Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Animovaný
  • Komedie
  • Akční
  • Drama
  • Krátkometrážní

Deníček (16)

Through the Universe: LEGO #9

LEGO filmy a seriály mám neskutečně rád a pamatuji si, jak jsem byl jako dítě naprosto unešený z prvního LEGO Movie. Už od dětství jsem sledoval v televizi různé LEGO seriály s tím, že jsem měl rád především LEGO Hero Factory, Ninjago a Chimu. Se seriálem Ninjago (který jediný přežil) jsem pak v podstatě vyrůstal a je to pro mě seriál, na který nedám dopustit. Každopádně LEGO seriály dokážou zaujmout děti a zároveň často přidávají vtipné scénky, které zase pobaví dospělé (i když to se pak týká především různých speciálů DC, Star Wars, Marvel...). Z filmové stránky mám pak opravdu hodně rád LEGO Příběh i jeho pokračování, Batman Movie mě také bavilo, ale mohlo být rozhodně lepší a Ninjago Movie mě pak paradoxně trochu zklamalo - přišlo mi méně zábavné, bez zajímavější zápletky a téměř bez chytlavých písniček.

Nejlepší filmy:
1. LEGO Příběh
2. LEGO Příběh 2
3. LEGO Batman film

Nejlepší seriály:
1. Ninjago
2. Chima
3. Friends (něco z LEGO Friends jsem viděl a je to objektivně lepší než jiné LEGO seriály)

LEGO tvorbu mám neskutečně rád a doufám, že se někdy dočkáme dalšího klasického LEGO kino filmu.

Through the Universe: Jurassic Park / World #8

Dinosaury jsem měl v dětství opravdu rád a Jurský park / svět je snad jediným filmovým a přitom neanimovaným ztvárněním, které dinosaury dokáže představit i jinak než v silně béčkovém hororu. První filmy z obou sérií mají takovou klasickou zápletku o útěku dinosaura, ale ona je na začátek ideální a s dinosaury toho stejně moc jiného dělat nejde - u Indominuse je pak vcelku originální, že vlastně unikl opravdu díky své vysoké inteligenci. Ono bych tu mohl chválit pořád jen Jurský park 1 a Jurský svět 1, protože ty pěkně uvedou děj, představí postavy, které v příběhu mají svůj smysl a oba filmy mají rozumnou zápletku a vyváženou i rozumně zpracovanou akci. U ostatních filmů je většinou stupidní důvod, proč se lidé dostanou do situace, do které se dostanou, je tam moc akce nebo naopak moc málo, člověku na postavách moc nezáleží... vůbec nejvíce to pak dokopal poslední film Nadvláda, který měl extrémní stopáž, byl nudný, dinosauři tam byly prostě jen tak, aby tam byly a víc k tomu ani nemám co říct.

Nejlepší filmy:
1. Jurský park
2. Jurský svět
3. Ztracený svět: Jurský park

Mě vlastně i přes mou oblibu dinosaurů v dětství JP/JW filmy nikdy moc nechytly, ale ty z TOP 3 jsou alespoň jednoduše dobré.

Through the Universe: Disney Original Animated Series "Hirsch saga" #7

Tato kapitola Through the Universe se zaměřuje na originální seriály Disney Městečko Záhad, Star proti silám zla, Anna mezi obojživelníky a Soví dům.

Mnoho let zpátky jsem občasně v televizi narazil na seriál Městečko Záhad, který mě zaujal, ovšem nikdy jsem ho neviděl celý a pořádně jsem nevěděl kam plyne hlavní dějová linka. Jen pár let zpět jsem však zahlédl dobré ohlasy na seriál Soví dům, kterému jsem dal šanci a ačkoliv mě po prvních epizodách téměř vůbec nezaujal, tak jsem ho naštěstí nepřestal sledovat - postupně jsem se do příběhu dostal - a samotná kvalita epizod rostla raketovou rychlostí. Když jsem zjistil, že do světa Sovího domu patří i další seriály, tak jsem dostal impulz se na ně podívat a vrátil jsem se tak právě k Městečku Záhad a zhlédnul další dva jmenované.

Každopádně teď již k samotnému hodnocení tohoto seriálového vesmíru. Všechny tyto seriály se zpočátku nezdají až tak zajímavé a obecně jsou první epizody slabší a nudnější, což je zásadní problém a myslím, že hodně lidí v této části seriály vzdá, ovšem když se koukáte dál, tak se začnou dít neuvěřitelné příběhově věci a navíc si zamilujete hlavní hrdiny. Krom hlavních hrdinů tu jsou i skvělí a nezapomenutelní záporáci jako Bill Cipher, Toffee nebo třeba Sběratel. Každý z těchto seriálů je ve finále neuvěřitelný a zatímco začátkem těchto seriálů se člověk pomalu prokousává, tak na konci se s nimi těžko loučí.

Nejlepší seriály:
1. Soví dům
2. Star proti silám zla
3. Amphibia
4. Městečko Záhad
(V tomto případě jsou pro mě však všechny 4 seriály kvalitou velice podobné.)

Pokud jste náhodou měli některý z těchto seriálů rozkoukaný, ale po prvních epizodách jste to vzdali, tak rozhodně doporučuji dám tomu ještě šanci. Na konec bych zmínil, že všechny seriály mají také povedené intro s fajn písničkami.

Through the Universe: Středozem #6

Stejně jako ke Star Wars, ani k Pánovi prstenů s Hobitem jsem nikdy enormně netíhnul, avšak obě trilogie jsou dobře zpracované a v určitém spektru poskytují zážitek, který snad v žádném jiném filmu nedostanete. Samotný svět je dobře uchopený a jsem rád, že je tu více frakcí (lidé, elfové, trpaslíci...) jako ve správném středověkém fantasy. Hlavní hrdinské postavy podle mě fungují skvěle, avšak problém nastává u záporáků, kteří jsou pro mě osobně z velké části nezajímaví, jako vůbec nejcharakternějšího záporáka vnímám Šmaka, který mě bavil celou dobu, po kterou v trilogii Hobita byl, dále je pak ještě poměrně zajímavý Saruman, ale tím to pro mě končí a zbytek jsou často téměř bezcharakterní skřeti a třeba hlavní záporná postava Sauron je dle mého názoru extrémně nevyužitá a filmy mi ho nedokázali prodat. Mou vůbec nejoblíbenější postavou je pak Glum, který má rozvinutý charakter a člověk si s ním nemůže být nikdy jistý. Pán prstenů a Hobit každopádně poskytují také pocit velkolepého zážitku při finálních bitvách, které jsou jedny z těch největších, které lze na plátně vidět. Na druhou stranu jsou tu také naprosto příšerné scény jako ty když si Frodo nasadí prsten, tyto scény jsem osobně absolutně nesnášel.

Nejlepší filmy:
1. Pán prstenů: Návrat krále
2. Hobit: Šmakova dračí poušť
3. Hobit: Bitva pěti armád
(viděl jsem pouze běžné verze, ne prodloužené)

Celkově jsou Pán prstenů i Hobit povedené trilogie, které dokážou vtáhnout do děje a navodí odpovídající atmosféru, je tu také řada povedených postav, ale řady záporáků jsou mnohem méně zajímavé než hrdinové. I když mě tyto filmy baví, tak osobně mi více sednul z podobného světa film Dungeons & Dragons.

TOP Seriály 2023

Tento rok byl na seriály opravdu epesní a pro mě přinesl fantastické a dojemné finále Sovího domu & Attack on Titan, úžasnou novou sérii Harley Quinn, která si nebere servítky, dočkali jsme se animačního zázraku v podobě nejnovější Demon Slayer sezóny a nejvíce si mne pak získal seriál The Devil is a Part-Timer! Kromě toho ovšem přišel třeba velký comeback Futuramy (u které čekám na CZ dabing, snad ne marně) a svou cestu ke slávě si probojoval nový seriál Modrooký samuraj (také jsem dosud neviděl). Apple zase příjemně zaujal s novým seriálem Únos letadla a konec roku pak zpestřilo Disney+ s druhou sérií What if... no seriálů (a nových sérií) bylo letos zkrátka více než dost a navíc často potěšili.

TOP Seriály 2023
1. The Devil Is a Part-Timer! - Season 3 - recenze
2. Soví dům - Série 3 - recenze
3. Demon Slayer - Katanakadži no sato hen - recenze
4. Attack on Titan - The Final Season - Part 3 - recenze
5. Harley Quinn - Season 4 - recenze

TOP Filmy 2023

Konečně je čas zveřejnit také svůj žebříček TOP 2023 filmů a také je ideální čas všem popřát krásný nový rok 2024!

Stejně jako loni i letos jsme se dočkali pro filmový svět skvělého roku a na plátna se tak dostalo výborné fantasy Dungeons & Dragons, dočkali jsme se rozlučky se Strážci Galaxie, léto odpálil v kinech Barbenheimer, z animovaného světa jsme dostali hity Super Mario a Spider-Man: Napříč paralelními světy a do svého konce doběhlo DCEU.

TOP FILMY 2023
1. Dungeons & Dragons: Čest zlodějů - recenze
2. Nimona - recenze
3. Strážci Galaxie: Volume 3 - Gunn prostě superhrdinské filmy umí a třetí strážci jsou skvělým rozlučkovým filmem, hlavně je to také nejautorštější filmový MCU snímek z poslední doby
4. Oppenheimer - Nolanovi filmy mám opravdu rád, mají vždy skvělou atmosféru, důmyslný děj a něco navíc... stejně tak tomu je u Oppenheimera
5. Shazam! Hněv bohů - recenze

BONUS 2023 - nejnudnější MCU Marvelovka?!
Ant-Man a Wasp: Quantumania - recenze
No ještě jsem neměl takový problém dokoukat MCU film. Třetí Ant-Man přináší zajímavého záporáka a to je tak vše...

TOP Seriály 2022

Stejně jako u filmů i u seriálů chci ještě na chvilku skočit do roku 2022, kdy jsme dostali řadu výborných pokračování různých seriálů, avšak i zcela nové skvělé seriály.

TOP SERIÁLY 2022
1. The Devil Is a Part-Timer! - Season 2 - recenze
2. Stranger Things - Season 4 - možná dosud nejlepší série, příběhově, režijně i herecky skvělé, nádech staré doby, detektivní i hororové působivé pasáže
3. Anna mezi obojživelníky - Série 3 - Part 2 - povedené finále skvělého disney animáku
4. Wednesday - recenze
5. Attack on Titan - The Final Season - Part 2 - recenze

TOP Filmy 2022

Ano čtete správně, ještě než se vrhnu na topky roku 2023, tak bych se chtěl vrátit i k těm loňským, jelikož rok 2022 přinesl neskutečné filmové pecky. Do žebříčku skládám pouze 5 (+1 bonusový) film, protože toho nezhlédnu za rok tolik, abych měl extra širokou možnost výběru.

Obecně byl rok 2022 našlápnutý skvělými filmovými peckami jako pro mne očekávaným Batmanem či povedeným návratem Avatara, avšak tentýž rok přinesl také nečekané klenoty jako Top Gun: Maverick nebo Bullet Train. Všemu pak nasadil korunu druhý Kocour v botách, který zůstal příběhovou kvalitou na úrovni Shreka, posunul hranice animované pohádky a zbořil případnou představu o tom, že kocour v botách je mrtvý, co víc si přát?! Jinak rok 2022 ovšem přinesl i další skvělé chuťovky jako originální Menu, žánrové Nene a nového Black Panthera, tedy filmy které vykouzlily Úsměv na tváři.

TOP FILMY 2022
1. Kocour v botách: Poslední přání - recenze
2. Top Gun: Maverick - recenze
3. The Batman - nový, temný, skvěle zpracovaný (ačkoliv Nolanův Batman je můj favorit)
4. Bullet Train - recenze
5. Avatar: The Way of Water - recenze

BONUS 2022 - překvapení roku
Fall - recenze
Na Fall jsem narazil šťastnou náhodou, myslím, že dokonce díky článku na ČSFD. Fall mě každopádně nadchl, ano na jednu stranu průměrný film, ale já prostě miluji podobné dramatické thrillery, které si dokážou skvěle vyhrát s jednoduchou zápletkou odehrávající se primárně na jednom místě, a jak skvěle ji dokážou zaobalit do působivého děje.

Through the Universe: The Conjuring #5

V tomto díle Through the Universe se chci podívat na ságu Conjuring (V zajetí démonů). Hned první, co bych k tomu napsal je, že tato sága snad nejlépe vystihuje to, jak si představuji horor v pravém smyslu slova. Conjuring série má obecně nápadité příběhy s dobrou režií, mrazivými scénami a také má nezapomenutelné záporáky – v tomto bodě bych vyzdvihl Anabelle, kterou zná snad každý. Propojení a odkazování napříč ságou tu funguje dobře a je to jakási přidaná hodnota. Kromě Anabelle musím vyzdvihnout ještě Sestru především z filmu V zajetí démonů 2, kde byl záporák úžasný a strašně se mi líbilo, že mluví s lidmi stejně jako to dělal démon z Vymítače ďábla, celkově je pro mě film v Zajetí démonů 2 nejlepší z celé série. Jsem taktéž rád, že tyto horory vysvětlují alespoň částečně počátek/background démonů a filmy mají opravdu nějaký děj, nejedná se jen o nějaké „krvavé hlouposti“.

Nejlepší filmy:
1. V zajetí démonů 2
2. Annabelle 2: Zrození zla
3. Sestra

Ještě jednou bych podtrhl, že Conjuring sága (speciálně Anabelle) vystihuje podle mě pravý smysl slova horor a vnímám tuto sérii jako velice povedenou.

Through the Universe: Wizarding World #4

Ve čtvrtém díle Through the Universe bych se chtěl podívat na Wizarding World. Ságu Harryho Pottera jsem sice projel kompletně teprve před pár roky, avšak navzdory tomu, že mě to asi neučarovalo tolik jako by mě to očarovalo, když jsem byl dítě, tak jsem se do děje poměrně ponořil a celou ságu si užil. Harry Potter představuje na filmovém plátně brilantně kouzelnický svět a má vcelku fajn hlavní postavy. Jediný charakter, který mě vlastně nikdy moc nebavil je samotný Voldemort, který je má slušný background, ale v jeho finální podobě a ve finálním vystupování nebyl příliš zajímavý. Stejně tak poslední dva díly Harryho Pottera byly pro mě asi ty nejslabší z celé série filmů. Svět Fantastických zvířat pak vykopává fantastickým prvním dílem, který představuje jiné kouzelnické spektrum, pro mě i zajímavějšího záporáka než Voldemorta a hlavní hrdinové fungují perfektně, avšak další dva díly Fantastických zvířat jsou takové průměrnější.

Nejlepší filmy:
1. Harry Potter a vězeň z Azkabanu
2. Fantastická zvířata a kde je najít
3. Harry Potter a Fénixův řád

Celkově mám Wizarding World opravdu rád a vlastně je fajn, že nechrlí zbytečně moc filmů a seriálů.

Through the Universe: Star Wars #3

Od superhrdinů jdeme pryč a pojďme se podívat na jeden z dalších největších filmových vesmírů, a to Star Wars. Star Wars si ode mne zaslouží pochvalu za původní trojici epizod (IV-VI), která je na svou dobu povedená, ale tím bohužel moje chvála Star Wars tak nějak končí. Z prequelů mě zaujal především první díl, a to hlavně i díky závodu Anakina, jinak prequely trochu zklamaly a sequely to už byla naprostá katastrofa, kromě VII. epizody, která byla ještě alespoň průměrná a docela dobře koukatelná. U Star Wars se mi však nijak zvlášť nelíbí celkový svět a nikdy mě nedokázali zaujmout extra postavy, což je velká škoda, největší cestu si ke mně vlastně našel až Mandalorian a Grogu, z původních postav pak mladý Anakin z I. epizody a Han Solo. Postavy ve Star Wars jsou pro mě ale slabou stránkou, a především pak záporáci, zejména Palpatine mě extrémně nebavil. Navíc u Star Wars mě strašně provokuje, jak občas létají v takových starých lodích, které jsou skoro až do šrotu, jako kdyby se to mělo už při vzletu rozpadnout, proto také Star Wars občas přezdívám rezavý vesmír.

Nejlepší filmy:
1. Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder
2. Solo: Star Wars Story 
3. Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Nejlepší seriály:
1. The Mandalorian
2. Star Wars: Klonové války
3. Star Wars: Příběhy Droidů

Celkově opravdu uznávám původní trilogii, ale jinak mě Star Wars moc nebaví. Doufám, že jsem svým názorem extra neurazil fanoušky Star Wars, kterých je jistě dost.

Through the Universe: Marvel - MCU #2

Když se řekne DC, musí se říct i Marvel, a proto se v tomto díle Through the Universe chci zaměřit právě na druhý superhrdinský vesmír. Marvel představuje hrdiny, kteří jsou méně temní a více přístupní pro mnoho lidí, což jim dává jistou výhodu, avšak musím říci, že často nejsou tak prokreslení jako některé DC charaktery. Z Marvel postav mě nejvíce upoutalo duo Thor a Loki, v první řadě mají zajímavý vztah a v druhé řadě Loki je snad nejcharakternější postava v celém MCU světě. Marvelu se každopádně podařilo něco, co DC zatím ne, a to vytvořit jeden velký filmový vesmír (MCU), který funguje a pokud sledujete postupně všechny filmy a seriály, tak si tenhle velký vesmír a různé odkazy opravdu vychutnáte. Nevýhodou tohoto vesmíru je, že projekty často přestávají být originální a jedou podle jakési šablony. I tak do třetí fáze byl Marvel MCU svět dosti povedený. Od čtvrté fáze však dostáváme rozporuplné a často hodně průměrné filmy a seriály a pátá fáze v čele s Ant-Manem, který mě tak trochu zlomil svou nudností se zatím nezdá být lepší, ačkoliv Strážci Galaxie byli samozřejmě fajn.

Nejlepší filmy:
1. Thor: Ragnarok
2. The Avengers
3. Spider-Man: Bez domova

Nejlepší seriály:
1. What if...
2. Loki
3. Daredevil

Superhrdinské Marvel filmy jsem měl každopádně dlouho hodně rád (a pořád celkem mám), ačkoliv žádný z těchto filmů podle mě nepřekoná Temného rytíře od DC.

Through the Universe: DC #1

Svět DC je pro mě jeden z nejzajímavějších kinematografických universů vůbec. DC miluji od starých kreslených Batman seriálů přes Temného rytíře až po originálnější projekty jako Sebevražedný oddíl. DC má pro mě extrémně zajímavé postavy a strašně dobře tu fungují jak temné, tak klasické superhrdinovské i odlehčené filmy/seriály. Středobodem DC je pro mě Batman, kterého jsem si jako postavu neskutečně oblíbil, a to hned v několika jeho verzích od starších filmů přes Temného rytíře, DCEU Batmana i nového Batmana a třeba i těch kreslených, nesmím také zapomenout na Batmana z LEGO kostek, který mi také sednul, pokud DC něco nezkazilo, tak je to rozhodně Batman, jehož každá varianta (no až na výjimky) je opravdu povedená. Z dalších postav DC si mě pak dokázali získat především Harley Quinn, Wonder Woman a také Red Hood. Zatím jsem mluvil jen o pozitivech, avšak DC má také mnoho nedokonalostí, tou hlavní je nefungující ucelený filmový svět, zatímco v MARVEL MCU se daří držet jeden velký svět pohromadě, tak v DC to zatím vůbec nevychází a mezi jednotlivými filmy jsou mnohem větší rozdíly v kvalitě – především samotného příběhu. Nefungující ucelený vesmír, ale na jednu stranu pro mě není zas takový problém, u DC je super, že jede mimo snahu o ucelený vesmír také spousta jiných vlastních projektů, které si jedou svou linku a jsou často opravdu skvělé jako je trilogie Temného rytíře, nový Batman nebo třeba seriál Harley Quinn.

Nejlepší filmy:
1. Temný rytíř
2. The Batman
3. Sebevražedný oddíl

Nejlepší seriály:
1. Harley Quinn
2. -
3. -
Poznámka: Moc DC seriálů jsem neviděl anebo si je už nepamatuji. Pokud se dá považovat Banda za součást DC, tak si rozhodně zaslouží doporučení. Měl jsem rád také starší Batman animáky.

Ve finále mám každopádně DC svět opravdu rád, a ačkoliv jsou projekty vycházejí z tohoto světa často i nepříliš podařené, tak vybraní skvělí režiséři/scénáristé + herci to zachraňují a projekty jako je již zmíněný nový Batman si vždy najdou mou pozornost.

Through the Universe: Úvod #0

Na ČSFD člověk může hodnotit jednotlivé filmy a seriály, avšak pochopitelně nelze hodnotit celé filmové vesmíry, a proto jsem se rozhodl počínaje dneškem udělat si svou malou sérii hodnocení jednotlivých velkých filmových/seriálových universů, kde se budu snažit popsat svůj vztah k nim a doporučit nejlepší filmy/seriály z daného universa.

Anime - změnilo mi život?!

Až do poloviny minulého roku (2022) jsem vnímal anime jako zajímavou součást kinematografie, která pro mě nebyla ovšem "ničím víc" než seriály pro převážně děti a zapálené fanoušky (Pokémon, Bakugan...), skvělými pohádkami (Zámek v oblacích, Můj soused Totoro) a jednoduchými romantickými příběhy. Minulý rok jsem se však dostal k anime Death Note, který mě oslnil a nesmírně zaujal a zároveň mi otevřel oči v anime světě. Následoval Demon Slayer nebo Attack on Titan a já jsem byl absolutně odpálený z toho, co vše dokáží (mnou opomíjené) anime příběhy. Ke zhlédnutí dalšího anime filmu/seriálu se pořád musím přemlouvat, ale když se dostanu do příběhu, tak je to naprosto úžasné, budiž důkazem, že mnoho anime filmů/seriálů se okamžitě dostalo mezi mé top oblíbené. Zvláštní místo pak patří seriálu Charlotte, který se stal dokonce mým nejoblíbenějším seriálem. Níže přidávám několik anime, které jsem viděl, a co hlavního mi dokázali přinést.

Seriály:
Death Note - jedna z nejlepších zápletek, působivý děj, neskutečně zajímavé postavy
Demon Slayer - brilantní animace (hlavně boje), skvělé postavy, nejemotivnější filmová/seriálová smrt
Attack on Titan - jeden z nejpromyšlenějších příběhů, skvělé bojové sekvence (Levi)
Charlotte - nemám slov... 💗

Filmy:
Kimi no na wa. - bezkonkurenčně nejlepší romantický film, který jsem kdy viděl
Můj soused Totoro - roztomilé postavy (a že na roztomilost moc nedám, ale Totorův úsměv je prostě geniální)
Cesta do fantazie - fajn pohádka, skvělá postava bezpáteřníka
Zámek v oblacích - skvělá pohádka

Závěrem jen mohu všem doporučit zkusit se kouknout na nějaká známá úspěšná anime a zkusit tak otevřít dosud zamčené dveře jednoho odvětví kinematografie jako to bylo u mě než jsem viděl seriál Death Note.

TOP 30 seriálů

Zatímco u filmů mám trochu problém složit těch 10 nejlepších, protože u každého strávím tak 2 hodiny a nedokážou se mi tak zapsat do srdce, tak u seriálů člověk stráví více času a má možnost se do světa plně ponořit, těch skvělých seriálů už mám ale tolik, že 10 oblíbených mi opravdu nestačí, a tak si sem chci přidat alespoň dalších 20 mých oblíbených seriálů.

11. Avatar: Legenda Korry (2012)
12. Star proti silám zla (2015)
13. Amphibia (2019)
14. Attack On Titan (2013)
15. Útěk z vězení (2005)
16. Sósó no Frieren (2023)
17. Neporazitelný (2021)
18. Fargo (2014)
19. One Punch Man (2015)
20. Liar Liar (2023)
21. Černobyl (2019)
22. Dámský gambit (2020)
23. Želvy Ninja (2012)
24. Murder Drones (2021)
25. Island (2018)
26. Papírový dům (Netflix verze) (2017)
27. Co kdyby...? (2021)
28. Modrooký samuraj (2023)
29. Darling in the FranXX (2018)
30. Mentalista (2008)

Všechno skvělé seriály, které mohu jedině doporučit.