Jak se stát tyranem

• USA How to Become a Tyrant
USA, 2021, 2 h 49 min (Minutáž: 26–31 min)

Každý diktátor musí znát triky, jak si získat a udržet moc. Lehce cynický dokumentární seriál o despotech v dějinách lidstva. (Netflix)

M.i.k.e

Poutavá minisérie,která sice nepřináší nic objevného,ale všechny tyhle věci je dobré si opakovat a vést v patrnosti,aby se nedej bože historie opět neopakovala (i když všichni tušíme že k tomu není daleko).Celé je to hezky seozumitelné,Dinklage je jako vypravěč skvělý a ani ne půl hodinové epizody jsou využity na maximum…80% ()

ScarPoul

Dinklage ako narátor je skvelou voľbou. Jeho cynické rady a postrehy dodávajú hrôzam, ktoré sledujeme odľahčený tón. Zbežne sa pozrieme na 6 rôznych diktátorov a snažíme sa skrze rôzne praktiky nahliadnuť do osídiel ich hrôzovlády...ak teda môžem použiť takýto termín. Poučné, miestami vtipné, miestami hrozivé, so skvelou animáciou a výbornými faktami, ktorými nás tvorcovia dokumentu bombardujú neustále. Do hĺbky to samozrejme nejde. Na to je každý diel príliš krátky. Ale forma a spôsob ako sa k problematike pristupuje je zábavný, poučný a svieži. Určite by som si dal druhú sériu. Niekoľko diktátorov nám myslím ešte v talóne zostalo. ()

V.Silver

Zajímavý počin, který skončil někde na půli cesty. Jasně, podíváte se na všechny ty hlavní postavy kasty diktátorů 20. století a občas se dozvíte zajímavé věci, ale musím říct, že koncept "redukce" diktátora a jeho režimu na víceméně jednu klíčovou vlastnost (podle toho jsou členěny/tvořeny jednotlivé díly) je opravdu chabý a má spoustu mezer. Pokud si myslíte, že se dozvíte, co bylo podstatou a cíli nejen diktátorů, ale i jejich režimů, překvapivě se to dozvědět vůbec nemusíte. Netflix vám ukáže stručný výsek z toho, jak vládli a zabalí to rádobyvtipně do cynického "návodu, jak se stát tyranem", ale ve výsledku se jedná o bezzubou formu, která není ani dostatečně informativní, ani dostatečně naučná... a pokus o zábavnost se dle mého názoru dost míjí účinkem, nemluvě o tom, že působí dost nepatřičně, protože se tu jinak bavíme o režimech, které z větší části byli postavené na větších či menších genocidách. Pro rychlokonzumenty, laiky, teenagery a Jana Řežába dobrý, ale jinak je to celé sotva odrazový můstek - a přitom nemusel být. Osobně jsem budu rád za každého, kdo se na to podívá a poučí se z toho v tom ohledu, že vláda jediné (povolené) osoby/strany většinou nekončívá dobře. Ale každý, kdo chce zjistit víc a základy už má, může tento seriál poměrně úspěšně považovat za ztrátu času. 50 %, od Petera Dinklage jsem čekal řádově lepší výkon. ()

Cappuccino

Napriek tomu, že dokumentu chýbajú celkom dôležité detaily, svoj účel splnil, a preto mu dávam sedem a pol bodu z desiatich. How to Become a Tyrant  poukázal na praktiky tyranov a donútil ma zamyslieť sa nad tým, ako ľahko a pomerne nenápadne sa môžeme dostať pod nadvládu diktatúry, a že v žiadnom prípade nejde iba o záležitosť histórie. Viac v recenzii. ()

Arsenal83

Pár diktátorov predstavených z rýchlika, hlavne u takého Hitlera a Stalina je stopáž pod polhodinu ozaj len malá charakteristika osobnosti. Časti sú nevyvážené, horšiu strieda lepšia, a hlavne sú názorovo jasne vyhranené pro NATO, proamericky. Nikto nejde obhajovať Hussaina či Kaddáfiho, ale čo sa stalo z ich krajinami po ich smrti? Nastala zmena k lepšiemu? A šlo tam naozaj len o zvrhnutie diktátora alebo sa sledoval celkom iný cieľ? ()