Reklama

Reklama

Memphiská kráska

  • Velká Británie Memphis Belle (více)
Trailer

Úspěšný válečný film o jednom z nejznámějších bombardérů druhé světové války se odehrává v květnu 1943 a jeho hrdiny jsou sehraná desetičlenná posádka bombardéru B-17, nazvaného Memfiská kráska. Na jeho palubě se má posádka vydat na poslední nálet a po něm má být převelena do USA. Byla by první, které by se podařilo přežít pětadvacet nasazení. Jenže cílem náletu je letecká továrna v Brémách. Všichni vědí, že pravděpodobnost úspěšného návratu je minimální. Není divu, že mají strach a jejich nervové vypětí je větší než u jiných posádek. Vždyť šanci na návrat domů mají nadosah, a přece téměř nedosažitelnou. Napětí zvyšuje mlha, kvůli níž musí být start odložen. Když se konečně ocitnou ve vzduchu, čeká je útok nepřátelských stíhaček. Nad Brémami kvůli mrakům není vidět cíl a kapitán Dearborn rozhodne opakovat přelet, protože nechce zasáhnout civilní oblasti. Po úspěšném shození bomb obrátí k návratu. Cestou je letoun několikrát zasažen, několik mužů zraněno, přestane fungovat elektrika, začnou ztrácet palivo. Přesto se nevzdávají a zarputile míří k domovskému letišti. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (156)

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Velmi kvalitní válečný film, rozhodně v oboru leteckých filmů patří mezi nejlepší, zpracován je ještě klasickou metodou, vznikl těsně před cgi érou a myslím, že je to spíš k dobru věci. Update: Když jsem viděl trailer na Red Tails, jen se mi potvrdilo, jak klasický modely a reálný letadla dávaj digitálu na frak. Zvyšuju na pět *. ()

Jello Biafra 

všechny recenze uživatele

Jeden z mojich najoblúbenejších vojnových filmov z detských čias. Je to príbeh posádky bombardéru B-17 alias lietajúcej pevnosti s menom "Memphis Belle". Posádka má za úlohu bombardovať továrne na zbrane v nemeckých Brémach. Po splnenej úlohe však nastanú komplikácie a posádka musí bojovať o prežitie a bezpečné pristánie lietadla. Film je dobre zrežírovaný a velmi slušne zahraný. ()

Reklama

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Na tento film jsem se těšila, nejspíš ještě více než kvůli obsazení, tak kvůli tématu. Jenže Memphiská kráska jaksi nedokázala mé natěšení naplnit. Nedokázala jsem se do příběhu patřičně ponořit. Od chvíle, kdy hoši vzlétli do akce, se mi začínaly zavírat oči a scény z letounů mi přišly docela zdlouhavé a jaksi nevyužité. Nejspíš je to tím, že když už jsem se nedokázala ponořit do děje a ani postavy mě příliš nezajímaly, tyto letecké scény mi tím spíš přišly nezáživné. Zbytek filmu jsem nedokázala udržet pozornost a pospávala jsem. Prostě mě to nějak nevzalo, a přitom se jedná o velmi kvalitní snímek, ale nějak to prostě nešlo:) "Nemůžu si ani narazit holku, když jsem nezabil nácka." ()

mazzarek 

všechny recenze uživatele

Je to veliká škoda, že si tento příběh nezasloužil (zatím?) lepší filmové zpracování. Pokud někdo viděl dobové záběry, tak by si všiml, že po přistání běžely všechny motory, spodní střelecká věž a všechny kulomety byli na svém místě. Pokud někdo točí něco podle skutečné události, tak by si neměl vymýšlet. ()

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Překvapilo mě to množství mladých a dnes již velice známých filmových i seriálových obličejů, které se v tomhle filmu mihlo. Samotný film je vlastně docela prostý, ze začátku se trochu táhne a ani akční sekvence v druhé polovině nejsou vizuálně nic extra, ale hodně to vyvažuje velice sympatická posádka, překvapivě příjemná porce hrdinského patosu a napínavý konec. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (19)

  • Ve filmu je poslední misí Memphiské krásky útok na leteckou továrnu v Brémách. Ve skutečnosti byl útok na Brémy její 21. misí a poslední, tedy 25., byl útok na přístav v německém Wilhelmshavenu. Některé zdroje pak uvádí jako poslední cíl ponorkové doky ve francouzském Lorientu, na každý pád však nikoliv Brémy. (Foxhound#1)
  • Posádka Memphiské krásky létala v 91. Bombardovací skupině. Ve stejné létal v té době hvězdný herec Clark Gable. (liebgott)
  • 8. letecké velitelství (v roce 1944 přejmenováno na 8. leteckou armádu) za dobu působení v Evropě (léto 1942 až jaro 1945) ztratilo přes 28 tisíc mužů. To jsou větší ztráty než měla Námořní pěchota Spojených států amerických. (liebgott)

Reklama

Reklama