Reklama

Reklama

Draculův švagr

(seriál)
Česko, 1996, 4 h 32 min (Minutáž: 20–25 min)

Režie:

Karel Smyczek

Předloha:

Miloslav Švandrlík (kniha)

Hrají:

František Němec, Otmar Brancuzský, Břetislav Rychlík, Viktor Maurer, Arnošt Goldflam, Libuše Havelková, Mojmír Maděrič, Jan Hraběta, Vladimír Javorský (více)
(další profese)

Epizody(12)

Čo všetko sa môže prihodiť celkom normálnemu, trocha nešikovnému detektívovi, keď už konečne získa svoj veľký prípad? Čo všetko sa skrýva za nevinnou expedíciou do rumunských hôr? Aké tajomstvo skrýva záhadná drevená debna s výsledkami vedeckého bádania? Kto vôbec leží v rakve, o ktorú sa stará dementný hrobár? A kto je v skutočnosti tajomná pani doktorka, o výskumy ktorej sa živo zaujíma tlač?
To je len niekoľko otázok, na ktoré nájdete odpovede v našich príbehoch, ak vám neprekáža trocha napätia a strachu a radi sa zabávate na absurne vypoinotvaných stuáciách, ktorým nechýba nadsádzka. Ak sa chcete báť a vzrušujú vás tajomné a napínavé príbehy, práve teraz prišla vaša chvíľa!
Dozviete sa aj o uškrtenej laborantke, útrapách netalentovaného spisovateľa, ale aj o tom, ako sa vysporiadal s vplyvným a váženým literárnym kritikom, ktorý to s kritikou veľmi, veľmi prehánal. Ste zvedaví, čo sa môže stať, keď Vám ujde autobus a vy sa ocitnente v spoločnosti šialencov priamo pod starým stredovekým hradom? Alebo, aká spojitosť viaže tajomného pána s kyticou, čo nervózne čaká na nábreží, s posledným zločinom Markýza de Sade?
Rovnako si môžete vychutnať atmosféru mesta, ktoré obchádza strašidelný prízrak čoraz agresívnejšieho vraha, čo prepadáva ženy stredného veku a podrezáva ich britvou. Oceníte aj geniálny plán vraždy neznesiteľnej, ale bohatej manželky. Ste zvedaví, kto je tajuplný doktor Domián? Prečo sa ho boja kone, psy aj ľudia? Prečo zošalel miestny učiteľ? Aké tajomstvo ukrýva zanedbaný domček v údolí? Čo môže manželka objaviť vo vrecku saka svojho manžela? Čo láka úspešného violončelistu v starom zanedbanom pavlačovom dome? Čo sa tam odohráva?
Autorom neobyčajných, ponurých a tajomných príbehov je majster hororu a humoru v jednej osobe Miloslav Švandrlík, preto si môžete byť istí, že venovať im pol hodiny pozornosti bude stáť za to! (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (42)

Oskar 

všechny recenze uživatele

Znáte tu situaci, kdy máte v paměti vzpomínku na nějaký výborný film (inscenaci, seriál) a za deset let při repríze zjistíte, že je to úplná kravina. Tak tohle je můj případ. Původní Švandrlíkovy povídky jsem četl jako dítě a už tehdy mi vadila jejich slabá úroveň, ale pozdější televizní verze se mi líbila. Jenže nedávno proběhnuvší repríza mi otevřela oči - jak jsem mohl být tak slepý?! Je to jeden z nejodfláknutějších českých seriálů. 30 % ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

12/12 Geniálně nenápadný novácký seriál z let 90., který se až letos dočkal zasloužené renesance na DVD. Série přepisů nejlepších povídek Miroslava Švandrlíka překvapuje svými ironickými pointami a samotné zpracování pak využitím nejrůznějších herců v nezvyklých rolích. Hlavně překvapující byla pro mě kvalita práce Kateřiny Brožové a Lukáše Vaculíka. Nejklasičtější ovšem určitě zůstává povídka Guláš s Arnoštem Goldflamem a Draculův švagr s naprosto skvostnou Hanou Maciuchovou. ()

Reklama

choze odpad!

všechny recenze uživatele

To si tu ze mě s tím vysokým hodnocením děláte všichni prdel??? Švandrlíkovy hororové povídky miluju a schraňuju, hlavně pak ty, které se nebojí brát vážně a rozehrát pořádný horor (např. Guláš, Imitátor, Uškrcená laborantka, Břitva, Sokolí hnízdo, Geniální plán...). Tenhle OTŘESNÝ seriál (tohle že natočil režisér seriálového klenotu BYLO NÁS PĚT???) patřící mezi první pokusy Novy o vlastní tvorbu se mi ale nelíbil už v době uvedení. Natočeno se zjevně mizivým rozpočtem nejen naprosto neinvenčně, ale i bez byť jen řemeslných kvalit, obzvlášť líná kamera a výběr/vedení herců je často strašné. Výsledkem je přehlídka nevzrušeného televizního amatérismu a koncentrované trapnosti. Bohužel to vypadá, že Michálek si v OKNĚ DO HŘBITOVA se Švandrlíkem neporadil o mnoho lépe, takže to hádám zůstává na mě :) ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Švandrlíkova literární předloha je lepší, humornější. Punc humorné fantazie jí dodávají Nepraktovy ilustrace. Toto je ovšem místy až moc realisticky natočený seriál. Po formální a herecké stránce je celkem dobrý, ale původní "duch" černého humoru Švandrlíkových povídek je tu přetaven příliš realisticky, takže vše vyznívá morbidně, úchylácky až infernálně. Proto na konci zůstává velmi nepříjemná pachuť. Podle mého názoru by tomuto dílu lépe vyhovoval přepis do animovaného filmu, či prostě do lehčí fabulační podoby, která není tak naturalistická. ()

Cortesz 

všechny recenze uživatele

Těžké hodnotit tento hororový cyklus, ve srovnání s dnešními českými seriály rozhodně klenot, jak jen hereckým obsazením tak především obsahem. Těžké hodnotit je to i jako celek, protože části na sebe nenavazují, každá povídka je sice stejného žánru, ale každá je o něčem jiném. Z 12 částí mě dokázali zaujmout jen 6 a to "Guláš", sice otřepané téma, ale pointa dokáže zaujmout, vyděsit i rozesmát, "Doktor Domián" má působivou atmosféru, "Vášeň" by zasloužila celovečerní formu, protože dle mého je tou nejlepší povídkou, "Břitva" je na tom podobně jako předešlá povídka a navíc má skvělé obsazení, "Sokolí hnízdo" je zároveň nudná, ale překvapí závěrečnou pointou, která není nějaká převratná, ale zaujme a na závěr závěrečná "Láska na Kramberku" která oplývá nejoriginálnější zápletkou a sice předvídatelným, ale mraivým koncem. Naopak ty, které mě ani trochu nazaujali, ale spíše naopak patří hned první Pohřební vůz, Madkýz De Sade, Domek v údolí, zbytek je průměrný. Škoda jen, že se režie nechopil někdo jiný, kdo s žánrem umí pracovat, nechci nějak nařknout režiséra, ale lépe mu jdou komedie apod. a proto to také tak vypadá, všechny povídky obsahují humor, což mi u žánru horor nesedí, ikdyž musím uznat, že některé po stránce vtipu fungují, ale není to moje parketa. Dávám průměrné 3*. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (11)

  • Režisér seriálu Karel Smyczek mal veľmi dlho strach osloviť Jiřího Menzela, aby v seriáli prijal postavu vraha. Keď si však Menzel prečítal scenár, rolu prijal a začal sa na natáčanie tešiť. (Jello Biafra)
  • Diel bol natáčaný v obci Mořinka, ktorá sa nachádza pri meste Beroun. (Jello Biafra)

Reklama

Reklama