Reklama

Reklama

Protektorát, tři muži a jedna vězeňská cela č. 108… V gestapáckém vězení je do cely nasazen jako konfident vězeň Evžen (V. Menšík). Nejdříve udal spoluvězně Arnošta (J. Moučka) a nyní má vyzvědět z mladého zatčeného odbojáře Karla (J. Tříska) adresu ilegálních pracovníků, kteří jsou ještě na svobodě. Karel má ale zvenku zkušenosti. Sám doplatil na to, že nezlikvidoval konfidenta… Dvěma cenami ohodnocený film Raport (Trilobit FITESU za rok 1968 – cena za nejlepší scénář, Soutěž o původní televizní inscenaci – II. cena) natočil v roce 1968 podle scénáře Jiřího Hubače Antonín Moskalyk. (Česká televize)

(více)

Recenze (49)

WANDRWALL 

všechny recenze uživatele

Kde nic tu nic, a majednou takové dusné drama. Jak se člověk musí rozhodnout v jediném okamžiku, jak se správně zachovat. A přece jde o rozhodnutí, které může ovlivnit zbytek jeho života. Seděl jsem po shlédnutí toho filmového konce jako zařezaný, a přemýšlel, co bych udělal. kdybych se v podobné situaci ocitnul sám. ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Willy Kufalt by asi neměl mít moc rád vězeňská dramata :o)), ale i ten musí zde ocenit minimálně scénář Jiřího Hubača a herecké výkony. Co naplat, tohle je drama současně taky válečné (protektorátní) a psychologické! Ale teď vážně: Na první pohled vypadá, že Vladimír Menšík hrál skoro pořád stejně, ať to byla komedie, drama, či fantasy, jeho osobitý projev zapasoval leckde, stačilo mu občas změnit veselý či smutný tón a režisér se zvyškem štábu přizpůsobil atmosféru podle svého přání. Div se světe, zafungovalo to i v akčním krimi-thrilleru Hra bez pravidel, kde si Menšík střihl negativní roli s poměrně drsným koncem, zafungovalo to i zde v Raportu. Oba zdejší obsahy k filmmu neskrývají fakt, který se neinformovaný divák dozví až po první půlhodině... tak dobře - Menšík zde hrá záporní roli nasazeného konfidenta. Ano, ten samý, co dodnes ze silvestrovských TV-záznamů rozesmává celou republiku! Je přímo zázrakem tohoto hereckého génia, že třeba ve scéně, kdy ho spoluvězen již odhalil a sám mu s vtipem a úsměvem odpovídá nesmysly, dokáže působit vyloženě odporně. Můžeme jen litovat, že podobných vážných rolí dostával "nespoutaný živel" Laďa jen výjimečně. Tenhle snímek má silnou atmosféru uvnitř tísnivého prostředí, zajímavý smutný příběh s nečekaným závěrem a taky snad nejlepší herecký výkon Jana Třísky ze 60. let. Z mé strany mu náleží hodnocení nejvyšší. 90% ()

Reklama

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československý televizní film z prostředí nacistického vězení podle scénáře geniálního J. Hubače. Komorní snímek, jehož nejlepší scény a dialogy se odehrávaly z cele mezi tajemným Evženem a členem odboje Karlem. Sledování nejen dramatických rolí V. Menšíka je vždy výjimečný filmový zážitek a v Raportu tomu nebylo jinak, neboť jeho Evžen, podezřelý z konfidentství, zde opět uplatnil svou vrozenou výřečnost a neobyčejný talent. Jeho neprůhledné smýšlení a potenciální zrada se projevuje právě v jeho hovornosti, dobré náladě, podivných okolnostech a známostech kolem jeho osoby a drobných ústupcích, na něž nemají ostatní vězňové nárok. Mladý odbojář Karel v podání skvělého J. Třísky nutně potřebuje poslat zprávu ven a varovat zbylé členy tajné skupiny, před zrádcem, díky němuž byl zatčen a kterého neměl sílu včas odstranit. Evžen nabídne opatrnému Karlovi svou pomoc s odesláním důležité zprávy, ten však váhá, zda si může o předchozích zkušenostech dovolit svěřit osud několika životů do rukou neznámého člověka. Po zjištění fatálních skutečností nezbývá Karlovi, než učinit nevyhnutelný krok a napravit svou chybu. Povedený a výborně načasovaný závěr snímku skýtá divákovi nevšední filmový zážitek. Ve vedlejší rolích kromě výše zmíněných hlavních postav zaujal J. Moučka coby nepříliš inteligentní vězeň Arnošt a hlavně skvělý V. Hlavatý v netradiční roli vězeňského dozorce. Dále se ve vynikajícím Moskalykově snímku objevili zatčené odbojáři J. Bruder, A. Filip a V. Mareš. Hodinové komorní vězeňské drama Raport hodnotím maximálně, neboť celkový dojem z filmu, dialogy mezi vězni na cele, stejně tak jako jejich herecké výkony jsou zkrátka mimořádné. ()

topi 

všechny recenze uživatele

Špičkové tragické drama z protektorátního vězení. Sledovat Vladimíra Menšíka na plátně, to je prostě požitek a totální profesionalita jeho herectví. Psychologie jeho postavy je neskutečně věrohodná! Byl to mistr a je opravdu veliká škoda, že se dramatických rolí moc nedočkal, v záplavě těch komediálních. Klobouk dolů!! Ale i ostatní nezaostávají, jeho spoluvězni Jan Tříska i Jaroslav Moučka jsou perfektní. Nebo Vladimír Hlavatý v roli bachaře! Neuvěřitelná proměna z hodného dědečka, kterého skoro po celý svůj život hrával, ve sviňskou uřvanou fašounskou bestii. Zlověstnou atmosféru doladil hudební génius Luboš Fišer a scénář napsal znalec lidských duší Jiří Hubač. Režii přesvědčivě a zdatně ukočíroval citlivý a jedinečný Antonín Moskalyk. Co víc si sakra můžem přát??? Ach ty zlatá šedesátá........ ()

fragre 

všechny recenze uživatele

Zlatý šedesátý!!! Kdy za málo peněz bylo občas i hodně muziky. Po tomto filmu je jednomu líto, kolik času a talentu promarnil V. Menšík ve všech těch přiblblejch srandách. Výkony všech herců jsou zde všechny nadstandartní, ale Menšík je všechny přehraje. Kam se na tenhleten kousek hrabou všechna ta populární americká dramata z vězeňského prostředí. 4, 5 *. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (2)

  • Když scenáristovi Hubačovi chtěli zakázat práci při politických prověrkách, vytáhli na něj, že film je jasně proti vstupu Sovětských vojsk v roce 1968. Ano byl odvysílán po srpnu, ale vznikal dlouhé měsíce před ním. (sator)

Reklama

Reklama