Reklama

Reklama

Českem na koňském hřbetu

(seriál)
  • Slovensko Po Česku na konskom chrbte
Česko, 2021, 6 h 7 min (Minutáž: 26–28 min)

Epizody(14)

Hipostezky, tedy stezky vyznačené a určené pro jezdce na koních, protínají většinu českých, moravských i slezských krajů. A pokud jsou lidé milovníci koní, stejně jako bratři a profesí herci Martin a Ondřej Krausovi, mohou se po nich vydat na vlastních či vypůjčených koních. Tvůrci čtrnáctidílného seriálu měli to štěstí, že jim pro natáčení půjčili v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem dva starokladrubské hřebce – bělouše a vraníka. Ale oba jezdci museli prokázat, že na to mají, aby bezpečně provedli koně po hipostezkách i polních a lesních cestách. Diváci nového cyklu se s bratry Krausovými vydají přes panské dvory, staré jízdárny, hrady a zámky. Podívají se do hřebčínů i hřebčinců, poznají plemena koní a zjistí, co znamenalo být kůň v toku staletí. Krausovi na koních přejedou přes řeku Moravu na Slovensko a navštíví císařský hřebčín, odkud pochází čistokrevná linie starokladrubských běloušů, nebo si vyzkouší jezdecké disciplíny a zkusí na závodišti Velké pardubické skočit překážku v sedle anglických plnokrevníků. Mimochodem při zastávce na hradě Křivoklát si připomenou zásadní rozhodnutí, k němuž zde v minulosti při schůzce s panovníkem došlo a jež rozhodlo, že Tribunní skok, dnes Taxisův příkop, zůstane překážkou v dostizích Velké pardubické. I na dalších hradech a zámcích budou hledat historii spojenou s koňmi a objeví pozoruhodné příběhy. (Česká televize)

(více)

Recenze (3)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Svět z koňského hřbetu vskutku vypadá jinak. 1)  Vidíme známé i méně známé kulturní památky z pohledu jezdců na koních, z pohledu, který byl běžný a normální mnoho set let. Místo barokních oltářů zkoumáme možnost kvalitního ustájení a vůbec vše je poněkud jiné._____ 2)  Producent cyklu René Šír a dramaturgyně České televize, zde režisérka Jana Škopková odvedli dobrou práci. Scénář je inteligentní. Komentáře jsou decentní, zajímavé, bez zbytečné omáčky. 38letý "český Belmondo" Martin Kraus a jeho 28letý přitažlivý bratr Ondřej Kraus jsou průvodci par exellence._____ 3)  Nadšení herci si vyzkoušeli různé jezdecké disciplíny. Víš, brácha..._____ 4)  Podle Klubu českých turistů je u nás 2 800 km hipostezek._____ ()

Reklama

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Pekné zábery a často aj poučné informácie zo zákutí, ktoré človek len tak nenavštívi. Seriál, ktorý môže mať viac sérií a môže získať aj presah do susedných krajín. ()

Galerie (333)

Zajímavosti (14)

  • Tvůrci seriálu zpočátku netušili, koho na hřbety koní posadit. Následně dostal René Šír tip na Martina Krause. Když se s ním potkal, prý bylo hned jasné, že to je přesně člověk, kterého tvůrci do seriálu hledali. Stále ale nevěděli, koho na putování společně s Martinem poslat. Původně přemýšleli nad slečnou, když ale režisérka Jana Škopková viděla na kolbišti jezdit jakéhosi blonďatého mladíka a dozvěděla se, že je to Martinův bratr Ondřej, shodou okolností také herec, bylo rozhodnuto. (Krocka)
  • Jen do prosince 2020 muselo být natáčení dvakrát přerušeno, protože oba protagonisté prodělali covid-19 a opatření zasáhla i samotné natáčení. (Krocka)
  • Kromě výběru herců dumali tvůrci seriálu také nad tím, jaké koně pro natáčení použít. Chtěli české plemeno klidné povahy, a tak je napadl Starokladrubský kůň. Řediteli Národního hřebčína v Kladrubech na Labem se zpočátku nápad příliš nezamlouval, po několika dnech je však pozval, aby si přijeli koně vyzkoušet. Po pěti minutách, kdy viděl bratry Krausovi na koních jezdit, se začal usmívat a bylo vyhráno. (Krocka)

Reklama

Reklama