Reklama

Reklama

Baron Prášil

  • angličtina The Outrageous Baron Munchausen (více)
Trailer

Obsahy(1)

Novodobý astronaut Toník přistane na Měsíci, kde se setká se zvláštní společností. Patří k ní Cyrano z Bergeracu, hrdinové verneovky Do Měsíce, ale především chvástavý baron Prášil. Všichni jej srdečně vítají se sklenkou vína a přejí si, aby domnělý Měsíčňan poznal kouzlo života na Zemi. Baron Prášil se pak spolu s Toníkem vypraví do Turecka, kde ze zajetí zákeřného sultána vysvobodí půvabnou princeznu Bianku. Vychloubačný baron se ji snaží okouzlit a vrhá se proto do bláznivých dobrodružství – ocitá se v útrobách mořské velryby, proletí se na pařátech obrovitého ptáka, na mořském koníkovi plave pod vodní hladinou, na dělové kouli se přesunuje do válečných vřav. Bianku však během fantaskních eskapád učaruje odvážný snílek Toník a nakonec společně doputují tam, kde příběh začal – na bledý Měsíc. Ten totiž patří nejen básníkům a fantastům, ale především milencům. (AČFK)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (330)

Doudis19 

všechny recenze uživatele

V podání fantasticky hravého Karla Zemana je toto bizarní dílko jednou z nejlesklejších perel v moři českých klasik a Miloš Kopecký jako Baron Prášil pak jedním z nejbáječnějších hrdinů, jaké kdy měla česká plátna tu čest nést. Obdivuhodná vynalézavost bez jakékoli technické podpory je cítit z každého záběru a zaslouží si věčnou slávu a uznání. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Napriek dopoludňajšiemu času som Zemanovho Baróna Prášila vnímal ako uspávajúcu nudu občas popretkávanú vtipnými momentmi a výtvarnými nápadmi. Nepopieram, že Miloš Kopecký bol skvelým predstaviteľom hlavnej úlohy a aj ďalšie postavy boli obsadené hereckou špičkou, ale výsledný dojem to neovplyvnilo. V každom prípade považujem za čestnejšie napísať, že sa mi film nepáčil, než sa tešiť, že nevybočujem z radu. ()

Reklama

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Ano, 60 let po Zemanovi a 120 let po Mélièsovi. Tentokrát ve společnosti dvou vnuček (11 a 7 let), které příliš spontánně nereagovaly. Dokonce je příliš nemotivovala an návštěva v Muzeu Karla Zemana v Praze. Sám jsem tento film viděl během let potřetí. Byl jsem sice trochu unavenější než dříve, ale jemný humor a jemné výtvarné "triky" jsem docenil možná víc než dříve. Postava Barona Prášila je jistojistě zajímavá, přestože si hraje, na nic si nehraje, je dokonalým snílkem a fantastou. Zvlášť v této době, kdy se vyrojilo nesčetně "baronů prášilů", jejichž jediným cílem je hrát si na něco (extra). ()

BadoXXII 

všechny recenze uživatele

Krásne efekty!!! Majú oveľa vačšie čaro ako tie dnešné počítačové. Človek má z toho pocit, že na tom ľudia naozaj dlho pracovali, vymýšlali ako čo spraviť (lebo možnosti boli podstatne menšie a obmedzené), hrali sa s tým a robili to z lásky k filmu. Je len veľká škoda toho, že je to príliš pomalé a príbeh dosť slabý. 6/10 ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Je až neuvěřitelné, že něco takového vzniklo před téměř padesáti lety, úžasná podívaná a na svou dobu opravdu parádní trikové sekvence a efekty. Nádherné kombinace herců a kreslených kulis, propracovaná vizuální stránka a výtečný Miloš Kopecký v hlavní roli. Nedivím se Terrymu Gilliamovi, že si vybral právě tohle dílo, aby se ho pokusil převyprávět po svém. Povedlo se mu to dobře, ale Karla Zemana nepřekonal. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (28)

  • Vystřižená scéna: Když je holandská loď s Baronem (Miloš Kopecký) na palubě obkličována tureckým loďstvem, Baron představuje admirály. „Levému křídlu velel věrný strážce sultánova pokladu Abdul Hasan. Měl za úkol přivézt zpět naše hlavy. Pravému křídlu velel věrný strážce sultánova harému vrchní eunuch Hadži Baba. Měl přivézt zpět princeznu Biancu.“ (tomalakis)
  • Snímek byl inspirován knihou „Baron Prášil“ od Gottfrieda Augusta Bürgera. (Ded@M@tes)
  • Vystřižená scéna: Když Baron (Miloš Kopecký) s Toníkem (Rudolf Jelínek) letí na Zemi, míjí různé druhy létajících vynálezů. Toník říká: „Tahle fantazie zaslouží daleko více obdivu, než ty Vaše čarodějnice a košťata.“ Baron odpovídá: „Každý máme svůj vkus.“ Tato scéna předjímá Toníkův zájem o techniku a jeho pozdější pokus sestrojit parník. (tomalakis)

Související novinky

Litoměřice poosmé

Litoměřice poosmé

02.08.2008

Karlovarský filmový festival před pár týdny skončil, Letní filmová škola je v plném proudu, ale pokud stále nemáte dost, můžete vyrazit třeba do Litoměřic. Tam se již poosmé koná filmový festival,… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno