Zabijáci z maloměsta (2017)

16.05.2024

Reklama

Poslední deníček (6)

Případ Gleiwitz - Ukázka východoněmeckého perfekcionalismu

Dnes jsem si pro Vás připravil opravdovou filmovou lahůdku, a to v podobě Případu Gleiwitz; skutečnosti věrného filmového zpracování události, která měla posloužit nacistům jako záminka ke vstupu do války. Jde o velmi kvalitně natočený film (bodejť by taky ne, když za stál za kamerou šikovný Čech), který ocení hlavně filmoví fajnšmekři, tudíž nejde o nic stádového. Jen s tou dostupností snímku to není zrovna moc snadné.

Případ Gleiwitz - Ukázka východoněmeckého perfekcionalismu