Reklama

Reklama

Prehistorická planeta

(seriál)
  • USA Prehistoric Planet
Trailer 2

Série(2) / Epizody(10)

Obsahy(1)

Podívejte se na zázraky našeho světa jako nikdy dřív prostřednictvím tohoto působivého dokumentárního seriálu od Jona Favreaua a producentů Zázračné planety. Cestujte s námi 66 milionů let do minulosti, kdy pevninu, moře a nebe křižovali majestátní dinosauři a další úžasní živočichové. (Apple TV+)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (45)

Finskej 

všechny recenze uživatele

Seriál je pěkný, ale fascinuje mě, jak mohl někdo vyrobit, schválit a do světa pustit tak strašlivě nevyvážený zvuk. Fakt zle ukrutně, člověk aby neustále přidával, aby slyšel komentář, a ubíral, aby ho nezabily oproti komentáři příliš nařvané zvuky efektů/okamžiků a, když je tak hlasitá, až nesnesitelně dramatická hudba. Jak je jinak vše uděláno profesionálně, tento aspekt působí až udivujícně odfláknutě. ()

Kwaichi 

všechny recenze uživatele

Dinosaury sú vďačnou témou na tvorbu dokumentu. Tvorcom poskytujú toľko voľného priestoru pre ich fantáziu koľko len chcú. Režisérovi spätne už do toho kecať nemôžu, ani korigovať milné hypotézy, ktoré peleontológia stanovia na základe milióny rokov starých skamenelín. Seriál po grafickej stránke posunul žaner zas o úrveň vyššie. Ako divák sa pýtam, či je možné vytvoriť niečo ešte bližsie fotorealistickému vizuálu. Animácie však trochu pokulhávaju v oblasti fizykálnych zákonov. Stotonové živočíchy častokrát pri pohybe doslova ladne plávajú vzduchom, ako keby sa vznášali na mesiaci. Nedá mi neporovnať s legendou žanru - Putovanie s dinosaurami. Putovanie s dinosaurami malo výrazne lepšie zvládnuté rozprávanie príbehu. Každá epizóda si vybrala svojho jedinca alebo rodinku, ktorej životnú púť prerozprávala divákom. Mali tak šancu vytvoriť si k nej pevné puto, rozprávanie bolo omnoho osobnejšie. Prehistorická planéta skáče od jedného dinosaura k druhému. Epizódy sú síce tematicky rozdelené, no chýba mi tam prvok prerzonalizácie, ktorý je schopný uloviť srdce diváka. Dve-tri roztomilé scénky sa autorom síce podarilo vykúzliť, no v piatich epizodách je však priestor na lepšíe výkony. ()

Reklama

verbal 

všechny recenze uživatele

Jedním z mála pozitiv technického „pokroku“ tak zvané digitální revoluce (DMSM degenerace) je skokový vývoj vizualizačních technologií. A tak jsme se od toporných džaponských plyšových monster z padesátých let dostali přes Zemanovy loutkosaury až k Juráči. Jeho první díl byl tenkrát, dle slov samotného Štefana, brutálně drahou a časově nekonečnou mrdačkou, možnou realizovat pouze pro potenciálně vysokopříjmové bourače bloků. Mrdačkou, která však tehdy téměř každého diváka posadila na prdel. Neuplynulo ani dvacet let a vizuálně dokonale přirozené, neuvěřitelně realistické dinouše seká jak housky na krámě, dokonce v monetárně absolutně nevratných televizních dokumentech, kdejaká zkurvená BBC (British Bolshevik Channel). Ta v rámci demagogické převýchovy samosebou neodolala, hned udělala z pár pterosaurů tranzistory a bukanýry, vyrukovala s tyranosauří samicí, co cílevědomě cvičí se zkurveným šovinistickým samcem (a dozajista brutálním znásilňovačem!), a tak tak se ještě udržela, aby nezobrazila ledního pramědvěda jako negra, nicméně i tak jsou ty brontopohádky díky dechberoucí vizualizaci naprosto fascinující. Jistěže se nám snaží vsugerovat, že rozličné věštecké pavědy mají z těch pár koster stoprocentní vědecké poznatky a teorie, jak to před 60 milióny let chodilo a jak přesně ty přerostlé ještěrky vypadaly, teorie prakticky prokazatelné asi jako Bertíkova relativita. Nehledě na zcela nezpochybnitelný, Starým i Novým firemním almanachem nade vši pochybnost prokázaný objektivní fuckt, známý každému „rozumnému“ paleokreacionistovi, že poté, co rozsvítil, schválně tu ty falešné kosti rozházel Fousatej strejc jako takový škodolibý vtípek, aby později zmátl všechny ty zkurvené heretické paleontology  a nasměroval je do vroucího oleje a k rozžhaveným pohrabáčům, protože na obláčku už začíná být nával. Ale i přesto všechno je to pořád velká paráda. Jedinou drobnou vadou na estetice tohoto skvostumentu je stoletý afektovaně gestikulující nesympatický bukvoid Davča, jenž to sice naračně dává s ocasem v ruce na výbornou, ovšem děsit přihlížející svým fulfrontálem by už rozhodně nikdy neměl. Naštěstí jsou ta chvilková traumata z jeho strašlivých píár zjevení se v každém díle záhy vyvážená například rozkokošně strupatou praveleropuchou nebo uhrančivým třicetikilovým hovnem pramouchami olezlého gigantického ptakopyskosaura. ()

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

famózní hlavně co se týká vizuálu, který je opravdu dechberoucí a oproti svým dokumentárním bratrům a sestrám neztrácí vůbec nic. Jediné co lehce kazí dojem jsou zde některá zobrazovaná "fakta" u kterých sem si několikrát říkal, že ani sebe lepší vykopávky by tohle s žádnou jistotu potvrdit nemohly. Beru to nicméně s rezervou jako něco, co vědecky opravdu podloženým faktům dodává příběhu, tak aby celá tahle velkolepá show nebyla jen "nudným" slepencem vědeckých poznatků...80% ()

DJ_bart 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Return to monke? Já říkám RETURN TO STEGOSAURUS! Kdo jako děcko miloval a neustále dokola koukal na Zázračnou planetu nebo Putování s dinosaury, anebo všeobecně jako pravej gigachad vyrůstal místo na autíčkách na dinosaurech, ten se bude při sledování 'Prehistoric Planet' tetelit blahem. Precizní CGI dinosaurů zakomponované do skutečného prostředí zde naprosto stírá jakýkoliv rozdíl mezi vizuálními efekty a realitou a vám připadá, jako kdyby jste zírali na opravdové oživené dinosaury, takže jsem častokrát tak fascinovaně čuměl na obrazovku, že jsem mnohdy zapomněl že vespod běží titulky nabité vědeckými fakty, díky nimž si divák uvědomí, že tyhle překrásný potvory mají blíž ke slepicím na dvorku vaší babičky, než k ještěrkám. Seriál rovněž staví na nejnovějších a nejaktuálnějších vědeckých poznatcích a kombinuje je s poutavými příběhy které doprovází skvělá hudba Hanse Zimmera, což z celé show dělá nejen špičkový dokumentární cyklus, ale i zábavnou a zcela prvotřídní prehistorickou podívanou, která na obrazovkách již dlouho chyběla. Celou show navíc provází legenda a král dokumentárního žánru, sir David Attenborough. Co víc si přát? Lidstvo byl jeden velkej omyl.... 🦖🦕💚 PS: Romantickej taneček carnotaura je absolutní top strop tohoto roku. ()

Galerie (136)

Zajímavosti (5)

  • První dvě série dokumentu jsou zaměřeny na druhohorní faunu stratigrafických stupňů maastricht (72–66 milionů let) a kampán (72–83 milionů let), z posledních dvou období pozdní křídy a celé éry druhohor. V této době dospěla evoluce neptačích dinosaurů, pterosaurů, většiny tehdejších mořských plazů (mosasaurů a plesiosaurů), amonitů a dalších pradávných živočichů k vrcholu. Jejich biodiverzita byla tehdy jednou z nejvyšších během celého času jejich existence. Tento fakt dokládá mimo jiné bohatý fosilní záznam v sedimentech z věků odhalených v mnoha světoznámých geologických souvrstvích. Z nich jsou nejvýznamnější zejména souvrství Dinosaur Park v Kanadě (s 49 druhy dinosaurů) a Hell Creek v USA (s 27 popsanými dinosauřími druhy). (Marasuchus17)
  • Podle vokalizačních studií z let 2022–2023 neptačí dinosauři neuměli řvát ani vydávat většinu zvuků jako současní savci, jejichž hlasy byly v minulosti pro dinosaury hojně užívány. Dinosauři totiž narozdíl od savců postrádali hrtan (lyrinx). Avšak podle nově nalezených fosilií mnoho z nich (přinejmenším v případě obrněných ankylosaurů, jako jsou rody Anodontosaurus, Antarctopelta a Tarchia, objevujících se v tomto dokumentu) disponovalo syrinxem (zvukovým orgánem, jímž jsou opatřeni dnešní ptáci současní dinosauři), tudíž vydávali spíše zvuky podobné jejich moderním blízkým příbuzným – ptákům a krokodýlům. Nicméně i přesto se mnoho dinosauřích zvuků mohlo (byť vzdáleněji) podobat i těm od současných savců. Z vědeckého hlediska je však většina dinosauřích zvuků v tomto dokumentu na rozdíl od ostatních dosud nejblíže realitě nejen ze světa končícího období křídy. (Marasuchus17)

Reklama

Reklama