Reklama

Reklama

Haló, haló!

(seriál)
  • Velká Británie 'Allo 'Allo!

Série(9) / Epizody(85)

Haló, haló, tady lelek, jak mě slyšíte? Přepínám! Toto heslo po více než deset let neomylně rozsvěcovalo televizní obrazovky po celé Británii, aby do domácnosti milionů Angličanů vpustily postavy a postavičky, zalidňující jeden z nejúspěšnějších britských komediálních seriálů všech dob. Jeho pilotní díl byl natočen už v roce 1982 a celkový počet epizod se nebezpečně přiblížil stovce. Po více než deset let bavily Brity příhody malého francouzského kavárníka Reného Artoise, který neměl jinou touhu, než v klidu a míru obsluhovat hosty svého útulného podničku a sem tam se pomazlit s některou ze svých pohledných servírek (pochopitelně tak, aby se o tom nedozvěděla jeho žárlivá žena!), jemuž však - ó běda! - bylo souzeno stát se nedobrovolným hrdinou odboje.

Neboť se píše rok 1940, světem otřásá druhá světová válka a Reného kavárničku v městečku Nouvion kdesi v severní Francii si jako svůj nový "konspirační dům" vyhlédla místní partyzánská skupina. A přitom je to místo tak nepříhodné! Dnes a denně je plné německých vojáků, kteří si sem chodí odpočinout a rozptýlit se po své náročné okupační práci, a René se má opravdu co otáčet, aby všem jejich požadavkům vyhověl. Pravda je, že se mu zatím docela dařilo vycházet jak s nimi, tak se svým svědomím - protože vyloženě kolaborovat zase nechce, ovšem žít se musí a kápne-li občas z bohatých německých proviantních zásob nějaký drobínek do Reného spižírny, mají z toho prospěch všichni, že...

A nyní je tato idylka tak dramaticky narušena! Jenže odmítnout partyzány dost dobře nejde, první úkol - ukrýt přechodně dva sestřelené britské letce - na sebe vzal konkrétní podobu, vysílačka, která bude zprostředkovávat spojení s Londýnem, je instalována v pokoji Reného tchyně (na jediném místě v domě, kam nikdo nejde, když nemusí!) a chudák René se rázem - zato neodvolatelně - ocitá ve dvojím ohni. Jestli Němci, nedej bůh, přijdou na to, že spolupracuje s partyzány, zastřelí ho. A bude-li se partyzánům zdát, že spolupracuje málo, zastřelí ho zas oni...

Nic se ovšem nejí tak horké, jak se uvaří a nebyl by to mazaný Francouz, kdyby se nedokázal dostat z každé šlamastiky. I když mu to někdy, popravdě řečeno, dá dost práce a i když se přitom občas dostává do nejneuvěřitelnějších komických situací. V nichž mu ovšem s úspěchem sekundují všechny další postavy a postavičky seriálu: mírně přituplý německý velitel města se svým pobočníkem, jejichž jediným zájmem je zaopatřit se na horší časy a zatím si užít všeho, co sladká Francie skýtá; samolibý gestapáček Herr Flick, nezvratně přesvědčený o své nadřazenosti a genialitě; tajnosnubná partyzánka Michelle se svým věčným "Dobře mě poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat!"; poručík Gruber, neodolatelně přitahovaný mužným Reného zjevem; britští letci Fairfaix a Carstairs, ztracení v zemi, jejímuž jazyku nerozumějí, a odevzdaně podstupující martyrium tisíce a jednoho plánu na svou záchranu; kasař, zloděj a padělatel pan Leclerc, beroucí na sebe podle potřeby desítky jiných podob; neodolatelný monsieur Alfons, majitel pohřebního ústavu "Rychle a stylově", přitahovaný i přes svůj věk a "budíčka" u srdce ženskou krásou a půvabem...

Autoři se nezastavili před ničím, nic jim nezůstalo svaté. Dělají si legraci sami ze sebe, z Němců i z Francouzů, z hrdinství i z odboje, ze statečnosti i zbabělosti. Snad proto jejich seriál mnohé - pro něž jsou některá témata nedotknutelná - pobouřil. Ale naštěstí mnohem víc bylo těch, které potěšil, kterým přinesl úsměv, pohodu a rozptýlení. (Česká televize)

(více)

Recenze (429)

Renton 

všechny recenze uživatele

Creator: David Croft, Jeremy Lloyd, Paul Adam .. Dobře mě poslouchejte: "Tohle je nejlepší sitcom všech dob":-)) A nebudu to víckrát opakovat. Těm co ho neznají doporučuji otravovat ČT o co nejdřívější (nejednu) reprízu.. Frantíci a druhá světová válka rulez. Přisedněte do kavárny René - nebudete litovat.. ()

Zagros 

všechny recenze uživatele

Jedna ze seriálových klasik, která mě nějak minula. Viděl jsem docela dost dílu, celou první sérii a pak náhodně nějaké další díly. Bohužel jsem se nikdy nedokázal u seriálu nijak zvlášť pobavit. Britský suchý humor mě až tak nebere a jedna vtipná scéna za jeden díl to nevytrhne. Jinak proti němu nic nemám, ale ta zábava je přeci jen u komediálního seriálu zásadní a když nefunguje tak... dvě hvězdy. ()

Reklama

Parlay 

všechny recenze uživatele

Předně musím zatleskat hvězdnému českému dabingu. René promlouvá fantastickým hlasem Václava Postráneckého a ostatní dabéři (Janžurová, Skopal atd.) mají být též na co hrdí. Nyní pochvala samotných tvůrců seriálu - herci naplno využili komediálního potenciálu svých postaviček, čímž rovnou posílám díky i scénaristickému a režisérskému štábu. Na hrůzy druhé světové války lze očividně nahlížet i z jiného, svěže humorného úhlu. Viděli jste již někdy opravdu sympatické nácky? Že ne? Potom vzhůru na "Haló ! Haló!". ()

salfa72 

všechny recenze uživatele

Bodré podoledne. :-) Jeden z mých nejoblíbenějších komediálních seriálů, holt Britové tohle prostě umí. Je jen škoda, že někteří herci umřeli během natáčení, nebo před jeho pokračováním (The Return of 'Allo 'Allo!). Jiní prostě jen odešli po pár sériích a nebo byly nahrazeni. Není moc seriálů, které bych mohl sledovat neustále dokola a pokaždé se smát tak, jako kdybych je viděl poprvé. Snad se díky Koronaviru u nás v TV objeví i filmy/seriály, které u nás nikdy nikdo nedával (60. - 90. léta) a jsou zde v šedé barvě. Třeba některé seriály od tvůrců Jeremyho Lloyda a Davida Crofta by si to určitě zasloužily. I kdyby to mělo být jen s titulky. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Tak jsem to konecne dokoukal vsechno a musim rict, ze z toho mam daleko lepsi pocit, nez kdyz jsem sem tam videl v televizi nakej dil. Jednotlivy dily totiz na sebe vicemene navazujou, takze kdyz clovek vidi nahodne nakej dil, nic moc mu to nerekne. Serial ma asi jedinej problem, zbytecne moc dilu. Konec mi sice prisel krapet uspechanej, ale jinak se skoro vetsina dilu tyka obrazu a britskejch letcu, ale to by ani tak nevadilo, ze se resi furt dokola to samy, problem je, ze se dost casto opakujou vtipy (neustale dokola otravnej zpev Edith, klepani baby holi atd. atd.) a hlasky. Sice hlasky "To jsem ja, Leclerc", "Nebudu to opakovat", "Ty zenska jedna hloupa" a podobne jsou hodne vtipny, ale kdyz to clovek slysi skoro v kazdym dile a nektery padnou za dil i vickrat, tak uz se to dost ohraje. Ale i presto, ze v kazdym dilu (samozrejme nemyslim uplne prvni dily) se najde hodne uz videnejch vtipu, tak nektery z nich vzdy pobavi a tvurci nastesti dokazou stale vymejslet naky novy, ze se clovek ma vzdy cemu smat. A jelikoz to je takle furt, neda se rict, ze by byl nakej dil vylozene slabsi. Co se mi taky nelibilo, je, ze postavy misty jednaj neskutecne dementne a neco, co by slo vyresit naprosto jednoduse, resi neskutecne stupidnima zpusobama, ale je to aspon vtipny. Pak se mi nelibily zmeny hercu. Hans Geering je fakt perfektni a jeho nahrada za Bertorelliho je hodne nestastna, nicmene ten, kdo hral Bertorelliho prvni, byl jeste solidni, ale ta priserna vopice, co ho po nakejch 10 dilech vystrida je priserna. Pak nepotesi nahrazeni Leclerca jinym hercem. Naopak co se povedlo, je vymena Marie za Mimi, Marie je sice hezci, ale Mimi je o mnoho vtipnejsi. No a co me nastvalo asi ze vseho nejvic, je David Janson, kterej na poslednich 7 dilu nahradi puvodniho herce Flicka. Jinak postavy, co postupne pribejvaj, jako Crabtree, Alfonse atd. jsou fajn. Co se tyce Gordena Kaye, sice nechapu, co na takovym tlustym proplesatelim silhajicim uchylakovi ty vsechny zensky videli, ale v roli je dokonalej a celej serial tahne. Co se tyce mejch oblibenejch postav, je to Gruber se svejma neskutecne teplejma narazkama a pak Otto Flick, ale pouze kdyz ma partaka Smallhausena, to sou desny krutaci. Naopak postavy, ktery sem moc nemusel, byly von Strohm, uz zminenej Bertorelli a radoby drsny clenky komunistickyho odboje. Taky se hodne poved dabing, hlavne Zounar je hodne vyzivnej, ale v podstate vsechny postavy jsou skvele namluveny. Serial je sice jasne na 5*, u kazdyho dilu sem se zasmal, ale mezi moje oblibeny se nezaradi. ()

Galerie (81)

Zajímavosti (57)

  • Madame Edith (Carmen Silvera) byla prý nalezena jako sirotek sluhou na hradě, ale zároveň tvrdí, že Madame Fanny (Rose Hill) je její pravou matkou. (RMiloslav)
  • Před scénou s Churchillem (John James Evanson) je vyobrazen vstup do domu číslo 10 na Downing Street v Londýně. Tento dům je oficiálním sídlem britského premiéra a Churchill v něm za druhé světové války skutečně pobýval. (frolish01)

Související novinky

Comic-Con Prague už o víkendu!

Comic-Con Prague už o víkendu!

11.04.2023

Už od pátku do neděle hostí pražské O2 universum svátek nadšenců do filmů, seriálů, komiksů nebo her s primárně sci-fi, fantasy či hororovou tematikou. Comic-Con Prague, vyhlášený český festival… (více)

Reklama

Reklama