Fontána

Americký nezávislý tvůrce Darren Aronofsky natočil podivuhodné sci-fi drama o hledání lásky až za hrob, o věčnosti lidské duše a o smrti vnímané jako akt stvoření. V příběhu se prolínají tři časové dimenze. V té současné se vědec Tommy snaží objevit lék na rakovinu, na niž umírá jeho milovaná žena Izzy. Ta píše knihu Fontána, odehrávající se v 16. století za vlády královny Isabely, pro kterou dobyvatel Tomas hledá v mayské džungli biblický strom života, jehož míza zajišťuje nesmrtelnost. A třetí časová rovina nás zavádí do daleké budoucnosti, v níž se vesmírný cestovatel Tom snaží oživit svou ztracenou lásku. V hlavních rolích této obrazově vytříbené filmové fantazie uvidíme Rachel Weiszovou a Hugha Jackmana. (Cinemax)

wef

Už před dvěma týdny jsem se podíval na Fontánu, ale komentář jsem se napsat ještě neodvážil. Je to mé první setkání s Aronofskeho tvorbou a tak nějak to odpovídalo tomu, co se o něm, respektive o jeho filmech, říká. Fontána je příběh velice hezký, ale depresivní, vyobrazující život a smrt jako jednu velkou metaforu. Nemohu se však spokojit s pocitem, že to bylo dokonalé (tím mám na mysli, že nebylo). Každý si najde vlastní cestu řešení a uspokojení z tohoto příběhu, ale všechno je to tu možná jednoduší, než jak nám to Aronofsky říká, abychom ho označili za génia. Toho se snaží docílit tím, že děj zasadil do více časových linií, přičemž jsou to jen linie tak nějak "dekorativní" a poselství filmu je vlastně absolutně prosté. ()

Zai

Film o lasce a smrti. Tak zvlastne pojate...tak krasne pojate tema. V tomhle filmu opravdu JE laska. Verite kazdy cit, kazdou emoci.Prenadhernou vizualni stranku podtrhuje mysticka hudba. Hlavni herci uchopili svoji roli tak dobre, ze opravdu chcete verit, aby existoval strom zivota...a misto xibalba..Druhy film, o kterym me mrzi, ze jsem ho nevidel v kine. ()

Jeremiasz

sledovani filmu me dostavalo do transu, casto jsem vubec nechapal, co se deje, ale presto jsem na to ziral s otevrenou pusou. Nejsem si uplne jist, jestli ma tenhle snimek nejaky konsistentni dej, ale postavy jsou tak skvele, kamera vyborna a pojeti tak zvlastni, ze mne to vytahlo mimo realitu a se zaverecnyma titulkama titulkama vyplivlo zpatky totalne zmateneho a ohromeneho. Pekne, moc pekne, ale musite na to mit naladu. Ja ji mel. 8/10 ()

Prankster

Hodně rozporuplné. Kompletně jsem ho pochopil asi až na podruhé (teda myslím) a zjistil jsem že v něm není zas tak co hledat. Oceňuju že se Aronofsky posunul někam dál, protože jeho předchozí filmy si byly technicky dost podobné. Hugh Jackman mě pekelně překvapil a jenom on si zaslouží pět hvězd - jeho emoce kompletně zaplnily můj monitor. Dávám **** ale s mírně přivřenýma očima, protože se mi celkově tenhle film zdá nadhodnocený. ()

Hydr0gen

Na podruhé dávám za 5*. Intimní, decentní, vizuálně a hudebně krásný, romantický, provokující, zamyšleníhodný film. Hugh Jackman se předvedl jako nikdy, Aronofosky je bůh a co se týče třetího do tria, Clinta Mansella, 5* by snad šlo dát už jenom za skladbu "Death is the road to awe"... ()

kaapaa

Dosud jednoznačně nejlepší role Hugha Jackmana. To stojí za zmínku. Každý, kdo jinak aspoň trochu zná Aronofskyho tvorbu, ví, že je zbytečné opakovat 100 krát vyřčené. Prostě 6 let čekání od Requiemu stálo za to. Díky D ()

R.O.man

Audiovizuálne na mňa film pôsobil vcelku príjemne, veľkolepo vyzerali najmä scenérie prírody ale to bolo z pozitív všetko. Fantázia tu nepoznala medze a tvorcovia tu akosi stratili úctu k času. Časové posuny o niekoľko storočí boli také časté, že som ich ani nestíhal registrovať. Film vypovedal o záchrane milovanej ženy a hľadaní stromu života, ale viac netuším čo chcel Aronofsky týmto snímkom vyjadriť. Keď to zhrniem - komplikovaná, zamotaná a časovo "nevysporiadaná" jednohviezdičková sci-fi dráma. ()

jns

Nedokážu hodnotit. Je to někde mezi 5 hvězdama a odpadem. Film, o jehož kvalitách si každý musí rozhodnout sám... ()

Mickey...

Konec mi přišel naprosto vykradený z Casshernu a škoda, že zřejmě sám Aronofsky pořádně nevěděl co si se scénářem počnout! Jinak celkem příjmená podívaná. ()

Cortesz

Jedním slovem bych tento snímek nazval Dokonalost. Tenhle film mě maximálně dostal ještě dlouho po jeho shlédnutí sem byl mimo aspoň týden a neustále jsem o něm přemýšlel. Od první minuty virtuální, hudební, režisérská, scénáristická a herecká krása. Nemám co vytknout tenhle film se v mé TOP posouvá hodně vysoko a to i Darren Arofonovsky a také Hugh Jackman, který mě nikde moc neuchvátil, ale zde byl dokonalý a začnu si ho rozhodně více všímat. Málem bych zapoměl na krásnou a schopnou Rachel Weisz, která byla také úchvatná i s těmi kratšími vlasy. ()

Bigfuckman

Když se spojí romantika, sci-fi a impozantní hudba, vznikne z toho opravdu velice pěkné dílo, které je ale na jedno vstřebání až moc velké sousto. Na druhé shlédnutí to dostává ten pravý šmrnc. ()

Pai-Mei

Nemám tu čo vytknúť. Smutný príbeh človeka, ktorý sa snaží zachrániť svojho najbližšieho no je to vopred prehratý boj. Výborný herecký výkon Hugha Jackman a Rachel Weisz. Skvelá hudba a prepletený príbeh, ktorý po prvom vzhliadnutí nie je tak celkom jasný. A takéto filmy sú najlepšie, donútia vás hlboko sa zamyslieť a pozrieť si film znovu. ()

Burrows

Darren Aronofsky - muž, který si mě každým svým filmovým dílem získává nenávratně do řady svých obdivovatelů. Ať už tomu přispěla jeho matematická prvotina Pí, ještě více depresivní Requiem for a dream. Aronofského třetí snímek Fontána potvrzuje mé členství v režisérově funklubu. Nejprve jsem chtěl zmínit pár výtek, ale po usilovném přemýšlení jsem na žádný nepřišel. Tak jako čerstvě zamilovaní nevidí na svém protějšku jediné chyby, nevidím já na tomto audiovizuálním skvostu jediný šrám. Tři časové roviny, tři příběhy o životě a smrti, lásce a věčnosti a záchraně, které se i přes stovky let trvající časovou propast doplňují a dotvářejí výsledný dojem, v mém případě pocit euforie. První příběh - Španělsko 16. století, Májové, inkvizice a hledání stromu života. Druhý - současnost. Jako inkvizitor zabírá území Španělska, rakovina pomalu prostupuje Izziným tělem. Neléčitelná nemoc pomalu bere život a smrt, která přichází mě sráží do kolen, tak jako žádná jiná v jiných snímcích. Velkou úlohu má v tomto ohledu fantastický Mansellův soundtrack, s libozvučnými melodiemi houslí a klavíru. K třetímu příběhu bych podotknul jen to, že každý snímek ohromuje vizuální nádherou a bylo by na místě jej zarámovat. Nechť Fontána (Darren Aronofsky, Hugh Jackman a Rachel Weisz) září na filmovém nebi jako Xibalba. 100% (Po druhém zhlédnutí se Fontána dostává do mé Top 10, ještě sugestivnější zážitek). ()

obscurite

Okouzlující. Nadherná balada na smrt, věčný život a znovuzrození ve třech vzdálených časových rovinách, které se prolínají nádherným způsobem. Arfonskyho filmu dominují překrásné obrazy, nádherná hudba a silná slova, která spoušťejí lidské emoce, který každy prožívá jinak. Když jsem film shlednul poprvé, nevěděl jsem, co si mám myslet, chtěl jsem ho nekam zařadit, uspořádat, ale nešlo to. Jen jsem věděl, že finále snímku mě dostalo. A podruhé také a potřetí to samé. Okouzlující. ()

Křepi

Tři osudy tří lidí (nebo možná jeden osud jednoho člověka), kteří hledají lásku a smysl života. Všechny tři příběhy se proplétají, k závěru se spojí a nakonec zase jdou vlastní cestou. To společně se zajímavou ale hodně abstraktní vizuální stránkou, dělá příběh zmatený, člověk nakonec musí přestat myslet na nějakou logiku příběhu a musí si začít užívat krásnou a tajemnou podívanou. ()

zly.dvojce

Vizuálně dokonalé, obsahově pusté. Smutné o to více, že se snaží hrát si na něco více, než ve skutečnosti je. Vtip největší, že valná většina zdejších uživatelů to Aronofskymu sežrala i s navijákem. Jedinný nepovedený film tohoto režiséra, nechápu, jak se tvůrce Pí mohl takhle utnout. I když možná ano, je to jeho soukromá katarze, reakce na to co se stalo v jeho okolí. Vyprávět smysl života je ovšem v současnosti nad jeho síly, není se zač stydět, nedokázal to zatím uspokojivě nikdo jiný. Mne ale mrzí že se to pokusil zamaskovat vizuální stránkou, namísto aby čestně přiznal porážku. Ale věřím tomu, že jako jeden z mála lidí na celém širém světě, má potenciál vyprávět skutečný příběh života a přeji si a vroucně doufám, že s dostatečným odhledem, dříve či později, to dokáže a udělá. ()

Pepeto

Skvelý herecký koncert Hugha Jackmana z dokonalého Dokonalého triku a oscarovej Rachel Weisz...s citom a majstrovstvom im vlastným stopercentne stvárnili hlavných hrdinov v tomto technicky prepracovanom, kamerovo a graficky brilantne zvládnutom snímku o láske, smrti a večnosti, ktorému som sa dlho vyhýbal a ktorý vo mne nakoniec vyvolal v sprievode fantastickej hudby fontánu príjemných pocitov a vnemov...silný, a pritom tak krehký intro film... ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

27.07.2008

Darren Aronofsky přitvrdí. Časy meditativní Fontány jsou pryč. Teď se v jeho režii vrátí kyborg (napůl robot, napůl člověk, každým coulem policajt!), který ve jménu zákona dělá ze zločinců sekanou.… (více)

Rourke nakopal Cage

Rourke nakopal Cage

18.11.2007

Darren Aronofsky po meditativní Fontáně asi potřebuje vybít ze sebe přebytečnou energii. Počítá se s ním hned pro dva filmy, odehrávající se v ringu zacákaném krví a zasypaném vybitými zuby. Už jsme… (více)